Instalacja co i cwu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Buschido
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:24
Lokalizacja: Południe
Instalacja co i cwu

autor: Buschido » 23 sty 2008, 18:23

Chciałbym skonsultować sprawę instalacji co z kotłem na opał stały, z rozdzielaczami na parterze i poddaszu użytkowym. Ze względu na kocioł chcę ją całą zrobić w miedzi. Czy można pociągnąć jedną rurę o śr. 18 od rozdzielacza przed ścianę i tam za pomącą trójnika rozdzielić ją na dwie 14 na dwa sąsiadujące ze sobą kaloryfery i podobnie na powrocie: dwie 14-stki połączyć trójnikiem do 18-stki i podpiąć pod powrót na rozdzielaczu. Taki sposób podłączania grzejników mógłby zredukować koszty materiałów o ok 1/3. Czy będzie to funkcjonowało jak należy, czy też musi się stosować schemat 1 wyjście - 1 źródło zasilania? Oprócz tego czy można rurę z miękkiej miedzi połączyć lutem twardym z trójnikiem i zatopić to w wylewce? Powrót prowadzony byłby identycznie. Jakie ew. niebezpieczeństwo może powstać (niedogrzanie pomieszczenia, brak regulacji itp.). Chodzi mi tutaj głównie o salon, gdzie sąsiadują ze sobą dwa okna oraz o wykusz, gdzie są trzy okna pod którymi mam zamiar dać po kaloryferze.

Pozdrawiam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 23 sty 2008, 18:35

Na jednej gałązce od rozdzielacza można jak najbardziej podłączyć 2 grzejniki,byle nie za wielkie.Robiłem tak dziesiątki razy.Działa skutecznie.
Chodzi chyba raczej o rury 15,a nie 14?
A dlaczego lut twardy?Nie ma sensu stosować go do wody,a już szczególnie pod wylewkę.Lut twardy bardzo przegrzewa miedź,która potem jest mocno osłabiona.
Wystarczy tam zwykły lut cynowy.
adam

Buschido
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:24
Lokalizacja: Południe

autor: Buschido » 23 sty 2008, 18:50

Dzięki adamis za informację. Mam tylko obiekcje odnośnie lutu miedzi zwykłą cyną. Czy w razie zagotowania wody połączenie wytrzyma pod wylewką czy aby cyna nie wypłynie? Idąc dalej, czy można w podany przeze mnie sposób z jednego przewodu zasilającego rozdzielić jedną gałązkę na grzejnik i jedną na podłogówkę zakończoną RTL-em? Gdzie w takim przypadku umieścić sam zawór RTL?

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 23 sty 2008, 23:38

Lut w tym miejscu,czyli tak daleko od kotła na pewno nie puści przy zagotowaniu,choć mój klient tak zagotował kocioł,że luty rzeczywiście roztopiły się,ale tuż nad kotłem.
Podłogówkę w takim układzie powinno się puszczać z powrotu jakiegoś min. średniego grzejnika i na tym powrocie zastosować ten zawór RTL.
Robiłem też małe podłogówki bez zaworu RTL,tylko żywcem z powrotu.To też fajnie działa,ale można przegiąć,wiec nie polecam takich eksperymentów amatorom.
adam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 184 gości

Gotowe projekty domów