Parujące okna

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

tomaszekp1978
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2008, 20:12
Parujące okna

autor: tomaszekp1978 » 06 sty 2008, 20:25


Witam!
Mam dwa pytania:
1. Wymieniłem właśnie okana u siebie w mieszkaniu (pow. mieszkania 64m2). Przy temp. wew. 21 st. i zewn. -10 okna zachodzą parą (na ponad 20 cm), która po jakimś czasie sie skrapla. Efekt jest taki że woda leci mi z okien. Probowałem "rostrzelniać" okna ale przy tak niskiej temp. na zew. z okien ciągnęło zimne powietrze.
2. Zauważyłem ponad to że wymienione okna nie mają żadnych oznaczeń odnośnie typu szyby (współczynnik K), które to zazwyczaj jest podawane pomiędzy szybami na aluminiowej listwie. Skoro tak to czy producent nie powinien tego numeru wpisywać w swoich produktach?
Czy istnieje powiązanie pomiędzy oboma pytaniami ?

proszę o odpowiedź

javascript:emoticon(':?:')
Question

masiu
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2008, 21:34

autor: masiu » 07 sty 2008, 8:29

Jak miałem problem z parującymi oknami, to okazało się że przyczyną było zatkana kratka wentylacyjna w łazience. Zamontowana siateczka przeciw owadom zatkała się kurzem. SPrawdź wszytskie kratki.
Też jestem ciekawy czy producent musi umieszczać info o współczynniku U szyby. Również u mnie po wymianie okien brak info na ramce jakie są szyby. Mam podejrzenie, że nie ma 1.1 ...
pozdr!

JBZ

autor: JBZ » 08 sty 2008, 12:25

Producent musi podać nie tylko wsp. U dla szyb, ale także dla ram albo dla całego okna (nie musi oznaczać na ramie, ale musi podać w dokumencie sprzedaży).

Co do skraplania pary na oknach, okna muszą być wyposażone w mikronawiewniki lub w ostateczności rozszczelniacze. Lepszym jednak rozwiązaniem (jeśli nie ma mikronawiewników) jest wycięcie w górnych ramach uszczelek. Długość wycięcia oraz lokalizację regulują wytyczne ITB.
Niezależnie od tego, kratki wentylacyjne w kuchni oraz sanitariatach muszą być drożne, a w drzwiach w dolnej części muszą być otwory wentylacyjne o powierzchni dopasowanej do powierzchni kratek wentylacyjnych.

Aby powietrze wentylowało mieszkanie, musi być zapewniony nie tylko wylot, ale również wlot powietrza zewnętrznego. To, że czuje się zimne powietrze po rozszczelnieniu, nie ma żadnego znaczenia (musi być zimne, skoro jest zima). Znaczenie ma temperatura wewnątrz pomieszczeń, która musi być zgodna z normą.

Jerzy Zembrowski
Ostatnio zmieniony 18 sty 2008, 0:32 przez JBZ, łącznie zmieniany 1 raz.

cichociemny
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 17 sty 2008, 15:07

autor: cichociemny » 17 sty 2008, 16:28

masiu pisze:Jak miałem problem z parującymi oknami, to okazało się że przyczyną było zatkana kratka wentylacyjna w łazience. Zamontowana siateczka przeciw owadom zatkała się kurzem. SPrawdź wszytskie kratki.
Też jestem ciekawy czy producent musi umieszczać info o współczynniku U szyby. Również u mnie po wymianie okien brak info na ramce jakie są szyby. Mam podejrzenie, że nie ma 1.1 ...
pozdr!


Na ramce dystansowej powinno być oznaczone kto dany pakiet szybowy wyprodukował, jakie jest "U".
Możliwe że wentylacja grawitacyjna jest sprawna a okno jest po prostu nierozszczelnione przez co wentylacja nie działa prawidłowo :lol: oprócz skraplającej się wody można sobie grzybka wyhodować :roll:


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości

Gotowe projekty domów