wymiana podwieszanej miski sedesowej

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Graham
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 wrz 2015, 10:31
wymiana podwieszanej miski sedesowej

autor: Graham » 16 wrz 2015, 10:40

Witam i uprzejmie proszę o pomoc w następującej sprawie.

Wczoraj przydarzyła się w domu przygoda, w wyniku której w drobny mak potłukła się miska sedesowa (podwieszana do stelaża podtynkowego).
W związku z tym, że rodzina ma swoje toaletowe potrzeby i nie mogłem zwlekać, zakupiłem podobną miskę tej samej co wcześniej firmy i zamontowałem do rur (dopływowej i odpływowej) wystających ze ścianki. Oczywiście przy zakładaniu odpowiednie strony otworów ceramiki (zewnętrzną na odpływie i wewnętrzną na dopływie) wysmarowałem czymś na poślizg (w moim przypadku było to mydło w płynie) i porządnie dokręciłem miskę.

Niestety zauważyłem, że przy spłukiwaniu spod miski skapuje niewielka ilość wody (kilka kropel). Dochodzę chyba do słusznego wniosku, że na jednym z łączeń (albo na obu) jest niewielka nieszczelność. Widząc bezpośredni związek kapania z ruchem cieczy w układzie stwierdzam, że możemy z pewnością wykluczyć skapywanie wody zraszającej się na powierzchni muszli. Zdecydowanie teorię tę potwierdza fakt, że pierwsze krople zawierały w sobie płynne mydło, którym wysmarowałem łączone powierzchnie.

Dodam, że poprzednia muszla (a więc z nią także wszelkie rury w zestawie) została zamontowana 12 lat temu. Wszystkie rury w zasięgu wzroku to PCV.

Mam pytania do znawców tematu:
1) czy wraz z muszlą powinienem był wymienić fragmenty rury odpływowej i dopływowej łączące muszlę z instalacją mieszczącą się w stelażu)?
2) czy mogę śmiało założyć, że takie poziome fragmenty w ogóle tam są zamontowane (wystające fragmenty rur są faktycznie osobnym łącznikiem, a nie trwałym elementem instalacji w stelażu) i mogę (bez obaw, że uszkodzę zabudowaną instalację) próbować je zdemontować?
3) jak już zdemontuję te fragmenty instalacji (o ile są demontowalne...), to czy jakoś muszę sprawdzić albo specjalnie przygotować dalsze odcinki instalacji dopływowej i odpływowej do montażu nowych łączników? (nie wiem... jakieś czyszczenie, jakaś wymiana uszczelnień, smarowanie uszczelniaczem itp.)
4) o czym (poza odpowiednim zmierzeniem długości nowych łączników - technikę pomiaru już znam na podstawie jakiegoś filmiku instruktażowego) powinienem wiedzieć i pamiętać montując nowe elementy?
5) no i na koniec - jak już zastosuję się do rad - mogę się nie bać, że pod zabudową (czyli poza zasięgiem mojego wzroku) nie zacznie coś przeciekać?... ;)

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki!
:)

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: wymiana podwieszanej miski sedesowej

autor: -_- greg » 16 wrz 2015, 21:31

Prawdopodobnie uszczelki źle się ułożyły. Proponuję zdemontować i zamontować ponownie.
Możliwe też że uszczelki straciły swoją elastyczność choć mają zaledwie 12lat.
Można próbować kupić same uszczelki i je wymienić. Płyn do mycia naczyń również jest dobry na uszczelki jako smarowidło poślizgowe.
Zakładam że instalacja jest oryginalna bez autorskich własnych przeróbek, czyli wszystko zgodnie z instrukcją producenta.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: wymiana podwieszanej miski sedesowej

autor: Bolas » 20 wrz 2015, 9:27

Przy wymianie muszli należy dokupić do posiadanego stelaża nowy zestaw montażowy i zamontować go zgodnie z instrukcją. Tak jak wspomniał kolega powyżej uszczelki na pewno straciły swoją elastyczność a do tego pewnie się odkształciły.
Obrazek


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów