« Zobacz poprzedni temat
Nietypowe ogrzewanie podłogowe
Zobacz następny temat »
Czy nowa pompa da ciepło?

Rury miedziane, czy plastikowe? / jaki piec?

Wymieniam instalacje C.O. i wodna w domu z 1993 roku o powierzchni 320 m2 z dwoma lazienkami. Nie wiem jakie zalozyc rury. Na plus plastikowych przemawia ich cena oraz lepsza niz miedzianych izolacyjnosc. Na korzysc miedzi podobno wieksza trwalosc, ale z kolei podobno bardziej sie zakamieniaja i moga korodowac.
Nie wiem tez jaki typ pieca, moc i wielkosc zasobnika wybrac. W tej chwili nie mam cyrkulacji i na pietrze czekam 40 sek. na ciepla wode.
Musze tez oczywiscie wymienic grzejniki. Slyszalem, ze dobre sa Kermi. Co do pieca slyszalem o De Dietrich...
PROSZE O PORADE
Z GORY DZIEKUJE Very Happy


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Do CO,jeśli węglówka,tylko miedź,Jeśli gaz,zdecydowanie plastik.Do wody użytkowej tylko plastik.
Nie widziałem jeszcze zakamienionej miedzianej rury.
Co do kotłów gazowych to przede wszystkim zamknięta komora spalania,a na taki spory dom to i kondensacyjny się szybko zwróci.
Co do mocy kotła to coś w zakresie 35-40kW.
Czy to będzie Vaillant,Termet,DeDietrich,Wolf,Immergas,Viessmann,Broetje czyJunkers nie ma większego znaczenia bo wszystkie te f-my mają produkty na zbliżonym poziomie jakościowym i nie daj sobie człowieku wcisnąć,że np Viessmann jest najlepszy (no chyba że pod względem najwyższej ceny), a Termet to składak.Każdy z nich jest dobry,byle by nie miał otwartej komory spalania.
Zasobnik?Trudno powiedzieć.Ile łazienek i użytkowników?
A z czego w 1993 była wykonana ta instalacja,że trzeba ją wymieniać Shocked Czy obecne grzejniki to żeberka?Wymiana rur i grzejników niczego nie zmieni jeśli chodzi o ekonomię.Jedynie estetyka.
Na rynku jest masę dobrych grzejników i nikt nie ma prawa udowadniać,że któreś są najlepsze.Najlepiej kierować się po prostu ceną wybierając jednak tylko z pomiędzy znanych producentów szerokim łukiem omijając produkty Chińskie.
Mamy Purmo,Brugmann,CosmoNova,Buderus,Kermi,DeLonghi,Stelrad i parę innych o takiej samej jakości.
A tak na marginesie to lepiej poczytać wcześniejsze wątki,niż powielać te same pytania,bo już się nam nie chce ciągle pisać to samo.Teraz wyjątkowo odpisałem,bo mam dużo czasu. Wink

adam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Na poczatek, dziekuje za szybka odpowiedz!
W domu sa 2 lazienki z toaletami oraz 1 samodzielna toaleta. W tej chwili mieszka 5 osob, docelowo 6.
Obecna instalacja, to stary piec z Marek pod Warszawa, stalowe rury o ogromnych przekrojach i zeliwne grzejniki. Wszystko razem wymaga strasznej ilosci wody.
DLACZEGO RADZISZ RURY PLASTIKOWE, A NIE MIEDZIANE?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ogromna ilość wody ma niewielki wpływ na ekonomikę ogrzewania.Raczej sterowalność całości.
Rury miedziane mogą,ale nie muszą,wytrzymać w instalacji wody użytkowej nawet 50 lat.Koledzy z branży mogą opowiadać jak zetknęli się z rurami miedzianymi po 10-ciu latach nadającymi się do wymiany.
Jaka jest gwarancja,że wodociągi nie wpadną na pomysł dodawania czegoś niegroźnego dla człowieka ale za to groźnego dla miedzi ,za 20 lat?
W górskich rejonach Polski nie wolno stosować miedzi do inst. wody pitnej ze względu na skład wody.Kto jest w stanie zagwarantować,że za kilkadziesiąt lat nie będzie w twoim mieście głębinowego ujęcia wody ze składem podobnym do tej w górach?
Poza tym miedź jest chyba obecnie najdroższym materiałem instalacyjnym.
Zasobnik by się przydał koło 200l.

adam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
wiecie co... .. wiadomo ze piony kotlownia w przypadku ukladow weglowych w CU,ale jesli daje podejscia w pexalpex od rozdzielaczy do grzejnikow to ryzykuje??? Laughing


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Niewiele ,o ile w ogóle.Trzeba bardzo się postarać,by porządnie zagotować instalację.

adam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
jeśli mogę.. Dlaczego ograniczenie plastik albo miedz?? a " NOWE" Zobacz np. Rado press
Idealne- nawet laik da rade- i wieczne( czego nie powiem o miedzi. Zreszta W starej Unii Miedz juz odchodzi w zapomnienie


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Wypadało by zapodać jakiś link,bo próba znalezienia tego przez Google nic nie daje.

adam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
systemy Radopress oferuje m. inn firma Pipe Life


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Pet 1,tyś się z choinki urwał Shocked Shocked Shocked
Ogłaszasz światu istnienie cudownego systemu Radopress,jakby to było coś niezwykłego.Przecież to znany wszystkim od dawna Pexal,czyli plastykowe rury z wkładką aluminiową.
Człowieku,my o tym tu dużo piszemy,więc się nie wygłupiaj i nie odkrywaj Ameryki. Very Happy Very Happy Very Happy
Wygląda na to,że niezbyt orientujesz się w systemach instalacji z tworzyw sztucznych,skoro zachwycasz się zwyczajnym Pexem.
A próbowałeś Hepwortha?

adam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
zwyczajnemu pexowi daleko do rado- gdybyś misł w reku to bys wiedział. Nie każdemu psu burek... Kwalitet i trwałość.
Miałem możliwośc porównania... tragedia..Weż w ręce i będziesz wiedział....


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Nadal nie znajduję w tych rurach niczego szczególnego.Zwyczajny,dobry Pexal jakich wiele na rynku.Może wiesz czym szczególnym się wyróżniają,bo ja czytając stronę producenta niczego nadzwyczajnego tam nie znajduję.

adam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Zacznijmy od tego ,że polskie filie Pipe life jeszcze nie mają całego asortymenu( np. Gotowych rur w otulinach( CO) lub rur w sztangach (piony-i kotłownie). Różnice jednak są nie w rurach( choc te trzymają 120 st. i 15 atm , ale w złączkach. wierz mi - byłem zmuszony dokupić pare szt.w kastoramie i obi i nawet tego plastikowego badziewia nie skomentuje.W temacie nie chodzi jednak o to co jest.Zapytanie było o możliwe materiały- więc każdy ( kto ma pojęcie powinien dać swoją propozycje. Ale widocznie jesteś jaśnie oświecony i wyłącznie ty wiesz o co chodzi...


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Człowieku,wpadłeś tu z rewelacją znaną każdemu i teraz rakiem się wycofujesz.
Porównywanie markowych produktów z badziewiem z Chin już przerabialiśmy na tym forum wiele razy i nikomu nie przyjdzie do głowy doradzanie komukolwiek robienia z tego instalacji.
Identycznej jakości rury i złączki sprzedaje w Polsce kilkunastu producentów krajowych i zagranicznych.Jest też parę lepszej jakości.
Nie poważne i nie uczciwe jest więc wynoszenie jednego pod niebiosa i równanie reszty do poziomu Chin.

adam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Panie Yogi
Ze swoim problemem proszę zwrócić się do specjalisty, a nie na forum. Moc kotła musi być dobrana do rzeczywistego obciążenia energetycznego domu i powiązana ze współpracą z zasobnikiem c.w.u., a nie strzelana "z palca" jak to robi Adamis. Zatem, trzeba obliczyć straty ciepła, zapotrzebowanie c.w.u. itd. Rodzaj instalacji czy grzejników, także specjalista opracuje i dobierze.

W wypowiedziach jakimi kryteriami Panowie się kierują? Otóż, tak naprawdę żadnymi. Na pytanie: miedź czy plastkiki, żaden z Panów nie zwrócił nawet uwagi, że najważniejszym kryterium jest żywotność instalacji. A ta jest mocno uzależniona od maksymalnej temperatury pracy. Jeśli rury plastikowe, absolutną koniecznością jest regulacja temperatury (obniżonej) na kotle oraz do tego odpowiednio skorygowana moc i powierzchnia grzejników (zwiększona). Im wyższa temperatura w instalacji (i wcale nie zbliżona do 80 czy 90 st. C), tym krótsza żywotność instalacji! W tej grupie mistrzem jest polibutylen np. Hepworth, ale także potrzebne są obostrzone wymagania do spełnienia.

Panie Yogi, radzę o kontakt ze specjalistą, a nie monterami, gdyż znacznie lepsze efekty Pan uzyska na skutek wcześniejszego docieplenia domu, bądź kompleksowej termorenowacji - zanim będzie mowa o wymianie instalacji czy kotła. Wtedy dopiero uzyska Pan zadowalające efekty, tj. minimum wydatków, a maksimum efektów.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz

E-łazienki

E-dach

E-ściany

E-okna

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter