Czy jest sens docieplac styropianem

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

katamachos
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2008, 12:02
Czy jest sens docieplac styropianem

autor: katamachos » 27 mar 2008, 13:30

budynek murowany pustak alfa 24cm welna mineralna 5 cm i 1/2 pustak alfa 12 cm i czy jest sens ocieplania go jeszcze styropianem ?? jak tak to jaka grubosc :?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 mar 2008, 15:53

Zdecydowanie tak!
http://www.xella.de/downloads/deu/brosc ... tten_D.pdf

Zatrzymanie ciepła i nie wpuszczenie wilgoci w ścianę daje ogromne korzyści

katamachos
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2008, 12:02

autor: katamachos » 27 mar 2008, 17:01

tylko ze z tego linka wynika ze to ocieplenie jest od srodka a mi chodzilo na zewnatrz dac styropian sorry moj blad nie napisalem ze chodzi mi o zewnetrzna strone budynku bo w srodku juz jest wszystko gotowe wytynkowane i poszpachlowane

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 27 mar 2008, 21:47

By zatrzymac ciepło izoluje się od środka, by zatrzymać w ścianie wilgoć a ciepło odprowadzić do gruntu to można przyklejać styropian na zewnatrz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 mar 2008, 9:33

Jak już tu wiele razy było wyjaśniane, ocieplanie domu na zewnątrz (zwłaszcza ścian z trzech warstw, ma sens tylko w "fizyce budowli Pana JBZ" tam ciepło w przegrodzie termicznej "idzie" prostopadle do niej. Niestety w życiu jest zupełnie inaczej, podgrzanie fundamentu a co za tym idzie i gruntu pod domem nawet o jeden stopień to ogromne koszty!. Kolejną sprawą słusznie wyżej zauważoną to wilgoć. Opisana ściana nie jest od środka zabezpieczona (jak np. w dachu) paro izolacją, więc chłonie wilgoć. Dołożenie styropianu na zewnątrz zwiększy to niepożądane zjawisko i utrudni odprowadzenie wilgoci latem na zewnątrz.

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 28 mar 2008, 12:10

Na teorie Pana TB (vel Wacław) proszę nie zwracać uwagi.
Przynoszą same szkody, pożytku żadnego.

Układ warstw typu część nosna, termoizolacja, licówka może w pewnych sytuacjach byc bardzo niebezpieczny (np. gdy balkony sa wykonane jako wspornikowe na płycie. Mieszkańcy dziwia się, że na 1 pietrze pojawia sie im wilgoć wewnatrz pomieszzceń). Natomiast dołozenie jeszzce jednej warstwy izolacji może spowodować znaczne zawilgocenie przegrody. Sposobem na uniknięcie problemu jest wykonanie analiz cieplno wilgotnościowych, i to dla stanu niestacjonarnego.

Pozdrawiam

MR
MR

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 mar 2008, 12:53

Na rachunki i wilgoć też nie ma co zwracać uwagi. Przecież kwota za ogrzewanie i podwyższona wilgotność ściany, to tak mało ważny szczegół. Panie początkujący Vel JBZ.....
Przecież wiadomo, że koszty ogrzewania będą malały a styropian przykleja się by zimno nie weszło.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 mar 2008, 13:02

Mogę zapewnić Kamachos, że do niewpuszczania wilgoci w ścianę (jak i inne przegrody)
służy folia paro izolacyjna NIE >>>wykonanie analiz cieplno wilgotnościowych<<<
Zaś do zatrzymania ciepła w budynku służy izolacja termiczna umieszczona między źródłem ( np. pokojem) a odbiornikiem!!! Ściana murowana stojąca na fundamencie jest ODBIORNIKIEM, a ponieważ pojemność cieplna fundamentu i gruntu pod domem jest dla naszego systemu grzewczego nieskończoność, więc owa ściana jest stałym odbiornikiem!

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 28 mar 2008, 14:33

Pan Brzęczkowski, za swoje teorie to powinien Pan dostać Nobla (ale pisanego przez J) :lol: :lol:

A może się Pan już "zhabilitował" na jakiejś uczelni?

MR
MR

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 28 mar 2008, 15:06

Może strzele w ciemno ale docieplenie takiej ściany jeszcze dodatkowo styropianem nie przejdzie. Wełna prędzej. Analiza to wykaże.
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 mar 2008, 15:20

A jednak ... przy wentylacjach wywiewno nawiewnych z odzyskiem ciepła podobni Panu w latach 1990-1996 podobnie pisali... ( Pan też wtedy nagrodę J.... przydzielał)
Izolacja termiczna też się rozpowszechni , jak Pan widzi wprowadza ją bardziej lub mniej odważnie wszyscy i Xella , URSA, Isover, Wienerberger, Paroc ...
I tak jak z wentylacją będzie po paru latach ździwienie : to nieprawda, że to pan pierwszy stosował....

Wynika to ze standardów, certyfikatów energetycznych, norm emisji ciepła. 70kWh/m2 ( gonią moje 40 kWh/m2 ) rocznie wyklucza grzanie fundamentów więc i ocieplenia od środka. Pozdrawiam

Juzwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2007, 17:26

autor: Juzwa » 07 kwie 2008, 19:34

Cóż, widzę że znów się ścierają poglądy, więc bym sie wystawił z takim przypadkiem. Dom z lat 80 czyli cegła/pustak żużlowy, ściana ze 40cm w tym 5cm pustki wewnątrz. 10lat temu zaczęte ocieplanie styropianem z zewnątrz 6cm (to na tamte czasy mówili dużo) i teraz w stanie takim, że styropian, na siatka i 2mm kleju - to jest elewacja. Teraz pytanie: skoro trendy są na min. 10cm jak mówią, czy teraz dorzucić drugie tyle na to i przyklepać tynkiem (czy to coś jeszcze pomoże) czy przyklepać tynkiem, a dla izolacyjności chałupy lepiej zrobi np. wymiana nieszczelnych starych okien?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 kwie 2008, 11:40

Jeszcze pytanko? Jakim cudem ciepło rozgrzewając gruby mur, równie gruby fundament i mając jeszcze przerwę wentylacyjną przed kolejnym murem z fundamentem, dotrze do w/w styropianu?

JBZ

autor: JBZ » 08 kwie 2008, 13:47

BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
www.bdb.com.pl



Geniuszu budownictwa - Panie TB!

Dziwi Pana, że MR czy Fruzin lub inni piszą podobnie jak ja? Jest prosta odpowiedź: studiowali budownictwo. Nauka jest taka sam na całym świecie - w Polsce także.

Jednakże takie brednie jak Pan wypisuje, można przypisać wyłącznie jednemu człowiekowi - TB! Zatem, Wacław, Abramek, wentylatorek, 1grek i reszta są Pana kolejnymi wcieleniami. Tego nie trzeba udowadniać, gdyż nie da się znaleźć drugiego takiego laika, który uważa się za znawcę, a edukację zakończył na szkole średnej!

Jeszcze jedno: w przytoczonym linku proszę przeczytać drugi akapit na pierwszej stronie!
Dozna Pan szoku! :lol: :lol: :lol: Strzeli Pan gola do swojej bramki!
A na deser: nie zauważył Pan, iż w tym przykładzie Xelli nie ma folii od środka? Może Pan i ich pouczy? Jazda! Proszę wysłać do nich pouczenie, że zapomnieli o folii! :lol: :lol: :lol:

Jerzy Zembrowski
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2008, 1:24 przez JBZ, łącznie zmieniany 2 razy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 kwie 2008, 15:24

Nie będzie się kupować domów czy mieszkań jak kota w worku - a jest tak obecnie. Często sprzedaje się pompy ssące energię pod płaszczykiem atrakcyjnego wyglądu czy atrakcyjnej lokalizacji.

Ceny domów i mieszkań mających negatywne certyfikaty spadną - i to znacznie, gdyż nikt ich nie kupi na rynku pierwotnym, ani wtórnym! Takie obiekty trzeba będzie docieplać, czyli w nie inwestować i remontować - a to kosztuje!

Ceny materiałów termoizolacyjnych oraz wypraw o wysokiej marce wzrosną, gdyż na nie pojawi się duuuuże zapotrzebowanie. Jak budować, to z najlepszych, a nie najtańszych materiałów.

Pojawi się rewolucja w urządzeniach grzewczych i wentylacyjnych, gdyż obecnie sprzedawane na rynku mają zbyt duże moce i całkowicie nieprzydatne w domach energooszczędnych. Dotyczy to także systemów wykorzystujących alternatywne źródła energii. Domy jednorodzinne będą potrzebować źródeł o mocy 1-2 kW, a produkowane kotły zaczynają się od 14 kW i więcej!

Skończy się nabijanie w butelkę inwestorów przez architektów "szalejących" z antresolami, przeszkleniami i innymi dziwactwami współczesnej architektury, gdyż takie budowle nie osiągną niskich wskaźników energetycznych i inwestor ich nie przyjmie. Dzisiaj przyjmuje, bo w stadium projektowym nie widzi skutków energetycznych tych wybujałych fantazji! Czy architektura na tym ucierpi? Tak, chociaż nie aż tak bardzo.

Skąd to wszystko? Czy mamy czarny scenariusz na przyszłość? Otóż, paliw nasza Ziemia ma ilość konkretną i ograniczoną - przeciwnie do biznesu tej branży! Buduje się rurociągi gigawielkości? To tylko na kilkanaście lat! Traktuje się ropę, węgiel czy gaz, jakby ich zasoby były nieskończone! To jest nieprawda i największa tragedia naszych czasów!

Mamy społeczeństwo tak mocno rozwinięte i wykształcone, a tak głupie i niefrasobliwe zarazem! Skąd ta sprzeczność? Ano stąd, że światem zaczął rządzić marketing, który sprzeda nawet szmirę byleby tylko złapać naiwnego klienta, a nie zdrowy rozsądek! Natura i Matka Ziemia nam wszystkim o tym wkrótce przypomni! Nie będzie czego kopać w Ziemi. Nie będzie skąd wydobywać gaz czy ropę! Dlaczego? Ponieważ zasoby są ograniczone, a wydobywanie nośników z Ziemi jest i będzie coraz droższe. Ceny energii będą tak drogie, że złoto czy diamenty będą zwykłym śmieciem na wysypisku, po które nikt nie sięgnie! Energii nam wszystkim zabraknie! Żeby tę apokalipsę odsunąć w czasie, musimy ciepła zużywać coraz mniej i jak najmniej! Nie będzie miało znaczenia, czy budynek jest piękny czy klocek lub półkula. Będzie miało znaczenie, który mniej zużywa energii. Dlatego i rola architekta zmaleje, bo nie wygląd, a fizyka budynku będzie najważniejsza!


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów