POMOCY! izolacja termiczna dobudówki! Czy bedzie skuteczna?

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

grandmaster
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2008, 17:03
POMOCY! izolacja termiczna dobudówki! Czy bedzie skuteczna?

autor: grandmaster » 24 mar 2008, 17:10

Witam mam pytanie i wdzięczny był bym gdybym dostał na nie odpowiedz.
Chciałbym ocieplić i wygłuszyć dobudowany garaż pod tarasem od strony południowej. Całkowicie od wewnątrz. Nie mam możliwości niestety ocieplenia od zewnątrz. Garaż jest dobudówka z cegły (grubosci ok 25 cm), przylegająca jedynie jedna ściana do ściany nośnej domu. Nie jest ocieplony instalacja centralna, nie posiada wentylacji. Ma tylko trzy małe okienka i wjazdowe drzwi garażowe z drewna. Jest rozmiarów 3x4m. W zimę jest strasznie zimno choć temp nie spada poniżej zera mimo mrozów. W lato od nagrzanego tarasu (cala powierzchnia stropu, płytki ceram.) jest tam okropnie duszno i gorąco. temp odczuwana jest wyższa od tej na słońcu ok 40st.
Czy jeśli położę na sucho od wewnątrz kolejno na całej powierzchni włącznie w sufitem folie paro izolacyjna, płytę kartonowo-gipsowa 2,5 i 15cm wełny mineralnej. to czy takie rozwiązanie będzie spełniało normę dla domu mieszkalnego lub będzie blisko niej? Czy będzie można tam wytrzymać latem wentylując pomieszczenie a zima chwilowym ogrzaniem ciepłym powietrzem? Pomieszczenie to ma spełniać role studia i sali prób muzycznych. Będę tam przebywał tylko po kilka h dziennie, w najbardziej intensywnej opcji.
Jestem pewien co do spełnienia izolacji dźwiękowej bo zapewni mi taka kombinacja razem ze ściana redukcje rzędu 70dB. to mi wystarczy, będzie tam max 100dB. Co do izolacji termicznej nie jestem pewien, stad moje zapytanie.
Za udzielenie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuje

grandmaster
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2008, 17:03

autor: grandmaster » 29 mar 2008, 8:28

widzę ze nikt nie potrafi nic powiedziec na ten temat...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 mar 2008, 9:24

Wałkujemy to do znudzenia. Izolacja termiczna to termos, więc nie ma współcześnie czegoś takiego jak izolacja termiczna ściany na zewnątrz. Chyba, że jesteś fizykiem budowlanym, tam nie wpuszczają zimna, można więc przykleić sobie styropian za ścianą.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 30 mar 2008, 13:50

Zacznę od najbardziej nieprawdopodobnego. Nie wiem w jaki sposób wytłumisz ściany o 70 dB. Wełną mineralną na ruszcie? Może da rade (wątpliwe), a co z drzwiami i oknami? Tu dopiero to musi być szczelny termos (a nawet komora dekompresyjna). Ale na razie mniejsza o hałas.
To co zamierzasz zrobić - izolacja od środka spełni swoje zadanie ale pamiętaj, że pozbawiony jesteś akumulacyjności - tak jak w domu szkieletowym. W zimie dość szybko ogrzejesz pomieszczenie (co jest oczywiście pozytywne) a w lecie ochłodzisz (klimatyzacją ew. GWC).
Bez klimatyzacji w lecie temperatura będzie tylko trochę niższa niż dotychczas.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2008, 9:00

>>>pozbawiony jesteś akumulacyjności<<<

Do 1990 roku tzw "akumulacyjność" była ogromną zaletą, nawet koniecznością. Wynikało to z używanych systemów ogrzewania! Stosowane do 1990 roku ogrzewania, nie miały wcale, lub miały bardzo prymitywną automatykę. Skutkowało to czasową nadprodukcją ciepła. "ścienny akumulator" stanowił element pseudo automatyki, odbierała nadmiar ciepła, potem powoli oddawał. Stabilizował temperaturę. Współcześnie nie stosuje się już systemów ogrzewania bez precyzyjnej automatyki. Czyli jak np ustawimy 22stC to ogrzewanie wyłączy się gdy będzie dokładnie 22! W takim układzie mur odprowadzający ciepło przez fundament pod dom, będzie zawsze chłodniejszy niż ustawione w pokoju 22stC. Czyli nie będzie już "akumulatorem" a wyłącznie notorycznym odbiornikiem! Jeżeli teraz dodamy do swojej automatyki, poza temperaturą, funkcję czasu, w którym ma być jaka temperatura, to masa ściany jest ekonomicznie uzasadniona, jak gotowanie beczki wody, gdy się chcemy napić szklankę herbaty.

Co do wentylacji... skuteczna wentylacja jest konieczna przy każdym rozwiązaniu, nawet w domach fatalnie izolowanych termicznie np wielka płyta!

JBZ

autor: JBZ » 01 kwie 2008, 19:35

Panie TB
Że też się nie znudzi Panu pleść bzdury?
Jaki ma Pan cel?

grandmaster
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2008, 17:03

autor: grandmaster » 05 kwie 2008, 9:00

Dziękuje za odpowiedzi.Takich rzeczy właśnie chciałbym posłuchać.
Nie wiem co jest nudne na forach budowlanych bo na nich nie bywam... przepraszam.

Wyliczyłem ze R dla tego pomieszczenia będzie przy 15cm wełny i 26 cegły pełnej 4,26
a U 0,23

Z ta izolacja akustyczna to właśnie problem jest. Nie uda sie wyciągnąć redukcji 70dB pewnie. Okna sa małe, uszczelnię je skutecznie. Gorsza sa wielkie drzwi garażowe. To one nie trzymają ciepła i dźwięku. położę w ich wnęce szczelnie styropian i wełnę, myślę ze to zatrzyma dźwięk w jakim stopniu.
Chciałbym to w ogóle zrobić tak ze samymi kolkami przymocuje do muru płyty z wełny, lekko dociskając, tak żeby powstało jakby pikowanie, jak guziki na powierzchni kanapy. Dlatego ze była by to powierzchnia nie plaska (wzgledy akustyczne). Od wewnątrz na wierzch wełny położył bym tylko jakieś materiały tekstylne. Moze położyć coś miedzy wełnę a mur co pomogło by zatrzymać skuteczniej dźwięk lub ciepło? Płytę k-g albo jakąś folie?

Aha no i klimatyzatorem nie dysponuje... Najwyżej mógłbym wpuszczać chłodne powietrze z garażu obok w którym zawsze jest chłodno.
Moze lepiej po porostu kupić klimatyzator do tego pomieszczenia zamiast ocieplać?


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów