Klamrowanie dachówek

Jak dobrać właściwe izolacje do ocieplenia dachu, jaki materiał izolacyjny wybrać? Wełna mineralna a może styropian?

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

teodor13
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 30 cze 2006, 12:04
Lokalizacja: Małopolska
Klamrowanie dachówek

autor: teodor13 » 24 wrz 2007, 16:07

Przeczytałem opracowanie Redakcji (źródło: Roben Ceramika Budowlana) -data publikacji: 28.06.2007 ( http://www.e-dach.pl/1292_7867.htm ), na temat klamrowania dachówek. Chciałbym aby takważny temat nie pozostał tak pobieżnie potraktowany ja w w/w publikacji. Poniżej podaję kilka uwag na ten temat.
1/ Żaden producent nie jest w stanie podać prostej recepty na klamrowanie dachówek,
a to co producenci zamieszcają w swoich publikacjach to tylko ogólniki(vide publikacja)
2/ Doświadczenie dekarza-ważna rzecz, ale czy dekarz z wielkopolski wie jak klamrować dachówki np. na podhalu.
3/Zasada lepiej więcej niż się wydaje jest bez sensu bo generuje koszty.
4/ Na powierzchnię dachu działają identyczne obciążenia jak na cały dach, a pokrycie jest tu na "pierwszej linii"
5/ Ilość potrzebnych klamer można policzyć wykonując odpowiednie obliczenia statyczne uwzględniając: strefę wiatrową, wysokość budynku, jego ekspozycję (np.wolnostojący budynek na wzniesieniu), sąsiedztwo ( np. zabudowa zwarta), stopień otwartości dachu (dach wsparty tylko na słupach), kąt nachylenia dachu, rodzaj pokrycia (karpiówka czy dachówka zakładkowa ), rzeczywisty ciężar pokrycia, itd.. Takie obliczenia zajmują około 10 minut. Obciążenia wiatrem są znane z obliczeń statycznych. Obliczam ilość klamer na 1 m2 w pasie okapowym (szczególnie wrażliwy na działanie wiatru)i konieczną szerokość pasa do sklamrowania. Dalej obliczam ilość klamer na m2 połaci poza pasem okapowym.
Oczywiście szczyty dachu , kalenica , itd. klamruję specjalnie tj. każdą dachówkę.
Przyjmuję średnicę klamry i jej wytrzymałość na rozciąganie wg deklaracji producenta.
Jeśli podano tylko średnicę to przyjmuję jej wytrzymałośc w wys. 15 Mpa ( 1500 kG/cm2).Klamry rozmieszczam równomiernie. To nie jest żadne odkrycie, taka metoda doboru klamer jest stosowana w zach. Europie. Wydaje się, że problem doboru klamrowania powinien być rozwiązany poprzez ich wyliczanie na podstawie obliczeń statycznych.
Z poważaniem

Teodor

Picadoor

autor: Picadoor » 24 wrz 2007, 22:35

Teodorze, myślę, że bardzo rzeczowo do tego podchodzisz aż przyjemnie jest poczytać. Tylko....no właśnie, brak świadomości - a może brak wyobraźni - nt skutków niezastosowania klamer jest porażający. Zarówno po stronie inwestora (to mnie nawet nie dziwi) ale i po stronie wykonawcy (a to mnie już zastanawia).
Jestem handlowcem. Staram się pomóc ludziom tak jak umiem, na miarę swojej wiedzy której jednak nie nabyłem w następstwie wykształcenia stricte budowlanego. Bardzo często wspominam o klamrowaniu i potrzebie ich stosowania. Niestety w dużej mierze moi klienci rezygnują z zakupu na skutek.....sugestii wykonawców. Wiem, że niektórym dekarzom nie chce się zwyczajnie ich montować.
Ale to inwestor będzie tam mieszkał - o tym zawsze przypominam inwestorom.

Myślę, że dopóki klamrowanie nie zostanie "narzucone" (sposób, ilość, rodzaj) - tu nie wiem, strzelam - czy warunkami zabudowy, czy bezpośrednio wymogami w projekcie, dotąd nikt nie będzie się przejmował. O wyliczaniu ilości nie wspomnę.

pozdrawiam

Raina
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 04 wrz 2007, 19:14
Klamrowanie

autor: Raina » 02 paź 2007, 20:40

Dołącze się do tej wg. mnie bardzo ważnej dyskusji. Szokiem jest dla mnie że redakcja zamieszcza nie odpowiedzialne artykuły wprowadzając tym samym potencjalnych inwestorów w błąd.To jest poprostu skandal.
Temat klamrowania dachówek jest szalenie ważny.Niestety bardzo często traktowany przez wykonawców po macoszemu.W wielu gwarancjach można juz spotkać zapis o " wykonaniu pokrycia zgodnie ze sztuką budowlaną". Brak odpowiedniej ilości klamer to właśnie złamanie zasad sztuki budowlanej.
Pretensje mamy do wykonawców ale i sami producenci nie są bez winy. Chwała Robenowi że podjął temat klamrowania dachówek ale to nie upoważnia tej firmy do wypisywania sprzecznych ze sztuka budowlaną informacji.
Powołany przez Teodora artykuł z materiałów Robena świadczyć może jedynie o braku jakiegokolwiek doświadczenia dekarskiego niejakiego Pana mgr inż. Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana a jego wypowiedź o tym że (Cytat)"Zdarza się, że dla ich przyspieszenia klamry stosuje się jedynie na dachówkach brzegowych, a nie na całej połaci. Jest to praktyka nieprawidłowa, która zmniejsza bezpieczeństwo całego pokrycia dachowego". Mam pytanie do pana mgr inż. z Robena. W jaki sposób przypnie Pan kalmrę w dachówce skrajnej lewej w dachówce Średzkiej falistej? A jaka klamrę i gdzie ją Pan zapnie w dachówce dwufalowej Sredzkiej falistej ?


pozdrawiam
Raina

Rudolf Bras jr.
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 650
Rejestracja: 29 wrz 2007, 16:29
Lokalizacja: znienacka

autor: Rudolf Bras jr. » 04 paź 2007, 21:41

Raina ja Ci odpowiem. potraktuję lewą i dwufalową wiertarką i przydybię wkrętem 7 cm .
Ja tam nie robię żadnych obliczeń i ładuję klamer ile się da (koszty mnie nie interesują, bo nie mam zamiaru jeżdzić na poprawki). Przykręcam każdą na okapie, kalenicy, przy kominie, oknie, koszu i gradzie każdy kominek i went połaci itd itd w środku co druga, wyznaję pogląd lepiej więcej niż za mało, taka moja upierdliwość :D
Nikt mnie nie przekona że białe jest białe, a czarne to czarne !

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 05 paź 2007, 2:07

Osobiście nie bardzo rozumiem pretensje kierowane do Robena za artykuł. Obioru dachu powinien dokonać kierownik budowy a gwarancję wystawić dekarz i po sprawie. Powinniśmy mówić o mocowaniu dachówek a nie o jakiś klamrach. Na mocowanie dachówek wpływ mają dwa aspekty: lokalizacja budynku (narażenie na działanie wiatru) i kształt dachu. Pozdrawiam.

Raina
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 04 wrz 2007, 19:14

autor: Raina » 13 paź 2007, 14:44

Andrzej Wilhelmi pisze:Osobiście nie bardzo rozumiem pretensje kierowane do Robena za artykuł. Obioru dachu powinien dokonać kierownik budowy a gwarancję wystawić dekarz i po sprawie. Powinniśmy mówić o mocowaniu dachówek a nie o jakiś klamrach. Na mocowanie dachówek wpływ mają dwa aspekty: lokalizacja budynku (narażenie na działanie wiatru) i kształt dachu. Pozdrawiam.

Andrzeju widocznie nie czytałeś wymienionego artykułu. Przeczytaj a potem dyskutuj.

pozdrawiam

Raina
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 04 wrz 2007, 19:14

autor: Raina » 13 paź 2007, 14:47

Rudolf Bras jr. pisze:Raina ja Ci odpowiem. potraktuję lewą i dwufalową wiertarką i przydybię wkrętem 7 cm .
Ja tam nie robię żadnych obliczeń i ładuję klamer ile się da (koszty mnie nie interesują, bo nie mam zamiaru jeżdzić na poprawki). Przykręcam każdą na okapie, kalenicy, przy kominie, oknie, koszu i gradzie każdy kominek i went połaci itd itd w środku co druga, wyznaję pogląd lepiej więcej niż za mało, taka moja upierdliwość :D


I masz rację. Ja tez tak robię. Więcej nigdy nie zaszkodzi i spisz spokojnie.Niestety prawda jest taka że niektórzy nasi koledzy po wahu niestety tak nie robią i to jest smutne.

Rudolf Bras jr.
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 650
Rejestracja: 29 wrz 2007, 16:29
Lokalizacja: znienacka

autor: Rudolf Bras jr. » 13 paź 2007, 15:48

Więcej nigdy nie zaszkodzi i spisz spokojnie.Niestety prawda jest taka że niektórzy nasi koledzy po wahu niestety tak nie robią i to jest smutne.[/quote]

I tu się z Tobą zgodzę, ale nie przeszkadza mi to, bo solidnie zarabiam na poprawkach po nich :wink: po wichurach oszczędni inwestorzy są gotowi zapłacić niemal każdą cenę za upierdliwe mocowanie (nie wszyscy, ale to nie są moi klienci) Pozdrawiam
Nikt mnie nie przekona że białe jest białe, a czarne to czarne !

przemol
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 02 mar 2006, 20:35
Lokalizacja: Zielona Góra

autor: przemol » 14 paź 2007, 15:33

klamrowanie dachówek.
do RAINY skraje dachówki nie klamrujemy tylko przykręcamy a co do reszty mamy klamry tylne typ U i boczne skrętne.
dachówki posiadają specjalne zamki 2 , 4 a nawt 6 i temat uwazam za zamknięty gdy co 3- 4 rzad i 3- 4 kolumnę przymocujemy.
ps. glupota - obliczenia statyczne klamry moze jeszcze wytrzymałość względna ,moment zginający itp

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 14 paź 2007, 23:23

Raina pisze:Andrzeju widocznie nie czytałeś wymienionego artykułu. Przeczytaj a potem dyskutuj.pozdrawiam


A co to ma dorzeczy czy czytałem, czy nie? Wypowiadaj się merytorycznie jak masz uwagi do mojej wypowiedzi. Pozdrawiam.

Krzysztof Piotr
Aktywny
Aktywny
Posty: 152
Rejestracja: 26 lut 2007, 11:13
Lokalizacja: Pomorsko
...

autor: Krzysztof Piotr » 15 paź 2007, 15:38

Ja gdy zakupiłem dachówki i przyszło do zakładania ICH to sam majster poradził aby użyć spinek-niebardzo wiedziałem jak to wygląda .Ale teraz wiem że wydatek "paru"złotych był tego wart.


Wróć do „Dachy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów