Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: Piotr Nowik » 26 cze 2015, 17:10

Obiecuję, że przeprowadzę podobny eksperyment. Na razie nie mam ku temu możliwości. Posiadam tylko falownik. Odkładam pieniądze na panele i przetwornicę solarną firmy VoltPolska o mocy 2000VA: http://www.eltrox.pl/elektronika/przetw ... solar.html

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: Piotr Nowik » 26 cze 2015, 17:26

Mam nadzieję, że urządzenia nie popsuły się. Z tego, co opisałeś, wygląda na to, że przetwornica dławiła się, jakby była bardzo mocno obciążona. Świadczy o tym nie tylko migająca żarówka ale szybkie rozładowanie się akumulatora. Być może przetwornica większej mocy dałaby radę ale wtedy powstaje pytanie, czy taki prądożerczy tandem będzie miał sens?

Normalnie falownik pobiera w czasie pracy zaledwie kilka watów, co jest niewielką wartością.
Nie wiem dokładnie, jak działa jego mechanizm wykrywania sieci i synchronizacji. Być może podczas tego własnie procesu próbkuje on sieć, obciążając ją na ułamek sekundy większą mocą. Teoretycznie, do sprawdzenia sieci i synchronizacji wystarczyć mu powinna 1/50 albo 1/100 sekundy. Pierwsze to czas, jaki robi pełna sinusoda prądu sieciowego, drugi to jej połówka.

Lecz jak jest na prawdę i jaki mechanizm stosują producenci falowników, nie wiem.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: Piotr Nowik » 26 cze 2015, 23:00

Cały dzisiejszy dzień zastanawiałem się nad tematem, jak falownik on-grid sprawdza to, że jest podłączony do sieci i chyba już jestem bliżej rozwiązania tej zagadki. To może pomóc nam rozwiązać omawiany w tym wątku problem z pracą wyspową falownika on-grid.

To, że inwerter on-grid próbkuje sieć, by się załączyć i z nią zsynchronizować, jest oczywiste. Prawdopodobnie podczas tego próbkowania inwerter sieciowy dokonuje pomiaru impedancji pętli zwarcia. Jest to pomiar impulsowy - dokładnie taki sam, jaki wykonuje elektryk specjalnym przyrządem podczas okresowych pomiarów domowych gniazdek elektrycznych pod kątem przeciwporażeniowym.
Taki impulsowy pomiar generuje duży prąd ale w ułamkowym czasie, który nie powoduje wybicie bezpiecznika.
W momencie pomiaru, na ułamek sekundy następuje spadek napięcia, wywołany własnie tym dużym prądem.

Prawdopodobnie inwerter na to wahnięcie napięcia reaguje i na ułamek sekundy (jak pisałem wcześniej, podejrzewam, iż jest to 1/50 albo 1/100 sekundy), na moment pomiaru się wyłącza, czyli nie oddaje prądu z paneli PV do sieci.
Gdy pomiar przebiegnie poprawnie, falownik wraca w tryb pracy.

Inną cechą, którą może dodatkowo wychwytywać inwerter i brać ją pod uwagę przy określaniu, czy jest jeszcze podłączony na sztywno w sieć, jest fakt, że napięcie w sieci zmaleje nieznacznie jeszcze przed rozpoczęciem pomiaru impedancji pętli zwarcia, a tuż po przerwaniu pracy na czas dokonania pomiaru. Dlaczego? Ano dlatego, iż żeby wtłoczyć prąd do sieci, falownik sam musi dawać większe napięcie. Przerwanie jego pracy powoduje, że napięcie w sieci nieznacznie maleje. Następnie następuje pomiar impedancji pętli zwarcia, który wymusza bardzo gwałtowny ułamkowy prąd, a więc i gwałtowny ułamkowy spadek wartości napięcia, jak przy zwarciu - niemal do zera.

To wszystko tłumaczy miganie żarówki i przeciążenie przetwornicy w eksperymencie, który przeprowadził Bachus.
Wniosek jest taki, że trzeba by mieć solidny generator/przetwornicę, co chyba niweczy cały pomysł na uruchomienie falownika on-grid w trybie off-grid.

Ps. Ktoś na pewnym starym forum z listopada 2014 roku ktoś podaje, że aby inwerter on-grid zadziałał bez sztywnego podłączenia do sieci, trzeba go podłączyć pod inwerter hybrydowy, czyli taki, który może działać jednocześnie jak off- i on-grid. Tak, czy inaczej, czego byśmy nie użyli: mocnej przetwornicy, spalinowego generatora, inwertera off-grid - musi to urządzenie przejść próbę pomiaru impedancji pętli zwarcia przez falownik.
Ponieważ każde podłączenie do sieci zawsze - dalej lub bliżej - prowadzi do jakiegoś transformatora, zastanawiam się również nad użyciem transformatora do tego eksperymentu. Być może tu tkwi klucz do oszukania falownika on-grid. Bowiem przetwornice posiadają przeważnie zabezpieczenia przed zwarciem, a - jak sama nazwa mówi - falownik mierzy właśnie impedancję pętli zwarcia, co wykonuje poprzez symulowanie takowego na ułamek sekundy. Przy zwarciu przetwornica po prostu się wyłącza i pomiar fiksuje.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: bachus » 27 cze 2015, 8:42

Piotr Nowik pisze:Ponieważ każde podłączenie do sieci zawsze - dalej lub bliżej - prowadzi do jakiegoś transformatora,

UPS, którego użyłem jest właśnie transformatorowy i napięcie 230V są uzyskiwane właśnie z uzwojeń.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: Piotr Nowik » 28 cze 2015, 16:43

Najwyraźniej zanosi się na trudny problem do rozwiązania.
W Internecie na ten temat praktycznie nic nie ma. Ktoś proponuje solidny generator spalinowy, który "trzyma" częstotliwość. Oczywiście, jestem w stanie się z tym zgodzić ale brak informacji, że ktokolwiek taki pomysł z powodzeniem zrealizował. Poza tym wątpię, by użycie generatora spalinowego było opłacalne - musiałby on bowiem pracować non-stop, a to nie ma sensu.

Pozostanie zastosować falownik wyspowy, który może pracować zarówno jako on- i off-grid albo stricte off-grid. Ceny takich falowników są zawrotne.

Ps.
Niektóre inwertery firmy SMA, choć są sprzedawane jako on-grid, umożliwiają przełączenie w tryb off-grid. Owo przełączenie odbywa się wyłącznie w drodze programowej, czyli po podpięciu komuptera. Nie można tego dokonać z pozycji menu systemowego.

natjur
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 21 gru 2014, 19:45
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: natjur » 22 sie 2015, 9:24

Wszystko pięknie, Panie Sceptyku, tylko nie będzie mnie interesować cena, za jaką ZE odkupi ode mnie prąd wyprodukowany przez moje panele, bo zasada netmeteringu załatwia moje potrzeby. Wyprodukuję rocznie np. 5GWh energii w roku i zużyję tyle samo to bilans mam na 0 i nie płacę nic (oprócz abonamentu) do ZE. I nieważne, że przez miesiąc nie będzie słońca, bo odczyty i bilans robi się raz na pół roku. Przecież taka instalacja z dotacją to czysty zysk - zarabiam na tym, że przez 15 lat nie płacę nic za prąd. A już dzisiaj są akumulatory, które zabezpieczą mnie przed zupełną ciemnością przez kilka dni np. po wybuchu wulkanu na Ślęży. Ale to się raczej nie zdarzy a dzień bez słońca to nie problem dla fotowoltaiki nawet w naszym klimacie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 sie 2015, 10:24

natjur pisze:Wszystko pięknie, Panie Sceptyku, tylko nie będzie mnie interesować cena, za jaką ZE odkupi ode mnie prąd wyprodukowany przez moje panele, bo zasada netmeteringu załatwia moje potrzeby. Wyprodukuję rocznie np. 5GWh energii w roku i zużyję tyle samo to bilans mam na 0 i nie płacę nic (oprócz abonamentu) do ZE. I nieważne, że przez miesiąc nie będzie słońca, bo odczyty i bilans robi się raz na pół roku. Przecież taka instalacja z dotacją to czysty zysk - zarabiam na tym, że przez 15 lat nie płacę nic za prąd. A już dzisiaj są akumulatory, które zabezpieczą mnie przed zupełną ciemnością przez kilka dni np. po wybuchu wulkanu na Ślęży. Ale to się raczej nie zdarzy a dzień bez słońca to nie problem dla fotowoltaiki nawet w naszym klimacie.

IDYLLA !!! Oddawać energię do sieci, czyli wstawiać ją producentowi, komuś to chce ją sprzedać a nie kupować. Płaci Pan tylko abonament... a coroczna kontrola dostosowania i synchronizacja i co tam jeszcze zakład energetyczny wymyśli.

natjur
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 21 gru 2014, 19:45
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: natjur » 22 sie 2015, 10:48

Dlatego Zakłady Energetyczne bronią się przed tym rękami i nogami, ale Ustawa jasno mówi, że muszą odebrać instalację prosumencką, oczywiście zrobioną zgodnie ze sztuką. Są już firmy, które mają opanowane te procedury, więc tylko robić. Ja widzę szklankę do połowy pełną a Pan pustą. Chyba, że jest Pan właśnie przedstawicielem któregoś z ZE. Na jednej z konferencji przedstawiciel Tauronu odżegnywał od fotowoltaiki, używał właśnie m.in. Pańskich argumentów. A swoją drogą ciekawe, czy po ogłoszeniu 20. stopnia zasilania w czasie upałów ZE nie chciałyby mieć zwiększonych mocy - a właśnie fotowoltaika by im w tym pomogła. Wprawdzie produkcja prądu jest większa przy 25 st. C niż przy 40, ale zawsze to coś. Proszę sobie wejść na adres: 178.252.41.87:8080 i popatrzeć na produkcję prądu z instalacji 2,5 kW w sierpniu

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: Maniak » 22 sie 2015, 11:03

natjur pisze:Dlatego Zakłady Energetyczne bronią się przed tym rękami i nogami, ale Ustawa jasno mówi, że muszą odebrać instalację prosumencką, oczywiście zrobioną zgodnie ze sztuką. Są już firmy, które mają opanowane te procedury, więc tylko robić. Ja widzę szklankę do połowy pełną a Pan pustą. Chyba, że jest Pan właśnie przedstawicielem któregoś z ZE. Na jednej z konferencji przedstawiciel Tauronu odżegnywał od fotowoltaiki, używał właśnie m.in. Pańskich argumentów. A swoją drogą ciekawe, czy po ogłoszeniu 20. stopnia zasilania w czasie upałów ZE nie chciałyby mieć zwiększonych mocy - a właśnie fotowoltaika by im w tym pomogła. Wprawdzie produkcja prądu jest większa przy 25 st. C niż przy 40, ale zawsze to coś. Proszę sobie wejść na adres: 178.252.41.87:8080 i popatrzeć na produkcję prądu z instalacji 2,5 kW w sierpniu


Koszt takiej instalacji? Ile z 2,5 Kw będziemy mieć rocznie?

natjur
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 21 gru 2014, 19:45
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: natjur » 22 sie 2015, 11:19

2,5 kW to koszt około 18 000 zł. Jeśli chce Pan skorzystać z dotacji to załatwiamy to w BOŚ. 7 200 dotacji i 10 800 kredytu na 1 % na 5 lat, więc rata miesięczna to około 190 zł, nie płaci się już wtedy ZE (oprócz abonamentu - kilka zł). Z 2,5 kW instalacji wyciągamy około 2,5MWh rocznie. Pozdrawiam

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: Maniak » 22 sie 2015, 11:24

natjur pisze:2,5 kW to koszt około 18 000 zł. Jeśli chce Pan skorzystać z dotacji to załatwiamy to w BOŚ. 7 200 dotacji i 10 800 kredytu na 1 % na 5 lat, więc rata miesięczna to około 190 zł, nie płaci się już wtedy ZE (oprócz abonamentu - kilka zł). Z 2,5 kW instalacji wyciągamy około 2,5MWh rocznie. Pozdrawiam


plus podatek od wzbogacenia. a ubezpieczenie inwestycji? u mnie jeszcze jeden problem bo instalacja na gruncie bo dach odpada

natjur
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 21 gru 2014, 19:45
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: natjur » 22 sie 2015, 15:57

Podatek dochodowy od dotacji w następnym roku po odbiorze instalacji, ubezpieczenie sto parę zł rocznie. Ew. drobna dopłata do instalacji na gruncie - zależy to od warunków. Czy w sumie nie warto?

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: bachus » 23 sie 2015, 16:45

natjur pisze:Czy w sumie nie warto?

Na pewno nie warto, bo:
natjur pisze:2,5 kW to koszt około 18 000 zł.

Straszne ździerstwo, bo my taką instalację montujemy za 13-14 tyś zł.

marekzzabek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 401
Rejestracja: 22 kwie 2014, 15:39
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: marekzzabek » 25 sie 2015, 13:41

za 18 000 to można mieć spokojnie 6-8kW i to gruntowej nawet pompy. - dotacja to wychodzi nawet mniej

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Psucie programu Prosument oraz ustawy o OZE

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 sie 2015, 13:54

marekzzabek pisze:za 18 000 to można mieć spokojnie 6-8kW i to gruntowej nawet pompy. - dotacja to wychodzi nawet mniej
Nowoczesne pompy tej mocy kosztują 8000zł i ponieważ faktycznie tanio grzeją i chłodzą nie są dotowane przez sprzedawcę nośników.
Po co wspominać o gruntowych pompach w XXI wieku, to stare i nieefektywne technologie.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów