Czy montować sterownik pokojowy do c.o.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Piotr M
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 30 mar 2007, 7:29
Czy montować sterownik pokojowy do c.o.

autor: Piotr M » 03 lis 2007, 10:17

Witam! Pytanie może brzmi niemądrze ale jednak spróbuję.
Dom ok 200 m2. Ogrzewanie gazowe plus kominek z płaszczem wodnym. 40 % powierzchni - ogrzewanie podłogowe. Na wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne. Czy przy dużej bezwładności temperaturowej podłogówki (to chyba fakt bezsporny) warto montować sterownik pokojowy, który przecież wyłącza ogrzewanie całkowicie - stygnie podłoga. Czy nie lepiej grzać ciągiem aby nie tracić gazu na ponowne ogrzanie podłogówki? :?:
Piotr M

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 05 lis 2007, 10:50

Tu rzeczywiście może pojawić się problem ze sterowalnością takiego układu.Jeśli chcemy mieć lekko ciepłe podłogi i przy tym nie koniecznie ciepłe grzejniki,to niestety,ale kiedy sterownik wyłączy nam ogrzewanie,to wyłączy je na całości.Potem może być tak,że podłoga prawie zawsze będzie zimna a grzejniki ciepłe.
Pewnym rozwiązaniem,choć nie doskonałym,jest zainstalowanie sterownika w pomieszczeniu,gdzie jest tylko podłogówka (ale nie w łazience).
adam

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 05 lis 2007, 23:01

Sterownik w najchłodniejszym pomieszczeniu np w przedpokoju w ciepłych pom regulują termostaty, nigdy w łazience gdzie temp powinna być największa chyba 25 stopni, wtedy będziesz miał wpływ poprzez czujnik temp pom na pracę pieca :lol:

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 06 lis 2007, 19:11

Dobre rezultaty streowania ogrzewaniem o dużej bezwładności daje regulator pogodowy (pogodówka) który działa z wyprzedzeniem.

w84u
Aktywny
Aktywny
Posty: 145
Rejestracja: 12 lis 2006, 11:06

autor: w84u » 06 lis 2007, 21:55

Shive pisze:Sterownik w najchłodniejszym pomieszczeniu np w przedpokoju w ciepłych pom regulują termostaty, nigdy w łazience gdzie temp powinna być największa chyba 25 stopni, wtedy będziesz miał wpływ poprzez czujnik temp pom na pracę pieca :lol:

Piotr M nie pyta o sposób na kontrolę pieca, tylko czy "nie lepiej grzać ciągiem aby nie tracić gazu na ponowne ogrzanie podłogówki? ", albo zamontować sterownik i wyłączać na noc (obniżenie nocne). Budynek ma ok. 200 m2, więc prawdopodobnie ma dwia poziomy, parter ogrzewanie podłogowe: np. salon, przedpokój, kuchnia, łazienka podłogowe+grzejnik, plus 1-2 pokoje z ogrzewaniem grzejnikowym, na piętrze tylko grzejniki. Z moich doświadczeń wynika, że taki układ ze sterownikiem który mierzy tylko w jednym pomieszczeniu, a ma regulować temp. w całym domu działa źle, ponieważ każde pomieszczenie inaczej nagrzewa się i stygnie, zaburza to całkowicie pracę termostatów grzejnikowych. Domyślam się co Shive miał na myśli, regulator pokojowy w tym wypadku miałby regulować tylko dobowo/tygodniowy cykl pracy ogrzewania, tylko po co w najchłodniejszym pomieszczeniu? równie dobrze w salonie, a na sterowniku ustawić na 30 st., a resztę regulują termostaty grzejnikowe. Ogrzewanie mieszane ma dwa układy, grzejnikowe i podłogowe realizowane przez ukł. mieszający z własną pompą obiegową, więc jeżeli chcesz wyłączyć podłogówkę na noc to albo ręcznie termostat, albo pompę, co można niewielkim kosztem "zautomatyzować" ;) stosując wyłącznik czasowy za ok.15 zł. ustawić czasy wyłączeń i podłączyć pompę, poobserwować czas reakcji podłogi (w moim domu ok. 3 godz.) i ze stosownym wyprzedzeniem wyłączać wieczorem i włączać rano. Teraz meritum: grzać "ciągiem" dla oszczędności, czy nie :) Obniżenie temperatury o 1 st. daje oszczędności 6% w skali roku, ale czy warto? Gazu nie zużywasz więcej na rozgrzanie płyty, do każdego pomieszczenia musisz dostarczyć określoną ilość kW i jedyna oszczędność to obniżanie dobowe temperatury (im mniejsza różnica pomiędzy wnętrzem bydynku a jego otoczeniem tym mniejsza ucieczka ciepła). Ja kiedy miałem ten dylemat (mam w całym domu tylko podłogówkę, dom 900 m3) zamieniłem Buderusa olejowego 17kW na 15 kilowatowego Linga (retorta) ze sterowaniem Landis&Gyr z czujką pogodową i programatorem pokojowym. Od tej chwili mogłem się wypiąć na ruskich i OPEC ;) Czego i Tobie życzę :lol:
PS Przypomniałem sobie, jakieś 2 lata temu w podobny układ do Twojego wpiąłem do podłogówki regulator pokojowy, który przez prosty system przekaźników sterował pompą. Działa całkiem poprawnie, kocioł pracował w sposób ciągły, w pozostałych pomieszczeniach grzejniki z termostatami.

adamgnt
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2007, 8:58

autor: adamgnt » 22 lis 2007, 9:33

Jest jeszcze inna możliwość. Można zainstalować sterownik w pomieszczeniu reprezentatywnym z czujnikiem temperatury i do tego bezwzględnie sterownie pogodowe z czujnikiem zewnętrznym. Są kotły jestem pewny np. Junkersa Cerapur kondensacyjny, które cały czas nie wyłączają pompy i grzeją tylko modulując moc palnika i szybkość przepływu wody, (temperatura wody natomiast zależna jest od krzywej grzania ustawionej na sterowniku pogodynki) w oparciu o sterownie pogodowe z korekcją zależną od sygnału podawanego z czujnika wewnątrz budynku ( ze sterownika- wewnętrznego pomieszczenia reprezentatywnego) Taki system grzania powoduje iż woda w instalacji jest cały czas podgrzewana, zmienia się tylko temperatura wody.

adamgnt
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2007, 8:58

autor: adamgnt » 22 lis 2007, 9:45

Pisząc sterownik w pomieszczeniu reprezentatywnym mam oczywiście na myśli regulator (termostat elektroniczny) pokojowy z czujnikiem temperatury. Z tym że przynajmniej jeden grzejnik w którymś pomieszczeniu przy zastosowaniu regulatora pokojowego musi być bez termostatu inaczej gdyby wszystkie termostaty na grzejnikach zamkęły dopływ wody piec by się wyłączył (jeśli ma takie zabezpieczenie) ale to mało prawdopodobne, w łazience przeważnie ustawia się temp. wyższą niż w pokojach na termostacie, ewentualnie można przy piecu zrobić obieg obejściowy gdyby wszystkie termostaty się zamknęły.

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 02 gru 2007, 1:14

Można się pobawić w bardziej ambitne sterowanie,czyli termostaty pokojowe w każdym pomieszczeniu które sterują elektozaworami przy każdym grzejniku,załączając zarazem piec.Tak ma zrobione mój brat.Kupił na allegro tanie programowalne termostaty pokojowe z regulacją histerezy juz od 0.1 st.C i za pomocą prostego układu przekażników załączają kocioł i grzejnik dla danego pomieszczenia.Nie jest to może tanie,zwłaszcza i wygodne jeżeli chodzi o okablowanie pomieszczeń,ale efekt jest super!Każdy kombinuje jak może aby nie płacić za nadmierne ogrzewanie pomieszczeń w których akurat nie przebywamy w danych godzinach.Warunkiem jest tylko stały harmonogram zachowań domowników,aby stale nie biegać od sterownika do sterownika w celu zmiany ustawień dni i godzin grzania.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości

Gotowe projekty domów