Drewniany Nośny Ozdobny Strop Kasetonowy...

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

przemekpr
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2008, 22:07
Drewniany Nośny Ozdobny Strop Kasetonowy...

autor: przemekpr » 21 kwie 2008, 21:11

SZANOWNI PAŃSTWO

Przedstawiam wzór do budownictwa szkieletowego. Wzór ten polega na łączeniu krótkich identycznych elementów drewnianych np.( wydłużone prostopadłościany ) za pomocą klejów, wkrętów, śrub czy blaszek. Dwa takie same elementy nakładamy osiowo na siebie na krzyż łącząc je, co jest podstawowym składnikiem konstrukcji. Zestawiając krzyże ze sobą w odpowiedni sposób tworzy się krata z gładką płaszczyzną po obu stronach. Kratę tą można powiększać w czterech kierunkach bez ograniczeń. Największą zaletą jest to, ze krata składa się z jednego wielokrotnie powtarzalnego elementu, bez żadnych nacięć więc łatwo go wyprodukować. W zależności od wymiaru tego pojedynczego elementu powstają różne wymiary oczek kraty. Metoda ta ma tą zaletę, ze możemy proste elementy drewniane produkować przemysłowo i na budowie w łatwy sposób montować. Można stosować mniej dosuszone drewno ponieważ elementy są stosunkowo krótkimi odcinkami. Wzór ten można wykorzystywać do innych celów ponieważ wymiary i przekrój prefabrykatów mogą być okrągłe lub półkoliste.
Szczególnie metoda ta nadaje się na nośne drewniane ozdobne kasetonowe stropy budowlane, ponieważ działają na cztery ściany nośne tak jak zbrojenie krzyżowe w płycie żelbetowej.
W wykorzystaniu w budownictwie możemy dołączyć między krzyżaki klocek wtedy między warstwami będzie pusta przestrzeń co daje nam grubszą przegrodę do wykorzystania na ocieplenie , przewody instalacji elektrycznej czy wodnej.
Dla zainteresowanych zdjęcia na maila.
POZDRAWIAM.

Młody_Rolnik
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 55
Rejestracja: 30 mar 2008, 13:35

autor: Młody_Rolnik » 22 kwie 2008, 9:25

Interesujące. Może Pan zamieścić jakiś rysunek?

przemekpr
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2008, 22:07

autor: przemekpr » 22 kwie 2008, 15:09

Skrócony opis wzoru użytkowego

Strop budowlany drewniany krzyżowy znamienny tym, że jego konstrukcję nośną stanowi krata z belek drewnianych, tak ułożonych w kratę, że nie ma wrębów, a strop jest gładki ze strony zewnętrznej i wewnętrznej.
Strop ten opiera się na czterech przeciwległych ścianach lub dźwigarach nośnych (a nie na dwóch przeciwległych jak strop belkowy) poza tym daje efekt estetyczny w postaci kasetonów.

zamieszczam kilka przykładowych szkiców
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 23 kwie 2008, 8:00

Nie wygląda to źle ale nie bardzo widzę kierunki zastosowań w budownictwie. Z mojego punktu widzenia miałoby to sens w przypadku gdyby wymagany był strop bezpodporowy, drewniany o sporej rozpiętości.

Problem polega na tym, że drewno jako takie nie jest wcale aż takie drogie. Spory koszt konstrukcji to złącza w postaci akcesoriów oraz robocizna. Jeżeli założyć, że wszystkie te klocuszki trzeba ze sobą skleić stale kontrolując przekątne poszczególnych pól i całości siatki to wydaje mi się, że całość byłaby droższa niż prosty strop belkowy. :)

przemekpr
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2008, 22:07

autor: przemekpr » 23 kwie 2008, 9:28

Wyjaśnię może, że aby powstała krata jak na rysunkach, należy tylko
DWA TAKIE SAME ELEMENYTY zmocować ze sobą Osiowo , najlepiej poprzez osiowe wywiercenie otworu w obu elementach i złączyć je śrubą.
Z tak powstałych krzyży , łączonych ze sobą na śruby i klej, powstaje krata o gładkiej płaszczyżnie po obu stronach z kątami IDEALNIE Prostymi ! Kąty proste tworzą się SAME ! i cała krata Sama wychodzi równo , a Samo składanie takiej kraty jest BANALNIE PROSTE.
Posiadam gotową linię produkcyjną do takich krat.
Osobiście jeszcze w tym roku taki strop będę robił na swoim nowym drenianym domku.
Moim zamiarem nie jest zadne reklamowanie, tylko chęć zainteresowania ludzi nową technologią.
Zapraszam do dyskucji i proszę o opinie.
Pozdrawiam

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 23 kwie 2008, 12:04

Nie zrozum mnie źle, nie chcę krytykować tego pomysłu. :)
Żeby móc go ocenić potrzebne byłyby jednak jakieś konkrety w zakresie nośności np. elementu stropowego oraz kosztów metra kwadratowego powierzchni. Z własnego doświadczenia wiem, że czas potrzebny na wypromowanie jakiegoś stosunkowo nowatorskiego (przynajmniej regionalnie) rozwiązania jest długi.

Każde rozwiązanie techniczne można ocenic przez pryzmat jego ekonomiki, funkcjonalności oraz dostępności. Przypuszczam, że przed uruchomieniem produkcji będziesz chciał ustalić parametry użytkowe w postaci przeznaczenia produktu, nośności, instrukcji montażu i stosowania oraz cała masę innych parametrów. Dopiero wówczas będzie można konkretnie odnieść się do całości.


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów