woda, wilgoć w piwnicy

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

kubi78
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 03 sty 2008, 14:50
Lokalizacja: Gliwice
woda, wilgoć w piwnicy

autor: kubi78 » 20 lut 2008, 14:00

Witam wszystkich doświadczonych i mniej doświadczonych w temacie izolacji fundamentów. Mam problem z wodą w piwnicy, znajduje się tam praktycznie cały rok, są małe wyjątki, gdy jest "tylko" wilgotno.

Problem polega na tym, że mieszkanie jest na wyższym parterze, podpiwniczone. Kamienica jest chyba z okresu powojennego. Sąsiad nad nami ma mieszkanie wykupione i blokuje remont izolacji przez administrację (on ma 53% udziału). Jestem zmuszony, aby zrobić to wszystko samemu, bo nie chcę, aby mi się kamienica zawaliła. Kamienica stoi jakieś 3 metry od ulicy, która jest na poziomie 1/3 okien, wjazd w podwórko jest spadzisty, poziom gruntu od podwórza to 2/3 wysokości piwnicy.

Izolacja była robiona, ale chyba tylko pionowa i od strony ulicy - w dodatku do d... bo aktualnie wszystko jest jak już napisałem przemoczone, wilgotne, tynk zewnętrzny i wewnętrzny zaczynają odpadać. Wilgoć zaczyna wchodzić na mieszkanie. Woda napewno przechodzi przez ścianę piwnicy, a prawdopodobnie jest również podciągana.

Poczytałem już (chyba) dość dużo o izolacjach. Ma pewien plan, ale chciałem go tutaj skonsultować.:
1. odbić tynk zewnętrzny do wysokości około 1 m nad poziom gruntu
2. odkopać fundamety - odcinkami czy odrazu trzy ściany (od ulicy, zjazdu, podwórka)
3. odbić tynk wewnętrzny w piwnicy
4. zrobić prawidłowy odpływ z rynny (bo teraz jest chyba "ślepy")
5. poczekać, aż to wszystko trochę przeschnie
6. zrobić izolację pionową (masa bitumiczna 2-3 warstwy, wcześniej jakiś grunt, odgrzybiacz)
7. zrobić izolację poziomą (pozostaje chyba tylko iniekcja bo podcinanie??? może mogłoby zawalić budynek)
- jedna na poziomie ław fundamentowych
- druga około 30 cm nad poziomem gruntu (pod stropem piwnicy)
8. skuć posadzkę piwnicy, papa, folia, wylewka (są jakieś wodo- nieprzepuszczalne)
I to by było chyba wszystko. Poza otynkowaniem i zasypaniem.

Jeśli gdzieś popełniłem błędy to przepraszam i czekam też na Wasze opinie, porady.
Pozdrawiam

Noxtech
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:31
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:
Witam

autor: Noxtech » 21 lut 2008, 12:25

Widze że całe Gliwice maja ten sam problem :D robilismy tego typu usługi na Łokietka i Daszyńskiego też we wspólnotach mieszkaniowych, tylko że w troche innej technologii ponieważ wspólnoty nie ma mają zbyt dużo pieniędzy. Obyło sie bez odkopywania i innych tego typu rzeczy. Na rynku istnieja produkty lepsze i tańsze niż przedstawiona technologia. Radzę dobrze poszukać a jak sadzę obejdzie sie bez takich kapitałochłonnych technologii

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 23 lut 2008, 11:41

Przedtem nalezy bezwzględnie określić przyczyny zawilgocenia i wykonać ocenę stanu istniejącego. W przeciwnym razie można tylko pogorszyć sytuację.

MR
MR

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 26 lut 2008, 15:28

Autor postu napisał, że woda stoi tam praktycznie cały rok co oznacza, że występuje tam wysoki poziom wód gruntowych. Niestety naprawa będzie kosztowna pomimo tego co napisał Noxtech. Prawdą też jest to co napisał Początkujący. Najpierw badania, analiza, projekt potem remont.
A sąsiadowi w ramach wdzięczności przyblokować remont dachu jak będzie mu się lać na głowę.
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

kubi78
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 03 sty 2008, 14:50
Lokalizacja: Gliwice

autor: kubi78 » 27 lut 2008, 9:13

Dziękuję za podpowiedzi i opinie :wink: z tym przeciekającym dachem to dobry pomysł :D

Noxtech
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:31
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:
woda ,wilgoć

autor: Noxtech » 27 lut 2008, 11:37

Prosze zastanowić się nad sie nad jednym, czy zaproponowana metoda wzmocni samą strukturę murów w piwnicy?? Czy odrestaurowanie izolacji czy też stworzenie "nowej" zapewni bezpieczeństwo przed przesiąkaniem i rewitalizuje chociażby zaprawę miedzy cegłami? Z doświadczeń wynika że wytworzenie szczelnej izolacji od wewnatrz z wykorzystaniem Kalmatronu, xypexu czy innych środków penetrujacych jest skuteczniejsze i tańsze niz metody tradycyjne. Fruzin ma racje piszac że folia kubełkowa nie załatwi sprawy, jest to jedynie modyfikacja używanych pap bitumicznych. Co do cen mamy porównanie ponieważ robimy izolacje w sposób tradycyjny jaki i nowoczesny. Same naklady na materiały są w metodzie tradycyjnej o wiele drozsze nie mówiąc o szybkości prac. Nie ma panaceum ale moim zdaniem należy wybierać metody które dadzą wiekszą pewność i bezpieczenstwo

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 27 lut 2008, 19:47

Stosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających w izolacji typu wannowego w renowacji wilgotnych murów może byc obarczone dużym ryzykiem. Problemem może byc min. wykończenie ściany.
Co do wzmacniania struktury murów. Zawsze konieczne jest usuniecie zmurszałych cegieł, spoin itp. Krystaliczne zaprawy uszczelniające nie służą do powierzchniowego wzmacniania spoin.
Prawdą jest, że materiały typu Xypex służą do hydroizoalcji przy negatywnym naporze wody. Ale uszczelnienie tzw. trudnych i krytycznych miejsc (np. dylatacji obwodowych) wymaga dośc skomplikowanych i nierzadko kosztownych zabiegów.
Dlatego podchodząc do zagadnień renowacji trzeba budynek traktować zarowno indywidualnie jak i kompleksowo. Co sprawdziło się u sąsiada, niekoniecznie sprawdzi się u nas.

Pozdrawiam :)
MR

Noxtech
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:31
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

autor: Noxtech » 05 mar 2008, 21:36

Chciałbym zapytać jakiego typu ryzykiem? Ryzykiem zwiazanym ze skutecznością działań takich produktów? O to akurat jestem spokojny, jedynym problemem może być niewlaściwa aplikacja na powierzchnę a to już sprawa doboru ekipy remontowej . Co do drugiej kwestii wzmocnienia struktur, jak wiesz aktywatory typ krzemiany i polikrzemiany czy też bardziej nowoczesne mieszane są z typowymi mieszankami do zapraw, przy przeprowadzanych pracach wstepnych poprzez oczyszczanie myjką wysokociśnieniową usuwane są luzne elementy konstrukcji wiec nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych prac z murem . Po naniesieniu własciwej warstwy zaprawy z dodatkami nastepuje polepszenie parametrów. Mam nadzieję że chociaz trochę dałem do zastanowienia :)

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 08 mar 2008, 0:14

Renowacja to nie tylko izolacja powierzchni. To także konieczność zastosowania środków flankujących. To także koniecznośc zapewnienia kompatybilnosci z materialami do wykończeń.
Nie neguję skuteczności materiału, nie jestem jednak przekonany do takiego zastosowania.

Pozdrawiam :)
MR

Noxtech
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:31
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

autor: Noxtech » 08 mar 2008, 10:28

Te produkty które stosujemy nie ograniczaja inwencji twórczej w zakresie wykończenia powierzchni, znam sytuacje gdzie po aplikacji w tym wypadku Kalmatronu (oryginalnego) napładano tynk japoński i nic sie z tym nie działo. Co gdo renowacji wiązania czasteczkowe "odnawiaja" już istniejące struktury. Moge podac wiele przykladów gdzie były stosowane z powodzeniem tego typu zestawy . Do niedawna problem polegał na tym iż cena byla wywindowana bardzo wysoko i tego typu produkty stosowano praktycznie tylko w budownictwie hydrotechnicznym i przemysłowym, teraz juz to sie zmieniło i cena jest tak skalkulowana że nawet biedne wspólnoty mieszkające w "familokach" moga sobie na to pozwolic. Początkujacy nie jesteś laikiem i znasz bardzo dobrze tego typu produkty

Wiesiek_35
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 mar 2008, 17:52
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

autor: Wiesiek_35 » 11 mar 2008, 18:39

Tak jak napisali przedmówcy trudno coś doradzić bez dogłębnej analizy.
Przy renowacjach starych budynków do każdego podchodzi sie indywidualnie. W każdym budynku jest inny poziom zniszczenia murów, poziom zasolenia itp.

Najlepiej gdy stosuje sie sprawdzone systemy (kompleksowe) do hydroizolacji pionowej, mineralnej (raczej bitum odpada), poziomej (iniekcji) a także zastosowaniu środków neutralizujących szkodliwe sole powstałe w zawilgoconych murach oraz specjalnych tynków (wielowarstwowych) do renowacji .

Trzeba popytać, podzwonić skonsultować sie ze sprawdzonym wykonawcą itp. samemu będzie trudno.

Ps. Można poczytać np. tutaj o systemie renowacji i materiałach:
schomburg.pl

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 11 mar 2008, 20:34

Najnowsza instrukcja WTA zdecydowanie odradza (żeby nie powiedzieć zakazuje) stosowania preparatów przekształcających powierzchniowo rozpuszczalne sole budowlane w nierozpuszczalne lub trudno rozpuszczalne. Poza tym są to związki bardzo szkodliwe dla zdrowia i nie działaja na wszystkie rodzaje soli.
MR

JBZ

autor: JBZ » 11 mar 2008, 23:29

MR masz rację, zaś Noxtech coś tam liznął o krystalizacjach powierzchniowych i narzuca rozwiązania nie mając żadnych ku temu podstaw.
1. Każdy przypadek wymaga wykonania ekspertyzy lub przynajmniej konsultacji u specjalisty, a wykonawca ma się zastosować do opracowania - bez żadnych modyfikacji ani wymądrzania.
2. Jak wynika z opisu, omawiana kamienica stoi na fundamentach ceglanych, a to wyklucza metody Noxtecha. Jeśli gdzieś je stosowaliście, to podaj adresy i pogadamy za rok czy dwa. Wtedy zmienisz zdanie sam, jak zobaczysz skutki.
3. Kamienica stoi w wodzie i działania wyłącznie powierzchniowe, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz nie mają sensu, gdyż kapilarnie wilgoć będzie podciągana aż na parter.
4. Tynki renowacyjne też niewiele wskórają, bo o ile na parterze może być do zniesienia, to mury piwniczne nadal będą mokre.
5. W piwnicy woda wypływa pod fundamentami, a o tym jakoś Noxtecg milczy.
6. Żeby zastosować drenaż, trzeba ekspertyzę.

Można zastosować podbicie fundamentów oraz hydroizolację pionową połączoną z nową pozioną ław oraz nową poziomą posadzek piwnicy - jako najpewniesze rozwiązanie i zapewniające długi żywot kamienicy przy suchych murach - oczywiście po wykonaniu drenażu opaskowego. Koszt jednak będzie wysoki i nie ma mowy o kompleksowych pracach na koszt jednego mieszkańca. Ten bezmózgowy sąsiad z góry za jakiś czas to pojmie, jak mury zaczną pękać i kamienica pójdzie do rozbiórki.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Noxtech
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:31
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

autor: Noxtech » 16 mar 2008, 11:09

Hmmm, fajnie sie dyskutuje i poprzez tego typu medium jak forum dowiaduję sie wielu rzeczy o hydroizolacjach ale proponowałbym żeby wpisy były kierowane ad rem a nie ad persona, to chyba było by w lepszym tonie, co do penetratorów wszelkiego typu, proponowałbym zasięgnąć informacji u źródeł, opracowanie dr. Idzika z Alcoru, innych publikacji dotyczących Kalmatronu, Penetrolu, Xypexu. WTA - prosze o wskazanie miejsca gdzie odradzane jest stosowanie środków penetrujacych a nie srodków powierzchniowo czynnych ( nie mylić pojęć) . Co do izolacji poziomych prosze poszukać informacji na ten temat w internecie.Co do dzialań nieporządanych prosze mi wyjaśnić dlaczego tego typu srodki otrzymały atesty PZH dotyczące neutralnej reakcji z wodą pitną??? Czyli jest mozliwość używania tego środka w rezerwuarach wody pitnej, brak oddzialywania na środowisko wskazuje na możliwosc wykorzystania w pomieszczeniach . Z uwagą czytam posty specjalistów, to tez pewnego rodzaju nauka którą można wykorzystać ale nie zapominajmy o alternatywach. Pozdrowienia

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 16 mar 2008, 11:51

Witam

Napisałem, że instrukcja WTA dotycząca tynków renowacyjnych nie zaleca stosowania preparatów przekształcających powierzchniowo rozpuszczalne sole budowlane w nierozpuszczalne lub trudno rozpuszczalne. I to jest prawda, proszę sobie tę instrukcję przeczytać. I proszę nie mylić pojęć.

Co do wtórnych izolacji pionowych rodzaj zalecanych materiałów znależć można w instrukcji 4-6-05 z 2005 roku. Nie ma tam wymienionych krystalicznych zapraw uszczelniajacych.

"Co do dzialań nieporządanych prosze mi wyjaśnić dlaczego tego typu srodki otrzymały atesty PZH dotyczące neutralnej reakcji z wodą pitną??? Czyli jest mozliwość używania tego środka w rezerwuarach wody pitnej, brak oddzialywania na środowisko wskazuje na możliwosc wykorzystania w pomieszczeniach " - ma Pan na mysli preparaty przekształacające sole czy krystaliczne zaprawy uszczelniajce?
MR


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów