« Zobacz poprzedni temat
Czy kuchnia nie jest zbyt waska ?
Zobacz następny temat »
Wieniec kuchenny LED

Gaz w butli

Witam, nie bardzo wiem gdzie zadać to pytanie ale tu napewno ktoś
będzie wiedział, mieszkam w nowym bloku wybudowanym w 2002 i w
kuchni mam prąd i wodę i nic więcej. Więc mam gaz w butli. Dochodzą
mnie słuchy, iż podobno nie można mieć gazu w butli w
mieszkaniach ???
jak to ?? są jakieś prawne ustalenia ? gdzie można poczytać ?
z gory dzięki za uświadomienie


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Pierwsze słyszę - żaden znany mi akt prawny o tym nie mówi. Może to być jedynie zarządzenie wewnętrzne spółdzielni.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
lucyna napisał:
... Dochodzą mnie słuchy, iż podobno nie można mieć gazu w butli w
mieszkaniach ??? ...

jakiego rodzaju są te słuchy ?
moze to duchiiiiii ??!! Shocked


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
W budynku mieszkalnym nie może być dwóch rodzajów gazu tzn. butla i gaz ziemny, jeżeli w Twoim bloku jest instalacja zasilana gazem ziemnym to nie możesz miec butli jesli nie ma to nie widze problemu Very Happy


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
To co pisze marcins ma sens, bo po co byłyby butle skoro nie można byłoby ich używać..
Swoją drogą, nie lepsza jest kuchenka indukcyjna od gazowej?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Wyraźnie jest napisane, ze w kuchni jest tylko woda i prąd. O gazie ziemnym nie ma mowy

corleone


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Jeśli piszesz, że budynek nie ma doprowadzonego gazu to oczywiście nie ma przeszkód żebyś miał gaz z butli. Może faktycznie jakieś dziwne zarządzenia wewnętrzne spółdzielni, ale to faktycznie byłoby dziwactwo. Popytaj może administratora, zarządcę, powinien coś wiedzieć

Tuturu tuturu rutu tutu... Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Dokładnie jak pisze zanti76, Zapytaj administratora/zarządcę budynku i będzie po sprawie


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Trochę popytalem znajomych i może tak być, że zarząd spółdzielni oddając budynki bez podłaczonego gazu,może chcieć, aby mieszkańcy mieli podłączone w mieszkaniach płyty indukcyjne albo elektryczne. Nie wiem jak to wygląda z punktu prawnego i czy mieszkańcy nie powinni być wcześniej informowani

corleone


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Aby można korzystać ogólnie z gazu/musi w pomieszczeniu znajdować się przewód wentylacyjny - i to są wymogi , które trzeba spełnić / Butli gazowych nie wolno używać w przypadku wyposażenia tego budynku w przyłącze gazu ziemnego. Ale z tego co piszesz, takiego gazu nie ma . Mieszkaniówka nic wcześniej nie informowała mieszkańców
o przeciwskazaniach korzystania z gazu PROPAN-BUTAN ?. Więc? Laughing


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Szklanka ,skąd Ty to wszystko wiesz?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Słuchajcie, no szklanki, filiżanki i inne naczynia. Dla właściwego zrozumienia sprawy musimy wziąć kilka rzeczy pod uwagę:

1. Po pierwsze, Lucyna, napisałaś, że w kuchni masz tylko prąd i wodę. Z punktu widzenia przepisów techniczno-budowlanych, nie jest ważne, co masz w kuchni, tylko, co masz w budynku. Jeżeli u Ciebie stosuje się gaz ziemny, to nie można równocześnie stosować gazu płynnego. Doprecyzuj, bo precyzja jest tu ważna. Czy masz w lokalu instalację gazową (np. do kotła dwufunkcyjnego w łazience) oraz czy w budynku masz przyłącze gazowe i instalację gazową wewnętrzną.

2. Napisałaś też Lucyna, że to jest nowy blok, oddany w 2002 roku. Nie spodziewam się zatem sytuacji, w której w budynku jest gaz, a nie zrobiono go tylko u Ciebie. Przyjmuję zatem, że budynek nie jest przyłączony do sieci gazowej w ogóle. Typowa rzecz u dzisiejszych deweloperów. W końcu właściciel lokalu nie musi się znać na rzeczy i można z niego robić frajera wzdłuż i wszerz.

Mechanizm polega na tym, że zakłada się ogrzewanie i podgrzew c.w.u. z miejskiej sieci ciepłowniczej, bo przedsiębiorstwa ciepłownicze wykonują przyłącze i węzeł cieplny "na własny koszt". Deweloper nie ponosi więc żadnych kosztów z tym związanych, a rzeczywiste koszty przenosi się na frajerów, którzy przez lata spłacają później przyłącze i węzeł wykonany przez przedsiębiorstwo ("na własny koszt") w postaci zwiększonych opłat za energię cieplną. Ostatecznie gaz jest zbędny, bo jak tu robić instalację gazową tylko do kuchenek.

Niekiedy jest też tak, że gaz nie może być zastosowany w budynku z przyczyn technicznych. Nie można stosować bezwarunkowo gazu ziemnego np. w budynkach o wysokości powyżej 35 m (mniej więcej powyżej 10 pięter). W budynkach o wysokości ponad 25 m można stosować gaz pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii właściwego komendanta wojewódzkiego PSP. Może Twój budynek należy właśnie do takich.

3. Jeżeli nie ma gazu ziemnego, możesz stosować butle z gazem płynnym w swoim lokalu i nikt nie ma prawa ci tego zabronić. Ani spółdzielnia mieszkaniowa, ani spółdzielnia pszczelarska i mleczarska, ani też mściwy sąsiad itp. Jeśli ktokolwiek chciałby Ci zabronić używania butli z gazem płynnym, pomimo, że spełniłaś wszystkie wymagania, możesz śmiało mu powiedzieć "spieprzaj dziadu".

Musisz jednak pamiętać, że w lokalu możesz mieć maksymalnie dwie butle o zawartości gazu do 11 kg. Nie chce mi się szczegółowo rozpisywać o warunkach technicznych, ale przeczytaj paragraf 177 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75, poz. 690).

4. Oczywiście muszą być spełnione wymagania dotyczące wentylacji, ale nie musisz się o to obawiać, bo na pewno są, jeżeli budynek został odebrany i oddany do eksploatacji.

5. Nie słuchaj fałszywych proroków, jak ten gall anonim. On Cię wyprowadzi na manowce.

A swoją drogą, rzeczywiście nie mogłabyś pomyśleć o płycie ceramicznej lub indukcyjnej? Kuchnia gazowa, to kłopot, a kuchnia gazowa na gaz płynny to kłopot podwójny.

Pozdrawiam.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
" 3. Jeżeli nie ma gazu ziemnego, możesz stosować butle z gazem płynnym w swoim lokalu i nikt nie ma prawa ci tego zabronić. Ani spółdzielnia mieszkaniowa, ani spółdzielnia pszczelarska i mleczarska, ani też mściwy sąsiad itp. Jeśli ktokolwiek chciałby Ci zabronić używania butli z gazem płynnym, pomimo, że spełniłaś wszystkie wymagania, możesz śmiało mu powiedzieć "spieprzaj dziadu".

A swoją drogą, rzeczywiście nie mogłabyś pomyśleć o płycie ceramicznej lub indukcyjnej? Kuchnia gazowa, to kłopot, a kuchnia gazowa na gaz płynny to kłopot podwójny."

No dobrze, a ja mam pytanie trochę z innej beczki:
Mam mieszkanie w budynku 5-kondygnacyjnym, w którym jest sieć gazowa ale chcę zrezygnować i korzystać z gazu z butli ( kuchenka plus piec dwufunkcyjny ).
Dla mnie ma to ekonomiczne uzasadnienie, bo korzystam z mieszkania tylko kilka dni w miesiącu, a opłaty stałe za przesył gazu bez względu na zużycie to ok 47zł miesięcznie ( ostatni rachunek za 2 miesiące 98zł, z czego 3 zł za zużycie zgodnie z licznikiem).
Wczesniej mieszkałem w mieszkaniu bez sieci gazowej, w którym butla za 40zł wystarczała mi do kuchenki na cały rok.
W rozporządzeniu, o którym piszesz ( ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie)
sa zapisy, które są dla mnie absolutnie niezrozumiałe:, cyt:
Art. 157
5. Instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich.
(co znaczy „budynek niski ??? )

6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.

( ZABRANIA SIĘ ???!!! A NIBY DLACZEGO ????? !!!!! )

7. W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej.

(co znaczy „budynek niski ??? . A co w sytuacji odwrotnej, tzn jeżeli w budynku jest gaz z sieci gazowej? Czy dopuszcza się usytuowanie pieca gazowego zasilanego gazem płynnym ??? !!!)
CZY MOŻE MI KTOŚ TO WYTŁUMACZYĆ?
CZY MAM PRAWO ZREZYGNOWAĆ Z USŁUG "ZŁODZIEJSKIEJ" FIRMY I PŁACIĆ JEDYNIE ZA GAZ FAKTYCZNIE ZUŻYTY
Pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
DELTA napisał:
Mam mieszkanie w budynku 5-kondygnacyjnym, w którym jest sieć gazowa ale chcę zrezygnować i korzystać z gazu z butli ( kuchenka plus piec dwufunkcyjny ).


Dla ścisłości w Twoim budynku jest instalacja, a nie sieć.

Cytat:
(co znaczy „budynek niski ??? )


To jest budynek o wysokości do 12 m nad poziomem terenu w przypadku budynków innych, niż mieszkalne oraz budynek do 4 kondygnacji nadziemnych (parter, 2 piętra i poddasze użytkowe, lub parter, 3 piętra) w przypadku budynków mieszkalnych. Ten drugi przypadek dotyczy Ciebie.


Cytat:
W rozporządzeniu (...) sa zapisy, które są dla mnie absolutnie niezrozumiałe (...) CZY MOŻE MI KTOŚ TO WYTŁUMACZYĆ?


W zasadzie wszystko jest czarno na białym. Doprawdy nie wiem co tu tłumaczyć. Może ktoś inny spróbuje.

Cytat:
A co w sytuacji odwrotnej, tzn jeżeli w budynku jest gaz z sieci gazowej? Czy dopuszcza się usytuowanie pieca gazowego zasilanego gazem płynnym ??? !!!)


W sytuacji odwrotnej nie jest to dopuszczalne. Jak napisałem powyżej, masz to przecież czarno na białym. Zresztą sam to zacytowałeś:

Cytat:
6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.


Pozdrawiam serdecznie.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam.
Dziękuję za wyjaśnienia, zwłaszcza odnośnie "budynku niskiego".
Jednak w dalszym ciągu uważam, że niektóre zapisy rozporządzenia są niezrozumiałe, a wręcz są sprzeczne ze sobą.
"6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
7. W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej. "
W p 6 zabrania się, a w p7 dopuszcza się.
Stąd moje pytanie odnośnie sytuacji odwrotnej
No i dalej nie rozumiem DLACZEGO zabrania się.

Pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz

E-mieszkanie

E-instalacje

E-ogródek

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter