Kocioł c.o. - w jaki sposób wybrać

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomekboy
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 19 lis 2007, 10:32
Lokalizacja: okolice Torunia
Kocioł c.o. - w jaki sposób wybrać

autor: Tomekboy » 19 lis 2007, 11:20

Witam,
Stoję obecnie przed dylematem wyboru pieca. Kupiłem niedawno domek. Znajduje się w nim piec na miał węglowy (całkiem nowy zaledwie roczny - wykonany prze lokalnego zduna). Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, ze ma palenisko od góry. Oznacza to, ze muszę codziennie go rozpalać.
Chce wymienić na piec z podajnikiem.

Poniżej przedstawiam kilka punktów:
- domek o pow. 120 m2
- piec zarówno na miał jak i eko-groszek (generalnie myślę o paleniu eko-groszkiem - z tego, co wiem jest bardziej pro ekologiczny i bardziej kaloryczny - ale mam zrobiony zapas miału na całą zimę i chciałbym go zużyć - dodatkowo w razie problemów z dostępem groszku chciałbym mieć alternatywę)
- podajnik (tłok czy ślimak?)
- żeby pobierał tyle ile akurat potrzebuje
- zimą - ogrzewanie i ciepła woda (mam bojler na wodę, którą musze ogrzać)
- latem - dostarczanie ciepłej wody
- dodatkowe palenisko (czy aby na pewno warto jest je posiadać?)
- łatwość w codziennej obsłudze oraz czyszczeniu i konserwacji
- montaż (czy ktoś od producenta może zobaczyć czy dany piec będzie można zainstalować - może się okazać, że nie będzie pasować)
- serwis.

O takich sprawach jak ekologiczność, czy wysoka sprawność cieplna nie będę pisał, ponieważ to oferują już wszyscy.

Jestem z okolic Torunia. W pobliżu nie znalazłem producentów. Widzę, że bardziej rozlokowane jest to na południu Polski.
Przeglądałem oferty: Eko Cal, Hef, Kotrem, Stalmark, zagłebie pleszewskie (Tilgner, Konstal, Kotłospaw, Stefaniak), Zębiec.
Wydaje mi się, że warto przyjrzeć uważniej: Hef, Kotrem, Tilgner, Kotłospaw, Stalmark. Ale może się mylę.
Nie mogę się jednak zdecydować. Co można w tej sprawie poradzić?
Dziękuję za pomoc / uwagi / komentarze.
Tomek

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 19 lis 2007, 15:35

Jeśli miał by spalać miał,to tylko tłokowy,więc tu chyba problem z głowy.
Polecam Protech 18kW.Sporo go ulepszyli w stosunku do poprzedniej wersji.Ma pomysłowo rozwiązane szczeliny nadmuchowe.Można je wyjąć i wyczyścić,bo czasem się nieźle potrafią zapchać przez lato rdzą.Kocioł jest bardzo mały jak na swoją moc,ma prosty sterownik (też ulepszony) i łatwo się go czyści.
Jak zobaczyłem ten nowy,to teraz okropnie mnie boli,że 3 lata temu zainstalowałem sobie stary model.Choć też nie jest zły.Cóż,.... :(
P.S.
Trzeba uważać,bo w hurtowniach jest jeszcze sporo starej wersji (żółto-niebieska).Nowa jest brązowo-czarna.
adam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
a musisz wymieniać?

autor: Jarecki79 » 19 lis 2007, 16:59

Ja troszeczkę inaczej zapytam.. musisz wymieniać?
Może wystarczy zmienić sam sterownik? Polecam Płomyk PiD - cykl palenia wydłuży się nawet 2krotnie, nie będziesz miał tyle odpadu, kocioł Ci na 100% nigdy nie odbije, uzyskasz stałą i stabilną temp. wody i spalin...

Takie cudeńko kosztuje 366zł i rozwiązuje wiele problemów....

Ja proponuję zakup porządnego sterownika, jak z kotła nie będziesz zadowolony to sprzedaż za rok a wypalisz już miał. Decydując się na podajnik pomyśl lepiej o opalaniu ekogroszkiem.

Podajniki ślimakowe też są przystosowane do spalania ekogroszku mieszanego z miałem (innowacyjna retorta obrotowa, naturalnie droższa od typowego podajnika ślimakowego) chociaż obojętnie czy to jest tłok czy ślimak najtaniej, najczyściej i najlepiej jest jednak palić ekogroszkiem. Do swoich kotłów jeszcze nie sprzedałem w ślimaku retorty umożliwiającej spalanie miału i wolałbym, żeby tak zostało, z miałem są 3 światy. Większa kaloryczność, mniejszy odpad jest na ekogroszku. Tona ekogorszku to na prawdę spora kupa węgla, tona miału to maleńka kupeczka - zmoczą to na składnicy i kupujemy 30%wody i 70% miału, odpadu dużo więcej, więc gdzie tu logika?

Polecam podajnik o górnokanałowym układzie kanałów dymnych - łatwiejszy i dużo wygodniejszy w obsłudze. Konstrukcja SKAM-P czy OPAL ma na wyposażeniu stały, wodny ruszt awaryjny. (Te konstrukcje produkuje kilka zakładów pleszewskich) :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

michjola
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2007, 17:54
PROTECH

autor: michjola » 19 lis 2007, 18:09

Witam wszystkich wielka prośba do adamisa
czy mógłbyś coś więcej powiedzieć na temat kotła Protech zastanawiam sie nad kupnem ale z tlokiem, bo rozumiem że w nim też mozna palić ekogroszkiem lub mialem, wybrałam go ponieważ jest nieduży i moglabym go "wpiąć" w instalacje bez przerobek większych, teraz mam miałowy z górnym spalaniem, - katastrofa

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 19 lis 2007, 23:15

Trudno pisać o jakości kotła,który dopiero niedawno wszedł do produkcji.Skoro poprzedni model też nieźle się sprawował,to należało by się spodziewać,że ulepszony będzie jeszcze lepszy.
W tym ulepszonym kotle usunięto wszystkie wady ,nie,żeby one były jakoś szczególnie dokuczliwe-po prostu widocznie producent słuchał sugestii klientów i serwisantów.
Tłok został w dość sprytny sposób obudowany,więc nie ma zasysania lewego powietrza i pylenia miałem na podłogę.Demontowany człon nawiewu umożliwia czyszczenie szczelin nawiewowych,bo potrafiły się mocno zapchać podczas przestoju letniego.Zmniejszono przekrój przewodu dymnego,bo poprzedni był naprawdę gigantyczny jak na tę moc.
Nie wiele mogę powiedzieć o nowym sterowniku.Poprzedni był prosty-tylko 2 parametry do ustawienia- i trudno było go źle ustawić.
W nowym modelu podłączenie powrotu i spustu wody jest z dwóch stron-do wyboru-,co jest czasem bardzo przydatne.
Tłok,jak to tłok, mało wrażliwy na nad wymiarowe ziarno.Chrupnie tylko i działa dalej.Z miałem też nieźle sobie radzi,ale w tej kwestii zgadzam się z Jareckim-trzeba go mieszać z groszkiem,a najlepiej palić samym groszkiem.
Najciekawsze jest to,że przy zmniejszeniu rozmiarów kotła o 1/4 wzrosła moc z 15 do 18kW.
Tu bym sugerował wprowadzenie do komina odpowiedniego wkładu,bo przy tej sprawności kotła na pewno będzie wilgoć w kominie.
adam

Tomekboy
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 19 lis 2007, 10:32
Lokalizacja: okolice Torunia

autor: Tomekboy » 20 lis 2007, 10:33

Dzięki za info.
Zastanawiałem się wczoraj wieczorem przy piwku nad tym co napisał Jarecki - czy muszę wymienić? :idea:
Niewątpliwie ten sterownik jest interesujący i nie jest to drogie rozwiązanie. Ale chyba nie do końca rozwiąże mi problem. Ja niestety co przyznaję czasami jestem w domu gościem. Wychodzę rano, wracam wieczorem. Biorę się za rozpalanie i spać. Zdarzają sie również wyjazdy. Moja żona za niedługi czas będzie rodzić i ciężko mi sobie wyobrazić kiedy wyjadę, że razem z małym dzieckiem będzie np co drugi dzień rozpalać, żeby było ciepło bądź żeby była ciepła woda. Tak więc jestem ostatecznie przekonany do konieczności zmiany.

Generalnie tylko tej zimy myślę o paleniu miałem w celu redukcji zapasu. W przyszłości w sezonie grzewczym myślę o paleniu eko-groszkiem, ale lubię mieć ewentualnie alternatywę w postaci możliwości spalania innego paliwa tak na wszelki wypadek.

Również się zastanawiałem czy przy obecnej technologii jest możliwość cofnięcia się płomienia w podajnikach tłokowych do zbiornika.
Zakładam, że eko-groszkiem można równiez palić w tłokowych i może być to podstawowe paliwo w tych rodzjach pieca, a zawsze jest jakaś opcja z innym rodzajem paliwa.
Czy jest jakaś zauważalna róznica palenia eko-groszkiem w piecu z podajnikiem tłkowym vs podajnik ślimakowy?
Jakiego rodzaju paliwa najlepiej używać poza sezonem grzewczym, gdzie będe musiał podgrzac tylko wodę (miał czy eko-groszek, który jest bardzo kaloryczny)?

karan
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 16 maja 2007, 19:33
Lokalizacja: Łaziska

autor: karan » 20 lis 2007, 19:48

Jarecki79 ma według mnie rację co do opłacalności opalania miałem w stosunku do groszku. Przyznam szczerze, że w moich śląskich "warunkach" jeszcze nie zdarzyło mi się przyjechać do klienta, który zakupił bądź chce zakupić kocioł z pod. tłokowym i nie zastać tam przemoczonego maksymalnie miału. Leje się z tego woda ile wlezie, a potem ślicznie do kociołka i zaczyna się...
Jesli jeszcze jest możliwość zabezpieczenia opału przed skutkiem działania warunków atmosferycznych (czyt. przechowywanie w piwnicy) to po jakimś czasie można powiedzieć że mamy opał właściwie "przesuszony".
Nie mam pojęcia jak długo schnie miał, ale groszek po kilku dniach jest suchuteńki i praca piecyków z podajnikiem ślimakowym wraca do normy. Kolejnym faktem przemawiającym za groszkiem jest możliwość zakupu w woreczkach - czyściutko i bezproblemowo.
Do ogrzewania c.w.u. wiosną, latem i jesienią jak najbardziej groszek, a czemu nie? Podajnik wystarczy Ci na 2-3 tygodnie, kocioł będzie sobie pracował w odpowiedniej temperaturze a woda nie będzie wrzeć w zasobniku (jesli masz oczywiście zawór czterodrożny).
Pozdr

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 20 lis 2007, 21:52

Groszek w workach też potrafi być mocno zalany.Kiedyś zlewałem szklankę z worka,a przecież reszta i tak zostawała w worku.
adam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
bezpieczeństwo

autor: Jarecki79 » 21 lis 2007, 9:22

Co do zabezpieczeń przed zapalaniem najbardziej rozwinięte zabezpieczenia ma konstrukcja tłokowa typ OPAL (tutaj trochę mało skromnie, przepraszam), są tam zastosowane 2 mechanizmy odcinające kontakt opału, który jest w koszu z tym, który płonie na palniku - tego nie da się wykonać w żadnym ślimaku (chyba,że podwójny podajnik). Ze względu na te zabezpieczenia wymagana jest jednak granulacja od 5-25mm, najważniejsze, aby opał był suchy. Najlepsze spalanie osiągniesz na ekogroszku. Poza tym w tym tłoku mamy żeliwny palnik oraz żeliwną płytę dopalającą, sam ogień nie bije w blachę a uderza w ceramikę.

Co do ślimaka, niestety dla mocy 17kW są tylko podajniki na ekogroszek, ale już np. moc 25kW wychodzi z innowacyjną retortą obrotową, dzięki czemu można spalać groszek z podmieszaniem miału, dopłata do takiego rozwiązania wynosi od 185zł w zależności od zastosowanych patentów.

Od krótkiego czasu są też sterowanie PiD (chwilowo tylko ślimak), dzięki czemu z punktu obsługi trzeba tylko ustawić temp. wody a cała reszta wylicza się automatycznie do aktualnych potrzeb (nie trzeba programować porcji, przedmuchu, mocy dmuchawy itd.). Do tłoka takie rozwiązanie będzie dostępne od początku grudnia (w chwili obecnej trwają jeszcze testy). :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

ronson
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2007, 12:19
Lokalizacja: Toruń

autor: ronson » 23 lis 2007, 13:00

Bardzo prosiłbym o radę, bo widzę, że się znacie.

TEŻ jestem z okolic Torunia... :/

problem:
Jaki kupić piec na drewno i węgiel ?

porządane cechy:
- możliwie niska cena przy:
- dobrej jakości i trwałości kotła (stary właśnie przerdzewiał i mam +8 w domu :/ )
- im lepsza sprawność tym lepiej (wiadomo)
- pasujący do małego komina (kanał komina jest dość wąski - do niedawna mieliśmy bardzo mały piec,

dom jednorodzinny piętrowy, w piwnicy kaloryferów brak, na werandzie, schodach i w skrytce też.
Obieg grawitacyjny.

(wygoda jest na dalszym planie, bo z finansami krucho)

Krzysztof Piotr
Aktywny
Aktywny
Posty: 152
Rejestracja: 26 lut 2007, 11:13
Lokalizacja: Pomorsko
re

autor: Krzysztof Piotr » 06 gru 2007, 19:16

Poszukaj na tej stronie-mają ciekawe oferty.Nie-jestem znawcą ale poczytać zawsze można

Przemek

autor: Przemek » 07 gru 2007, 7:59

ty sie prosisz o blokade tym spamem :)

Krzysztof Piotr
Aktywny
Aktywny
Posty: 152
Rejestracja: 26 lut 2007, 11:13
Lokalizacja: Pomorsko
...

autor: Krzysztof Piotr » 07 gru 2007, 18:10

jakim spamem -o co chodzi???????...

Przemek

autor: Przemek » 07 gru 2007, 20:52

prosze zamieszczac informacje związane z tematem
umieszczanie linków .... w uzasadnionych przypadkach Panowie


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 204 gości

Gotowe projekty domów