Podłączenie okapu i kratki wentylacyjnej do jednego kanału

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Doctor
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2007, 20:35
Podłączenie okapu i kratki wentylacyjnej do jednego kanału

autor: Doctor » 12 sie 2007, 8:07

Witam
Mam następujący problem:
Czy można zrobić kratkę wentylacyjną w kanale, do którego będzie też podłączony okap kuchenny (kuchnia będzie elektryczna)?

Czy wejście rury z okapu powinno być powyżej czy poniżej kratki?
Jeśli poniżej to czy można taką kratkę schować za maskownicą rury okapu, która posiada boczne otwory, czy może te otwory służą do innego celu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

daemm

autor: daemm » 13 sie 2007, 22:21

§ 148 ust. 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że "w pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego".

Tak więc, jeżeli przepływ powietrza przez okap wymuszany jest przez wentylator to nie można zrobić tak jak pan zamierza. Tyle przepisy.
Jeżeli okap jest z przepływem grawitacyjnym to nie widzę problemów (rura z okapu powyżej kratki), ale trzeba uważać, żeby nadmiernie nie przesłaniać otworów. Wszelkie obudowy są raczej nie wskazane, ważne są powierzchnie "netto" otworów.
Trzeba mieć też świadomość, że wentylacje grawitacyjna będzie działać poprawnie tylko przy właściwym dopływie świeżego powietrza.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sie 2007, 9:21

Czyli '''Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego". Świetnie!!! To mógł tylko wydumać "fizyk" budowlany!!!
Tem 148 to nie 22?

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 16 sie 2007, 20:22

Doctor, jeżeli Twe mieszkanie posiada indywidualne przewody wentylacji grawitacyjnej i w mieszkaniu nie ma grawitacyjnego odprowadzenia spalin np. z piecyka gazowego do ciepłej wody to nawet wskazane jest podłączenie pochłaniacza i kratki wywiewnej do indywidualnego przewodu wentylacji grawitacyjnej. W Twoim wypadku to należy pod sufitem wykuć otwór wywiewny a poniżej wykuć drugi otwór wywiewny aby w ten otwór włożyć rurę od pochłaniacza, której króciec wylotowy o zawężonej średnicy był skierowany bezpośrednio do góry przewodu wentylacji grawitacyjnej, aby po włączeniu pochłaniacza, wtłaczany strumień powietrza jak z sikawki kierował się bezpośrednio do góry przewodu do wentylacji grawitacyjnej. Pochłaniacz pracuje okresowo podczas gotowania i smażenia i jest po to aby przefiltrowane powietrze z oparów kuchennych i ewentualnych cząsteczek tłuszczu było skierowane bezpośrednio do przewodu wentylacyjnego, co powoduje, że przewód kominowy nie jest zabrudzony cząsteczkami tłuszczu, co poprawia p.poż. Mieszkanie wyposażone np. w piecyk gazowy z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin do kanału spalinowego może posiadać pochłaniacz ale tylko do pracy w obiegu zamkniętym, w którym to oczyszczone powietrze wtłaczane jest z powrotem do pomieszczenia kuchennego, ale w takiej sytuacji najlepsze jest rozwiązanie p. daemm.
aga


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 106 gości

Gotowe projekty domów