Projekt i wykonanie schodów zewnętrznych

Witajcie !

Nigdzie na forum nie znalazłem katalogu schody więc wybrałem ten. Jeśli moderator stwierdzi ze to nie ten dział to proszę o przesunięcie tematu.

Mierze się z następującym problem wykonania schodów zewnętrznych, otóż dom rodzinny żony w którym chcielibyśmy zamieszkać nie posiada drugiego niezależnego wejścia a jest to warunek konieczny do zamieszkania wraz z teściami.
Budynek o którym mowa posiada piwnicę, wysoki parter, piętro oraz poddasze.
Jedynym rozwiązaniem jest wykonanie wejścia na poziom piętra czyli ok. 4m.
Myślę o jak najtańszym rozwiązaniu.
Ze względu na dużą różnicę wysokości zastanawiam się nad samonośną konstrukcją schodów zabiegowych lub dwubiegowych ze spocznikiem o konstrukcji drewnianej przylepioną do ściany zewnętrznej budynku. Ściany budynku są docieplone i otynkowane tak wiec nie chciałbym zbytnio ingerować w konstrukcję ściany a raczej przykleić się belką policzkową do ściany i ją zakotwić w ścianie zaś drugi bieg i ewentualny spocznik(niki)oprzeć na słupach. Schody byłyby oparte tylko z jednej strony na ścianie.
Kolejnym problemem jest wycięcie kawałka wiaty która osłania wybrukowane dodatkowe miejsce parkingowe przy budynku (wiata jest na całej długości ściany). Choć myślę ze z tym nie będzie większego kłopotu.

1). Czy wymagane jest pozwolenie na budowę ? Chodzi o wykonanie otworu drzwiowego, wykonanie schodów oraz przebudowę wiaty przez którą należałoby przejść ze schodami.
2). Jaka konstrukcja byłaby najtańsza : drewno czy metal ?
3). Czy konieczny jest fundament pod podparcie slupów schodów (dwa biegi i spocznik) jeśli schody będą stawiane na wybrukowanym parkingu przy budynku i będą konstrukcji drewnianej?
4). Kto może mi takie schody wykonać, najlepiej woj. Śląskie ?
5). Jaki może być orientacyjny koszt wykonania schodów (w zależności od materiału)?

Proszę o porady
Pozdrawiam
puntspusy


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
witam

mialam podobny problem , firma wg projektu wykonala mi schody na kostrukcji metalowej ze spocznikiem 2x2 przy otowrze dzrwiowym , takze dosc duzym , pol roku temu zaplacilam ok 14 tys za calosc ze stopnaimi aluminiowymi antyposlizgowymi,na stronce www.prestigesteps.pl znalazlam te schody.

Jadwiga Panczuk


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Witam, ja mam pytanie czy jest potrzebny projekt/ pozwolenie/ zgłoszenie o chęci wykonania schodów na strych. Strych nie jest zamieszkały tylko znajduję się tam zbiornik wyrównawczy CO. Jako, że do tej pory wchodziło się na owy strych po drabinie drewnianej z wiadrami, aby uzupełnić braki wody. Wiadomo człowiek nie staje się młodszy tylko starszy i ulżyłoby gdyby już były schody z poręczą na strych.
Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam jeżeli moje pytanie umieściłem nie w tym temacie.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Spróbuj może napisać do tej firmy -> fastpoznan.pl

Są świetni w tej robocie. Być może będą mogli CI z tym pomóc !


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Z tego co się orientuję, to jeżeli budowa schodów wewnętrznych nie narusza konstrukcji domu to nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, natomiast powinieneś zrobić zgłoszenie.

Program online do samodzielnego planowania, kosztorysowania i nadzoru nad budżetem remontów.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz

E-izolacje

Urządzone.pl

E-mieszkanie

  • Jak kupować materac?

    Jak kupować materac?

    Zakup materaca to inwestycja w nasz dobry sen i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Dobry materac to zdrowy kręgosłup, złagodzenie objawów alergii...

E-okna

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter