Jak osuszyć i zaizolować fundamenty w starym, podpiwniczonym

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Berrt
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2012, 19:32
Re: Jak osuszyć i zaizolować fundamenty w starym, podpiwnicz

autor: Berrt » 21 sty 2012, 9:17

kontrola wydolności wentylacji - czyli kominiarz ( koniecznie przy zamkniętych drzwiach i oknach )
odsunięcie mebli od ściany aby i tam powietrze mogło krążyć.


Wentylacja jest sprawdzana regularnie. W oknach zainstalowaliśmy nawiewniki. Mieszkanie staram się co dziennie wietrzyć otwierając na kilka minut okna na oścież w pokojach na przestrzał tak aby powstał przeciąg. W pokoju meble są poodsuwane od ściany.

Niestety te zabiegi nie wiele pomagają.
Po wietrzeniu wilgotność powietrza spada do około 45%, ale po kilkunastu minutach wilgoć zaczyna rosnąć i tak do poziomu 55-65%.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jak osuszyć i zaizolować fundamenty w starym, podpiwnicz

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sty 2012, 10:28

Nie ma znaczenia czas wietrzenia! Zimą już po 30 sek. jest wymienione powietrze - dłużej to tylko studzenie nie wietrzenie. Wietrzenie wystarcza na jakieś 20 minut . Po prostu wentylacja musi działać w sposób ciągły !
Trzeba zrobić wentylację, lub wietrzyć co 20 minut przez 1/2 minuty 24h.

Berrt
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2012, 19:32
Re: Jak osuszyć i zaizolować fundamenty w starym, podpiwnicz

autor: Berrt » 21 sty 2012, 20:25

Fakt że po rozszczelnieniu okien wentylacja działa sprawniej, ale czy to usunie problem przemarzającej ściany w narożnikach?

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Jak osuszyć i zaizolować fundamenty w starym, podpiwnicz

autor: MTW » 22 sty 2012, 7:06

Berrt pisze:Fakt że po rozszczelnieniu okien wentylacja działa sprawniej, ale czy to usunie problem przemarzającej ściany w narożnikach?


stały przepływ powietrza zdecydowanie wydłuża okres oczekiwania na efekty wyłażenia wilgoci .
przemarzanie ściany już jest diagnozą , teraz tylko leczyć :)

Berrt
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2012, 19:32
Re: Jak osuszyć i zaizolować fundamenty w starym, podpiwnicz

autor: Berrt » 22 sty 2012, 19:53

MTW pisze:stały przepływ powietrza zdecydowanie wydłuża okres oczekiwania na efekty wyłażenia wilgoci .
przemarzanie ściany już jest diagnozą , teraz tylko leczyć :)


Taką diagnozę otrzymaliśmy na początku 2009 roku od niezależnej firmy zajmującej się osuszaniem budynków. Dokładny tekst z ekspertyzy naszego lokalu:
"Pomiary wykazały zawilgocenie dolnych narożników na ścianach zewnętrznych. Wartość pomiarów wilgotności ścian wahają się od 66% do 89% wilgotności pojemnościowej. Temperatura zewnętrznych ścian w miejscach zawilgoconych wynosiła od 13,0°C do 17,2°C. Wilgotność i temperatura powietrza w mieszkaniu w dniu wykonania pomiarów wynosiła 62,8% rH przy 21°C. Temperatura na zewnątrz wynosiła 6,2°C.
Na podstawie pomiarów oraz oględzin wewnętrznych i zewnętrznych lokalu wynika, że zawilgocenie powstałe w dolnych narożnikach pomieszczeń nie jest spowodowane działaniem wody z instalacji wodnej. Przyczyna powstawania zawilgocenia jest okresowa kondensacja pary wodnej w lokalu na skutek wyziębienia dolnych narożników ściany.
W lokalu występują mostki termiczne w opisanych pomiarami narożnikach. Różnica temperatur ściany może wynikać z przenikania ciepła lub z zawilgoceniem ściany z zewnątrz. Wysokość pomiarów wilgotności ścian sięgająca do 89% moze występować w obu przypadkach i jednoznaczne wskazanie przyczyny bez wykonania odkrywek termoizolacji budynku jest niemożliwe."

Podsumowanie z 4 lokali:
"Na podstawie wykonanych pomiarów temperatury ścian i powtarzalności objawów (badania w 4 lokalach na parterze, po dwa w każdym z dwóch bloków) zaleca się wykonanie pomiarów termowizyjnych budynków. Pozwoli to na znalezienie i potwierdzenie ewentualnych mostków termicznych. Temperatura na powierzchni ściany jest zbliżona lub osiąga punkt rosy, co umożliwia rozpoczęcie korozji biologicznej w postaci rozwoju grzybów pleśni....
Należy jak najszybciej zlokalizować przyczynę wychłodzenia narożników co zatrzyma zjawisko kondensacji pary wodnej w lokalach. Zaleca się również zamontowanie nawiewników okiennych (co zrobiliśmy) wspomagających naturalna wentylację grawitacyjna pomieszczeń."

Mieliśmy nadzieje że taka ekspertyza skłoni dewelopera do usunięcia problemu, ale jak się okazało mocno się myliliśmy. Pozostała tylko droga sądowa, a na to nikt z nas nie ma czasu ani ochoty.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów