czujka pogodowa zewnetrzna

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

piotrd
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:24
czujka pogodowa zewnetrzna

autor: piotrd » 12 sty 2008, 13:51

jestem w posiadaniu czujki zewnętrznej pogodowej (ZAF 250) do kotła. Gdzie najlepiej zamontować taką czujkę. Czy są jakieś wytyczne (może od strony północnej ew. na jakiej wysokości). Czy mogę ja przykleić do elewacji ??

dzieki
Piotr

kriss7777
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 paź 2007, 16:27
Lokalizacja: Sochaczew

autor: kriss7777 » 12 sty 2008, 14:24

co do montażu czujki to Ci nie pomogę ale ze słuchu mogę podpowiedzieć że niezbyt wielu użytkowników czujek pogodowych jest z nich zadowolonych bo ich wskazania majš się nijak do temperatur panujšcych w pomieszczeniach.Ale to tylko zasłyszane opinie, nie miałem i nie użytkowałem osobiœcie. Myœlę że powinna być zamontowana w jakimœ neutralnym miejscu w pewnym oddaleniu od elewacji budynku nie narażona na silne działanie wiatru i słońca

URK
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2008, 20:49

autor: URK » 12 sty 2008, 17:34

kris777 mylisz pojecia ale o tym może innym razem.
Czujnik zenętrzny montujemy w miejscu zacienionym, najlepiej od stony północnej.
Czujnik ten jedynie odczytuje temperaturę zewnętrzna przekazuje ją do kotła i w zlaeznosci od niej urzadzenia pracuje okreslona temperaturą zasilania instalacji. Ustawiasz to na krzywej grzewczej

piotrd
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:24

autor: piotrd » 12 sty 2008, 18:59

a jak to się ma do regulatora pokojowego ? i czy warto się męczyć z kabelkami, wiercić dziurę itp. ... czy spowoduje to jakieś oszczędności w spalaniu gazu ?

dziękuje
Piotr

URK
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2008, 20:49

autor: URK » 12 sty 2008, 20:43

Regulacja pogodowa zawsze daje oszczędnosci chociażby dlatego że układ sam dostosowuje temp. zasilania instalacji. Jej wartoś wzrasta ze spadkiem temperatury zewn.
Jakbys jecha bez pogodówki to pewnie nastwisz od razu na np. 75* i koniec. A wiadomo ze im wyzsza tempe to wieksze straty układu. A i tak niskie temperatury zdarzaja sie po kilka dni w roku.

Regulator pokojowy tez daje oszczędności.
Instalacja bez niego pracuje na tzw termostacie kotłowym czyli po osiagnieciu maksymalnej temperatury wody palnik sie wyłącza - czyli zadna regulacja.
Na regulatorze mozesz sobie spokojnie ustawić pory pracy ogrzewania i odpowiednie temperaturyw każdej z nich.
Poza tym z własnego dośwaidczenia polecam regultory pokojowe beprzewodowe. Tak naprawdę nie stwierdzisz dziś ze stu procentową pewnością że chcesz regulator powiesic tylko w tym a nie innym miejscu, a reg bezprzewodowy postawisz wszędzie.

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 14 sty 2008, 20:32

Wszystko zależy od tego czy całodobowo ktoś mieszka w budynku czy nie.Rozwiązań jest wiele.Pogodówka moim zdaniem to podstawa do ekonomicznego grzania bo dostosowuje temperaturę czynnika grzewczego do potrzeb budynku względem temperatury zewnętrznej.Czy to będzie termostat pokojowy z zegarem dobowym,czy zawory termostatyczne,to właśnie zależy od sytuacji którą każdy ma inną.Trzeba przewidywać że kiedyś babcia nas opuści,albo dzieci się wyprowadzą.Albo zostaniemy emerytami i sposób grzania pomieszczeń będzie inny.Najlepiej montować zawory termostatyczne na każdym grzejniku,bo zawsze można im założyć albo zdjąć głowice regulujące temperaturę.Termostat pokojowy też powinien być,i to z zegarem dobowym o jak najmniejszej histerezie rzędu 0,4-0,5st.C.Chcąc korzystać z reg.samymi głowicami ustawiamy term.pok.na maxa(27st) i wtedy po kłopocie.I na odrót,głowice na maxa a term.pokojowy na wartość potrzebną.Nie potrzeba żadnych przeróbek instalacji.(czasem prawie niemożliwych)Add.pytania-Czujka od północy zdala od okien i innych źródeł ciepła.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 203 gości

Gotowe projekty domów