piec co podajnik tłokowy

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jarek0345
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 paź 2007, 19:48
piec co podajnik tłokowy

autor: jarek0345 » 30 paź 2007, 19:57

Proszę o skomentowanie tego ustawienia po lewo ustawienie fabryczne, a po prawo ustawienie montażysty.
czas pauzy podajnika w stanie praca 30 s 160
czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu 10 s 10
krotność podawania paliwa w podtrzymaniu 0 9
czas oczekiwania w podtrzymaniu 10 min 1
czas pracy wyciągu kominowego 10 s 10
obroty dmuchawy w stanie praca 5 10
bieg dmuchawy w podtrzymaniu 5 10
moc pieca 28kW
około 100 mkw
temperatura nastawienia 46 stopni.
Wg mnie jest zbyt dużo żaru i popiołu na palenisku.
Szczególnie uśmiecham się do Jareckiego79 :)

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hejka

autor: Jarecki79 » 31 paź 2007, 19:03

Mam chwilunię wolną...

Nie wiem czyj to kocioł i jaka jest długość skoku tłoka, czyli nie wiem ile paliwa jednorazowo jest podawane...

Z parametrów wnioskuję,że sterownik typ TANGO lub TANGO Negro

Nie patrz na ustawienia serwisowe sterownika, to przypadkowe dane, do tłoka jak pięścią w oko...

Jeżeli Ci nie dopala czas między dawkami (PAu) możesz stopniowo wydłużać o 30jednostek, za każdym razem odczekaj około godzinki i obserwuj efekt zmian. Często z moich doświadczeń dobrym czasem było 230sekund, choć w większych kotłach rekordziści mieli czasy powyżej 500sekund. To zależy jednak od porcji paliwa jaka jest podawana jednorazowo, dlatego mówię, aby lepiej dopalić powoli o 30jednostek w górę.

Możesz zwiększyć czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu na ok.20sekund

krotność często ustawialem na 9 (raczej dla świętego spokoju) bardzo ważna jest, gdy stosujesz panel pokojowy - tym parametrem pilnujesz,żeby nie zgasło. Mówi on co które włączenie dmuchawy w przedmuchu podać jedną porcję paliwa. Jak jesteś kumaty i potrafisz to sobie zgrać z przedmuchem to obniż na ok. 5-6raz.

Masz bardzo krótki czas oczekiwania, jestem zdziwiony z czego to może wynikać?? Ja nie ustawiałem tego nigdy częściej jak co 3minuty, raczej co 5minut.

Teraz ważna uwaga:
Do momentu uzyskania zadanej temperatury oraz po spadku poniżej histerezy od zadanej temp. działa tylko parametr PAu z dmuchawa włączoną na stałe.

Jeżeli temp. zadana jest osiągnięta lub wyższa od zadanej działają tylko funkcje przedmuchu, czyli co ile minut dmuchawa, na ile sekund i co które załączenie dmuchawy porcja paliwa (krotność)


Ważne jest zatem umiejętne dogranie tych parametrów z właściwym zrozumieniem ich działania.

Bieg dmuchawy w stanie praca - hmmm ja bym ustawił gdzieś na 7-8.... On się odnosi do pracy przy dochodzeniu do temp. zadanej (gdy aktywny parametr PAu)

Bieg w podtrzymaniu o jeden niżej od tego w stanie praca czyli gdzieś między 5-7 w tym wypadku. On jest aktywny tylko dla parametrów przedmuchu.

AAAA i jeszcze jedna sprawa, jak kocioł stoi dość długo na temp. zadanej to wszystko jest ok, gorzej, jeżeli temp. szybko spada- tutaj są problemy, bo przechodząc w ponowne rozpalanie czy jak to jest nazwane do stanu praca w tym sterowniku automatycznie podana zostanie dawka paliwa niezależnie od ustawień sterownika - to duży minus przy słabo docieplonym budynku. :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

jarek0345
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 paź 2007, 19:48

autor: jarek0345 » 02 lis 2007, 14:04

Dziękuję serdecznie za odpowiedź i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
muszę się pochwalić

autor: Jarecki79 » 02 lis 2007, 17:15

Sorki jarek0345, muszę się pochwalić...

Od dzisiaj na takie problemy jak Twój jest już rada! Dostałem właśnie gorący towar, montuje go do swojego tłoka i dam znać po miesiącu jak się sprawuje.

Dostałem mianowicie do prób pierwszy sterownik do kotła tłokowego z algorytmem PiD. To jest rewelacja! Sterowanie na podstawie czytania czujników zasilania i powrotu samo dobiera dawki paliwa, moc dmuchawy i decyduje, kiedy zrobić przedmuch tak, aby wszystko się dopaliło. Częściowe zgranie zajmuje sterownikowi ok. 3godzin, pełna kompatibilność po 10godzinach pracy. Od dzisiaj wystarczy tylko ustawić żądaną temp. i nacisnąć start!

Oszczędność na paliwie nawet do 40% w porównaniu z klasycznym regulatorem do podajnika.

ps. Takie urządzenie oferuję od miesiąca do kotła ślimakowego- tam algorytm PiD było znacznie łatwiej dostosować. Dzisiaj dostałem tez sterownik do swojego prywatnego domu do zwykłego kotła wyposażonego w sterownik i dmuchawę, też ma algorytm PiD, napiszę za ok. miesiąc jak to się sprawuje. :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

jarek0345
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 paź 2007, 19:48

autor: jarek0345 » 03 lis 2007, 21:50

Ile kosztuje taki sterownik?
Jarecki79 napisz mi jeszcze jak mniej więcej ma wyglądać wzrorcowa proporcja między czasem w podtrzymaniu a czasem w trybie praca.
Jestem pod wrażeniem Twojej wielkieh wiedzy oraz wielkiej życzliwości.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hejka

autor: Jarecki79 » 04 lis 2007, 16:04

Witam!

Właściwie w tłoku ucelować średnie ustawienie i właściwą proporcje przez internet to zadanie praktycznie niewykonalne.

Musisz naprawdę obserwować jak się paliwo wypala i powolutku zmieniać nastawy. Napiszę Ci ustawienia wyjściowe, od których łatwiej będzie Ci wszystko korygować.

PAu 230sekund - czas, co jaki podawana jest porcja paliwa przy dochodzeniu do ustawionej temp. np. 50st.C (działa też po spadku poniżej histerezę od tej temp., czyli prawdopodobnie od 48,9st.C w tym przykładzie) Z tą funkcja dmuchawa działa w trybie pracy ciągłej

CdP 30sekund - czas pracy dmuchawy w przedmuchu, jest to podtrzymanie ognia oraz częściowe dopalenie paliwa. Funkcja aktywna po uzyskaniu temp. zadanej i powyżej tej temp. czyli w naszym przykładzie od 50st.C wzwyż.

PPo 9 krotność podawania paliwa w przedmuchu, dla świętego spokoju ustaw to na 9. Ta funkcja mówi co które załączenie dmuchawy w przedmuchu podać porcję paliwa. Nie wiem, czy zostało to zmienione obecnie w sterowniku, ale wcześniej funkcja była liczona stale, czyli nawet, jeżeli sterownik przechodził ponownie w tryb PAu, znowu w przedmuch i znowu PAu to ta krotność była liczona stale.

Coc 5minut ta funkcja mówi, co ile minut załączyć pracę dmuchawy, na wcześniej ustawiony czas CdP, funkcja aktywna podobnie jak PPo oraz CdP tylko w przedmuchu, w naszym przykładzie od 50st.C wzwyż.

OFs 10 moc dmuchawy w rozpalaniu, czyli przy dochodzeniu do temp. nastawionej, w naszym przykładzie do 50st.C Zacznij od takiej mocy, później ewentualnie obniżysz na 7-8, jeżeli stwierdzisz, że płomień jest zbyt silny.

bPo 8 moc dmuchawy w przedmuchu, czyli w naszym przykładzie będzie aktywna powyżej 50st.C. Ten parametr generalnie ustawiaj o jeden stopień mniej jak OFs.

TERAZ:
Po obserwacji i stwierdzeniu,że paliwo mogłoby się jeszcze lepiej dopalać zmieniaj powoli parametr PAu o min. 30jednostek do góry, czyli na 260,290,320 itd. Po każdej zmianie poczekaj około 40minut, aby zaobserwować efekt tych zmian. Reszty parametrów raczej nie zmieniaj, ewentualnie możesz wydłużyć CdP ale nie więcej jak do 50sekund, pomoże trochę dopalić w przedmuchu, jak jednak przesadzisz to wypali wszystko do zera i kocioł zgaśnie, może też ewentualnie mocno podbijać temp. - mocno to jest powyżej 15st.C od temp. zadanej, skok o około 8-10st.C jest normalny.

Co do sterownik w pełni automatycznego z algorytmem PiD... Narazie oferuje taki model do kotłów ślimakowych i tradycyjnych miałowych wyposażonych w dmuchawę i sterownik.

Tutaj po dobie palenia na sterowniku Płomyk PiD w swoim prywatnym domu mogę powiedzieć, że zasyp wydłużył mi się aż o 8godzin :shock: , to jest normalny szok, jak ktoś tego nie zobaczy w życiu nie uwierzy. do tej pory miałem sterownik Elektr1 i dmuchawę RV-01, nowy Płomyk PiD steruje u mnie właśnie taką dmuchawą. Jest rewelacja. Model do pieca z dmuchawą tzw. miałowego całodobowego producent oferuje za 300zł netto.

Cena netto producenta dla kotła ślimakowego za sterowanie OGNIK PLUS CWU PiD wynosi 600zł, do tłoka w zasadzie tego sterownika jeszcze nie ma w ofercie. Ja dostałem wersję testową na wersji softwerowej 7.7, przez około miesiąc będę badać jak to się sprawuje i myślę,że dopiero po tych testach sterownik wejdzie do sprzedaży, średnio będzie droższy od wersji ślimakowej o około 30-35zł, jest to koszt kontraktonów pozycjonujących tłok.

Jak działa PiD?
Sam algorytm PiD jest opatentowany dla kotłów na paliwa stałe przez polskiego producenta sterowań. Napisze krótko jak to działa. Sterownik z algorytmem PiD włącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania temp. zadanej. Dzięki inteligentnemu sterowaniu nie ma gwałtownych zmian temp. w kominie i komorze spalania, wszystko jest zatem stabilne temperaturowo i suche. Regulacja mocy kotła odbywa się z krokiem 1% - zatem minimalna moc kotła to 1% a maksymalna 100%.
Sterownik automatycznie dobiera dawki paliwa oraz ilość powietrza, użytkownik nastawia tylko temperaturę wody kotła!
Dokładny dobór stosunku paliwo/powietrze daje wysoką efektywność procesu spalania, w porównaniu z klasycznym sterownikiem oszczędność paliwa nawet do 40%
. Dzięki równomiernej pracy uzyskujemy niski poziom pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska, jest niższa ale i bardzo stabilna temp. spalin, dłuższa żywotność kotła, brak efektu kondensacji wody w komorach wymiennika.

Zacytuję Tobie opinię użytkownika takiego sterownika przy kotle z podajnikiem ślimakowym:
"Idą kiepskie czasy dla starych technologi sterowania włącz/wyłącz i ręcznych nastaw wszystkich parametrów. Bo kto teraz myśląc o zakupie niezawodnego i oszczędnego samochodu bierze pod uwagę silnik z zasilaniem gaźnikowym? W sumie tym też będzie jechało a można śrubkami pokręcić żeby było oszczędniej "

:D Dzięki dyskusji z tym człowiekiem dostałem szybciej taki sterownik do testów na swoim zakładowym podajniku tłokowym. :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 05 lis 2007, 10:42

Noooo,robi się niezwykle ciekawie :roll: .Czekamy z niecierpliwością na dalsze wyniki.
I pytanie do fachowca;
Jak jest lepiej?Czy tłok powinien w pozycji spoczynkowej być wsunięty czy wysunięty?Różnie to producenci ustawiają,choć logika wskazywała by pozycję wsuniętą.Wtedy tłok stanowi dodatkowe uszczelnienie dla lewego ciągu powietrza,które pcha się zawsze przez szczeliny wokół tłoka.
adam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
do adamisa

autor: Jarecki79 » 05 lis 2007, 12:51

Adamis i tak i tak i jeszcze inaczej...

Konstrukcje tłokowe rozwijane są bardzo indywidualnie, są nawet jeszcze producenci, którzy wcale nie stosują kontraktonów i tłok staje gdzie popadnie.

Niektórzy ustawiają na wycofaniu, niektórzy na wsunięciu.

My opracowaliśmy własny system i zabezpieczenia i u nas nie staje ani na wysunięciu ani na wsunięciu. W naszej koncepcji tłok staje po podaniu porcji paliwa i zamknięciu mechanizmu odcinającego dopływ ognia i żaru do kosza zasypowego. Dzieje się to po podaniu porcji i tłok staje na częściowym wycofaniu (takie, gdzie zamknięty jest mechanizm odcinający żar i ogień, ale nie następuje jeszcze wydostanie się nowej porcji paliwa). Jest to nasze autorskie rozwiązanie udoskonalane od 2 lat. :D

Dzisiaj odpaliłem PiD na tłoku, na razie mogę powiedzieć tylko tyle,że się pali i już widać pierwsze efekty dopalania (kocioł chodzi z tym sterowaniem dopiero 3godzinki, także jedyna opinia jest taka, że dopala sie na razie podobnie, nie gaśnie, co jeszcze widać to duża stabilność temp. spalin oraz brak wysokich skoków temperatury.) :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 06 lis 2007, 10:55

Dzięki za odpowiedź.
Robi się ciekawie z tym nowym sterownikiem... :)
adam

jarek0345
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 paź 2007, 19:48

autor: jarek0345 » 11 lis 2007, 10:27

Wariant I
czas pauzy podajnika w stanie praca 180 s
czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu 10 s
krotność podawania paliwa w podtrzymaniu 9
czas oczekiwania w podtrzymaniu 1 min
obroty dmuchawy w stanie praca 7
bieg dmuchawy w podtrzymaniu 6
moc pieca 28kW
około 100 mkw
temperatura nastawienia 50 stopni.
Dopala przy tym ustawieniu dość ładnie, ale na dobę wychodzi około 30 kg eko-groszku trochę dużo chyba jak na jesień?
Temperatura rano około 53-54 tzn rzadko spada ta temperatura poniżej 49 wg moich obserwacji czyli piec funkcjonuje na podtrzymaniu.

Wariant II
czas pauzy podajnika w stanie praca 180 s
czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu 20 s
krotność podawania paliwa w podtrzymaniu 5
czas oczekiwania w podtrzymaniu 3 min
obroty dmuchawy w stanie praca 7
bieg dmuchawy w podtrzymaniu 6
moc pieca 28kW
około 100 mkw
temperatura nastawienia 50 stopni.
Dopala przy tym ustawieniu też podobnie, na dobę wychodzi również około 30 kg.
Temperatura rano około 50-51 tzn częściej spada ta temperatura poniżej 49 wg moich obserwacji czyli piec częściej pracyje w trybie praca niż w trybie podtrzymanie.

Niestety Jarecki79 Twoich ustawień jak na razie nie próbowałem.

Mam pytanie, czy optymalniejsza jest częstsza praca w trybie praca niż w trybie podtrzymanie czy odwrotnie?

A jakby rozważyć całkiem 2 skrajne nastawienia pieca.

Zakładamy, że mamy na piecu 50 stopni.

Nastawienie I:
czas pauzy podajnika w stanie praca 420 s
czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu 10 s
krotność podawania paliwa w podtrzymaniu 9
czas oczekiwania w podtrzymaniu 5 min
obroty dmuchawy w stanie praca 3
bieg dmuchawy w podtrzymaniu 6
moc pieca 28kW
temperatura nastawienia 80 stopni.
W tym ustawieniu piec będzie zawsze (tak myślę) pracował w trybie praca.
A naszą oczekiwaną temperasturę na piecu np około 52 stopni (nie nastawioną) regulowalibyśmy parametrami Pau i OFS czyli obrotami dmuchawy w stanie praca oraz czasem pauzy podajnika w stanie praca.

Nastawienie II:
czas pauzy podajnika w stanie praca 420 s
czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu 20 s
krotność podawania paliwa w podtrzymaniu 4
czas oczekiwania w podtrzymaniu 2 min
obroty dmuchawy w stanie praca 3
bieg dmuchawy w podtrzymaniu 6
moc pieca 28kW
temperatura nastawienia 35 stopni.
W tym ustawieniu piec będzie zawsze (tak myślę) pracował w trybie podtrzymanie.
A naszą oczekiwaną temperasturę na piecu np około 52 stopni (nie nastawioną) regulowalibyśmy parametrami CdP, PPo i CoC czyli czasem pracy dmuchawy w podtrzymaniu, krotnością podawania paliwa w podtrzymaniu oraz czasem oczekiwania w podtrzymaniu.

Pewnie parametry idealnego nastawienia leżą gdzieś pośrodku.

Ciekaw jestem opini fachowców na poruszone przeze mnie tematy.

PZDR
Jarek

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hmmm

autor: Jarecki79 » 18 lis 2007, 19:00

Różnica jak widzę między wariantem I a II prawie żadna.

Masz ten sam czas przerwy między podawaniem, czyli 180sekund do tego czasu dmuchawa chodzi non stop z siłą nastawioną w OFs (razem z parametrem PAu dmuchawa pracuje non stop z mocą OFs)

Przy takim samym czasie 180sekund generalnie zawsze powinieneś mieć podobny poziom wypalenia paliwa *(minimalne różnice w zależności od przedmuchu i mocy dmuchawy), to tym parametrem regulujesz właściwe dopalenie!

Różnica jest tylko w przedmuchu, wariant I dmuchawa załącza się co 1minutę na 10sekund, podanie paliwa w przedmuchu nastąpi zatem co 9cykl, w skrajnym wypadku zatem co 9minut jeżeli kocioł pracowałby tylko w przedmuchu (nigdy temp. nie spadnie poniżej histerezy).

wariant II - dmuchawa co3minuty na 20sekund (lepsze dopalenie w porównaniu do przedmuchu z wariantu I, bo trochę dłużej dmuchamy) i co 5włączenia dmuchawy porcja paliwa, w skrajnym wypadku, gdyby kocioł chodził tylko na przedmuchu te podanie nastąpiło by co 15minut.

Powinieneś tylko odwrotnie ustawiac moc dmuchawy, czyli OFs w/g producenta sterownika musi być zawsze taki sam lub o jeden wyższy od bPo!! To uwaga do tych Twoich skrajnych propozycji.

TE TWOJE SKRAJNE PROPOZYCJE WCALE NIE SĄ SKRAJNE, MASZ TEN SAM CZAS MIĘDZY PODAWANIEM, CZYLI DOPALI SIĘ PODOBNIE (albo nawet zgaśnie, jeżeli już przy 180sekundach masz prawie idealne dopalenia)

Proponuję dopracuj ten swój wariant II

Czyli zostaw przedmuchy z tego wariantu, OFs ustaw w nim na 6czy7 a bPo na 5. Stopień dopalenie wyreguluj samym PAu teraz masz 180sekund, to podnoś to stopniowo o 30jednostek obserwując około 2godzin efekt każdej korekty. Jak dojdziesz do punktu w którym będziesz zadowolony z dopalenia zakończ zabawy. Np PAu optymalne przy 230 czy 260 to więcej już nie grzeb.
8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Migacz
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Żary
Re: do adamisa

autor: Migacz » 31 gru 2007, 3:28

Jarecki79 pisze:Adamis i tak i tak i jeszcze inaczej...

Konstrukcje tłokowe rozwijane są bardzo indywidualnie, są nawet jeszcze producenci, którzy wcale nie stosują kontraktonów i tłok staje gdzie popadnie.

Niektórzy ustawiają na wycofaniu, niektórzy na wsunięciu.

My opracowaliśmy własny system i zabezpieczenia i u nas nie staje ani na wysunięciu ani na wsunięciu. W naszej koncepcji tłok staje po podaniu porcji paliwa i zamknięciu mechanizmu odcinającego dopływ ognia i żaru do kosza zasypowego. Dzieje się to po podaniu porcji i tłok staje na częściowym wycofaniu (takie, gdzie zamknięty jest mechanizm odcinający żar i ogień, ale nie następuje jeszcze wydostanie się nowej porcji paliwa). Jest to nasze autorskie rozwiązanie udoskonalane od 2 lat. :D

Dzisiaj odpaliłem PiD na tłoku, na razie mogę powiedzieć tylko tyle,że się pali i już widać pierwsze efekty dopalania (kocioł chodzi z tym sterowaniem dopiero 3godzinki, także jedyna opinia jest taka, że dopala sie na razie podobnie, nie gaśnie, co jeszcze widać to duża stabilność temp. spalin oraz brak wysokich skoków temperatury.) :D


Podziel się spostrzeżeniami.
Czy tak jest ustawiony algorytm, że sam steruje pracą kotła?
Czy dopala cały groszek i nie gaśnie?
Dzięki z góry za odpowiedź.

seba1305
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 sty 2008, 20:42

autor: seba1305 » 02 sty 2008, 21:39

Witam
Jestem użytkownikiem kotła z podajnikiem tłokowym z zastosowanym sterownikiem
"TANGO NEGRO" Moc tego kotła to 25 kW. Powierzchnia którą ogrzewa ten kocioł to ok 150m2, natomiast kotłownia znajduje się w budynku gospodarczym oddalonym od mieszkalnego o ok 18 m.
Problem który mnie nurtuje to duże spalanie, oraz mokre( chociaż wcześniej wysuszone) paliwo w koszu zasypowym.
Kocioł spala ok 40-45 kg eko-groszku na dobę.
Z moich obserwacji zauważyłem, że problem pojawia się z uzyskaniem zadanej temp. na kotle ( 60 stopni) a zwłaszcza jej utrzymaniem przez dłuższy czas, np:
przy nastawie temp. na 60 stopni kocioł osiąga temp co najwyżej 63 a następnie w bardzo szybkim tempie zaczyna spadać w dół po przejściu przez histerezę a następnie do stanu praca aż do temp. 56-54 stopnie. Nie wiem czy to normalne zjawisko ???


Kolejnym problemem który mnie nurtuje jest mokre paliwo w koszu zasypowym.
Po otwarciu kosza zasypowego wręcz kapie woda z pokrywy, a paliwo (w tym przypadku eko-groszek) jest mokre. Próbowałem już różnych sposobów, słyszałem że może być to wina zbyt małej temp. na kotle , jednak myślę że 60 stopnij jest temp. wystarczającą ( dodam że w domu jest ciepło nawet przy przymrozkach)


Szczególny ukłon w kierunku *******Jarecki79********
ponieważ to z jego ustawień korzystałem wcześniej które zamieścił właśnie na tym forum, chyba że coś pomieszałem z tymi ustawieniami dla pewności podaje:
Pau 230s
Cdp 30s
PpO 9
CoC 5 min
OFs 10
bPo 8
Dodam jeszcze, że pompa załącza się przy temp. 58 stopni (OnP)

Proszę o pomoc i porady. POZDRAWIAM :D SEBA

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
odp

autor: Jarecki79 » 03 sty 2008, 19:49

Witam w nowym roku!

Piszę z urlopu, na kolejny post odpowiem raczej w okolicach poniedzałku.

Seba czemu zał. pompy 58st.C?? To coś daje???? Ustaw na 35 czy na 40st.C, zadzwoń może do firmy Foster czy PaPa Electronics, nie mam instrukcji przy sobie i nie pamiętam jaka była zależność między OnP a OnD czyli temp. minimalną załączenia pompy oraz dolną minimalną temp. kotła.

Co do ustwień, to ja polecam wychodzić od takich jak napisałeś, firma PaPa electronics poda Tobie wyjśiowe:
Pau 230s
Cdp 30s
PpO 3
CoC 10 min
Generalnie jak nie dopala to wydłużaj ten PAu.
Moc dmuchawy dobrać do węgla i mocy kotła
OFs 10
bPo 8

Jak przeregulujesz to kocioł będzie podawał dawkę paliwa zawsze niezależnie od innych ustawień przy spadku o stopień histerezy, bardziej po ludzku: Zawsze dawka paliwa przy powrocie z przedmuchów do normalnej pracy, nie zależnie od PAu czy ustawień przedmuchu.

Do migacz:
Ognik pid na moim tłoku dopala ładnie, nie gaśnie, ja mam soft 7.7, jest jednak jeszcze kilka rzeczy do poprawy. Program jest niestabilny i czasami może się w tłoku zawiesić (tzw. efekt wczesnego windowsa hehe), reset przy sterowniku tłokowym wywołuje pozycjonowanie tłoka, co oznacza podanie paliwa, czyli bywa irytujące.... Do ślimaka super chodzi soft 7.9, nie ma żadnych problemów.

Teraz będziemy pracować z producentem nad stabilną wersją 7.9 dla kotła tłokowego. Nie znam się na konstrukcji programu sterownika i nie wiem, dlaczego w pewnych warunkach akurat w wersji tłokowej się zawiesza. Wymieniam informacje z producentem i pracujemy nad dopracowaniem tego mankamentu.

Szczerze, zatem jak do tłoka myślisz o tym sterowniku to poczekaj min. do końca stycznia.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Migacz
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Żary

autor: Migacz » 03 sty 2008, 21:24

Witam. Właśnie, właśnie już wiem, że na pid tłokowego muszę poczekać. Rozmawiałem z panem Mizernym i przesunął termin sprzedaży na koniec stycznia. Jak znam życie lepiej poczekać do końca lutego.
Dzięki Jarecki79 za odpowiedź. Udanego urlopu !!


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

Gotowe projekty domów