« Zobacz poprzedni temat
ocieplenie fundamentów
Zobacz następny temat »
wylewka betonowa pod domem drewnianym

Izolować przeciwwilgociowo czy tylko termicznie

Witam, i proszę o wymianę zdań w temacie mojego zagadniena.
Od około roku posiadam dom z lat 70-ych, typowy klocek podpiwniczony + parter i piętro z płąskim dachem. Ściany fundamentowe z bloczków betonowych 24 (starodawne-z przegrodamii pionowymi w środku), a reszta z gazobetonu. Naturalnie wszystko nieocieplone więc powoli przygotowuję się duchowo i finansowo do modrenizacji tego PRL-u. Mam zamiar w przyszłym roku zdjąć kilkanaście lub kilkadziesiąt ton żużlu ze stropodachu i zrobić dach dwuspadowy. Potem przewiduję docieplenie nadziemnych kondygnacji 15 cm i tak dochodzimy do podpiwniczenia i tu moje pytanie. Moja piwnica jest sucha jak pieprz i chociaż dzisiaj jest to magazyn to wcześniej był to sklep a może i ja kiedyś coś tam zrobię. Dlatego chcę tą część ścian od ław fundamentowych aż po parter docieplić 10-cio centymetrową warstwą tego nienasiąkliwego styropianu (XPS - zdaje mi się) ewentualnie styropian SF 20-25, na to siatka i tynk żywiczny, klinkier, może jakiś kamień łupany lub imitacja.
Czy to ma sens oprócz estetyk, jeśli cała moja posadzka w piwnicy jest wylana bezpośrednio na grunt lub w najlepszym przypadku na jakąś folię lub papę ?
Czy jeśli teraz mam sucho (wewnątrz jest węzeł ciepłowniczy - ciepło z miasta) i piec śmiecióch odpalany od święta. to mogę dokonać docieplenia nie zajmując się wcale izolacją przeciwwilgociową ? Dodam, że budynek jest na wzniesieniu, nie ma gliny a w kanale garażu nigdy nie zaobserwowałem wilgoci. Jeśli chodzi o istniejące izolacje pionowe i poziome to z ledwością można się dopatrzeć, że kiedyś coś tam było, zdaje się że cała zasługa niskiego poziomu wód ale żadnych badań nie robiłem.
Z góry dziękuję za uwagi.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Stan izolacji pionowych ocenisz po odkopaniu. Ale aż żal t... ściska jak nie odnowisz izolacji dając XPS.
Pozdrawiam

PS to jak nie wymienić pompy wody podczas wymiany paska rozrządu

folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Przy okazji odkopywania będę robił inne rzeczy np. bednarka, deszczówka i później naokoło domu jakaś kostka. Zdaje się, że plułbym sobie w brodę dgybym musiał ją za jakiś czas zrywać. 2 x XMP na fundament a na to nienasiąkliwy styropian, który będzie jednocześnie chronił przed uszkodzeniami mechanicznymi i mogę spać spokojnie, mam nadzieję.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Chyba się troche zamotałem z tymi symbolami dotyczącymi materiałów Confused


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Zawsze możesz edytować posta (w górnym prawym rogu posta)

folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz

E-ściany

E-mieszkanie

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

E-instalacje

  • Na co zwrócić uwagę wybierając...

    Na co zwrócić uwagę wybierając kolektor próżniowy

    Kolektory próżniowe charakteryzują się wysoką wydajnością. Jednak między różnymi urządzeniami tego typu mogą występować znaczne różnice...

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter