Problem z dachem

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

proteco
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2007, 20:56
Problem z dachem

autor: proteco » 28 gru 2007, 23:15

Proszę o pomoc ponieważ mam spory problem i nie wiem gdzie tkwi błąd wykonania dachu.(trafił się pseudo dekarz z Kobyłki)
Posiadam dach z małym kątem nachylenia przykryty blachą trapezową, następnie kontrłata i łata . Do krokwi o wymiarach 7x14 przymocowana jest folia paro przepuszczalna firmy TYVEK solid następnie od spodu zastosowano wełnę ISOVER grubości 150mm która przylega do folii paro przepuszczalnej ponieważ poinformowano mnie że przy tej przepuszczalności może wata przylegać do folii bez żadnego problemu, kolejną izolację w celu eliminacji mostka termicznego była wata grubości 100mm ułożona krzyżowo w stosunku do pierwszej warstwy, no i oczywiście na koniec została zastosowana folia paraizolacyjna żółta.
Dobrze że nie podwiesiliśmy płyt bo po kilku dniach folia pod wpływem naporu wody w miejscach łączeń przerwała się i wylało się wiadro wody.
Wodę muszę wybierać codziennie ponieważ gromadzi się w różnych miejscach.
Nadmieniam iż folia paro przepuszczalna jest zamontowana prawidłową stroną tj. napisem do góry.
Bardzo proszę o pomoc!

JBZ

autor: JBZ » 29 gru 2007, 2:11

Prawdopodobnie powstaje kondensacja pary wodnej w warstwie wełny. Problem do rozwiązania, ale nie na forum.

Jerzy Zembrowski

amc1
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 798
Rejestracja: 18 paź 2005, 18:00

autor: amc1 » 29 gru 2007, 8:35

Jak długa jest połać dachu? Czy zapewniono wentylację okap - kalenica? Przy wlocie powietrza u okapu i wylocie przy kalenicy oraz poprawnie wykonanym ruszcie z łat i kontrłat termoizolacja może przylegać do membrany wyoskoparoprzepuszczalnej. Przy tym należy pamiętać, że to, że może się stykać, nie znaczy, że może być upchana.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 29 gru 2007, 15:56

JBZ pisze:Prawdopodobnie powstaje kondensacja pary wodnej w warstwie wełny. Problem do rozwiązania, ale nie na forum.

Jerzy Zembrowski

ja nie mam uprawnień do doradztwa ale jestem pewien, że to kondensacja pary wodnej w warstwie izolacyjnej. postaram się za to podpowiedzieć co należałoby zrobić. no i zrobię to tu na forum i w dodatku za darmo.


co do problemu to rozumiem, że woda gromadzi się na folii paroizolacyjnej. jeśli tak to znaczyłoby, że spadku nie ma wcale. nawet przy minimalnym spadku woda spływała by w dół, ale nie o tym mowa. proponowałbym wyjąć wełnę, nadbić wzdłuż krokwi łaty o grubości 4cm i ponownie ułożyć wełnę tak by między folią paroprzepuszczalną a ociepleniem zapewnić szczelinę wentylacyjną. bardzo ważne jest aby, jak pisze amc1 zapewnić wentylację pod pokryciem pomiędzy okapem a kalenicą. na koniec dodam, że wełna zamoczona jest praktycznie do wyrzucenia.
pozdrawiam

mich-mar
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 09 gru 2007, 18:12
Lokalizacja: bargów

autor: mich-mar » 30 gru 2007, 20:46

problem jest bardzo złożony. Na taki stan rzeczy może mieć wpływ kilka czynników:
1. minimalny kąt pochylenia dachu pod blachę wynosi 14 stopni jeśli dach jest bardziej płaski wymaga dodatkowego zabezpieczenia zgodnie z wytycznymi. jeśli folia paroprzepuszczalna jest uszkodzona to się leje do środka deszczówka i kondensat pary wodnej
2 jak nadmienił któryś z forumowiczów brak wentylacji połaci dachowej zaburzony przez brak wlotu i wylotu powietrza lub na siłę upchana izolacja blokująca przepływ powietrza od okapu do kalenicy
3 być może jakaś obróbka blacharska jest wykona nie prawidło
Moja propozycja brzmi ściągnąć warstwę foli pe i izolację całą (można ją wysuszyć lecz jest to proces długotrwały) zobaczyć jak wygląda folia wstępnego krycia ona może wiele wyjaśnić i pokazać. Myślę że przyczyna leży po stronie FWK lub braku szczeliny wentylacyjnej.
pozdrawiam
michal77

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 30 gru 2007, 22:56

Płaski dach, 15 cm wełny wepchnięte w szerokość krokwi 14 cm. Folia wybrzuszona przeciek po kntrłatach gwarantowany. Prawdopodobny brak wentylacji połaci dopełnia pełni szczęścia. Pozdrawiam.


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości

Gotowe projekty domów