Ogrzewanie podczerwienią

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Redakcja
Redakcja
Posty: 5433
Rejestracja: 02 cze 2003, 8:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Ogrzewanie podczerwienią

autor: Redakcja » 30 lis 2014, 15:08

Ogrzewanie podczerwienią ciągle jest innowacyjne, ale staje się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych... Ogrzewanie podczerwienią >>
Redakcja

Malgorzata Kucharska
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 30 lis 2014, 15:03
Lokalizacja: Hiszpania
Kontaktowanie:
Ogrzewanie podczerwienią

autor: Malgorzata Kucharska » 30 lis 2014, 15:08

Szanowny Panie, z uwagą przeczytałam Pański wywiad/artykuł dotyczący ogrzewania promieniami podczerwieni. Mam jednak jedną, zasadniczą wątpliwość i proszę o jej wyjaśnienie. Dotyczy ona Pana następującego stwierdzenia: ?Na początek trochę technologii. Panele na podczerwień Econovli w technologii Infrapower wykonane są z wykorzystaniem nowoczesnej technologii włókien nanowęglowych i zasilane są napięciem 230V. Podanie napięcia do tych włókien powoduje ich rozgrzanie i jednocześnie emisję przyjemnego promieniowania podczerwieni...? Według mojej wiedzy włókna nanowęglowe (carbon nanotubes) charakteryzują się bardzo dobrym przewodnictwem elektrycznym, co oznacza, iż przepływ prądu elektrycznego przez ten materiał nie będzie powodował wytwarzania się ciepła, a jeśli nawet , to w bardzo znikomej ilości. Z drugiej strony, większość technologii ogrzewania materiałów przy pomocy pola elektromagnetycznego zaczyna się w okolicach częstotliwości MHz. Co prawda, nie wspomina Pan jakiej częstotliwości podawane jest napięcie 230V, ale można odnieść wrażenie, że chodzi tu o częstotliwość przemysłową ? 50 Hz. Proszę o wytłumaczenie w jaki sposób, w oparciu o jakie prawa fizyki i do jakiej temperatury następuje rozgrzanie nanowłókien węglowych? Pozdrawiam.

Galeria Parkietu Mława
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 587
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Mława
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Galeria Parkietu Mława » 01 gru 2014, 15:51

Malgorzata Kucharska pisze:Szanowny Panie, z uwagą przeczytałam Pański wywiad/artykuł dotyczący ogrzewania promieniami podczerwieni. Mam jednak jedną, zasadniczą wątpliwość i proszę o jej wyjaśnienie. Dotyczy ona Pana następującego stwierdzenia: ?Na początek trochę technologii. Panele na podczerwień Econovli w technologii Infrapower wykonane są z wykorzystaniem nowoczesnej technologii włókien nanowęglowych i zasilane są napięciem 230V. Podanie napięcia do tych włókien powoduje ich rozgrzanie i jednocześnie emisję przyjemnego promieniowania podczerwieni...? Według mojej wiedzy włókna nanowęglowe (carbon nanotubes) charakteryzują się bardzo dobrym przewodnictwem elektrycznym, co oznacza, iż przepływ prądu elektrycznego przez ten materiał nie będzie powodował wytwarzania się ciepła, a jeśli nawet , to w bardzo znikomej ilości. Z drugiej strony, większość technologii ogrzewania materiałów przy pomocy pola elektromagnetycznego zaczyna się w okolicach częstotliwości MHz. Co prawda, nie wspomina Pan jakiej częstotliwości podawane jest napięcie 230V, ale można odnieść wrażenie, że chodzi tu o częstotliwość przemysłową ? 50 Hz. Proszę o wytłumaczenie w jaki sposób, w oparciu o jakie prawa fizyki i do jakiej temperatury następuje rozgrzanie nanowłókien węglowych? Pozdrawiam.


Oj tam, oj tam, piszesz jakbyś nie miała telewizora w domu ....................................................................................................................................................................................i nie oglądała reklam.
Jakkolwiek, również i to z niecierpliwością, czekam na rzeczową odpowiedż producenta przedmiotowych paneli.
Pozdrawiam.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Enerbau » 02 gru 2014, 1:05

Z drugiej strony, większość technologii ogrzewania materiałów przy pomocy pola elektromagnetycznego zaczyna się w okolicach częstotliwości MHz. Co prawda, nie wspomina Pan jakiej częstotliwości podawane jest napięcie 230V, ale można odnieść wrażenie, że chodzi tu o częstotliwość przemysłową ? 50 Hz.


Nie wiem gdzie studiowała Pani fizykę, ale po tekście wnioskuję, że nie bardzo rozumie jej sens...

Od kiedy i gdzie używa się częstotliwości w MHz do ogrzewania materiałów?

Będę bardzo wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź. Być może będzie ona warta Nobla z fizyki :wink:

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: RobertKGB » 02 gru 2014, 7:06

Na jak to gdzie ?
ja mam w domu w sieci częstotliwość 0,00005 MHz :lol:

AdiK
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 333
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:47
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: AdiK » 02 gru 2014, 23:14

Malgorzata Kucharska pisze:Szanowny Panie, z uwagą przeczytałam Pański wywiad/artykuł dotyczący ogrzewania promieniami podczerwieni.

bardzo szybko czytasz Gosiu

dandiugo
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 29 maja 2014, 16:17
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: dandiugo » 03 gru 2014, 16:49

a czy nie jest tak, że ogrzewanie podczerwienią niesie za sobą dość spore rachunki za prąd? jak to się przedstawia pod kątem kosztów dajmy na to za sezon grzewczy?

Malgorzata Kucharska
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 30 lis 2014, 15:03
Lokalizacja: Hiszpania
Kontaktowanie:

autor: Malgorzata Kucharska » 03 gru 2014, 19:04

Odpowiedz dla Pana/Pani z Enerbau: cóż to za sarkastyczny ton? Najpierw krytyka mojej osoby w innym wątku dot. ogrzewania na podczerwień: "Pani Małgosiu, ale się Pani rozhuśtała. Może trzeba wyluzować ? Zaczęła Pani od pytań i nie poczekała Pani na odpowiedź . Nie po to izolujemy, by robić centralne." Zaczęłam od pytań i w dalszym ciągu nie doczekałam się konkretnej i rzetelnej odpowiedzi. Doczekałam się natomiast sarkastycznych uwag: "Nie wiem gdzie studiowała Pani fizykę, ale po tekście wnioskuję, że nie bardzo rozumie jej sens... Od kiedy i gdzie używa się częstotliwości w MHz do ogrzewania materiałów? Będę bardzo wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź. Być może będzie ona warta Nobla z fizyki :wink:" Odpowiadam:
Wśród wielu rzeczy, o których "Enrebau" nie ma pojęcia są jak widać również zagadnienia dotyczące elektrotermii. Jest to bowiem dział (specjalizacja) elektrotechniki, traktujący o przemianach energii elektrycznej w ciepło, a wśród wielu opisanych w nim przemian znajdują się co najmniej dwie, które używają częstotliwości rzędu MHz lub wyższych. Polecam zgłębienie tematu i mam nadzieję, że po wnikliwej lekturze "Enerbau" wyluzuje. Nie pretenduję na tym forum ani do roli eksperta, ani tym bardziej do nagrody Nobla z fizyki. Nie po to studiujemy, by uczyć(złośliwych anonimów).

Malgorzata Kucharska
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 30 lis 2014, 15:03
Lokalizacja: Hiszpania
Kontaktowanie:

autor: Malgorzata Kucharska » 03 gru 2014, 21:34

"a czy nie jest tak, że ogrzewanie podczerwienią niesie za sobą dość spore rachunki za prąd? jak to się przedstawia pod kątem kosztów dajmy na to za sezon grzewczy?" Odsyłam do strony: http://iredheat.es/pl/wyliczenie-zapotrzebowania/

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno

autor: Enerbau » 04 gru 2014, 23:27

Malgorzata Kucharska pisze:Wśród wielu rzeczy, o których "Enrebau" nie ma pojęcia są jak widać również zagadnienia dotyczące elektrotermii. Jest to bowiem dział (specjalizacja) elektrotechniki, traktujący o przemianach energii elektrycznej w ciepło, a wśród wielu opisanych w nim przemian znajdują się co najmniej dwie, które używają częstotliwości rzędu MHz lub wyższych. Polecam zgłębienie tematu i mam nadzieję, że po wnikliwej lekturze "Enerbau" wyluzuje. Nie pretenduję na tym forum ani do roli eksperta, ani tym bardziej do nagrody Nobla z fizyki. Nie po to studiujemy, by uczyć(złośliwych anonimów).


Oczywiście, że "wśród wielu rzeczy" nie mamy pojęcia, ale w przemianie energii elektrycznej w ciepło, to akurat "trochę" wiemy. :D Czy mamy Panią za to przepraszać?

Nie wierzę, że nie pretenduje Pani do roli eksperta na tym forum. Pani wpisy temu zaprzeczają.

Musi Pani uwierzyć na słowo : jesteśmy wyluzowani!

Bardzo dobrze, że Pani studiuje. Zawsze warto się uczyć.

Zgadzamy się z Panią, anonimowych zadowolonych klientów na tym forum, już na prawdę wszyscy mają dosyć.

Z poważaniem
Aleksandra Fąfara






Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Enerbau » 04 gru 2014, 23:57

Wśród wielu rzeczy, o których "Enrebau" nie ma pojęcia są jak widać również zagadnienia dotyczące elektrotermii. Jest to bowiem dział (specjalizacja) elektrotechniki, traktujący o przemianach energii elektrycznej w ciepło, a wśród wielu opisanych w nim przemian znajdują się co najmniej dwie, które używają częstotliwości rzędu MHz lub wyższych.


Chętnie zapoznam się z takimi publikacjami. (Na naukę nigdy nie jest za późno) :wink:
Pisząc o ogrzewaniu w MHz ociera się Pani o mikrofale, ale te zaczynają się od 1 GHz.
Trudno mi też sobie wyobrazić kuchenkę mikrofalową do ogrzewania domu :wink:

Pozdrawiam

Janusz Otręba

Ps.
Proces emisji podczerwieni opisuje fizyka kwantowa, a nie elektrotechnika.
Elektrotechnika zajmuje się jedynie urządzeniami służącymi do wykorzystania energii elektrycznej!

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 05 gru 2014, 1:38

Enerbau pisze:Oczywiście, że "wśród wielu rzeczy" nie mamy pojęcia, ale w przemianie energii elektrycznej w ciepło, to akurat "trochę" wiemy. :D Czy mamy Panią za to przepraszać?
Chyba jednak tak:
Zacytuję za Wikipedią cóż to takiego ta e l e k t r o t e r m i a.
Elektrotermia jest działem elektrotechniki (jedna z jej specjalizacji), nauki i techniki dotyczącym przemian energii elektrycznej w ciepło do celów użytkowych lub przemysłowych
Do przemian elektrotermicznych powszechnych w przemyśle należą
Przemiana oporowa, gdzie ciepło jest wytwarzane kosztem pracy prądu elektrycznego, który przepływa przez przewodnik elektryczny w stanie stałym.Poprzez spadek napięcia na rezystancji przewodnika drut się nagrzewa i oddaje ciepło do otoczenia.
Przemiana promiennikowa, gdzie ciepło jest wytwarzane kosztem energii promienistej, emitowanej przez elektryczne źródło promieniowania podczerwonego.
A tu całość: http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrotermia
Enerbau pisze:Proces emisji podczerwieni opisuje fizyka kwantowa, a nie elektrotechnika.

W którym miejscu?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 gru 2014, 9:45

Nie ma czegoś takiego jak ogrzewanie bez podczerwieni. To jak napisać, ogrzewanie bez ciepła.

Nie ma co tu rozbijać tematu na kwanty.
Gdy ogrzewanie podczerwienią, grzeje osobę, mamy do czynienia z DYSKOMFORTEM
Dobrze zrobione ogrzewanie podczerwienią nie ogrzewa ludzi a podłogę.

Jeżeli ktoś się na fizyce nie zna, to mu chętnie wyjaśnię.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: bachus » 05 gru 2014, 11:55

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jeżeli ktoś się na fizyce nie zna, to mu chętnie wyjaśnię.

Ale tylko pod kątem fizyki kwantowej, bo jak nas zapewniają tylko ta fizyka obejmuje opis tych zjawisk.
Inne się nie liczą.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Gdy ogrzewanie podczerwienią, grzeje osobę, mamy do czynienia z DYSKOMFORTEM

Poważnie?, a największy tu fachowiec od ogrzewania podczerwienią twierdzi wręcz całkiem coś odwrotnego, że największym dobrodziejstwem jest bezpośrednie ogrzanie osoby przez co obniża się temp. otaczającego powietrza o ok. 2 stopnie.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Dobrze zrobione ogrzewanie podczerwienią nie ogrzewa ludzi a podłogę.

To coś nowego, dobrze zrobione ogrzewanie podczerwone " przenika" przez ludzi i ogrzewa podłogę.
No dobra, niech tak i będzie, czyli kiepsko zrobione ogrzewa osoby, dobrze nie ogrzewa osób tylko podłogę

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 gru 2014, 12:30

Pan się przestanie ośmieszać ! Naprawdę!
By podczerwień ogrzewała człowieka, musi jej źródło być cieplejsze od 36 st. C. Jeżeli powierzchnia ma np. 26 st.C - to promieniowanie z ciała, ogrzewa tę powierzchnię.
Podczerwień nie przenika przez ciało.
Jeżeli źródło podczerwieni jest cieplejsze od ciała, to je wyczuwamy i to jest dyskomfort, np. grzejnik 60 st. C grzeje nas z jednej strony.

Dobrze zrobione ogrzewanie podczerwone jest chłodniejsze od ciała i ogrzewa podłogę, a ta ogrzewa powietrze. Ciepłą ściana i sufit, ogrzewają tylko minimalną ilość powietrza w bezpośrednim kontakcie .


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów