Jakich tynkow uzyc do scian zewnetrznych Ytong?

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Gość
Jakich tynkow uzyc do scian zewnetrznych Ytong?

autor: Gość » 20 maja 2005, 12:55

Jakich tynkow użyć do ścian zewnętrznych jednowarstwowych Ytong 36,5 cm aby nie zakłucić ich oddychania?

Slayer

autor: Slayer » 20 maja 2005, 13:01

Co do tynków, to właściwie wszystkie tynki mineralne dostępne na rynku (z wyłąceniem zupełnie anonimowych firm) powinny pozwolić ścianie swobodnie oddychać. Zresztą nie należy przeceniać roli ściany w oddychaniu budynku - od tego jest spawnie działająca wentylacja.
Jeśli dom wybudowany jest z Ytonga odmiany 400 to domu nie trzeba dodatkowo docieplać, bo jego współczynnik przewodzenia ciepła będzie spełniał wymaganie normy. Przypuszczam, że jest to jednak odmiana 600, a wówczas ściany trzeba jeszcze dodatkowo docieplić, bo w domu będzie zimno. Wystarczy w takim przypadku 5 cm, ale powinno to byc dziesięc cm styropianu - wówczas ściany będa naprawdę ciepłe i nie będzie im groziło zawilgocenie.

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 30 maja 2005, 8:59

Witam
Zanim się zdecydujesz, to jak jeszcze nie czytałeś to polecam dyskusje
Docieplenie Ytonga - czy warto?

Osobiście wydaje mi się, że ściana 36 to za mało i jak jeszcze nie położyłęś tynku to pomyśl nad dociepleniem, wyjdzie taniej, gdyż tynk i tak musisz położyć (dojdzie koszt styropianu, siatki i kleju), a na to tynk akrylowy (jestem w trakcie zgłębiania tego tematu i narazie wydaje mi się ten rodzaj tynku najlepszy)
pozdrawiam

tomi
Docieplenie Ytong-a

autor: tomi » 02 cze 2005, 8:37

Gratuluję wyboru ściany. Teraz, by tego nie zepsuć sam musisz podjąć decyzję zgodną ze swoim i wykonawców (murarzy) sumieniem. Jeśli zastosowałeś zaprawę ciepłochronną i wszystko było budowane zgodnie ze sztuką budowlaną, z pewnością wystarczy położenie samego tynku ciepłochronnego. Jeśli masz jakieś wątpliwości to polecam ocieplenie koniecznie z wełny 5 cm. i tynk mineralny, pomalowany oddychającą farbą lub któryś z tynków oddychających: sylikonowych lub sylikatowych.
Pozdrawiam

Slayer

autor: Slayer » 02 cze 2005, 11:10

Ściana jednowarstwowa o takiej grubości to jest zbyt mało i w domu będzie zimno bez docieplenia - rodzaj tynku nie ma znaczenia - nie popadajcie w obłęd z tym "oddychaniem" bo to juz zakrawa na paranoję. Jeśli sprzedawca materiału na takie ściany powiedział ci, że możesz z nich zbudować jednowarstwowe przegrody spełniające normę cieplną, to oczywiście nie kłamał, ale nie powiedział ci zapewne, że norma cieplna dla ścian jenowarstwowych jest znacznie mniej wymagająca niz dla ścian warstwowych. To, że spełniają normę nie oznacza, że sa ciepłe. A docieplać mniejsza warstwa iż 10 cm nie ma sensu, bo można tylko zwilgocić ściany - większa grubość eliminuje takie ryzyko.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 02 cze 2005, 14:00

Im większa grubość izolacji tym więcej wilgoci. Obniża się temp. tynku zewnętrznego. W gierkowskiej wielkiej płycie problemu nie było po ociepleniu jest. A oddychanie lepiej zostawić skutecznej wentylacji niż izolacji.

Slayer

autor: Slayer » 03 cze 2005, 12:52

Nie rozumiem Pana nielogicznej "logiki". Temperatura tynku oczywiście spada, ale podczas izolowania od środka - poprzez izolację odcina się taką ścianę od temperatury panującej w pomieszczeniu - stąd zasada izolowania zawsze od zewnątrz. A co do poprzedniego wpisu przytocze cytat z liczącego kilkaset stron opracowania Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu przeznaczonego dla projektantów. Cytat dotyczy izolowania ścian od zewnątrz: "Jeśli ilość wykroplonej wody nie jest duża, odeschnie z przegrody w okresie cieplejszym. Pogrubienie warstwy styropianowej izolacji prowadzi do zmniejszenia ilości wykraplanej wody".
Pisząc, że przykryty styropianem tynk zewnątrzny będzie jeszcze zimniejszy niż przed ociepleniem robi Pan sobie obciach. Rozumiem, że to było przejęzyczenie jednak.Fizykiem nie jestem, przyznaję, ale wydaje mi się, że przy dobrym dobraniu grubości styropianu najzimniejszy punkt ściany wypadnie gdzieś w styropianie. Mowa oczywiście o docieplaniu ściany jednowarstwowej.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 03 cze 2005, 14:09

Materiały termoizolacjyne chłonące wilgoć , styropian wełna traca znacznie swoje właściwości termoizolacyjne, dlatego też praktycznie cały świat izoluje obciachowo od środka. I zapewniam Pana, że innej izolacji w fizyce nie ma, reszta to docieplenia czyli działania częściowe. Częsciewa izolacja nie istnieje.

Katalog .styropiany firmy ORGANIKA ---chłonność wody po 24 h - 1,8%

Profesor Wojciech Nawrot Materiały z sympozjum "Klimat wewnętrzny budynków"
19 maj 2005 Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego.
-do 1 % zawilgocenia =prawie 100% izolacyjności
- 4 % zawilgocenia = 50 % izolacyjności
- 10% zawilgocenia = 23 % izolacyjności

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 03 cze 2005, 14:14

Dalej Pan (nie tylko) unika odpowiedzi jak uzyskać 40 kWh/m2/rok ocieplając?

.

autor: . » 03 cze 2005, 14:23

Pan Slayer poczyta BDB, że im więcej docipenia tym więcej wody...


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów