Co z tą mocą?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Piotrek Dz
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 28 sty 2008, 10:41
Lokalizacja: Żywiec
Co z tą mocą?

autor: Piotrek Dz » 27 lut 2008, 11:28

Cześć.
Nie dawno trochę tu drążyłem temat jaki wybrać piec ale tym razem chodzi mi nieco inną sprawę.
Zastanawia mnie jaki byłby efekt instalując piec o większej mocy niź zalecany przez producenta. W.g. sklepikarzy i wskazań producentów by ogrzć moje 100-120m2 nieocieplonego domu potrzebowałbym piec 16-18KW. A co jeżeli zainstaluję większy, n.p. 25KW? Czy będzie to powodowało iż będę się przegrzewał czy też nie ma to znaczenia?. Tak myśle, że skoro większy piec to mozna jednorazowo załadować więcej paliwa a co za tym idzie rzadziej do niego "zaglądać" :) ale z drugiej strony po coś chyba te zalecane wielkości są proponowane.
Możeci mi to jakoś prosto objaśnić? Jaki będzie efekt jeżeli zaistaluję większy, niż zalecają producenci, piec?

derek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:08

autor: derek » 27 lut 2008, 14:12

Nie wniosę może wiele w celu wyjaśnienia, ale mogę powiedzeć, że sam mam mocno przewymiarowany piec. Dom mam o powierzchni 150m gdzie ogrzewam 110m z tego 35m to podłogówka. Producent na którego się zdecydowałem nie dysponował piecami mniejszymi od 30kW. Moc pieca ma bezpośredni związek z komorą spalania. Im większa, tym większa jest moc pieca, ale zawsze ma to związek z paliwem na które zaprojektowano piec. Tak się akurat skłąda, że mimo podajnika tłokowego na miał palę czwarty miesiąc drewnem po budowie. Większa komora spalania niż wynikało to z zapotrzebowania na moc świetnie nadaje się do spalania większych kawałków drewna. Nie mam żadnych problemów z niekontrolowaną nadwyżką mocy w tym piecu bo zasadniczo zajmuje się tym sterownik. Większy piec to większa pojemność wodna i powierzchnia wymiennika co również ma swoje zalety. Jedyny minus to kawał kloca w stosunkowo niedużej kotłowni. Pewnie za chwilę posypią się gromy, ale naprawdę nie widzę przeciwskazań dla stosowania przewymiarowanego pieca.

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30

autor: mezik0 » 27 lut 2008, 20:03

zależy od wielu czynników jak ilość grzejników dom ocieplony czy nie okna,wymiennik .Piec może być nad wymiarowy tylko nie zawiele 100|120m2mieszkanie to piec max20kw jeżeli chodzi o piec,tradycyjny inaczej się ma z piecami z podajnikiem tam jest mierzona moc palnika,jeżeli się przewymiaruje to piec będzie chodził na niskich parametrach,będzie to powodowało skraplanie wody,komin nie wytrzyma.W nowych instalacjach mątuje się zawory czwór drożne.pozdrawiam :lol:

Piotrek Dz
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 28 sty 2008, 10:41
Lokalizacja: Żywiec

autor: Piotrek Dz » 28 lut 2008, 8:19

Właśnie, nie napisałem, a mam zamiar kupić piec miałowy, bez nadmuchu, jedynie z termostatem (nie wiem jak sie to nazywa-urządzenie jest połączone z dolną klapką
łańcuchem).
Te moje rozmyślania biorą się stąd, że znajomy ma własnie piec miałowy 21KW który , w.g. producenta, powinien ogrzać do 180 m2 nieocieplonego domu. Ten znajomy ogrzewa ok. 100m2 domu ocieplonego i twierdzi, że nie wyobraża sobie by ten piec "wyrobił" na wskazane 180m2. To są jego wnioski po dwóch sezonach użytkowania tego pieca. Laikiem w tych sprawach nie jest bo kiedyś sam robił piece więc jakiś pojęcie o tym ma. Ale znam tylko jego zdanie a jedno to za mało by było całkiem miarodajne.

Ja obecnie mam piec, jakąś samoróbkę, który jest duży, myśle, że ma przynajmniej 25KW , wymiary komory to 40x40x60cm (a ogrzewam nie całe 120m2) i gdyby nie to, że zaczyna przeciekac to wogóle bym go nie wymieniał. Rury u mnie grube, kaloryfery żeliwne. Piec i cały układ bardzo szybko nabiera temp., długo trzyma (przy mrozach wsypuje flot 2-3 razy na dobe). Właściwie to mógłbym kupić piec o takich samych wymiarach ale nie wiem czy obecne piece (bo mój ma ponad 10 lat) nie są bardziej efektywne, czyli n.p. stary piec 25KW to odpowiednik, w sensie wydajności, dzisiejszego n.p. 16KW.

Trudna sprawa.
Rozumiem jednak, ż tego co mówicie, że większy piec (oczywiście w granicach rozsądku) nie powinien stanowić problemu.

Zapytałbym jeszcze, jeżeli to nie tajemnica, ile spalacie opału ma niesiąc. Tak średnio. Mam na myśli osoby ogrzewające miałem/flotem


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 144 gości

Gotowe projekty domów