Poradnik g-k

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

hellfire
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 04 paź 2007, 11:35
Poradnik g-k

autor: hellfire » 28 sty 2008, 19:23

Szukam jakiegos poradnika o sposobie ukladanie plyt g-k. W necie nic nie moge znalezc i ksiazek tez nie spotkalem.

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: brief99 » 29 sty 2008, 0:26

bo nie znajdziesz.... a co cie kolego interesuje ??? filozofii w tym nie ma zandej... pisz co chcesz wiedziec to ci pomozemy...

hellfire
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 04 paź 2007, 11:35

autor: hellfire » 29 sty 2008, 20:27

chcialbym wiedziec jak wykonac taki sufit

Obrazek

Chodzi mi gluwnie o to jak wykonac to wklesniecie. Robilem juz plaski sufit z g-k ale nie wiem czy podwieszac na wieszakach ta wypukla czesc czy zrobic tak zeby to wklesniete bylo na latach drewnianych do sufitu a reszte poprzykrecac do profili CD na wysokosci profili prowadzacych na scianach (profil UD).

To samo dla sytuacji odwrotnej gdy sufit bedzie wypukly chociaz tutaj bedzie mu chodzilo o to jak przykrecic plyty boczne czesci wypuklej. Czy mozna przykrecac plyty od strony profilu a nie jak to sie robi zwykle od strony plyty?

Picadoor

autor: Picadoor » 30 sty 2008, 22:02

Poziom tej wnęki jest poziomem zerowym, czyli jakiś oryginalny sufit. Resztę, czyli obniżenie sufitu wykonujesz standardowo. Jeśli jest to niewielka przestrzeń ( małe pomieszczenie) stosujesz konstrukcję jednopoziomową. Wiec rysujesz na obwodzie pomieszczenia poziomą kreskę obniżoną np: o 15 cm poniżej oryginalnego sufitu. Następnie do kreski montujesz profil U-30 (tzw przyścienny) - wokół. Profile montowane nad linią. Mocowane kołkami szybkiego montażu fi 5-6 x 40-50 mm jeśli to beton.
W ten profil montujesz profil tzw "sufitowy" C 60x30 z zaznaczeniem określonej wnęki (uskoku) płaszczyzny - co 40 cm. Inaczej mówiąc twój sufit obniżony jest tylko w miejscu, gdzie planowany jest niżej. Stosujesz krótkie wieszaki, niekiedy nazywane"wąsami". Są to uniwersalne wsporniki w kształcie litery U z perforacją. "Podwieszasz" co drugi profil sufitowy.
Potem płyta k-g, wystarczy tzw. "9" biała , czyli najcieńsza. "bandaż" na narożniki i łącza, szpachlówka i załatwione.
linki:

http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/03_etapy_zabudowy/03_poddasza/

http://www.knaufblog.pl/index.php/2008/01/23/sufity-podwieszane-z-plyt-gipsowych-przyklady-roznych-aranzacji-wnetrz

http://solidnydom.pl/cv_537_9149,sufity_podwieszone.htm

http://www.sigma-not.pl/publikacja-24221-akcesoria-systemu-suchej-zabudowy-nida-materialy-budowlane-2007-2.html

Nie wiem jak szukałeś - wpisałem w Google "elementy sufitu z płyt k-g, instrukcje" i znalazłem to więc wydaje mi się, że jednak tego wcale nie zrobiłeś.

PS. głównie, GŁÓWNIE - tak to się pisze, trochę szacunku dla języka ojczystego.

pozdro

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: brief99 » 31 sty 2008, 11:14

a jakby kolega chcial onizyc rowniez ta wneke?? (ten rzekony poziom "0")??

przeczytalem wszystkie informacje, z linków kolegi PICADOOR i rzeczywiscie jest tam baaardzo obszernie opisane co i jak zrobic z Rigipsów....

Ja taka wneke robie tak: zaznaczam na scianach linie bazowa (oczywiscie tego sufitu "dolnego" do scian profil "3" potem robie obrys na "starym suficie" tego co ma byc wnęką i wkrecam wieszaki (pręt + wieszak spręzynowy zaciskany) obnizam wieszak na odpowiednia odleglosc, pozimuje, nastepnie biore profile 60 lacze z profilami przysciennymi i jednoczesnie z wieszakami... jak juz calosc podwiesze to wychodzi mi taka podwojna konstrukcja, trzeba rowniez zerocic uwage na to zeby profile gorny i dolny byly w jednym pione tak zeby mozna bylo polaczyc je plyta G-K z jednej i z drugiej strony wkrecajac od gory i dolu kontrukcji.... hmmm... zbyt haotycznie napisane ?? zrobie rysunek i podesle na forum,,,,

hellfire
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 04 paź 2007, 11:35

autor: hellfire » 31 sty 2008, 17:07

dziekuje za odpowiedzi, brief99 czekam na obiecane rysunki a literowka kazdemu moze sie zdazyc :D

Picadoor

autor: Picadoor » 01 lut 2008, 12:22

a jakby kolega chcial onizyc rowniez ta wneke?? (ten rzekony poziom "0")??


Z rysunku i opisu nic takiego nie wynikało. Więc sposób kolegi brief99, to nie Eureka.

pozdro

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: brief99 » 01 lut 2008, 14:20

no to czemu koleka Picadoor nie zaproponowal takiego rozwiazania, odnosze wrazenie ze kolega nie bardzo wie jak to zrobic :-) (ale moge sie mylic)

Picadoor

autor: Picadoor » 01 lut 2008, 21:49

Odsyłam upartego kolegę brief99 do 1 zdania mojego postu powyżej, jakby co.

P.S. Ciekawa teoria, brak nieoczekiwanej propozycji = niewiedza, ciekawa. Może ktoś zrobi z tego doktorat?

pozdro

hellfire
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 04 paź 2007, 11:35

autor: hellfire » 02 lut 2008, 10:52

Panowie zachowujmy sie jak ludzie i i skonczmy juz te fanaberie.

Nadal nie mam odpowiedzi na drugie pytanie o sufit z wypukleniem.

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: brief99 » 02 lut 2008, 18:47

narysuje rysunki i umieszcze... cierpliwosci...

Picadoor

autor: Picadoor » 03 lut 2008, 0:55

hellfire, przecież dostałeś tutaj odpowiedź, wystarczyło tylko poczytać i pogłówkować.

Jeśli dobrze rozumiem, chodzi ci o "wypuszczenie" części sufitu w dół, więc raz jeszcze:

Rysujesz obrys twojej bryły na suficie, jaką chcesz uzyskać - oczywiście w oczekiwanym wymiarze zewnętrznym (nazywanym często "na gotowo"). Dla bryły prostolinijnej (bez łuków) zadanie jest proste. Teraz wpisz w ten obrys, drugi, pomniejszony (do wewnątrz) o ok 13-14 mm, będzie to linia montażu profila przyściennego ( na płaszczyźnie sufitu). Do wykonania tej części konstrukcji można użyć profila przyściennego U-30. Mocujesz profil do sufitu - otwartą częścią w dół - kołkami szybkiego montażu fi 5-6, co 40-50 cm, zalecane metalowe. Nie powinno się stosować z PCV. Następnie musisz naciąć krótkie odcinki z profila sufitowego C-60x30. Odcinki o długości odpowiadającej dystansowi obniżenia pomniejszonego o grubość płyty k-g, którą nakręcisz na tę konstrukcję. Zauważ, że profil sufitowy ma szerokość przekroju = 30 mm. To umożliwia montaż "do wewnątrz profila przyściennego" o szerokości także 30 mm. Ten montaż można porównać do składania dużej literki T, gdzie - w tym konkretnym układzie - profil sufitowy będzie pionową częścią literki T, a profil przyścienny poziomą częścią, łapiesz? Po prostu wkładasz profil w profil i skręcasz to wkrętami tzw "pchełkami" przez ściankę jednego w drugi. Pionowe elementy montujesz otwartą częścią do wewnątrz zabudowy, co 40 cm - jest to równa odległość dla krotności szerokości płyty k-g = 1,2 mb. Montujesz ZAWSZE podstawą profila "na zewnątrz" (otwartą częścią do wewnątrz), bo do tej podstawy skręcasz płytę k-g. Wszystko skręcasz wkrętami samowiertnymi tzw"pchełkami".
Następnie MUSISZ jakoś zamknąć tę część konstrukcji - czyli powiązać pionowe elementy w dolnej części ze sobą - robisz to profilem U30, jednak teraz należy profil tak zamontować, aby otwartą częścią był do wewnątrz na całym obwodzie zabudowy. Można np: wyciąć z wiszących elementów w dolnej partii boczne ścianki na szerokość równą profilowi U30. I w ten sposób podczepić i przykręcić ten profil wiążąc całość pionową.
Potem należy wyciąć poziome przewiązki znowu z profila C60x30 sufitowego, o długości odpowiadającej szerokości zabudowy z drobną korektą na luz i należy je osadzić co 40 cm właśnie do środka profila U30 który właśnie zamontowałeś otwartą częścią do wewnątrz. Z tą różnicą, że te poziome elementy MUSISZ dodatkowo podtrzymać tzw wieszakami. Teoretycznie 1 wieszak na 1 mkwa. Jednak zagęszczenie wieszaków zależne od wielkości tej zabudowy. Muszą dawać pewność, że konstrukcja nie spadnie. Jeśli ta zabudowa ma być krótko opuszczona (do 13 cm) to jako wieszaki można zastosować wsporniki w kształcie prostokątnej litery U i z podłużnym otworem w części krótkiej (w podstawie) oraz perforowanymi końcówkami z wyciętymi krawędziami w zyg-zak.
Te elementy bywają niekiedy nazywane "wąsami" i służą głównie do chwytania profili w pionie - ale doskonale się do tego nadają.
Jak przejrzysz dokładnie temat z pierwszego mojego linka, to ten element - z już podwiniętymi końcówkami - zobaczysz w podtytule "izolacja" pod nazwą Uchwyt ES.
Teraz należy naciąć paski płyty k-g, które zamontujesz z boku zabudowy, przykładając na zewnątrz konstrukcji i przykręcając wkrętami fosfatowanymi (czarne blachowkręty) do tych pionowych elementów ale też i do profila opartego na suficie i profila wiążącego pionowe sztyce. Podstawowa zasada: płytę ZAWSZE przykładasz od połowy profila i powinieneś mieć tak dociętą płytę aby zawsze na końcu płyty była wolna połowa innego profila, ponieważ MUSISZ mieć miejsce na przyłożenie każdej następnej płyty - wyjątkiem jest rozpoczynanie montażu z narożnika lub "zamknięcie" zabudowy. Na koniec docinasz i nakręcasz płytę na spodnią część do poziomych elementów i to cała filozofia.
Radzę jednak poczytać jeszcze przynajmniej to co wskazałem, może sam coś znajdziesz.
pozdro

EDIT:
Wygląd tych profili zobaczysz tu:
http://www.nidagips.com.pl/cennik/profile.pdf
otworzysz cennik Lafarge z ilustracjami - potrzebna przeglądarka PDF. Nie wiem czemu zmienili te nazwy. Myślę, że dawne nazwy były chyba czytelniejsze.
To co ja nazywam tutaj U30 to obecnie jest UD27
To co ja nazywam tutaj C60x30 to obecnie CD60
No i możesz zobaczyć ten jak ja go nazywam "wąs" czyli Uchwyt ES

blind_i
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2009, 9:23
Re: Poradnik g-k

autor: blind_i » 23 gru 2011, 11:48

Witam,
Można odświeżyć temat?
Też mam zamiar zabrac sie za podwieszany sufit i klikoma poziomami i właśnie przy tych poziomach zaczynają się "schody"
o ile wiam jak wykonac poziom "0" (obniżenie o 10 cm)
to nie mam pojęcia jak zrobic zejście na poziom 1, tzn czy mam po całości obniżyć sufit o 10 cm i poźniej "jakoś z czegoś" zrobić uskok na poziom 1 (w jaki sposób), czy tez robie obniżenie o 10 cm do miejsca gdzie ma być uskok i tutaj zamykam ten poziom i wyprowadzam nowe "rusztowanie pod odniżenie"

Jeżeli ktoś może mi to jasno opisac to będe bardzo wdzięczny, bo z tego postu wyżej cieżko mi coś wywnioskować.

Pozdrawiam

diablo3589
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 19 wrz 2012, 16:53
Re: Poradnik g-k

autor: diablo3589 » 31 paź 2012, 19:54

Taaaaaaa, a nie można prościej ?, Ja chyba znalazłem prostrze rozwiązania na tym blogu http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów