Ściany ze szlaki

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Monomach
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sie 2007, 8:43
Ściany ze szlaki

autor: Monomach » 10 sie 2007, 8:59

Witam! niedawno kupiłem dom, w którym jedna część piętrowa (o wysokości ok. 8,5 m. oraz grubości murów 45 cm. ) zbudowana jest ze szlaki w 1972 r.(ale nie pustaków, tylko ubijanej "na ścianie" szlaki pochodzącej z pieców hutniczych). Mam z ww. ścianą pewien problem, gdyż jest odchylona od pionu około 12 cm, gdzieniegdzie są mikropęknięcia, natomiast nie są to pęknięcia duże, zaznaczone jedynie na tynku. Ponadto mam zastrzeżenia do jakości szlaki, gdyż po odkuciu tynku można w niej w zasadzie grzebać palcem, osypuje się po takim "manewrze" dość znacznie (sama z siebie się jeszcze nie sypie). Przesunięcie (odchylenie) ściany spowodowało pęknięcie na nośnej ceglanej ścianie budynku o szerokości w najszerszym miejscu 10 mm, oraz pęknięcie i lekkie przesunięcie stropu. Proszę o odpowiedź, gdyż nie znam się na fachu buowlanym, czy taka sytuacja może stanowić zagrożenie dla bytu budynku, czy musze coś z tym zrobić (czy tylko zatynkować), czy do właściwości odpowiednio ubitej szlaki należy takie osypywanie się, oraz jak ewentualnei mogę tą ścianę wzmocnić, by nie obudzić się w środku zimy bez połowy domu. Pozdrawiam. Artur

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 11 sie 2007, 16:10

Przykro to pisać ale problem jest poważny. Sam fakt spękania ścian i stropu daje do myślenia - ale jak powstały te spęknięcia w latach siedemdziesiątych to jeszcze nie jest tak źle, żeby nie można był poprawić - gorzej jeżeli sekania pojawiły sie niedawno. Zła sytuacja jest ze ścianą. Z opisu wynika, że własciwie nie ma w niej cementu. To bardzo duże zagrożenie. W przypadku wystąpienia bardzo silnych drgań podłoża może nastąpić uszkodzenie budynku. Radziłbym jak najszybciej ściągnąć doświadczonego inzyniera żeby na miejscu ocenił stan budynku i wydał orzeczenie o stanie technicznym a konsekwencją tego orzeczenia byłby ewentualnie projekt wzmocnienia budynku. Sprawa jest zbyt poważna, żeby tylko na forum uzyskać wiążącą odpowiedź.
stakam

Monomach
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sie 2007, 8:43

autor: Monomach » 11 sie 2007, 20:57

Dziękuję za odpowiedź! W poniedziałek będę miał architekta na działce z uprawnieniami w zakresie ekspertyz, to się wszystkiego dowiem. Póki co postukałem młotkiem tu i tam, i szlaka osypuje się najbardziej w ścianie na piętrze, parter jest nieco solidniej zbudowany. Jak będę coś więcej wiedział, dam znać. Chciałbym wiedzieć tylko co miał Pan na myśli pisząc drgania podłoża? Czy chodzi o trzęsienie ziemi? Domek jest przy spokojnej ulicy, gdzie praktycznie auta a tym bardziej tramwaje czy ciężarówki nie jeżdżą, nie ma też zagrożenia tąpnięciami. Czy drgnięcie może wystąpić tak samo z siebie?
Pozdrawiam

Monomach
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sie 2007, 8:43
Informacja dla osób mających podobny problem

autor: Monomach » 14 sie 2007, 9:06

Po wizycie inżynierów budowlanych usłyszałem, iż ściany na parterze najlepiej nie ruszać, na tynk, który jest najlepiej nałożyć kilka warstw UNIGRUNTU, z kolei ściana na piętrze może być częściowo wyburzona a podtrzymywana będzie nową konstrukcją ganku z klatką schodową, z której będą wychodzić takie betonowe ławy trzymające tę ścianę. Wszystko mam mieć wyrysowane. W chwili obecnej raczej nie ma zagrożenia zawaleniem. odchylenie od pionu wynosi 12 cm i powstało podczas budowy - "tak murarzom wyszło szalowanie", nie jest to wynik osuwania się budynku. Większe zaniepokojenie wzbudził stan stropu - pęknięcie stropu Kleina i rozstawienie tregli - podwójnie T kształtnych w odstępie 120 cm. Być może trzeba będzie zastosować konstrukcję wzmacniającą

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 14 sie 2007, 20:51

Silne drgania podłoża - na skutek poprowadzenia ciężkiego ruchu kołowego lokalnymi uliczkami (bardzo częste przy objazdach dróg głównych), jako skutek prac budowlanych z użyciem kafarów itp maszyn, jako skutek pracy młotów i pras udarowych w fabrykach, mogą tez być skutkiem szkód górniczych (ale to raczej Górny Śląsk lub rejon Wałbrzycha). Spotyka się też silne drgania gdy sojuszniczy samolot przekracza barierę dźwieku nisko nad ziemią.
Życzę powodzenia w pracach zabezpieczajacych.
stakam

Monomach
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sie 2007, 8:43

autor: Monomach » 17 sie 2007, 10:07

W zasadzie wszystkie te skutki za wyjątkiem prac budowalanych przy użyciu ciężkich młotów mogę wykluczyć, ewentualnie sprzęt typu walec drogowy (uliczka przy działce nie ma asfaltu póki co), wykluczam puszczenie transportu ciężkiego ze wzgledu na szerokość ulicy, samoloty wojskowe nie latają nad miastami, wyjątki: stan wojenny, wojna itp ( obowiązuje jakaś strefa ciszy, czy cos takiego ), lotniska też nie ma w pobliżu. W sumie mało jest czynników mogących wpłynąć destrukcyjnie na ściany, aczkolwiek wzmocnić należy. Będę na bieżąco informował o planach wzmocnienia i zakresie prac oraz o ich skutkach. (O ewentualnej katastrofie budowlanej też poinformuję ;) )
Pozdrawiam
Monomach

Monomach
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sie 2007, 8:43

autor: Monomach » 29 sty 2008, 22:06

Zgodnie z obietnicą informuję - budynek stoi jak stał, nie powstają nowe pęknięcia. Pęknięcie w ścianie nośnej jest pozorne - ktoś kiedyś zwężał "podwójne" drzwi. Wygląda na to że statyka budynku nie jest zagrożona (przynajmniej znacznie). Ściany mają znikomą wytrzymałość, stąd piętrowy ganek będzie budowany solidnie z betonowym powiązaniem z konstrukcją budynku - tzw. ława szczytowa. Zobaczymy ;)

harnas24_2005
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2017, 20:44
Re: Ściany ze szlaki

autor: harnas24_2005 » 12 lip 2017, 20:50

Witam jak zakończył się temat sypiących się ścian ze szlaki? Nabyłem dom i po odbiciu tynku można łyżeczką skrobać.

antonikowalski80
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 75
Rejestracja: 31 lip 2017, 6:31
Re: Ściany ze szlaki

autor: antonikowalski80 » 31 lip 2017, 6:42

Jestem ciekaw jak teraz stuacja wyglada. Pękniecie nie poszło dalej?


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 21 gości

Gotowe projekty domów