Czy ścianę z ceramiki można ocieplić styropianem?

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

maciek78
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 lis 2007, 0:04
Czy ścianę z ceramiki można ocieplić styropianem?

autor: maciek78 » 09 sty 2008, 14:57

Chciałbym ocieplić ściany postawione z ceramiki styropianem, ale nie wiem,czy jet to sensowne i praktykowane. Czytałem,że ceramikę ociepla się raczej wełną, ale spotkałem się też z ociepleniem styropianem. Więc mam problem, co wybrać, tym bardziej,ze styropian jest o wiele tańszy. Proszę o poradę ponieważ nie wiem czy zrobię dobrze ocieplajać stropianem.

Pozdrawiam
Maciek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2008, 15:12

http://www.xella.pl/html/pol/pl/fermace ... cznosc.php

Jak chcesz by zimno nie wchodziło... to można. A jak chcesz zatrzymać ciepło i mieć suchą ścianę to lepiej zaizolować!

maciek78
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 lis 2007, 0:04

autor: maciek78 » 11 sty 2008, 8:58

Tylko że słyszałem taką opinię że jak ocieplę ceramikę stropianem to ściany będą się skraplać i powstanie "termos". CZy to prawda?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 sty 2008, 9:51

Termos to jedyna znana w fizyce forma skutecznej izolacji termicznej. Termos czy lodówka nie "domknięte " mają dokładnie tyle samo izolacji ale ich skutek nie domknięcia jest opłakany! Kolejna sprawa to wilgoć. Właśnie po to by nie było zawilgocenia daje się folię paro izolacyjną od wewnątrz!
Do 1990 roku należało ocieplać domy od zewnątrz! Dlaczego? Otóż nie było technologi, by zabezpieczyć ścianę przed zawilgoceniem (folie i tynki płytowe) a mokry mur musi mieć dodatnią temperaturę by nie uległ degradacji. Kolejną powodem wyższości ocieplania od zewnątrz były niesterowalne systemy ogrzewania, w których ściana stanowiła element "pseudo automatyki" swoją masą stabilizując temperaturę!
Obecnie automatyka bardzo precyzyjnie pozwala ustawić temperaturę i czas. Więc mur odprowadzający ciepło do gruntu, znakomicie by na to utrudniał!
Trzecia kwestia to unijne przepisy dotyczące emisji CO2 i certyfikatu energetycznego domu. 70 kWh/m2 na rok to górna narzucona granica, która w ten czy inny sposób musi być wyegzekwowana. A straty do gruntu przez fundament w domu ocieplanym z zewnątrz to 18 000 - 22 000 kWh w domu o podstawie 12x8m
Jeżeli teraz chodzi o mikroklimat to kształtuje go wentylacja, dlatego radzę dać mechaniczną z odzyskiem ciepła. Suche ściany na 100% mikroklimatowi nie zaszkodzą!


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów