wentylacja mechaniczna niezgodna z PN

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

sentralix
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2008, 16:21
wentylacja mechaniczna niezgodna z PN

autor: sentralix » 15 sty 2008, 16:48

kupiłem mieszkanie w którym wentylacja nie działą prawidłowo (przeciwciąg). W projekcie przewidzianou dopływ powietrza poprzez infiltracje okien (wsp. a =0,5-1m3/h). Wg mnie sama infiltracja nie zapewni dostatecznego nawiewu, zapotrzebowanie na wymianę powietrza określam na 200m3/h.
Wobec tego pytanie, czy projektant jest zobowiązany do zastosowania dodatkowych urządzeń (np. nawietrzniki), dla zapewnienia odpowiedniego dostarczenia powietrza? I jeśli tego nie zrobił, czy jest to jego błąd? I co jeśli taki projekt został zaakceptowany i budynek odebrany do użytku?

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 18 sty 2008, 23:39

Proszę przeczytać obowiązki projektanta w Ustawie Prawo Budowlane i odpowiedz jest twierdząca, że za niedociągnięcia tj. za brak urządzeń wentylacyjnych o regulowanym stopniu otwarcia do realizacji doprowadzenia powietrza w systemie wentylacyjnym, który przypomnę nie tylko składa się z przewodów wywiewnych odpowiada projektant i osoba, która pod względem merytorycznym dany projekt sprawdzała, której nazwisko i podpis istnieje na projekcie. Prawo Budowlane nakazuje, aby oprócz przepisów techniczno-budowlanych projektować zgodnie z wiedzą techniczną i to, że w przepisach nie wymaga się stosowania dodatkowych urządzeń wentylacyjnych, gdy okna posiadają współczynnik szczelności a (0,5 - 1) nie zwalnia projektanta od myślenia i do wykonania prostych obliczeń, aby sprawdzić czy zamknięte okna o w/w współczynniku szczelności są wstanie zapewnić realizacje dopływu powietrza, aby zapewnić minimalny strumień wentylacyjnego powietrza dla danego mieszkania w okresie zimowym, kiedy naturalnym jest posiadanie zamkniętych okien, aby zminimalizować straty ciepła. Podpisy projektantów którzy mają stosowne uprawnienia z najwyższej półki pod projektem gwarantują, że rozwiązania projektowe są wykonany zgodnie z wiedzą techniczną i zapewnią normatywną wymianę powietrza.
Zostaje Ci droga sądowa i proszę nie słuchać bzdur, że nadzór budowlany akceptuje projekt, bo nadzór budowlany ma inne obowiązki i nie sprawdza projektu pod względem merytorycznym bo to robi osoba która także jest podpisana pod projektem. Za błędy należy Ci się zadośćuczynienie od biura projektowego tym bardziej że są ubezpieczeni.Teraz można ich skarżyć także za straty moralne wynikłe z odczucia dyskomfortu jaki odczuwamy w mieszkaniu w którym dmucha "zużyte" powietrze z zapachami z kratek wywiewnych.
aga

sentralix
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2008, 16:21

autor: sentralix » 21 sty 2008, 15:04

Dziękuję za dość wyczerpującą odpowiedź. Nasuwa mi się tylko jedna wątpliwość, czy roszczenia powinienem wysuwać do architekta, czy developera od którego kupiłem mieszkanie, bo to developer był stroną transakcji.

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 21 sty 2008, 21:18

projektanta albo wykonawcę który wprowadził samowolne zmiany - tego kto bezpośrednio odpowiada za brak wykonania pełnego systemu wentylacyjnego, deweloper tylko wyłożył pieniądze. Jeszcze raz radzę dokładnie przeczytać Prawo Budowlane, kto za co odpowiada. Deweloper nie wziął do wykonania projektu człowieka z ulicy i to nie on sprawdza projekt pod względem merytorycznym.
aga

JBZ

autor: JBZ » 23 sty 2008, 13:37

Co do odpowiedzialności za projekt, Pani Agnieszka napisała prawdę, ale winien jestem wniesienia poprawki co do roszczeń, gdyż tu mija się Pani z prawdą.

Właściciel mieszkania swoje roszczenia powinien składać wyłącznie do jednostki, z którą zawarł umowę kupna-sprzedaży mieszkania, tj. developera. Czy tenże przypozwie wykonawcę lub projektantów - to jego wyłącznie sprawa. Zwykle to robi, gdyż w łańcuszku odpowiedzialności każdy z uczestników procesu budowy ma swoją "działkę" odpowiedzialności, a sąd w oparciu o opinie biegłych lub rzeczoznawców ustala wielkość winy i odszkodowania. Nabywca mieszkania jest zwolniony z dochodzenia odszkodowania od każdej jednostki z tego łańcuszka! W omawianym przypadku niewątpliwie popełniono błędy, ale czy są to projektowe czy wykonawcze, nie ma dla nabywcy żadnego znaczenia. Za jakość obiektu i brak błędów odpowiada zawsze inwestor. Oczywiście, po wyroku sądowym, nabywca uzyskuje swoje, czyli odszkodowanie od developera, który bezwarunkowo je musi wypłacić lub wyeliminować usterki. Developer ma potem prawo podać do sądu wykonawcę lub projektanta - ale to już nabywcę nie obchodzi.

Takie są zależności i odpowiedzialność w Polskim prawie budowlanym i cywilnym.

Jerzy Zembrowski
Ostatnio zmieniony 31 sty 2008, 15:45 przez JBZ, łącznie zmieniany 1 raz.

sentralix
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2008, 16:21

autor: sentralix » 24 sty 2008, 13:08

Dziękuję bardzo za wypowiedź, całkowicie wyjaśnia moje wątpliwości.

sentralix
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2008, 16:21

autor: sentralix » 29 sty 2008, 10:01

w trakcie studiowania obowiązującej PN dot. wentylacji nasuwają mi się pewne wątpliwośći i pytania:

Norma podaje sposób dostarczenia świeżego powietrza jako alternatywe - okna LUB nawietrzniki mechaniczne. W przypadku okien rozpatrywane są 2 warianty- okna o niskim stopniu infiltracji a<0,3 wtedy konieczne jest zastosowanie nawietrznikow okiennych, i wiekszym stopniu infiltracji 0,5<a<1 bez nawietrzników.

Co jesli przy oknach o wsp. 0,5<a<1 l objetość swieżego powietrza nada jest niewystarczająca, w normie jest użyta ALTERNATYWA (lub) więc nie dopuszcza się zastosowania nawietrzników mechanicznych i okien o 0,5<a<1 ???

Czy norma jest błędna ???

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 29 sty 2008, 23:43

Ta norma nawet przywołana w Rozporządzeniu - w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki nie zwalnia projektanta z myślenia i służy tylko pomocą dla projektanta aby budynek pod względem wentylacji (wymiany powietrza) spełniał art. 5 Prawa Budowlanego
aga


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów