max, wełna , cegła kratówka

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

blues
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 wrz 2007, 17:39
max, wełna , cegła kratówka

autor: blues » 18 wrz 2007, 17:45

Witam i prosze o porade
Mam tak zbudowaną ścianę :od wewnątrz MAX potem wełna 10cm, nastepnie cegła kratówka.
Proszę o poradę co dać na zewnatrz?Jak to wykonczyć? Jeszcze raz wełne ? a moze tylko tynk ale jaki?
pozdrawiam Paweł

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 wrz 2007, 8:37

Ściana poza rolą konstrukcyjną, powinna też pełnić funkcję termoizolacyjną, jako część „termosu” zatrzymującego ciepło. Prześledźmy więc co się dzieje z ciepłem z Twojego domu: najpierw grzejesz MAXa, fundament i grunt pod domem. Potem jest symboliczne 10 cm wełny (MOKREJ!!!) bo nie ma paro izolacji od środka (jak w dachu) . Kolejny odbiornik ciepła, to kratówka, fundament i grunt. Trzeba być ogromnym optymistą by wierzyć, że po dołożeniu izolacji termicznej na zewnątrz, coś jeszcze do niej zdoła dotrzeć!.
To droga, energochłonna technologia, zapewniająca zużycie energii na poziomie 150kWh/m2 rocznie ( pod warunkiem 20 cm styropianu w podłodze i wełny w dachu)
By zatrzymać ciepło i nie wpuścić wilgoci w ścianę , należy dołożyć od środka stelaż, minimum 5 cm wełny folię (jak w dachu od spodu) i tynk płytowy!

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 22 wrz 2007, 17:22

Po raz kolejny Brzęczykowski komuś doradza.
Mój biedny blues niestety staniesz przed dylematem związanym przed wyborem dwóch skrajnych opinni, z tym, że za radą moją stoi wiedza z fizyki budowli, a którą to Brzęczykowski, którego to z 4 uczelni wywalali (biedny niezrozumiany geniusz) stale neguje (odsyłam do przejrzenia postów jegomościa).
W związku z powyższym pragnę cię poinformować drogi blues, że jeżeli już zdecydujesz się na ociplenie - od zewnątrz oczywiście to daj wełnę mineralną, o ile dom od wewnątrz wymalowany masz farbami mineralnymi a nie emuklsją. W przeciwnym wypadku to i tak nie ma większego znaczenia. Wówczas na zewnątrz również tynk mineralny o dobrej paroprzepuszczalności. Drogie to cholernie, ale jakie zdrowe.
Jeżeli nie masz kasy, to ociepl na zewnątrz styropianem lub nie. Położ najtańszy tynk mineralny i zadbaj o właściwą wentylację pomieszczeń.
To by było na tyle.
Ciekawe co na to napisze nasz geniusz.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 23 wrz 2007, 21:34

Docieplanie takiej ściany jest jedną z trudniejszych rzeczy. Bez dokładnej analizy odradzam docieplanie a już na pewno styropianem.
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2007, 8:40

Ilość uczelni nie ma znaczenia. Fizyka jest jedna dla wszystkich. Jak już opisałem, ściana stojąca na fundamencie a fundament osadzony w gruncie, odprowadzi ciepło do tego gruntu. Przy współczesnych zautomatyzowanych systemach ogrzewania, nie występuje zjawisko nadprodukcji ciepła. Np 23stC automatyka wył. ogrzewanie, dla takich warunków w/w ściana będzie zawsze chłodniejsza od temperatury pokojowej, więc będzie notorycznym odbiornikiem. Umieszczanie izolacji termicznej za stałym odbiornikiem nie najlepiej świadczy o wiedzy tak doradzającego. Co do wilgoci, zupełnym nieporozumieniem jest dyskutowanie o przepływie wilgoci w miejscu gdzie wilgoć jest niedopuszczalna!!! Od 1990 roku technologia (folia i gipskarton, czy fermacell) pozwala wyeliminować wilgoć z przegrody termicznej, dlatego pisanie o dyfuzjach, punktach rosy ... skończyło się w 1990 roku !!!

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 24 wrz 2007, 11:02

Nie bardzo rozumiem co autor ma na mysli (TB)?
Przeciez wypada przeczytac chociazby z przyzwoitosci pytanie i do niego sie odnosic
Nie widze zwiazku "wypowiedzi" z pytaniem a tylko zasmiecanie tematu.
Ja osobiscie nie jestem uprzedzony do nikogo, chyba ze nagminnie zasmieca :evil: forum
Tak, odpowiedzi nie na temat to zasmiecanie forum!!!!!!!!
BTW, moze Panie TB, przeliczyles ile ciepla odda sciana poprezz fundament do gruntu?
Jezeli ja bede ocieplal sciane na zewnatrz styropianem, sciane fundamentowa tez po 20 cm styropianu) to ile tego ciepla "pojdzie" do gruntu?
Jezeli U dla np.BK wynosi 0.29 i na szerokosci 36cm to dla domu o wymiarach 10x10, po obwodzie bedzie powierzchnia wynosic ok. 14.4m2. Jezeli fundamenty sa izolowane/ocieplone to odbior ciepla bedzie niewielki. Nalezy tez chyba wziac pod uwage fakt znany wszystkim, ze cieplo "idzie" do gory nie do dolu, to nasuwa sie pytanie o co tyle krzyku?
Moim zdaniem (laika) bardzo niewiele ciepelkka oddamy matce ziemi, a skoro niewiele to moze za duza waga i uwaga jest przywiazywana do tego "problemu" ktory faktycznie jest pomijalny?
Jezeli sie myle to prosze o sprostowanie

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2007, 12:04

Gdyby to co podajesz była prawda.
- 1 nie jest prawdą, że ".BK wynosi 0.29 " Przy takich konstrukcjach BK ma zimą wysoką wilgotność od 5-11% czyli nie 0.29 a powyżej 0.8W/m2 xK!!!
-grunt nieporównywalnie lepiej odbiera ciepło od ściany niż powietrze, a Twoje "0.29" z wzoru na przewodzenie ciepła, ma sens tylko gdy po obu stronach przegrody jest powietrze (i to nieruchome)
-grunt pod domem, ma tak dużą pojemność cieplną, że obkładanie styropianem fundamentu z zewnątrz jest po prostu śmieszne!
Fakty domy ocieplane z zewnątrz zużywają powyżej 120 kWh/m2 roczne a izolowane od ścrodla do 70!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2007, 12:07

Zgadzam się co do zaśmiecania!
Pisanie dzisiaj o technologiach z 1990 roku, o domach ocieplanych zużywających powyżej 120 kWh/m2 rocznie, o tym, że "zimno wchodzi" że wilgoć nie jest szkodliwa...
To faktycznie zaśmiecanie.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 24 wrz 2007, 13:12

Nie bardzo rozumiem to ze zima wilgotnosc zwieksza sie jezeli mam wentyacje wechaniczna, akurat z rekuperacja. Niby skad ma sie wziac ta wilgoc skoro jest odprowadzany nadmiar a z zewnatrz jest styropian,ktory nie przyjmuje i nie przepuszcza zbyt dobrze wilgoci :)
Fundamenty izolowane styropianem od zewnatrz np. jak wspomniane 20cm az do law a od srodka piach,ktory nie przetrzymuje wilgoci, podloga na gruncie izolowana np. 20cm styropianu (wilgoc nie przenika poprzez podlogi). Jezeli przy izolacji fundamentow jest sucho (zwir i pod spodem piasek jako drenaz) to skad niby takie wilgotnosci w materiale?

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2007, 13:52

Zdecydowanie widać, że nie rozumie Pan skąd ta wilgoć? Dlatego dobrze jest zapoznać się z wykresem Molliera.
Wentylacja (rekuperacja nie ma tu znaczenia) nie ma za zadanie odprowadzić całej wilgoci z powietrza wewnętrznego! Rolą wentylacji domowej jest utrzymanie komfortu i
„zdrowej „ wilgotności względnej powietrza http://www.e-instalacje.pl/159_1496.htm
Dla 22st C i ww 45% początek krzywej rosy to +9stC!!! Temperatura gruntu i fundamentu zimą jest bliska zera lub poniżej zera! ( przemarzanie w Polsce 70-120 cm)
Pustaki stojące bezpośrednio na fundamencie będą chłonęły więc wilgoć nawet przy wentylacji regulowanej!

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 24 wrz 2007, 16:45

Hm...
Teoretycznie moze tak sie zdarzyc, ale...
Wspomnialem o izolacji hydro i termicznej fundamentu. Przciez oddziela sie lawy od scian fundamentowych oraz od scian zewnetrznych izolacja, wiec "podciaganie" wilgoci jest raczej znikome. Od zewnatrz jest hydroizolacja pionowa i styropian, wiec przenikanie wilgoci tez powinno byc raczej znikome a i spadek temperatur raczej jakis uregulowany i duzo mniejszy niz bez izolacji (bo inaczej jaki wogole jest sens izolowania)
Do wewnetrznych komor fundamentowych raczej cieplo nie bedzie "uciekac" stale ani wilgoc przedostawac sie do fundamentow.
Teraz zastanawiam sie nad wentylacja z reku, ktore ma jednak znaczenie poniewaz mozna regulowac wilgotnosc powietrza 9oczywiscie ni we wszystkich centralach) i poprzez to odprowadzac nadmiar tej wilgoci na zewnatrz.
Wilgotnosc wewnatrz pomieszczen bedzie w przyblizeniu stala, tak wiec odpowiednia izolacja od zewnatrz tak dobrana/przeliczona powinna jednak skutkowac pozytywnie.
Zastanawiam sie wlasnie nad domami izolowanymih od srodka. Co bedzie utrzymywalo odpowiednia wilgotnosc powietrza jezeli nie bedzie "buforow" czyli scian a rekuperacja podobno nie ma znaczenia w tym procesie. Potrzebne beda nawilzacze powietrza zima?

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2007, 17:23

Wilgotność reguluje wentylacja ( optymalnie 12-15m3/h na osobę)
Co do chłonięcia wody od środka . Ustaliliśmy, że przy 22 st C i wilgotności względnej 45% (komfort) pustak i fundament nie będzie chłoną wilgoci gdy jego temperatura będzie powyżej +8 st C . Wyliczył Szanowny Pan, że mostek termiczny do gruntu to 14 m2 . Czyli podniesienie temperatury o jeden stopień tylko pół metra w głąb fundamentu kosztować nas będzie 4000kWh. Ponieważ fundament jest przeważnie głębszy i cieplejszy więcej niż jeden stopień od gruntu poza domem (izoacją pionową) To wniosek jest prosty OCIEPLENIE NA ZEWNĄTRZ WYKLUCZA SKUTECZNĄ IZOLACJĘ I DOMY ENERGOOSZCZĘDNE!
W domu jaki Pan opisał 10x10 + góra podgrzanie samych fundamentów o 2 st 14,4 m2 mostka x 1m gł x 2 st = 14400 kWh czyli 72 kWh/m2 rocznie!!!!
Ciepło właściwe gruntu-http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/inne_instalacje_wspolpracujace/gruntowe_akumulatory_energii_cieplnej
Dlatego w domach, w których izolacja jest od środka zużycie energii spada minimum dwukrotnie!
Co do buforów wilgoci... W domach szkieletowych ludzie żyją na całym śwciecie, w Szwecji, Norwegii są mrozy i jest komfort i folia od środka!

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 25 wrz 2007, 14:40

T. Brzęczkowski pisze: Temperatura gruntu i fundamentu zimą jest bliska zera lub poniżej zera! ( przemarzanie w Polsce 70-120 cm)

O nasz niedoceniany pseudonaukowiec-perpetummobile jakieś badania chyba robił.
No tak on przecież zaprzecza fizyce budowli. Jakby sięgnął do jakichkolwiek materiałow oprócz ulotek to by wiedział, że dla obliczeń komfortu cieplnego przyjmuje się temperaturę gruntu w obrzeżu 1 strefy podłogi taką, jak powietrza zewnętrznego dla danej strefy klimatycznej. Ale jak widać szanowny Pan Brzeczykowski bierze sobie to co mu potrzebne z różnych źródeł w zależności od tego o czym pisze.
T. Brzęczkowski pisze: Ustaliliśmy, że przy 22 st C i wilgotności względnej 45% (komfort)

A ja się pytam kto ustalił? Jakaż to przemozna instytucja za Panem stoi? Stowrzyszenie Paranoików Pseudonaukowców? Jakie ustalenia? Jaki komfort? Panie Brzęczykowski pojęcie komfortu cieplnego juz jest zarezerwowane i na pewno Pański wkład w jego określenie jest żaden.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów