podłoga olejować czy lakierować ???????????

Salon jest jednym z najważniejszych miejsc w mieszkaniu, to tutaj spędzamy większość czasu i przyjmujemy gości. Rady i opinie na temat urządzania salonu ? małego, dużego, z jadalnią lub bez.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

darkowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2006, 12:30
podłoga olejować czy lakierować ???????????

autor: darkowski » 11 mar 2008, 21:54

witam mam w salonie i jadalni podłoge z klepki parkietowej (dąb) co będzie lepsze olejowanie czy lakier dodam że chce uzyskać efekt półmat prosze o porade ewentualnie jakieś foty jak wygląda podłoga po olejowaniu dzięki pozd!!!!!!!

JBZ

autor: JBZ » 11 mar 2008, 22:58

co to olejowanie?

darkowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2006, 12:30

autor: darkowski » 12 mar 2008, 20:36

JBZ pisze:co to olejowanie?
śmieszne :lol:

darkowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2006, 12:30

autor: darkowski » 16 mar 2008, 15:11

WITAM CZY NIKT Z FORUMOWICZóW NIE OLEJOWAł PODłóG(PARKIET DęBOWY) W DOMU LUB U KLIJENTA PROSZE O PORADE JAKI NAJLEPIEJ OLEJ I JAKIEJ FIRMY ZASTOSOWAć DODAM żE CHCE TO ZROBIć W KOLORZE DZIęKI ZA INFO

JBZ

autor: JBZ » 17 mar 2008, 0:43

Rzeczywiście śmieszne. :lol:

darkowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 08 sie 2006, 12:30

autor: darkowski » 17 mar 2008, 20:51

JBZ pisze:Rzeczywiście śmieszne. :lol:
TO CO TAKIEGO KOLEGA SMIESZNEGO WIDZI W MOIM PYTANIU ?

Przemek

autor: Przemek » 17 mar 2008, 21:52

chyba olejuje sie lub lakieruje :)

JBZ

autor: JBZ » 19 mar 2008, 0:27

Człowiek uczy się przez całe życie. Ja także! :)
Pytam, gdyż nie znam tego pojęcia. Proszę o szczegóły.

Jerzy Zembrowski

Samaria
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 10 mar 2008, 23:33
Lokalizacja: wielkopolska poznan

autor: Samaria » 20 mar 2008, 22:25

poprzez lakierowanie wytwarzamy powłokę ochronna na powierzchni parkietu czy paneli, co na pewno zwiększa trwałość podłogi i zabezpiecza drewno przed bezpośrednim działaniem zarówno czynników mechanicznych i chemicznych ... wady : każdy lakier ma swoją wytrzymałość, nawet te bardzo odporne w końcu będzie trzeba wycyklinować a podłogę polakierować ponownie, po ilu latach zależy od intensywności uzytkowania (sypialnia - służy latami, ale za to w pokoju dziennym gdzie czesciej chodzimy w butach to już troche gorzej) Do salonu proponowałbym ładne płytki, kamień, ceramike - jest dzisiaj naprawdę super wybór,
Olejowanie - po nałożeniu oleju nie wytwarza się zadna powłoka na powierzchni, dlatego nie ma warstwy która bezpośrednio oddzielałaby drewno i zabezpieczała je przed uszkodzeniami. Podłogi olejowane wymagają częstej pielęgnacji i regularnego ponawiania olejowania. Zaletą jest to, że możemy sami ją pielęgnować i tym samym znacznie przedłużyć jej zywotność i urok.
Pozostaje pytanie:
- czy chcemy mieć spokój na kilka lat bez wielkich zabiegów pielęgnacyjnych, a pózniej zrobić małą renowację - zastosujmy lakier
-jeśli mamy czas na regularne pielęgnowanie to podłoga olejowana
Zobaczmy, w wielu centrach handlowych (oczywsicie poza ceramiką) pojawiaja się drewniane podłogo olejowane (są co prawda odswiezane kazdego dnia)
pozdrawiam
S

JBZ

autor: JBZ » 21 mar 2008, 14:35

Nadal nie ma odpowiedzi na moje pytanie: co to jest olejowanie i czym się wykonuje?

Jerzy Zembrowski

Samaria
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 10 mar 2008, 23:33
Lokalizacja: wielkopolska poznan

autor: Samaria » 21 mar 2008, 21:05

olejowanie - sposób uszlachetniania powierzchni drewna
poprzez nakładanie warstw oleju, który wnika w drewno chroniąc i zabezpieczając powierzchnie,
firmy produkujace oleje podłogowe: Beckers, Timberex, Thomsit, Osmo, etc, etc, jest tego sporo na rynku, w każdym sklepie jak Castorma, Leroy Merlin, Practicer, etc

JBZ

autor: JBZ » 22 mar 2008, 1:34

Zatem, albo impregnacja albo ochrona podłogi. To są dwa różne cele.

Picadoor

autor: Picadoor » 22 mar 2008, 9:24

Zupełnie jałowa dyskusja. Wystarczy tylko wybrać opcję w oparciu o realia i zdrowy rozsądek.

Koniec świata - oleje, lakiery. Kiedyś się woskowało, przyjemnie pachniało, nie szkodziło.

Tak wiem, zaraz "wejdą na mównicę" różne autorytety, że to g...o daje, bo nie lśni, kupa roboty, nie ma wyglądu i nie chroni.

Ależ tak, to prawda. Każdy wybiera co woli, po uważaniu. Jednak trzeba mieć świadomość, że ani lakier, ani jakieś oleje - matko i córko, co za pomysły, ani nic podobnego nie zabezpieczy trwale podłogi przed czynnikami fizyczno-chemicznymi. A kosztuje i to nieraz całkiem sporo. Jak zabezpieczy, to na krótko i....np: po zalaniu wodą przez sąsiada będzie wiadomo jak bardzo.
Chcę przez to powiedzieć, że w mieszkaniu na ogół się wypoczywa, więc min zdejmuje się buty i chodzi w kapciach czy....nawet boso. Czy nogą można zadrapać albo zetrzeć parkiet? A kapciem?
A jak jest zwyczaj chodzenia w butach, to nie lepiej położyć terakotę, teraz taki wybór, nawet parkietopodobne.

Ta dyskusja przypomina mi świetny humor góralski.

Dwóch górali spotkawszy na drodze jeża kłóci się między sobą o nazwę sympatycznego stworzonka.
Kolcok, mówi jeden...
nie, to iglok mówi ten drugi...i tak na przemian
kłócących się zastaje baca, pyta więc o problem
Gdy już usłyszał w czym rzecz, chwilę się zastanowił, po czym zupełnie spokojnie orzekł.
To ni je ani kolcok ani iglok, to je SPILCOK.

Morał jest taki: wybrać, dopasować powłokę do swoich oczekiwań i upodobań i nie oczekiwać cudu.

pozdro

Przemek

autor: Przemek » 26 mar 2008, 9:50

Oliwa do drewna – popularyzująca się zamiana lakieru

W wielu państwach wykończenie drewnianych powierzchni oliwą jest tak samo zwyczajne jak wykończenie lakierem. W naszym państwie na razie panuje tradycja lakierowania drewna, jednak z każdym rokiem popyt na oliwę się zwiększa dzięki pewnym jej zaletom.
Po pierwsze, oliwę zamiast lakieru wybiera się, gdy się dąży do zachowania jak najbardziej naturalnego wyglądu drewna, jakby ono w ogóle niczym nie było pokryte. Oliwa w odróżnieniu od lakieru wsiąka w górną warstwę drewna, a nie pokrywa jego powierzchni mniej lub bardziej błyszczącą błoną, jaka się pojawia przy lakierowaniu. Znajdująca się na powierzchni warstwa lakieru jakby oddziela go od otoczenia, natomiast impregnując powierzchnię oliwą zostaje bezpośredni kontakt z drewnem, ono łatwo oddycha i reguluje w ten sposób mikroklimat pomieszczenia.

Inną zaletą oliwy jest możliwość łatwego odnowienia (remontu) oddzielnych miejsc powierzchni. W wypadku zaś lakierowania, remontować oddzielne miejsca jest trudno, ponieważ jest widoczna granica starego i na nowo pokrytego lakieru, dlatego należy szlifować i na nowo lakierować całą powierzchnię. Przy wykończeniu oliwą nie obowiązkowo szlifować całej powierzchni, wystarcza wyszlifować odnawiane miejsce i impregnować je oliwą, granice po pokryciu nie są widoczne. Ta możliwość odnawiania jest szczególnie aktualna przy restauracji schodów, których kanciasta, o różnych płaszczyznach powierzchnia dość trudno daje się szlifować.

Bardziej niezawodne jest zabezpieczenie drewna pokrytego oliwą. Oliwa wsiąka w górną warstwę drewna, dlatego przy jego mechanicznym uszkodzeniu zachowuje się wytworzona przez oliwę ochrona, ochronną warstwę lakieru może natomiast uszkodzić głębsze zadrapanie, a drewno w miejscu uszkodzenia pod działaniem wilgoci zaczyna zmieniać kolor. Z innej zaś strony, na matowej powierzchni pokrytej oliwą zadrapania są mniej widoczne niż na błyszczącej lakierowanej powierzchni.

Oliwy zazwyczaj bywają syntetyczne, naturalne i mieszane. Naturalne są pochodzenia roślinnego, czas ich schnięcia jest dłuższy niż oliw syntetycznych, są także mniej odporne, a pokrytą powierzchnię należy periodycznie woskować albo pielęgnować innymi specjalnymi środkami. Podstawową zaletą naturalnych oliw jest ekologiczność. Oliwy syntetyczne z kolei schną o wiele szybciej, są bardziej odporne, pielęgnuje się je periodycznie wycierając powierzchnię tą samą oliwą (jednak rzadziej niż trzeba woskować powierzchnię impregnowaną naturalną oliwą), często są używane do pokrycia podłogi o komercyjnym przeznaczeniu.

W zależności od składu użycie oliwy się różni.

Niżej podajemy krótki opis użycia i pielęgnacji 100% syntetycznej oliwy na bazie uretanu:

Oliwę nakłada się trzy razy. Przy pierwszym pokryciu dokonuje się impregnacji drewna, oliwą smaruje się (szmatką, wałkiem lub pędzlem) całą powierzchnię w taki sposób, aby wytworzył się niewielki jej zbytek. Po 5 - 10 min. oliwę przemieszcza się z mniej wsiąkających miejsc (błyszczących) w bardziej wsiąkające (matowe). Po 30 - 40 min. całą nie wsiąkniętą oliwę usuwa się suchą szmatką.

Po upływie12 -16 h dokonuje się pierwszego wykończeniowego pokrycia oliwą. Wciera się ją w impregnowaną powierzchnię, po czym powierzchnię wyciera się suchą szmatką.

Po upływie 6 - 8 h od momentu pierwszego wykończeniowego pokrycia oliwą, w taki sam sposób wykonuje się drugie pokrycie, po 24 h zaś powierzchnię można już eksploatować.

Codzienna pielęgnacja powierzchni wykończonej oliwą jest taka sama jak powierzchni lakierowanej, tylko przy czyszczeniu trzeba unikać użycia mocnych chemicznych środków czyszczących. W podłogę należy periodycznie wcierać oliwę, następnie wycierać ją suchą szmatką. Periodyczność takiego wcierania zależy od przeznaczenia pomieszczenia i intensywności jego eksploatacji: w pomieszczeniach mieszkalnych podłogę odnawia się każdych 6 - 24 miesięcy, w komercyjnych zaś - 1 - 6 miesięcy. Po odnowieniu podłogę można nabłyszczać maszyną polerującą.

Oliwy odbielającej najczęściej używa się do drewna iglastego, aby zmniejszyć w ten sposób dość intensywną żółtość i nadać mu spokojny białawy odcień. Oliwę o różowawym odcieniu najczęściej używa się do dębu, aby nadać drewnu szlachetny trochę zestarzały wygląd.


Wróć do „Salon / Pokój dzienny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 57 gości

Gotowe projekty domów