Czy tak wykonany drenaż jest dobry ? Zdjecia.

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

sam6969
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2015, 14:18
Czy tak wykonany drenaż jest dobry ? Zdjecia.

autor: sam6969 » 30 paź 2015, 15:10

Czerwony kolor to rury i studizenki rewizyjne
Pomarańczowy studzienki rozsączające bez dna.
Zielony miejsce po którym możliwe jest jazda autem


Tu prawa strona domu, gdzie zaczynam prowadzić odwodnienie

zdj nr 1.

Obrazek

Na jakiej głębokości powinienem położyć rurę wiedząc, że w koło domu będzie opaska z kostki po której nikt nie będzie chodzi i nic nie będzie stawiane. czy połączenie dwóch rynien kolankiem nie jest błędnym posunięciem, czy na tym rogu nie powinno być studzienki rewizyjnej w której połączą się rury?

zdj nr 2

Obrazek

Tu niestety musi przejść rura, a będzie się zdarzać tak, że przejedzie tamtędy samochód max 5t, głownie chodzi tu o dowiezienie węgala małym busem z hds. na jakiej głębokości i jaką grubość rury powinienem zakopać , zeby nie pękła?
Na rogu domu studzienka rewizyjna tj zaznaczone na zdjeciu

zdjęcie nr 3

Obrazek


kolanko 45'
zdjecie nr 4

Obrazek

zdjecie nr 5

Zbiornik rozsączający (ile litrów powinienem wkopać) niski , a szeroki. Jego zadaniem było by rozsaczenie wody pod tuje które rosną obok, jak widać na zdjęciu.
Zbiornik ten będzie się łączył ze zbiornikiem rozsączającym ze zdjęcie 10.

Obrazek

Odprowadzenie nadmiaru wody która nie ujdzie w grunt do rowu melioracyjnego

zdjecie nr 6

Obrazek

lewa strona domu, druga linnia odprowadzająca deszczówkę (która połączona zostanie (zdj 5 ze zdj 10) Tu jak widać na zdjęciach, rura musi przejść pod wiazdem do garażu, na jakiej głębokości ją zakopać i jaką rurę, zeby nie popękała, oczywiście będzie wyłozona kostka

zdjecie nr 7.
Obrazek

Kolano 90 ' + studzienka rewizyjna która polaczy wszystkie rury w jedną pętle
zdjęcie nr 8

Obrazek



Ostatnia rynna która połączona jest studzienka rewizyjna z rurami ze zdjecia nr 8.

zdjeice nr 9.

Obrazek

Studzienka rozsączająca (betonowy krąg wkopany w ziemie bez dna, podłoże twarde bardzo słabo wchłanialne, czy powinienem wybrać pod ten krąd i podsypać kamieniami bądź żwirem?
Studzienka ta będzie się łączyła jak już wspominałem ze studzienką ze zdjęcia 5, po czym studzienka ze zdjęcia 5 będzie odprowadzała cały nadmiar wody do rowu melioracyjnego.

zdjęcie 10.

Obrazek


Tu rura która ma połączyć studzineke ze zdjęcia 10 ze studzienka ze zdjęcia 5. Oczywiście rura będzie ze spadkiem do studzienki (zdj 5)

zdjęcie nr 11.

Obrazek

wiwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 23 sie 2010, 22:22
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy tak wykonany drenaż jest dobry ? Zdjecia.

autor: wiwa » 31 paź 2015, 8:15

Pod studzienkę chłonną wybierz grunt i daj żwir pod studzienkę i wokól kręgu.
Rura PVC (pomarańczowa) pod przejazdami powinna mieć przykrycia min. 1m - wg producentów.
Rury wokól budynku możesz dać 0,5 -0,6m, oczywiście ze spadkiem , dla 110 min. 2%, dla 160 -min. 1,5%. A czy na podłaczenie do rowu melioracyjnego masz zgodę właściciela? Na takie właczenie powinienieś mieć pozwolenie wodnoprawne.
wiwa

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czy tak wykonany drenaż jest dobry ? Zdjecia.

autor: Bolas » 01 lis 2015, 7:47

Dren ma za zadanie odprowadzić nadmiar wody z dala od fundamentów budynku. Powinien być ułożony na głębokości ławy. Nie wolno łączyć drenu z odpływami z rynien - powstaje odwrotny efekt. Rozsączanie możesz zrobić tak jak radzi kolega Wiwa. Choć ja w miejscach rozsączeń prowadziłbym rury drenarskie też sobie poradzą z wodą. Zresztą jak będzie mokro to i tak tujom to na nic tym bardziej że mają korzenie nie głębiej niż 1m a te odpowiadające za większość transpiracji wody są na max30-40cm. Możesz stosować kolanka do tej instalacji bez stosowania studzienek rewizyjnych ale obowiązkowo czyszczaki na rynnach.
Pod przejazd zastosuj rury lite SN8 nawet fi 110 z obsybką piaskową powinny wytrzymać takie autko na głębokości min 40cm.
Jaki zbiornik? Prosto wyliczyć. Weź max opady występujące w twoim obszarze i przelicz razy powierzchnię dachu pokaże ci ile max możesz osiągnąć wody w ciągu godziny :) wtedy coś dobierzesz.

sam6969
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2015, 14:18
Re: Czy tak wykonany drenaż jest dobry ? Zdjecia.

autor: sam6969 » 05 lis 2015, 9:31

Zapomniałem dodać zapewne najważniejszej informacji, a mianowicie, studzienka ze zdjecia nr 10, jest położona jakieś 5- 6 metrów od studni głębinowej która wykopana jest na 30 metrów, czy studzienka rozsączająca w takiej odległości może być, czy powinienem wylać dno z betonu i przekierować wodę do studzienki która znajduje się ok 20 metrów od studni? Studzienkie planuje zakopać na jakieś 160 cm.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 38 gości

Gotowe projekty domów