Kocioł z podajnikiem na eko groszek

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

m-kal
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 13 kwie 2008, 22:46
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kocioł z podajnikiem na eko groszek

autor: m-kal » 13 kwie 2008, 22:58

Jestem na etapie wymiany starego kotła węglowego na kocioł z podajnikiem ślimakowym (lub tłokowym). Co sądzicie o kotłach firmy STALKOT.
Jaki jest najlepszy sterownik, zużycie węgla w okresie letnim przy grzaniu CWU.

Pozdrawiam
m-kal

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 13 kwie 2008, 23:16

Pierwsze słyszę. Odpowiednio dobrany do koła. Zasyp co 3 tygodnie.

Pozdrawiam

m-kal
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 13 kwie 2008, 22:46
Lokalizacja: Nowy Sącz

autor: m-kal » 13 kwie 2008, 23:35

Oto strona firmy Stalkot.

stalkot.pl/oferta.html

Zasyp co 3 tygodnie, ale ile kg, bo są różnej pojemności.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 14 kwie 2008, 17:25

Firma STALKOT jest już kilka lat na rynku, to producent z Pleszewa.

Sterowniki dla tej firmy produkowane są "w rodzinie" (syn produkuje sterowniki, początkowo podpatrzył rozwiązanie u miejscowego producenta sterowników a z czasem zaczął roziwjać własne pomysły), także odpowiedni model zaproponuje Tobie producent. Ostatnio wymyślili coś nowego w sterownikach do podajnika ślimakowego, strasznie dużo do ustawiania, ale podobno oszczędności większe (tryb dzień/noc, strefy czasowe, funkcja ekonomiczna itp.) Napisz do nich, poproś o instrukcję od ich nowego sterownika do kotła ślimakowego, nazwali ten sterownik LIDER.

Jak masz dealera w swojej okolicy to możesz kupować.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 14 kwie 2008, 20:34

Klika lat to za mało dla mnie. Poszukaj firmy z tradycjami.

sawak
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:27
Lokalizacja: Malbork

autor: sawak » 14 kwie 2008, 21:04

Też przymierzam się do kupna kotła na miał z podajnikiem. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy kupnie takiego kotła? I co to znaczy firma z tradycjami (30lat? - może jakieś polecisz) Z tego co się zorientowałem cenowo to się waha między 6.500 a 9000 (to co ja widziałem i słyszałem dla 24kW)

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 14 kwie 2008, 21:45

Jak 22lata tradycji STALKOTu to mało to zapraszam do innych firm pleszewskich, jest jeszcze kilka o stażu ponad 30letnim.

Wiodące firmy wystawią się wspólnie między 22-25.04.2008 w Poznaniu na targach instalacje 2008, zapraszam do pawilonu nr.5, stoisko 54. Spory przegląd produktów na paliwa stałe z różnych firm.

Co do wyboru kotła...
-Lepiej założyć jako podstawowe paliwo ekogroszek, miał zostawić jako paliwo alternatywne, zastępcze
-zwrócic uwagę na stosowane materiały
- z czego wykonany jest palnik
-czy jest deflektor
-jakie sterowanie
-jaki poziom zabezpieczeń przed zapłonem paliwa w koszu
- polecam firmy ze stażem min.20letnim
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

sawak
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:27
Lokalizacja: Malbork

autor: sawak » 14 kwie 2008, 22:10

Lepiej założyć jako podstawowe paliwo ekogroszek, miał zostawić jako paliwo alternatywne, zastępcze - Dlaczego? Wydajniejszy? ale chyba droższy?
zwrócić uwagę na stosowane materiały - tzn. jakie są najlepsze? grubość?
z czego wykonany jest palnik - a z czego ma być wykonany?
czy jest deflektor - a co to jest?
jakie sterowanie - a jakie najlepsze?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
....

autor: Jarecki79 » 15 kwie 2008, 8:32

Witam!

Kotły z podajnikiem niektórzy producenci reklamują jako typowo miałowe, w instrukcjach obsługi jednak piszą już coś innego.

Nie może to być najtańszy miał, ale ten najdroższy i najlepszy, produkowany z węgla typu 31, 31.2, 32, 32.1, granulacja zalecana do 25mm, nie szlakujacy, temp. spiekania opału powyżej 1000st.C, min.23tys. kalorii i najważniejsze ma być SUCHY. Taki mial to już górna półka cenowa, od ekogroszku jest tańszy o 100 do 150zł a to już robi się mało opłacalne. Przy takiej różnicy lepiej palić ekogroszkiem, dobry ma 28-29tys.kalorii, spali się go mniej, mniej jest z niego odpadu, przy różnicy do ok.150zł na tonie między eko a miałem koszt ogrzewania jest tańszy na korzyść lepszego choć droższego w zakupie ekogroszku. Dochodzi jeszcze kwestia składnic, miał najczęściej zlewają woda i kupujemy 30-40%wody w cenie miału. Tona eko to duża górka, tona miału to malutka kupka opału. Niektórzy producenci kotłów z podajnikiem zaznaczają w konstrukcjach miałowych,że można palić mieszanką eko z miałem 50:50 lub tylko klasyfikowanym miałem o nazwie Eko-Fins. Dlatego właśnie mówię, że lepiej brać pod uwagę ekogroszek jako paliwo podstaowe a miał traktować jako paliwo zastępcze.

Materiały...
Czyli jaka blacha - normalna typu ST czy może kotłowa P265GH ?

Palnik w tłokowym najczęściej w ramach cięcia kosztów jest wykonywany z profilu stalowego z nawiercanymi otworami, to krótko mówiąc tandeta jest. Dziurki się zapychaja i wypalają a stal sie wygina. Palnik może być też wykonany z żeliwa, tutaj jest kilka rozwiązań, ukierunkowane szczeliny, właściwe chłodzenie...
Dochodzi pytanie co jest za palnikiem?? Czy poduszka wodna (strata wychładzamy jeszcze paliwo, które ma kalorie) czy jest może jakiś element dopalający stalowy lub żeliwny?

Deflektor- to takie coś w suficie paleniska, które powoduje dopalanie części lotnych a przy okazji chroni blachę przed wylizywaniem przez ogień z palnika. Temp. na palniku dochodzi do ok.1000st.C. Deflektor może być wykonany z żeliwa lub ceramiki

Sterowanie - może być skomplikowane w obsłudze z mnóstwem bajerów, strefy czasowe itp. osoba o średniej znajomości elektroniki raczej nie daje sobie rady z ilością funkcji do prawidłowego ustawienia. Może być prostsze standardowe, ale dalej musimy min. podać czas przerwy, czas pracy, co ile minut dmuchawa w przedmuchu, na ile sekund, co które włączenie dmuchawy porcja paliwa, jaka ma być moc dmuchawy. Może być tez najnowsze z algorytmem PiD, gdzie dawki paliwa i moc dmuchawy dobiera elektronika a użytkownik musi jedynie ustawić temperaturę na zasileniu kotła. Taki model sterownika o nazwie Ognik PiD do kotła tłokowego napisany jest pod konstrukcję OPAL.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

sawak
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:27
Lokalizacja: Malbork

autor: sawak » 15 kwie 2008, 13:10

Kurcze ale informacji (będę to trochę trawił) ale na piereszy rzut:
1. Jeśli dobrze zrozumiałem w tych kotłach można palić miałem lub miałem zmieszanym z ekogroszkiem lub samym ekogroszkiem mimo że nazywają go miałowym? Ja chciałbym jeszcze aby ten kocioł miał "normalny ruszt" (takie określenie spotkałem) do spalania typowych "odpadów" w domku jednorodzinnym (drewno, papier, karton). Czy da radę to pogodzić?
2. Czy ta blacha kotłowa (bo rozumiem, ze jest lepsza od stalowej) występuje w jakiś odmianach czy to jest po prostu jeden rodzaj? Jej grubość też pewnie jest różna (jaka jest zadowolająca?)
3. Czyli palnik żeliwny, ale co to poduszka wodna??????? jaki w takim razie jest jego optymalny kształt i dodatkowe elementy?
4. Czytałe twoje posty wcześniejsze gdy testowałeś ten sterownik PID i pierwsze dane były rewwelacyjne. Czy nadal utrzymujesz, że to dobra sprawa (elektronika zbyt skomplikowana odpada ani nie mam na to czasu ani mnie to nie kręci)
5.Nastawiłem się na ten miałowy z podajnikiem ale może jesteś w stanie podpowiedzieć mi inne rozwiązanie? Czytałem też tutaj o kotłach gazowych pulsacyjnych? Czy to byłoby ekonomiczniejsze rozwiązanie? A może coś jeszcze innego. Mam 170m2, cztery poziomy, kocioł ma też służyć do ogrzewania ciepłej wody (dwie łazienki, jedna na samej górzej). Myślałem o mocy 24kW ale moze to jest za mało?
6. Na jednym z forum ktoś strasznie zachwalał piec Spyra (chyba tak się to pisze), ze bardzo ekonomiczny. Cena wahała się między 8.000 a 9.000. Czy taka jest cena dobrego markowego kotła z podajnikiem o takiej mocy? Ile kosztowałby ten sterownik PID?
dzięki jarecki za wszystkie info i za cierpliwość w tłumaczeniu rzeczy pewnie oczywistych dla innych

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
opal

autor: Jarecki79 » 15 kwie 2008, 15:26

Blacha kotłowa może pochodzić od różnych producentów, generalnie jednak jest lepsza od normalnej. Dla mocy 25kW grubość 5mm oraz 6mm dla części paleniskowej, mile widziane dodatkowe zabezpi8eczenia w postaci deflektorów.

W zasadzie ten ruszt awaryjny stał się standardem i obecnie mało kotłów sprzedaje się bez takiego rozwiązania

Palnik żeliwny, jak poduszka wodna to znaczy,że zaraz za palnikiem jest płaszcz wodny studzący paliwo, które jeszcze mogłoby oddać trochę ciepła, lepiej zatem jak za palnikiem znajduje sie jakis materiał jeszcze pozwalający się dopalić popiołowi. Są też tacy, u których zaraz za palnikiem popiół już spada do skrzynki, to chyba najgorsze rozwiązanie z możliwych.

Stosuję algorytm PiD i uważam,że to bardzo dobre rozwiązanie, na chwilę obecną jest dopracowane a program napisany jest pod kocioł OPAL. Znając życie pewnie do nowego sezonu cos się w sterowniku może zmienić, jeżeli chodzi o obsługę CWU czy o współprace z panelem pokojowym. (Dla mnie panel to gadżet, ale obsługa CWU może być przydatną funkcją)

Wiem, co to za producent Spyra, ale nigdy nie widziałem na żywo ich kotła. Sam sterownik z PiD kosztuje u producenta 732zł brutto plus koszt kontraktonów pozycjonujących tłok.

Resztę napisze na priva.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

m-kal
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 13 kwie 2008, 22:46
Lokalizacja: Nowy Sącz

autor: m-kal » 24 kwie 2008, 22:14

Witam
Dziękuje za odpowiedzi odnośnie kotła firmy Stalkot (Jarecki79).
A co sądzicie o kotłach i ich sterownikach:

1. Per-Eko KSR 17kW - cena 6300 PLN,
2. Galmet ECO GT - KWP 17 kW - cena 6200 PLN,
3. TERMO-TECH typ EKO-TECH 18kW - cena 6100 PLN,
kotly.com/

który z nich jest lepszy i dlaczego?
Na co zwracać uwagę przy kupnie kotła.

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 24 kwie 2008, 23:39

1. Jest takie powiedzenie o tanim mięsie ...
2. Bojlery robią przeciętne a kotły od niedawna.
3. Zamiast tego kup Defro.

A jak chcesz coś z lepszej półki kup sobie Klimosz Ling.

Pozdrawiam

m-kal
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 13 kwie 2008, 22:46
Lokalizacja: Nowy Sącz

autor: m-kal » 25 kwie 2008, 19:23

Te odpowiedzi nie do końca mnie satysfakcjonują.
Może jakieś konkrety.
Niska cena nie zawsze jest wyznacznikiem gorszego towaru i odwrotnie.

gabriela
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2009, 13:49

autor: gabriela » 19 sty 2009, 14:15

prosze o opinie na temat kotla ZEBIEC KP 30


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 100 gości

Gotowe projekty domów