Przewód went & spalinowy w pom z urządzeniami na gaz

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom
Przewód went & spalinowy w pom z urządzeniami na gaz

autor: Shive » 04 paź 2007, 22:25

Piecyk w łazence (typ Pg 4, 17 lub nowszy itp) went jest, otwory w drzwiach są, pomieszczenia szczelne (okna pcv) w kuchni kuchenka 4 palniki w otwór wentylacyjny wstawiony wentylator lub pochłaniacz mech - czy tak może być ??? znam przepis :lol: oczekuję opinii na ten temat, Czy Waszym zdaniem jest to zgodne..

Awatar użytkownika
grzeesiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 wrz 2007, 22:39
Lokalizacja: z trzeciego piętra

autor: grzeesiek » 05 paź 2007, 10:14

Nie może tak być :)
God Gave Rock & Roll To You

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 05 paź 2007, 20:14

w/g mnie też nie powinno być wentylatora & pochłaniacza (choć inne jest to pomieszczenie pieca z wylotem spalin na zewn. Podciśnienie które stworzy pracujący np wentylator może spowodować cofnięcie się spalin do pomieszczenia nawet jak jest zamontowany w innym pomieszczeniu - może się mylę:?:
Rozmawiałem z starszymi kominiarzami i stwierdzili, że może tak być, (przepis nic nie mówi o osobnym pomieszczeniu, tylko o tym w którym znajduje się piec.
Przewód went w kuchni pod który podpięty jest wentylator jest osobny tylko dla tego mieszkania

Awatar użytkownika
grzeesiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 wrz 2007, 22:39
Lokalizacja: z trzeciego piętra

autor: grzeesiek » 05 paź 2007, 21:19

Zgadzam się podciśnienie podciśnieniem, myślę że do cofnięcia się spalin do pomieszczenia może jeszcze dojść niepełne spalanie gazu spowodowane brakiem dopływu powietrza z zewnątrz co równa się wytwarzaniu tlenku węgla (czadu) a to moim zdaniem jest o wiele bardziej niebezpieczne...
choć w praktyce zdarzają się takie wentylatory... mało tego, montowane są przez "mądrych" ludzi (np. glazurników) w łazienkach w których są zamontowane piecyki kąpielowe...
God Gave Rock & Roll To You

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 05 paź 2007, 22:10

Zgadzam się :lol: <masz piwo> Ludzie boją się gazu a bardziej moim zdaniem niebezpieczne są spaliny wytwarzane z tego gazu
Czyli przepis powien brzmieć, w lokalu w którym znajduje się piec z wylotem spalin na zewnątrz nie może być montowany mechaniczny wylot powietrza na zew :lol: (went. pochłaniacz. etc)

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 07 paź 2007, 18:32

Powiedzcie mi dlaczego na takie sytuacje nie reagują osoby kontrolujące instalacje gazową, chodź w ich zakresie jest sprawdzenie (oględziny) czy pomieszczenie z urządzeniem gazowym odpowiada warunkom technicznym dla danego typu urządzenia gazowego, tj. - czy pomieszczenie z urządzeniem gazowym ma odpowiednią kubaturę, czy ma kratkę wentylacyjną dla stałego odprowadzenia powietrza (wentylacji) pomieszczenia z urządzeniem gazowym gdzie jest spalany gaz, - czy do spalania gazu w pomieszczeniu jest zapewniony dopływ powietrza tj. czy drzwi do łazienki z piecykiem gazowym są podcięte itp.
Pomieszczenie kuchenne z kuchnią gazową bez kratki wentylacyjnej gdzie w miejsce kratki wentylacyjnej przyłączony jest pochłaniacz czy okap z wentylatorem nie odpowiada warunkom technicznym dla pomieszczenia z kuchnią gazową tak samo jak łazienka z piecykiem gazowym gdzie zamiast kratki wentylacyjnej jest wentylator i o tym powinna wiedzieć osoba konserwująca urządzenie gazowe lub kontrolująca instalacje gazową w lokalu i powinien to wpisać do swojego protokołu i powinien zakazać użytkowania urządzenia gazowego gdy brak jest kratki wentylacyjnej do stałej wentylacji bo pomijając spaliny to instalacja gazowa może rozszczelnić się podczas nieobecności lub snu użytkowników mieszkania. Co ciekawsze to użytkownik lokalu który w miejsce kratki wentylacyjnej chce podłączyć wyciąg mechaniczny lub ścienny wentylator powinien uzyskać zgodę właściciela budynku (czytaj rozp. MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U nr 74/1999r).
aga

Awatar użytkownika
grzeesiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 wrz 2007, 22:39
Lokalizacja: z trzeciego piętra

autor: grzeesiek » 07 paź 2007, 20:41

A czemu mówi Pani że osoby kontrolujące szczelność instalacji gazowej nie reagują na takie sytuacje?
Poza sprawdzaniem szczelności instalacji gazowych w budynkach przeprowadzane powinny być także przeglądy kominiarskie.
Jeżeli kontrolujący instalację gazową nie reagują na takie rzeczy to już nie wierzę, że kominiarze także na to nie reagują. Choć tak prawdę powiedziawszy sam u siebie mam taki pochłaniacz z wentylatorem nad kuchenką gazową wpięty w kanał wentylacyjny (osobny dla mojego mieszkania), okna pcv i piecyk kąpielowy zamontowany w łazience i przy kontroli kominiarskiej nikt słowem nie powiedział że jest coś nie tak, tak samo podczas kontroli szczelności instalacji gazowej.
tak więc już sam nie wiem... ja reaguję na takie sytuacje :)
God Gave Rock & Roll To You

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 07 paź 2007, 21:58

Spotkałem już budynek zaprojektowany i wykonany bez jakiejkolwiek wentylacji w łazience.Najbliższy komin był z 7m za dwiema ścianami.Kto dał takiemu projektantowi uprawnienia?Co robił na takiej budowie kierownik?
Co tu się więc dziwić kominiarzom? :?
adam

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 08 paź 2007, 18:55

grzeesiek w naszych przepisach jest pewne niedociągnięcie, ponieważ w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)
Dział I
Przepisy ogólne
§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
9) mieszkaniu - rozumie się przez to zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, spełniający niezbędne warunki do stałego pobytu ludzi i prowadzenia samodzielnego gospodarstwa domowego,
co oznacza, że kuchnia jest innym pomieszczeniem niż łazienka z PG
Rozdział 5
Przewody kominowe
§ 141. Zabrania się stosowania:
3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.
Rozdział 7
Instalacja gazowa na paliwa gazowe
§ 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych,
Zgodnie z przepisami jeżeli w kuchni do kanału wentylacyjnego przyłączona jest kratka wentylacyjna z łącznikiem od elektrycznego wyciągu kuchennego to jest zgodnie z przepisami pomimo tego że w łazience jest piecyk gazowy z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, ale chyba każdy wie, że wyciągając mechanicznie powietrze z kuchni wyciągamy mechanicznie powietrze z całego mieszkania i przy zamkniętych oknach może dojść do odwrócenia się ciągu kominowego z innego kanału i traw chciał że będzie to kanał spalinowy od piecyka gazowego w łazience.
Przypadki zatrucia się spalinami od PG w łazience najczęściej zdarzają się w zimowe wieczory gdzie przy zamkniętych oknach jeden z domowników kąpie się w łazience a druga osoba gotuje bigos lub inne potrawy na przyszły obiad lub na na święta Bożego Narodzenia przy włączonym wyciągu kuchennym.
Co najważniejsze to gdyby doszło do zatrucia to główny najemca z uwagi na samowolne przyłączenie elektrycznego wyciągu kuchennego do kanału wentylacyjnego odpowiada za nieumyślne spowodowanie śmierci osoby kąpiącej się w łazience ponieważ przyłączenie wentylatora lub elektrycznego wyciągu kuchennego do kanału wentylacyjnego wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dn.16.08.1999r. „w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych” (Dz.U. Nr 74 z 1999r., poz. 836) sposób użytkowania przewodów i kanałów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych powinien być zgodny z założeniami projektu tych przewodów i kanałów, a wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku.
Trochę to wszystko zagmatwane ale lepiej dla Twojej rodziny zamontuj okap ale bez wentylatora i ważne aby łącznik od oakapu miał króciec wylotowy i łącznik o powierzchni pola przekroju zbliżonym do przekroju kanału wentylacyjnego, bo ciąg kominowy jest wolniejszy niż ciąg mechaniczny wentylatora osiowego w wyciągu kuchennym

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 08 paź 2007, 19:11

[/quote]§ 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych,
Zgodnie z przepisami jeżeli w kuchni do kanału wentylacyjnego przyłączona jest kratka wentylacyjna z łącznikiem od elektrycznego wyciągu kuchennego to jest zgodnie z przepisami pomimo tego że w łazience jest piecyk gazowy z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, ale chyba każdy wie, że wyciągając mechanicznie powietrze z kuchni wyciągamy mechanicznie powietrze z całego mieszkania i przy zamkniętych oknach może dojść do odwrócenia się ciągu kominowego z innego kanału i traw chciał że będzie to kanał spalinowy od piecyka gazowego w łazience.
Przypadki zatrucia się spalinami od PG w łazience najczęściej zdarzają się w zimowe wieczory gdzie przy zamkniętych oknach jeden z domowników kąpie się w łazience a druga osoba gotuje bigos lub inne potrawy na przyszły obiad lub na na święta Bożego Narodzenia przy włączonym wyciągu kuchennym.[/quote]

i właśnie to powinno być skorygowane w przepisach przy szczelnych pomieszczeniach

Powiedzcie mi dlaczego na takie sytuacje nie reagują osoby kontrolujące instalacje gazową

A poczemu mają reagować ?? to działka kominiarzy

osoba konserwująca urządzenie gazowe lub kontrolująca instalacje gazową w lokalu i powinien to wpisać do swojego protokołu i powinien zakazać użytkowania urządzenia gazowego gdy brak jest kratki wentylacyjnej do stałej wentylacji bo pomijając spaliny to instalacja gazowa może rozszczelnić się podczas nieobecności lub snu

Głupoty myszko piszesz :lol: zakazać powinien kominiarz, zgłosić do wł budynku, inst gazowa rozczelnia się w inny sposób a nie z braku wentylacji :lol:
Co ciekawsze to użytkownik lokalu który w miejsce kratki wentylacyjnej chce podłączyć wyciąg mechaniczny lub ścienny wentylator powinien uzyskać zgodę właściciela budynku

Wcale nie, wystarczy, że ma osobny swój przewod :lol:
Nie widzialem określonego przepisu dot. co należy do obowiązku spr ins gazową

1. Sprawdzanie nieszczelnośc
2. Kubatura pom w którym znajduję się piec ( odbór kominiarski zaakceptował 5 m3 dla pieca 2 funkcyjnego) - negowanie tego stanu rzeczy odbija się na reakcji groźnej lokatora !! i :lol:
3. Otwory w drzwiach ok 220 cm/2 w pom gdzie znajduję się piec (działka kominiarzy)
4. kratki wentylacyjne ( pozatykane bo mają powrotny ciąg) = działka kominiarzy !!
mogę tak więcej tylko teraz piję piffko i nie mam ochoty się wnerwiać :lol:

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 08 paź 2007, 23:15

Shive nie znasz przepisów, bo kominiarz opiniuje tylko to, czy przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne odpowiadają wymaganiom, czy ich wysokość, przepustowość zapewni odpowiedni ciąg kominowy oraz czy kanały kominowe są prawidłowo wyprowadzone i zakończone, a to nie oznacza, że pomieszczenie spełnia wymagania dla zainstalowania danego urządzenia gazowego, bo o tym decyduje osoba mająca stosowne uprawnienia D.
Po drugie, po to są kontrole roczne, aby gdy w pomieszczeniu zaszły zmiany, bo Np. ktoś samowolnie zdemontował kratkę wentylacyjną w łazience z piecykiem gazowym i w to miejsce przyłączył wentylator lub w kuchni z KG-4p w miejsce kratki wentylacyjnej przyłączył pochłaniacz to osoba kontrolująca instalacje gazową powinna napisać, że to pomieszczenie nie odpowiada warunkom technicznym dla tego typu urządzenia gazowego, a Np. ktoś w łazience z piecykiem gazowym zamontował podwieszany sufit, w którym jest kratka wentylacyjna przyłączona do przewodu wentylacyjnego, ale łącznie zmniejszyła się kubatura poniżej 8m3 to kominiarz ma reagować czy "gazownik". Obudź się człowieku dopóki ci prokuratura kiedyś nie postawi zarzutów i przeczytaj rozdział 7. Jeżeli obecnie buduje się budynki z kuchniami lub aneksami kuchennymi z dwoma przewodami wentylacyjnymi gdzie jeden przewód wentylacyjny jest przeznaczony dla przyłączenia kratki a drugi do przyłączenia pochłaniacza to oznacza, że jest to zgodne z projektem i użytkownik nie musi prosić o pozwolenia właściciela budynku, ale jak w starszym budownictwie zamiast kratki wentylacyjnej przyłączy pochłaniacz lub okap z wentylatorkiem pozbawiając tym samym pomieszczenia Np. z kuchenką gazową stałej wentylacji to nie jest to tylko działka kominiarza, ale także „gazownika” bo to on przy sprawdzeniu instalacji gazowej wykonuje oględziny czy pomieszczenie z urządzeniem gazowym spełnia warunki dla danego typu urządzenia gazowego, a więc czy jest odpowiednia kubatura, czy jest kratka wywiewna pozwalająca na ujście powietrza w każdej godzinie doby, czy drzwi do łazienki z piecykiem gazowym są podcięte, czy łącznik od piecyka gazowego odpowiada wymaganiom dla piecyka gazowego - to wszystko znajdziesz w rozdziale 7 "Instalacja gazowa na paliwa gazowe" i w normach dotyczących urządzeń gazowych, a dla Twojej informacji kwiateczku to „Przewody kominowe” są w rozdziale 5 i to jest działka kominiarza.
Jak masz problemy z zrozumieniem przepisów to przeczytaj książkę w formacie A-4 w żółtej okładce „Instalacje gazowe" Ryszard Zajda.
Gazownik z upr. D nie zagłębia się czy ciąg kominowy z kratki wentylacyjnej w kuchni z KG-4p czy w łazience z piecykiem gazowym jest prawidłowy, bo to działka kominiarza, ale patrzy czy pomieszczenie ma tą kratkę wentylacyjną, czy drzwi są podcięte a jak nie ma to pisze w swoim protokole w rubryce WENTYLACJA, czy rozumiesz te niuanse, czy wypite piwo już Ci przeszkadza w zrozumieniu tego co czytasz.
aga

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 09 paź 2007, 7:35

Tu Pani Agnieszka ma wiele racji, bo po to są wspólne elementy kontroli kominiarza i osoby kontrolującej instalacje gazową, aby na taką samowolę podwójnie reagować, ale w rzeczywistości kominiarz sprawdza drożność i stan techniczny kanałów kominowych wentylacyjnych i spalinowych a gazownik sprawdza tylko szczelność instalacji gazowej, a ich reakcja na przyłączenie wentylatorka w łazience z PG lub wentylatorka lub elektrycznego wyciągu w kuchni z kuchenką gazową w starszych budynkach to słowne zwrócenie uwagi domownikowi obecnemu podczas kontroli, że to nie jest zgodne z przepisami itp., o czym ta osoba zapomina i nie przekaże tej informacji pozostałym domownikom, a w razie nieszczęścia zarzeka się, że jej nikt nie mówił o tym i ma pretensje, że osoby kontrolujące same tych urządzeń nie zdemontowały. Dlatego piszcie ludzie to w swoich protokołach niech domownik to podpisze, bo w Sądzie domownik będzie udawał nic niewinne niewiniątko, chodź jeszcze raz powtórzę, że zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dn.16.08.1999r. „w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych” (Dz.U. Nr 74 z 1999r., poz. 836) sposób użytkowania przewodów i kanałów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych powinien być zgodny z założeniami projektu tych przewodów i kanałów, a wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku. W typowych projektach kanałów kominowych czy instalacji gazowej budynków wyposażonych w piecyki do ciepłej wody lub kotły gazowe dwufunkcyjne na pewno nie ma pozwolenia na przyłączanie mechanicznych urządzeń wentylacyjnych to informacja dla Grzeesśka, że mając wyciąg mechaniczny w kuchni naraża swą rodzinę, bo kobiety i dzieci na takich sprawach się nie znają i może dojść do zbiegu sytuacji, kiedy dziecko kąpie się w łazience z piecykiem gazowym a mama w tym samym czasie gotuje, smaży przy włączonym wyciągu kuchennym, co nie trwa 5 minut, lecz półgodziny lub dłużej. U nas niestety jest taka maniera, że zarządca do kontroli instalacji gazowej i kominiarskiej wybiera najtańsze firmy, ale jak ta sama osoba na bazarze kupuje truskawki to najtańszych truskawek nie kupi. Pozdrawiam i tu nie ma, o co się kłócić tylko należy domowników z piecykami gazowymi uświadamiać i zdecydowanie reagować, a na pewno osoba od instalacji gazowej ma większe możliwości, aby zakazać użytkowania urządzenia gazowego w pomieszczeniu nie odpowiadającym warunkom technicznym, oraz także musi zwracać uwagę a nie tylko na to czy instalacja gazowa jest szczelna i tu się zgodzę także z p. Agnieszką.
Janusz R.

Awatar użytkownika
grzeesiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 wrz 2007, 22:39
Lokalizacja: z trzeciego piętra

autor: grzeesiek » 09 paź 2007, 21:42

Moim zdaniem na takie sytuacje powinien reagować kominiarz i sprawdzający instalację gazową,ale rzadko kiedy się to zdarza żeby tak było
tak jak już pisałem mi nikt uwagi nie zwrócił chociaż dobrze wiem że to jest niezgodne z przepisami..
jeżeli chodzi o gotowanie i jednoczesną kąpiel to .. nie mam jak na razie dzieci i ja gotuję w domu... :) poza tym żona i ja nie używamy PG jeżeli któreś z okien nie jest rozszczelnione

myślę, że Pani Agnieszka ma dużo racji bo po przedstawieniu zarzutów przez prokuraturę w razie jakichkolwiek nieprawidłowości po śmiertelnym zatruciu tlenkiem węgla w razie braku jakichkolwiek informacji o takich nieprawidłowościach w postaci zapisu w protokole z przeprowadzonej kontroli (szczelności i kontroli kominiarskiej) lokator wyprze się na 1000% i powie, że od lat nikt mu nic o nieprawidłowościach nigdy nawet nie wspomniał...
God Gave Rock & Roll To You

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 10 paź 2007, 18:42

Shive nie znasz przepisów, bo kominiarz opiniuje tylko to, czy przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne odpowiadają wymaganiom, czy ich wysokość, przepustowość zapewni odpowiedni ciąg kominowy oraz czy kanały kominowe są prawidłowo wyprowadzone i zakończone, a to nie oznacza, że pomieszczenie spełnia wymagania dla zainstalowania danego urządzenia gazowego, bo o tym decyduje osoba mająca stosowne uprawnienia D.


Czy odbierze zakład kominiarski (ostatni odbiór) gdy pomieszczenie zamont. pieca będzie za małe ??? - Nie podpisze
Czy odbierze gdy w pomieszczeniu zamontowna jest 4-ro palnikowa kuchenka bez wentylacjii - nie podpisze
Co wiem to do sprawdzania niezczelności nie potrzebne jest upr. "D" (dozorowe) wystarczy "E" (może się mylę)
Co do sprawdzania nieszczelnośc osoba może tylko zgłosić usterkę dot. went& spalin od tego są zakłady kominiarskie, w razie niebezp. zakręcić dopływ gazu i tyle !!

Po drugie, po to są kontrole roczne, aby gdy w pomieszczeniu zaszły zmiany, bo Np. ktoś samowolnie zdemontował kratkę wentylacyjną w łazience z piecykiem gazowym i w to miejsce przyłączył wentylator lub w kuchni z KG-4p w miejsce kratki wentylacyjnej przyłączył pochłaniacz to osoba kontrolująca instalacje gazową powinna napisać, że to pomieszczenie nie odpowiada warunkom technicznym dla tego typu urządzenia gazowego, a Np. ktoś w łazience z piecykiem gazowym zamontował podwieszany sufit, w którym jest kratka wentylacyjna przyłączona do przewodu wentylacyjnego


A po co są kontrole roczne kominiarskie ?? żeby sprawdzić stan wentylacji i przewodów spalinowych, nie urządzeń, choć np kominiarze reagują np. na dawne termy bez podłączenia spalin na zewnątrz i nakazują ich demontaż

Obudź się człowieku dopóki ci prokuratura kiedyś nie postawi zarzutów i przeczytaj rozdział 7. Jeżeli obecnie buduje się budynki z kuchniami lub aneksami kuchennymi z dwoma przewodami wentylacyjnymi gdzie jeden przewód wentylacyjny jest przeznaczony dla przyłączenia kratki a drugi do przyłączenia pochłaniacza to oznacza, że jest to zgodne z projektem i użytkownik nie musi prosić o pozwolenia właściciela budynku, ale jak w starszym budownictwie zamiast kratki wentylacyjnej przyłączy pochłaniacz lub okap z wentylatorkiem pozbawiając tym samym pomieszczenia


Już nie raz spowiadałem się w prokuraturze ( zatrucie spalinami , nie gazem (nie truje)), więc nie wciskaj mi myszko kitu co należy do sprawdzającego a co do przeglądu kominiarskiego, nic nie pisałem o pisaniu zgody do wł bud :( wł. sobie może a przepisy mówią inaczej, załozyłem ten temat by ten akurat zmienić (went mechaniczny)
Np. z kuchenką gazową stałej wentylacji to nie jest to tylko działka kominiarza, ale także „gazownika” bo to on przy sprawdzeniu instalacji gazowej wykonuje oględziny czy pomieszczenie z urządzeniem gazowym spełnia warunki dla danego typu urządzenia gazowego, a więc czy jest odpowiednia kubatura

Zgadza się :lol: akurat podlączenie kuchenki nie odbiera zakład kominiarski (jedynie przy wytyczeniu przewodu)
czy łącznik od piecyka gazowego odpowiada wymaganiom dla piecyka gazowego
przetłumacz na Polski ?? - proszę
[quote]Jak masz problemy z zrozumieniem przepisów to przeczytaj książkę w formacie A-4 w żółtej okładce „Instalacje gazowe" Ryszard Zajda.
Gazownik z upr. D nie zagłębia się czy ciąg kominowy z kratki wentylacyjnej w kuchni z KG-4p czy w łazience z piecykiem gazowym jest prawidłowy, bo to działka kominiarza, ale patrzy czy pomieszczenie ma tą kratkę wentylacyjną, czy drzwi są podcięte a jak nie ma to pisze w swoim protokole w rubryce WENTYLACJA, czy rozumiesz te niuanse, czy wypite piwo już Ci przeszkadza w zrozumieniu tego co czytasz.

[quote]
i to napisałaś prawidłowo, choć sprawdzający nie zawsze mają w protokole rubryczkę (wentylacja)
co do przepisów w/w Uni europ. radzę przeczytać "Eksploatacja Urządzeń Energetycznych, Urządzeń Gazowych i Grzewczych Wydany przez Centrum kształcenia kadr budownictwa i nieruchomości. www.progredi.pro.wp.pl
pozdrawiam śmietankowo :lol:

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 10 paź 2007, 19:04

JR pisze:Tu Pani Agnieszka ma wiele racji, bo po to są wspólne elementy kontroli kominiarza i osoby kontrolującej instalacje gazową, aby na taką samowolę podwójnie reagować, ale w rzeczywistości kominiarz sprawdza drożność i stan techniczny kanałów kominowych wentylacyjnych i spalinowych a gazownik sprawdza tylko szczelność instalacji gazowej, a ich reakcja na przyłączenie wentylatorka w łazience z PG lub wentylatorka lub elektrycznego wyciągu w kuchni z kuchenką gazową w starszych budynkach to słowne zwrócenie uwagi domownikowi obecnemu podczas kontroli, że to nie jest zgodne z przepisami itp., o czym ta osoba zapomina i nie przekaże tej informacji pozostałym domownikom, a w razie nieszczęścia zarzeka się, że jej nikt nie mówił o tym i ma pretensje, że osoby kontrolujące same tych urządzeń nie zdemontowały. Dlatego piszcie ludzie to w swoich protokołach niech domownik to podpisze, bo w Sądzie domownik będzie udawał nic niewinne niewiniątko, chodź jeszcze raz powtórzę, że zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dn.16.08.1999r. „w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych” (Dz.U. Nr 74 z 1999r., poz. 836) sposób użytkowania przewodów i kanałów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych powinien być zgodny z założeniami projektu tych przewodów i kanałów, a wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku. W typowych projektach kanałów kominowych czy instalacji gazowej budynków wyposażonych w piecyki do ciepłej wody lub kotły gazowe dwufunkcyjne na pewno nie ma pozwolenia na przyłączanie mechanicznych urządzeń wentylacyjnych to informacja dla Grzeesśka, że mając wyciąg mechaniczny w kuchni naraża swą rodzinę, bo kobiety i dzieci na takich sprawach się nie znają i może dojść do zbiegu sytuacji, kiedy dziecko kąpie się w łazience z piecykiem gazowym a mama w tym samym czasie gotuje, smaży przy włączonym wyciągu kuchennym, co nie trwa 5 minut, lecz półgodziny lub dłużej. U nas niestety jest taka maniera, że zarządca do kontroli instalacji gazowej i kominiarskiej wybiera najtańsze firmy, ale jak ta sama osoba na bazarze kupuje truskawki to najtańszych truskawek nie kupi. Pozdrawiam i tu nie ma, o co się kłócić tylko należy domowników z piecykami gazowymi uświadamiać i zdecydowanie reagować, a na pewno osoba od instalacji gazowej ma większe możliwości, aby zakazać użytkowania urządzenia gazowego w pomieszczeniu nie odpowiadającym warunkom technicznym, oraz także musi zwracać uwagę a nie tylko na to czy instalacja gazowa jest szczelna i tu się zgodzę także z p. Agnieszką.
Janusz R.

W starszych budynkach nie potrzebne były dodatkowe kanały wentylacyjne i spalinowe (inne urządznia) dopiero teraz pojawiają się kłopoty jak chce się żyć wygodniej, a mozna żyć !! np. przy piecu pg (tylko jednoprzepływowym) nalać do wanny wodę - wyłączyć - kąpać się (nie przebywać w pom przy wł piecyku) zazwyczaj brak w tych pom wentylacji, a w przewody went są wprowadzone przewody spalinowe pieców Pg, Nalezy uświadomić użytkownika jak istnieć z starymi przewodami a nowymi urządzeniami, jak ma postępować w tym wypadku, nie każdego stać na wprowadzenie dodatkowej wentylacji i przy walących się przewodach spalinowych dodatkowej rury spalinowej- to są ogromne koszta
Wł bud nakazując demontaż kuchenki na gaz w pom o kub 25 m/2 ( bo brak wentylacji) ochrania sam siebie w/g nowych przepisów
I nikt mi nie powie, że w/g prawa mam wywalić np "termę" bez odprowadzania spalin na zewnątrz np.. !!! (była zgoda na montaż) Więc WYPAD !! to są teraz skutki nowoczesnej technologii i przepisów
Miałeś zgodę na montaż c.o. węglowego w tamtych czasach to po jakie licho zakład kominiarski domaga się teraz wkładu !!! domaga się tylko dla swojej ochrony i tyle !!! (dot. wł bud też )


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów