którą dachówkę wybrać? proszę o pomoc

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

zara_ka
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 06 sie 2007, 10:39
którą dachówkę wybrać? proszę o pomoc

autor: zara_ka » 06 sie 2007, 10:57

Proszę o pomoc w wyborze dachówki ceramicznej, ma kilka typów i nie wiem na, którą dachówkę sie zdecydować. (powierzchnia dachu 270m2)
Jungmeier: uniwerso L43, holenderska płaska kolor czarny angobowany tej dachówki nie widziałam na żywo więc proszę też o iformacje gdzie można zobaczyć tą dachówkę.
Roben: średzka falista czarna
Creaton: cerapfene antrcyt
Pozdrawiam

Picadoor

autor: Picadoor » 06 sie 2007, 15:56

Witam
Dla ułatwienia podam - wybieraj pomiędzy Jungmeierem a Creatonem, Robena sobie podaruj.
Nie znam Jungmeiera, ale KeraPfanne od Creatona tak.
No więc w Creatonie ta dachóweczka jest oczkiem w głowie właścicieli firmy. Jest produkowana na najnowocześniejszym sprzęcie - poprzedni model należał do grupy najlżejszych ceramik, ważył 37 kg/mkw. Obecny model waży ok 42 kg. Ma 50 lat gwarancji.
Przechodzi podwójny proces wypalania, w efekcie uzyskiwana jest supertwarda struktura.
Ma jeden z najniższych wskaźników nasiąkliwości - to oznacza, że "mocno" opiera się porostom.
I jest nnnaaaapprawdę dobra. Antracyt ma ładną poświatę przypominającą nieco angobę Czarnego kryształu od RuppKoramika, jest śliczna.
Ważne przy dachach zawierających rynny koszowe czy okna połaciowe - jest barwiona w masie, mimo że kolorem Manganu, to jednak nie wymagającym dodatkowego "zaprawkowania" ciętych krawędzi.

pozdrawiam

Gosia
Aktywny
Aktywny
Posty: 122
Rejestracja: 10 lut 2005, 15:04
Lokalizacja: Wrocław

autor: Gosia » 06 sie 2007, 21:15

:lol: Witam- holenderka płaska to tylko taka nazwa ,ale to normalna dachówka falista.
W kwestii wyboru dołoże jeszcze Bogena Innovo 12 antracytowa angoba,b.dobra dachówka i w bardzo dobrej cenie.
Z poprzednich jwśli coś to Creaton acz ostrożnie dużo postów na forum muratora.

teodor13
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 30 cze 2006, 12:04
Lokalizacja: Małopolska
Którą dachówkę wybrać? Proszę o pomoc

autor: teodor13 » 13 sie 2007, 17:09

Z tym podwójnym paleniem dachówek Kerapfane to chyba coś nie tak. To jest dla mnie absolutna nowość! Podwójne wypalenie dachówek ceramicznych wykonuje się wg mnie następujących przypadkach: 1/ na wypalony czerep naniesiono płynną glazurę i następnie aby ją wypalić taki pomalowany czerep jest umieszczany w piecu po raz drugi-
stara technika zaniechana w XIX w. 2/ wystąpiła awaria w ciągu produkcyjnym-poza piecem (między innymi na prasach, urządzenia za- i wyładowcze itd.) i wówczas
aby piec był pełen (ciepło w piecu musi być odbierane przez odpowiednią masę) przepuszcza się przez piec dachówki na wózkach do wypału drugi raz. W tym przypadku
takie "podwójnie palone" dachówki ze względu na bardzo duże przwdopodobieństwo wad
(zwłaszcza powierzchni-różnice kolorów, nierównomierny połysk) kwalifikuje się jako drugi gatunek lub czasami jako jako gruz. Na stronach internetowych firmy Creaton
jest wyraźnie napisane, że dachówki Kerapfane są wypalane w temperaturze 1100 st.C.
Takie "podwójne" wypalanie co najmniej nie wpływa dodatnio na jakośći dachówek.
Uzyskanie dużej twardości czerepu jest możliwe przy temperaturze wypalania powyżej 1000 st.C. Taka cecha dachówki jak twardość jest cechą nieistotną i jej badanie nie jest objęte obowiązującymi normami Unii Europejskiej i zharmonizowanymi z nimi Polskimi Normami. Twardość jest badana i jest cechą istotną przy materiałach podłogowych.

Gosia
Aktywny
Aktywny
Posty: 122
Rejestracja: 10 lut 2005, 15:04
Lokalizacja: Wrocław

autor: Gosia » 14 sie 2007, 22:05

:lol: Rację masz tylko częściowo - Kera Pfanne nie jest wypalana dwukrotnie,niestety wbrew temu co piszesz są dachówki wypalane dwukrotnie - jest to wypalanie redukcyjne i stosuje tę technologię firma Meyer Holsen - oczywiście nie dotyczy to całej produkcji.Tak wypalona dachówka jest bardzo droga dlatego mało popularna.
Ze względu na koszty mam wątpliwości czy któryś producent "dopełnia " piec już wypaloną dachówką.

teodor13
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 30 cze 2006, 12:04
Lokalizacja: Małopolska

autor: teodor13 » 16 sie 2007, 16:33

Witam!
Szanowna Gosiu.Tak zwane wypalanie redukcyjne polega na wypaleniu dachówek
tylko jeden raz ale ze zmniejszoną (zredukowaną) ilością tlenu. Przy takim wypale minerały (tlenki metal-głównie żelaza)i zawarte w glinie nie są całkowicie utlenione.
Stąd zamiast barwy ceglastej otrzymuje się barwę ciemnoszarą, grafitową czy czarną-w zależności od składu gliny. Taki sposób produkcji jest stosowany przez kilku producentów,
i nie ma on nic wspólnego z wypalaniem dwukrotnym. Oczywiśćie jest to trudny proces produkcyjny, a uzyskanie jednolitej barwy dachówek w dłuższych seriach jest dużą sztuką.
Co do strony kosztowej podwójnego wypału w przypadku awarii to takie awaryjne postępowanie jest uzasadnione, bo brak odbioru ciepła z palników przez odpowiednio dużą masę grozi bardzo poważną awarią samego pieca , a jej usunięcie kosztowałoby nawet kilkaset tysięcy EURO, plus straty z tytułu zatrzymania produkcji na wiele dni.
Bez odbioru ciepła z palników temperatura w pustym piecu (lub jego części) wzrosłaby o kilkaset st.C. W suszarni wykorzystuję się ciepło odpadowe z pieca, bez wypełnionego pieca do suszarni "poszłoby" ciepło o bardzo wysokiej temperaturze, co zniszczyłoby
dachówki suszone przed wypaleniem. Prosty przykład z życia:pusty garnek na palniku gazowym nagrzewa się do temperatury kilkuset st.C, a wypełniony wodą tylko do 100 st.C.
Pozdrawiam!
Teodor

Gosia
Aktywny
Aktywny
Posty: 122
Rejestracja: 10 lut 2005, 15:04
Lokalizacja: Wrocław

autor: Gosia » 17 sie 2007, 21:42

:roll: Witam
Niestety nie mogę się zgodzic i nie tylko ja - wypalanie redukcyjne to jasne redukcja tlenu ale przy drugim wypalaniu - u jednego z bardzo nielicznych producentów uszczelnia się wodą! To naprawdę bardzo drogi proces.Najpierw normalny wypał - osiąga się kolor czerwony a póżniej redukcja i kolor na wskroś ciemny.
O tym dopakowywaniu pieca wypalonymi już dachówkami nikt nie słuszał,przecież produkcja idzie cały czas dlaczego więc trzeba dopakowywac piec?
Pozdrawiam

zara_ka
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 06 sie 2007, 10:39
Jungmeier

autor: zara_ka » 18 sie 2007, 16:42

Dzisiaj udało mi się w końcu zobaczyć dachowkę Jungmeiera - holenderska płaska kolor czarny angobowany, podoba mi się ta dachówka i wyglada na dachówke dobrą
i porządnie wykonaną a cena tańsza od Creatona. Jest też karpiówka Jungmeiera czarna cenowo podobnie jak do Creatona Kera Pfanne i nad nią też się zastanwiam.
Jungmeier nie jest dachówką barwioną w masie i trzeba będzie ją malować po przycięciu przy koszach ale to chyba jest do zrobienia i nie stanowi wiekszego problemu (tak sądzę)
Czy polecalibyście tą dachówkę?

Bras
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 78
Rejestracja: 19 gru 2006, 21:14
Lokalizacja: z Bangladesz

autor: Bras » 18 sie 2007, 18:24

Jungmeier ? szczerze polecam ich wyroby według mnie lepsze niż sprowadzany do polski przereklamowany Creaton (nie mylić z Creatonem produkownym na rodzimy rynek ) holenderka , universo, zakładkowa czy w bardzo dobrej cenie cosmo to solidne produkty godne polecenia
Na niczym się nie znam,niczego nie umiem,dlatego doradzam na forum

Gosia
Aktywny
Aktywny
Posty: 122
Rejestracja: 10 lut 2005, 15:04
Lokalizacja: Wrocław

autor: Gosia » 20 sie 2007, 13:26

:lol: Do Teodora 13 - na potwierdzenie moich słów proszę zobacz na 45 i 55 stronę pisma DACHY nr 3/2007, dokładnie wyjaśniona redukcja!
Pozdrawiam

teodor13
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 30 cze 2006, 12:04
Lokalizacja: Małopolska

autor: teodor13 » 20 sie 2007, 15:36

:D Do Gosi :
Jest wiele sposobów redukcji tlenu w czasie wypalania dachówek( większość jest mi znana). Sposób z użyciem wody jest znany i stosowany od około 3 tysięcy lat (wynalazek chiński). Woda wiąże się z ewentualnie wystepującym węglem i powstaje tlenek węgla i wodór: H20+C=CO+H2. Ta mieszanina tlenku węgla i wodoru tworzy tzw. gaz wodny, który znacząco redukuje tlen w piecu. Ponadto ten gaz ulega spalaniu i przyczynia się do wypalania dachówek, ale jak już pisałem przy niskiej zawartości tlenu w piecu tlenki metali nie utleniają się, z tąd barwa zbliżona do różnych odcieni czerni. W tej technologii woda nie uszczelnia czerepu , a jest tylko czynnikiem redukującym tlen. Rzeczywiście w technologii firma Meyer-Holsen osiągnęła niezwykle dużo. Przy odpowiednim postępowaniu (superczułej technice pomiarowej i bardzo dokładnej regulacji pieca) można osiągnąć tak dobre efekty jak firma Meyer-Holsen i stosować podwójne wypalanie. Ale przy standartowym sposobie produkcji dachówek wypalanie podwójne stosuje się tylko w przypadkach awarii ( tak jest naprawdę!)- co już opisałem. Pozdrawiam serdecznie.

teodor13
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 30 cze 2006, 12:04
Lokalizacja: Małopolska

autor: teodor13 » 20 sie 2007, 15:36

:D Do Gosi :
Jest wiele sposobów redukcji tlenu w czasie wypalania dachówek( większość jest mi znana). Sposób z użyciem wody jest znany i stosowany od około 3 tysięcy lat (wynalazek chiński). Woda wiąże się z ewentualnie wystepującym węglem i powstaje tlenek węgla i wodór: H20+C=CO+H2. Ta mieszanina tlenku węgla i wodoru tworzy tzw. gaz wodny, który znacząco redukuje tlen w piecu. Ponadto ten gaz ulega spalaniu i przyczynia się do wypalania dachówek, ale jak już pisałem przy niskiej zawartości tlenu w piecu tlenki metali nie utleniają się, z tąd barwa zbliżona do różnych odcieni czerni. W tej technologii woda nie uszczelnia czerepu , a jest tylko czynnikiem redukującym tlen. Rzeczywiście w technologii firma Meyer-Holsen osiągnęła niezwykle dużo. Przy odpowiednim postępowaniu (superczułej technice pomiarowej i bardzo dokładnej regulacji pieca) można osiągnąć tak dobre efekty jak firma Meyer-Holsen i stosować podwójne wypalanie. Ale przy standartowym sposobie produkcji dachówek wypalanie podwójne stosuje się tylko w przypadkach awarii ( tak jest naprawdę!)- co już opisałem. Pozdrawiam serdecznie.

zara_ka
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 06 sie 2007, 10:39
Nareszczie wybrałam dachowkę

autor: zara_ka » 24 sie 2007, 9:39

Wybór padł na Jungmeiera holenderska plaska kolor czarny angobowany
za dwa tygodnie powinna ta dachówka być już u mnie na działce.
Jak zostanie położony dach to napewno podziele się z wami moimi wrażeniami.
Dziękuje wszystkim za pomoc
Pozdrawiam


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów