z czterech kominów dwa?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

eli2
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2007, 11:21
Lokalizacja: Bydgoszcz
z czterech kominów dwa?

autor: eli2 » 21 wrz 2007, 11:31

Mam do Państwa pytanie.
Jestem pewny że potraficie Państwo fachowo mi rozstrzygnąć następującą kwestię

Dom parterowy (160m2 powierzchni)

[link do strony Murator Dom wygasł]

No i niestety aż 4 kominy.
Jako że koszty z każdym kolejnym etapem budowy mnie coraz bardziej przerażają - zacząłem kombinować.
Pogadałem z kierownikiem - i ten przystał na pewną zmianę - chciałbym poznać Wasze zdanie.
Kominy
1. w salonie z kominkiem (konieczny)
2. garaż, kotłownia, pralnia - (konieczny)
3. kuchnia (może byc otwarta ale się waham, połączona z salonem)
4. łazienka bez okna.
Kierownik - w ramach oszczędności zaproponował kominy 3 i 4 zamienić na kominki wentylacyjne (dachówki takie-nie wiem jak one się dokładnie nazywają).

Oszczędzać bardzo chcę i potrzebiję - ale nie kosztem przyszłych problemów. W końcu buduję dom na całe życie, a może i dla przyszłych pokoleń. Bardzo boję się, że przez złą wentylację wejdzie mi grzyb na ściany.
Bardzo prosze Państwa o pomoc.
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 wrz 2007, 11:40

Wentylacja musi działać w sposób ciągły w każdym pomieszczeniu. W tym projekcie niezależnie od ilości "kominów" wentylacja będzie nieskuteczna.

eli2
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2007, 11:21
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: eli2 » 21 wrz 2007, 11:43

T. Brzęczkowski pisze:Wentylacja musi działać w sposób ciągły ...

Bardzo proszę nie reklamować w tym poście swoich usług, ani nie rozpowszechniać nowatorskich teorii. Zależy mi na odpowiedzi zgodnej z zadanym pytaniem.
Bardzo dziękuję

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 wrz 2007, 11:54

W sypialni 20m2/2,8 wys. po idealnym "wywietrzeniu" (300ppmCO2) dwie osoby osiągają górną granicę CO2 (1000ppm) po 25 minutach
Nie moja wina, że dom nie posiada wentylacji, że oddzielne kanały w kuchni i łazience nie zapewnią wentylacji w pokojach , ale zapewnią cofkę zagrzybionego powietrza po zamontowaniu okapu w kuchni czy wentylatora w łazience.
Życzę zdrowia!

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 21 wrz 2007, 17:28

Z rzutu parteru i zdjęć wynika, że brak jest kanału wentylacji grawitacyjnej aneksu kuchennego. Nad trzonem kuchennym na pewno ma być okap kuchenny i gdzie go przyłączą.
Czy do kominka będzie doprowadzony kanał nawiewny, czy do spalania w kominku powietrze będzie pobierane z salonu z aneksem kuchennym?
Na zdjęciu brakuje komina z kanałami wentylacji ubikacji, pomieszczenia gospodarczego (kotłownio,pralni) i garażu chyba że ten szerszy komin z szerokim wylotem bocznym to jest ten komin a nie widać tego obsługującego łazienki . Tak czy siak to wysokość efektywna tych kanałów kominowych, które widać na zdjęciach jest za mała aby spełnić par. 140 warunków technicznych jakimi muszą odpowiadać budynki oraz aby spełnić podstawowe wymagania punktu dotyczącego warunków higienicznych i zdrowotnych art. 5 Ustawy Prawo Budowlane, a jak ściany zaatakuje pleśń to jak utrzymać właściwy stan techniczny budynku.
Jeżeli, dla kierownika budowy wystarczy kanały wentylacji grawitacyjnej wyprowadzić przez dach i zakończyć je kominkami wentylacyjnymi to lepiej niech zajmie się tym na czym się zna. A co z przyszłą wentylacją ewentualnych pomieszczeń zaadaptowanych na poddaszu.
To co zaprojektował projektant projektu architektoniczno-budowlanego to atrapa wentylacji grawitacyjnej. W takim budynku parterowym przy takim układzie pomieszczeń pomocniczych i aneksu kuchennego tylko wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna może spełnić wymagania przytoczonego wyżej punkt art. 5 Prawa Budowlanego. Na to zaproponowane rozwiązanie wentylacji w tym parterowym budynku szkoda pieniędzy, a jeżeli będą na te cudeńka wydane to będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Jeżeli w takim budynku będą mieszkać dwie osoby to większych ubocznych skutków nie będzie ale jak będzie to większa rodzina to może dojść do zagrzybienia budynku. Czy projektant odpowiedział na pytanie: jak ma być realizowane doprowadzenie świeżego powietrza w okresie grzewczym przez mikrouchył lub przez ewentualne nawiewniki powietrza jak kanały wentylacyjne są za niskie i tym samym w tym domku będzie bardzo mała różnica ciśnienia względem powietrza zewnętrznego i jak ta różnica ciśnienia ma pokonać opory miejscowe.
Przypomnę, że konsultacja w oddziałach Korporacji Kominiarzy Polskich nic nie kosztuje.
Janusz R. (www.kkp.pop.pl) (www.kominiarczyk.pl)

eli2
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2007, 11:21
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: eli2 » 24 wrz 2007, 7:28

Dziękuję za uwagi. Skorzystam.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów