Instalacja C.W.U. w domku letniskowym

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

onio
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2008, 6:48
Lokalizacja: sanok
Instalacja C.W.U. w domku letniskowym

autor: onio » 19 maja 2008, 7:27

Witam.
Jestem nowym forumowiczem forum budowlanego.
Wcześniej tylko fora elektroniczne i niestety temat jaki mam, bez odpowiedzi.
Przechodzę do tematu.


Jak widać na zdjęciu mam domek letniskowy nad Sanem. W domku jest wykonana instalacja wodna jednorurowa. Beczka 500liter umieszczona na górce jest zalewana wodą z Potoka leśnego. Oczywiście wlewana jest przez filtr. Następnie wkopaną w ziemie rurą schodzi pod domek i do góry do kranów. Spadek pozwala na wystarczające ciśnienie wody w kranie i tak jest od prawie 8 lat. Oczywiście woda jest zimna, a czasem lodowata.
W ostatnim czasie za przysłowiową flaszkę udało mi się zdobyć bojler 150liter z grzałką 1400W i wężownicą. Bojler jest poziomy, a pieca nie mam aby wykorzystać wężownicę. Z racji tego że instalacja jest na jednej rurze regulator w bojlerze będzie ustawiony na około 30 – 35stopni C. Jak widać na rysunku pod domkiem chciałbym wstawić standardową pompkę z C.O. (trzybiegową), dzięki której dobijałbym wodę do bojlera np. po zimie. Poza tym pompka była by wyłączona. Na stryszku przed bojlerem zastanawiam się czy jest wymagany zawór zwrotny kulowy, który nie pozwolił by aby woda cofnęła się do beczki. W sumie może być niepotrzebny, ponieważ kran jest poniżej beczki otwartej i woda nie powinna się cofnąć, tylko grawitacyjnie się przelewać. Oczywiście nad bojlerem potrzebny byłby odpowietrznik, taki z centralnego, albo po prostu zawór kulowy którym mógłbym odpowietrzyć beczkę.
Nie jestem pewien co do mojego projektu, tak więc bardzo proszę o pomoc i ewentualne opinie.
Oczywiście nie chciał bym stawać pod domkiem hydroforu, ponieważ wiadome jest to domek letniskowy.
Byłbym wdzięczny za fachowe opinie i porady.
Teofil Orzechowski

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 20 maja 2008, 16:04

zawór zwrotny jest potrzebny, bo inaczej pompa będzie musiała pracować cały czas, aby woda nie uciekła z powrotem do beczki (zasada naczyń połączonych). Przydałby się też jakiś czujnik ciśnienia wody lub choćby czujnik poziomu wody w beczce, wyłączający pompę po napełnieniu bojlera.
I jeszcze jedna ważna sprawa: w instalacji wodnej nie wolno stosować pomp c.o., chyba że nikt nigdy nie będzie tej wody pił. Zastosuj pompę cyrkulacyjną..

onio
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2008, 6:48
Lokalizacja: sanok

autor: onio » 21 maja 2008, 6:11

dziękuję za zainteresowanie.

Woda jest z potoka, tak więc nie jest woda pitna, natomiast zastanawiam się, nad jednym faktem jaki stwierdziłem jest to, że podłączyłem wąż ogrodowy do zaworu pod domkiem. Następnie zalałem go wodą i koniec weża ustawiłem na wysokości kranów. Woda kiedy wąż leżał na ziemi oczywiście płynęła. Potem środek weża uniosłem na wysokość dachu. Poziom o wiele wyższy niż beczka i krany. Krany sa poniżej beczki i w tym przypadku woda również płynęła ale niewiele mniejszym ciśnieniem. wąż nie był zapowietrzony, tak więc tłumaczę sobie iż ciężar wody podnoszony powyżej beczki został zniwelowany poprzez ciężar wody opuszczanej. Wychodzi tutaj na to iż mógłbym podnosić wąż jeszcze w górę, a woda nadal by płynęła. W końcu woda jako ciecz nie "rozerwie" się, no inaczej jeżeli będzie instalacja zapowietrzona.
No i teraz zastanawiam się nad wpięciem na strychu bojlera. Wydaje mi się że ciężar wody 150kg nie wpłynie na działanie instalacji. W końcu kran jest poniżej beczki zasilającej a różnica poziomów jest z tendencją do wypływania.
Tak więc chyba nawet zawór zwrotny nie będzie potrzebny.
hmmm

juz niedługo pierwsze testy z beczką.

Zobaczymy jak to będzie.
pozdrawiam

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 21 maja 2008, 11:26

a jednak ja bym założył.
odpowietr5znik automatyczny spowoduje, że przy mniejszym ciśnieniu w instalacji niż atmosferycznym, powietrze wejdzie do instalacji własnie przez odpowietrznik.. w przypadku umieszczenia bojlera powyżej poziomu pobierania wody tak właśnie bedzie..
można by nie wstawiać odpowietrznika, ale wówczas aby napełnić bojler trzeba będzie odkręcić kran
pozdrawiam

onio
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2008, 6:48
Lokalizacja: sanok

autor: onio » 21 maja 2008, 11:38

No w sumie masz rację "ASTIM".

Wczoraj włąsnie "oddychałem przez odpowietrznik" i ten automatyczny, kiedy jest spuszczony na dół, czyli wody nie mam pozwalał na wdmuchiwanie i wydmuchiwanie powietrza. Ogólnie jakbym juz miał taki zastosować, to po nabiciu bojlera, i kiedy instalacja się odpowietrzy musiałbym zakrecić wentylek. wtedy powietrza by nie cofnęło.

Pozdrawiam

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 21 maja 2008, 12:00

jak zakręcisz wentylek, to odpowietrznik nie będzie spełniał roli. zastosuj zawór zwrotny, bez kombinowania. Odkręcenie kranu w celu odpowietrzenia też może nie zdać egzaminu, wszystko zależy jak umocowana jest rurka poboru wody ciepłej


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

Gotowe projekty domów