co na dach kopertowy ?

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Monika Michalska
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2008, 23:04
co na dach kopertowy ?

autor: Monika Michalska » 09 sty 2008, 11:02

W marcu br mam zaplanowaną wymianę pokrycia dachowego. Dom pokryty jest obecnie płytkami z eternitu. Podoba mi się blachodachówka w kolorze brązowym.
Proszę o poradę jaka blacha byłaby najbardziej ekonomiczna w kryciu dachu kopertowego (około 220m2) i oczywiście jaką firmę wybrać, bo jest ich jak makiem zasiał. A dla mnie laika, każda firma może wetchnąć bubel.
I jeszcze jedno pytanko: jak wyceniana jest robocizna za m2 i za mb rynny. Lub poprostu ogólnie za całość robocizny, w dachu mają być dwa okna dachowe.
Z góry dziękuje za porady i podpowiedzi.
POZDROWIONKA

Picadoor

autor: Picadoor » 09 sty 2008, 11:54

Jeśli nie musi być ta blacha (względy wytrzymałościowe), to zrezygnuj z niej, ponieważ:
1. posiada zbyt dużo wad
2. nie jest wcale tania - przecież chcesz stosunkowo dobrą
3. nie każda jest naprawdę ładna

Jeśli jednak musi ona być - właśnie ze względów wytrzymałościowych (dom, dach) to rozważ
Lindaba, Plannję ew. Rukki czy Budmat ale z huty SSAB.
I pamiętaj jeśli będzie miała być kładziona folia pod blachę nie daj się nikomu omamić jakimś tanim szajsem. TYLKO firmową - najlepiej Tyveka, nnno ostatecznie MAXXa od Dorkena, żadnej innej

Pytanie co w zamian? Dachówkę, na pewno lepsza ceramika, ale jeśli koszty grają rolę, to można cementową. Swoje wytrzyma - ma 30 lat gwarancji, jest dosyć ciekawa kolorystycznie, w wielu przypadkach mkwa jest lżejszy niż ceramika. No i jest tańsza od nawet podłych blach - 24,90 netto / 30,38 brutto mkwa. To jest bez rabatu, więc będzie taniej jeszcze, jakby co.

Jestem handlowcem, z moich info wiem tylko tyle, że robocizna liczona bywa albo za mkwa kompleksowo (w tym obróbki) albo oddzielnie blacha dachowa i obróbki. Tak czy owak musisz dogadać się z wybranym przez siebie wykonawcą.
pozdro

Monika Michalska
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2008, 23:04

autor: Monika Michalska » 09 sty 2008, 12:48

Jeśli jednak musi ona być - właśnie ze względów wytrzymałościowych (dom, dach) - otóż gdyby nie to, to oczywiście dachówka była by numer I. W przypadku mojego domu, to raczej jet ona za ciężka.
POZDROWIONKA

mich-mar
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 09 gru 2007, 18:12
Lokalizacja: bargów

autor: mich-mar » 10 sty 2008, 20:40

witam.Blachodachówka na dachu czterospadowym nie koniecznie musi być rozwiązaniem oszczędnym. przy złym zwymiarowaniu długości poszczególnych arkuszy blach należy liczyć się z dużą ilością odpadów. co do dachówki to nie wiem czy ktoś już wypowiedział się na temat stanu budynku (ściany więźba fundamenty) jeśli nie to proponuję zaprosić parę ekip budowlanych i poprosić ich o opinię.co do cen. wszystko zależy od regionu w którym się mieszka w mieście to już nikt raczej nie z chodzi poniżej 60zł a na wsiach czy małych miasteczkach są firmy wykonujące usługi za 25zł. dach to nie byle co i lepiej dołożyć parę złotych i nająć firmę polecaną . polskie stowarzyszenie dekarzy udzieli również takich informacji pozdrawiam
michal77

Picadoor

autor: Picadoor » 10 sty 2008, 21:54

Eeee Mich-Mar zalewasz. A kto mówi o arkuszach. Można dać panele. Plannja ma Regolę, a Trelleborg ma swoje. Mają też inne firmy, jednak te wymienione produkują na bazie rodzimej stali, czyli szwedzkiej. I to jest jeden plus, drugi to odpad nie większy niż 2-3%, na kopercie.
Szybki montaż, w przypadku Trelleborga,szybki i łatwy montaż, bo na gwoździe i zatrzaski.
Nnnno Regola kosztuje trochę, chociaż Trelleborg wychodzi coś ok 36-38 netto/mkwa. Ale w przypadku Regoli możesz trochę odchudzić więźbę, bo można bezpośrednio na krokwie.

pozdro

PS dla kapryśnych panele blachodachówki OnduSteel z posypką mineralną.

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 10 sty 2008, 22:41

mich-mar pisze:witam.Blachodachówka na dachu czterospadowym nie koniecznie musi być rozwiązaniem oszczędnym. przy złym zwymiarowaniu długości poszczególnych arkuszy blach należy liczyć się z dużą ilością odpadów. co do dachówki to nie wiem czy ktoś już wypowiedział się na temat stanu budynku (ściany więźba fundamenty) jeśli nie to proponuję zaprosić parę ekip budowlanych i poprosić ich o opinię.co do cen. wszystko zależy od regionu w którym się mieszka w mieście to już nikt raczej nie z chodzi poniżej 60zł a na wsiach czy małych miasteczkach są firmy wykonujące usługi za 25zł. dach to nie byle co i lepiej dołożyć parę złotych i nająć firmę polecaną . polskie stowarzyszenie dekarzy udzieli również takich informacji pozdrawiam


25 zł za co?

Monika Michalska
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2008, 23:04

autor: Monika Michalska » 11 sty 2008, 13:51

PICADOR napisał, cytat "folia pod blachę nie daj się nikomu omamić jakimś tanim szajsem. TYLKO firmową - najlepiej Tyveka, nnno ostatecznie MAXXa od Dorkena, żadnej innej"
Słyszałam coś, że MEMRAMA, czy coś takiego jest dobra, ale nie wiem nic więcej.
Co o niej myślicie????????????
POZDROWIONKA

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 11 sty 2008, 14:03

Coś chyba źle było usłyszane albo źle napisane.

Diablo
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 86
Rejestracja: 20 cze 2007, 21:05
Lokalizacja: OPOLE

autor: Diablo » 11 sty 2008, 18:18

Ktoś powiedział po prostu przy Tobie membrana (tak mi się wydaje) nie mając konkretnej foli na myśli.Polecałbym również DELTA MAXX firmy Dörken-uprzedzam nie należy do najtańszych.

Monika Michalska
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2008, 23:04

autor: Monika Michalska » 11 sty 2008, 18:28

Tak chodzi o membrane,"zjadłam" poprostu litere. Jakiej firmy jest ta folia? Koszt m2 to 4,50. A ile kosztuje wspomniana DELTA MAXX firmy Dörken-?????????/
Wstępnie blache już wybrałam - PLANNJA, ale jeszcze nie wiem REGOLA, czy SMART.
I jeszcze jedno, zastanawiam się:
- co dać pod przybitke, czy panele pcv, czy blache trapezową??????
- jakie rynny stalowe (SIBA, czy PLAS-DACH), czy pcv.
PODPOWIEDZCIE.
POZDROWIONKA

Picadoor

autor: Picadoor » 13 sty 2008, 23:46

Delta Maxx kosztuje 4,50, a Tyvek Solid 4,63. Jest tylko mała różnica Solid ma 30 letnią gwarancję MAXX tylko 15. W warunkach laboratoryjnych przy symulacji starzenia dla tych 30 lat Solid utracił zaledwie 4 % swojej zdolności funkcjonalnej. Jak się starzeje MAXX nie wiem. Ale to jest ważne.
Obie gwarancje mają pokrycie, jakby co.

Moniko rozważasz nad kupnem blachy, ok. Jednak wybierasz pomiędzy mówiąc obrazowo:
BMW czy tanim skuterem. Oj te oszczędności, nigdy nie mogę zrozumieć takiej taktyki.
Ja zastanawiał bym się raczej nad - jeśli już to miałaby być Plannja - Regola czy Regent lub Royal, Regent czy Rapid. Wtedy to ma sens.

Regola jest dość drogą blachą, ale jest samonośna. Co oznacza, że można wyciąć koszty i kłaść bezpośrednio na krokwie. Ponadto ma b. mały odpad. Na tym można obniżyć koszty. Natomiast Regent jest stosunkowo tanią ale jeszcze dobrą blachą z ładnym krojem a'la holenderka. Jest blachą arkuszową, więc odpad na kopertach jest spory ale przez niewielki koszt nie są to jeszcze duże pieniądze, no i wygląd jest miły. Smart jest blachą mówiąc oględnie bardziej na inwestycje wielorodzinne. Jest najtańszą blachą. Mnie osobiście wcale się nie podoba. No ale to rzecz gustu. Aaa i jeszcze jedno. Ma najcieńszą powłokę i nie jest w HardCoacie ale w metallacku. Tylko Regola i Royal mają najgrubsze powłoki, Regent jest w środku, Smart ma najcieńszą powłokę (0.25 mikrona) i tylko 10 lat gwarancji. A Szwedzi dają gwarancję w zależności od grubości i rodzaju warstwy, inna na HardCoatSatynę, a inna na Metallack - przepytaj gostka od Plannji.

Rynny metalowe szwedzkie, a czy to będzie Plannja czy jaki inny Lindab to nie istotne. Chodzi o stal o b. niskiej zawartości siarki - to jest NAJ w tym.

pozdro

Monika Michalska
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2008, 23:04

autor: Monika Michalska » 01 lut 2008, 10:38

Zdecydowałam i kupiłam. Smart jest blachą najtańszą, ale dlatego, że toczona jest w Polsce. Ma powłokę taką jak Regent i jest w HardCoacieu. Tylko Regola i Royal mają najgrubsze powłoki.
Zakupiłam rynny metalowe szwedzkie firmy Plannja .
Całkowity koszt materiału na mój dach kopertowy to 20 tys. złotych (wcodzi na to blacha, membrana firmy Corotop, 2 okna dachowe, właz, blacha trapez na podprzybitke, rynny oraz wszystkie niezbędne akcesoria). Dodatkowy koszt to cegła klinkier, łaty i kontrłaty oraz robocizna.
POZDROWIONKA

komarr

autor: komarr » 01 lut 2008, 14:31

na ul. annopol w Warszawie, nie tylko smarta rzeźbią ale i inne blachodachówki...

fighterzg
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 21 lut 2008, 1:38
Lokalizacja: Zielona góra

autor: fighterzg » 21 lut 2008, 2:18

rozumiem ze jest to stare budownictwo?tylko niech pani przypilnuje wykonawce aby z flexem nie wyjechal przy przycinaniu arkuszy pod katem bo bedzie po gwarancji na blache i po krotkim czasie bedzie juz rdza do ciecia blachy potrzebna jest knapra lub nozyce wazne zeby ciac na zimno czego wiekszosc wykonawcow nie robim ipozniej inwestor zostaje z bublem,tak jak napisal ktos powyzej jest to zdeka nie oplacalne bo bedzie od groma odpadow,a zastanawiala sie pani nad gontem papowym?

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 21 lut 2008, 7:50

Większość znanych mi wykonawców powinieneś napisać. Co upoważnia cię do tak kategorycznych sądów? Robiłeś badania na próbie ogólnokrajowej?


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów