Jaką grubość steropianu wybrać?

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

sertoja
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:42

autor: sertoja » 15 paź 2008, 18:57

Ja rozumiem ale te 40kWh/m2 można uzyskać budując domy systemem kanadyjskim od podstaw a nie przerabiając dom murowany za Gierka. Więc zwracam się o pomoc do urzytkowników tego forum w mojej sytuacji, bo jeżeli miałbym uzyskać 40kW/m2, to musiał bym zburzyć mój dom i postawić szkieletowca od podstaw - i czy uważa Pan że ta inwestycja zwróci się za mojego życia oszczędzając 30kWh/m2 rocznie - nie sądzę - racjonalnie proszę!
wszystko jest dla ludzi, tylko ludzie nie są do wszystkiego

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 15 paź 2008, 22:32

sertoja pisze:No ciekawie ciekawie, co więc panowie proponujecie? Czyli jak chcę ocieplić swój dom 15cm styropianem to co - dodatkowo mam obłożyć go w środku paroizolacja?

Mówiąc "panowie" mieszasz mnie z TB.A mi to uwłacza.
Tak jak piszesz to by każdemu chciał "dobrze" zrobić dyletant Brzęczkowski.
Ja uważam że paroizolacja na ścianach to tylko ratunek przed grzybem w idiotycznie ocieplonych budynkach od środka.Tylko w technologii szkieletu drewnianego jest ona wymagana ze względu na inną specyfikę fizyki ściany.

sertoja pisze:A może cały pomalować membramą od środka (folia w płynie) i od nowa wykańczać wszystkie ściany!


Świetny pomysł!Ubawiłem się do rozpuku.Na to bym nie wpadł.Folia w płynie.A to dobre.Na pewno będzie idealny do rewelacji paranaukowych Brzęczkowskiego...Na to płytki i bedzie pięknie jak w...rzeźni Ale energooszczędnie :) Rewelka

sertoja pisze:Dodam że mój dom ma trzy kondygnacje, piwnica na wierzchu, parter, piętro i strych. Ja rozumiem że może to i by było dobre rozwiązanie - ocieplić z zewnątrz i dać paroizolację od środka ale to nie realne! Szukam pół środka za ok 30000zł, czyli ocieplić z zewnątrz otynkować, głównie po to by uniknąć przemarzania wieńców i pozbyć się w dużej mierze strat ciepła - na początek przez ściany! pozdrawiam i dziękuje za odpowiedźi


Strzelam.3 kondygnacje liczmy w sumie 6 m wysokości kostka o podstawie 7x7m razem brutto ok 170 m2. 30000/170=176,5 zł/m2 No to może być tak trochę na styk.Termorenowacja przeciętnie z tynkiem oscyluje około 200 zł/m2+VAT (mazowsze)

Powiem tak może być styropian.Proponowane przez Ciebie 15 cm da dobry parametr izolacyjności.Tak ocieplona ściana będzie zdrowa dla muru pod warunkiem że nie docieplasz istniejącej ściany warstwowej tylko jednowarstwową.
Ja natomiast preferuję jako izolację wełnę elewacyjną.Lepsza pod względem paroprzepuszczalności.
Ale układanie tynku na ociepleniu wełnianym wymaga większych umiejętności od tynkarzy.Koszt jest niestety wyższy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 paź 2008, 9:40

Gdyby Szanowny Pan choć trochę znał problem wiedziałby Pan, że im grubsza izolacja ( nie jest ważne czy z zewnątrz czy wewnątrz, tym większe problemy z wilgocią w przegrodzie.
Czy może Pan podać jak w/g Pana powinna wyglądać ściana o U> 1.4 W/m2 xK ?
Pytam o ścianę bo o fundament już Pana nie będę męczył, widać że to dla Pana czarna magia, myli Pan podczerwień z przewodzeniem... nie wie Pan ile kWh potrzeba na ogrzanie o jeden stopień fundamentu, gruntu... nie zna Pan rozkładu izoterm pod domem z mostkiem termiczny, zatrzymał Pan się na domach z lat 90-tych E>150kWh/m2 rocznie.

sertoja
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:42

autor: sertoja » 16 paź 2008, 18:50

Panie jochwaw, źle mnie pan zrozumiał, jestem wdzięczny za dogłębna analizę mojego "przypadku" - aby więcej takich użytkowników!!! No i apropo ocieplenia to moja podstawa to 9,5x8.5m no i styropian 5200zł, tynk 1.5 sylikatowy 5.500zł robocizna ok 10000zł (znajomi zrobią po 30zl za m2 - a może część sam zrobię :lol: ) + klej, siatka, kołki. Dobra, mniejsza o to coraz bardziej zastanawiam się nad Pana silnym stanowiskiem co do zastosowania wełny na elewację ale wtedy to się na pewno w 30000 nie zmieszczę - ale jak to ma być kasa wyrzucona w błoto to ja dziękuje za takie przyjemności!
Coraz bardziej myślę o zastosowaniu wełny, oczywiście jeżeli będę musiał! Tzn. czy dla ścian w moim przypadku przy zastosowaniu styropianu z zewnątrz jest Pan pewien że powstaną na nich jakieś wykwity (pleśń, grzyb)? No i jak to się ma do takiego aspektu - myślałem jeszcze nad wdmuchnięciu w szczelinę powietrzną granulek styropianu lub pianki jakiejś tam... Czy wtedy nie uzyskałbym podobnych właściwości mojej ściany do ściany jednowarstwowej?
A jeżeli te zabiegi nic nie zmieniają to jak się ma współczynnik przenikania ciepła wełny do styropianu, czy jak zamierzałem dać 15cm styropianu to tyle samo muszę dać wełny? Wiem o tym że wełna dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci ale na forum przeczytałem taka anegdotę (nie będę pokazywał palcem :wink: ), że wełna zastosowana na ociepleniu na zewnątrz w okresie letnim rzeczywiście uwalnia wilgoć, ale tą zmagazynowaną w jesieni i zimie - co Pan nato Panie jochwaw - pozdrawiam
wszystko jest dla ludzi, tylko ludzie nie są do wszystkiego

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 17 paź 2008, 11:37

Witam!
Styropian i wełna maja praktyczne identyczne parametry przewodności cieplnej a więc ile dasz styropianu tyle samo dajesz wełny aby uzyskać identyczną izolacyjność.
Jak pokazałem w poprzednim moim poście na rysunkach z wykresem cisnienia pary w przegrodzie ściany trójwarstwowej istnieje ruch wilgoci przez styropian.Wełna będąc materiałem bardziej porowatym ułatwia ten przepływ zarówno latem jak i zimą.

Wilgoci w 100% nie jesteśmy w stanie usunąć.Chyba żeby był to Księżyc.Materiały mają swoją wilgoc naturalną i to jest normalne i prawidłowe.Tworzenie cudów z obnizaniem wilgotności poniżej 1% jest działaniem wbrew naturze.
Wilgotność zewnętrzna wbrew pozorom jest bardziej niekorzystna dla przegrody latem.Wilgotność powietrza osiąga poziom rzędu 70-95%.A przegroda stale ciągnie tą wilgoć.Tyle że ratuje nas fizyka.Temperatura jest na tyle wysoka,że nie pojawia się zjawisko wykraplania wilgoci (tzw punkt rosy)a więc nie ma wszystkich warunków aby pojawił się grzyb.Ruch wilgoci jest w jedym stanie skupienia.I to jest naturalne.
Wbrew pozorom zimą jest lepiej.Czemu? Proste - podczas powstawania śniegu zmniejsza się wilgotność powietrza.Śnieg odbiera wilgoć z powietrza.A więc zimą jest sucho bo wigotność zewnętrzna spada do 20-30%.Szczególnie sucho jest w czasie mrozów.
To skąd się bierze problem?
Kluczowy dla problemów wilgotnościowych jest stan wilgoci w pomieszczeniu.I gradient róznicy temperatur i ciśnień.
Jak jest ściana dobrze wykonana a w mieszkaniu jest zapewniona prawidłowa wentylacja grawitacyjna to zjawisko wykroplenia nie pojawi się na styropianie czy wełnie.
Natomiast jeśli okna będą szczelne lub nie będzie nawietrzaków to zbyt duże ciśnienie pary w powietrzu moze doprowadzić do wykroplenia jej w ścianie.
Preferuję wełnę bo ten ruch pary jest tu ułatwiony.Ale nie cierpie wełny z powodu tego że tynki wyglądają różnie - nierówności.Także nie zabraniam stosowania styropianu lecz zalecam ze względów wilgotnościowych.Czyli na dwoje babka wróżyła.Fizyka kontra estetyka.
Natomiast tam gdzie mamy zawilgocone ściany wełna przez swoje właściwości łatwiej pobiera ale i...oddaje wilgoć.Stąd osobom z takimi problemami zdecydowanie sugerowałem wełnę.Przy jednym zasadniczym założeniu - niezależnie czym wycieplisz należy uzunąć przyczynę wilgoci ponadnormatywnej przegrody (np kaplilarnej,brak odpowiedniej wentylacji itp) wówczas przedsięwzięcie termomodernizacyjne przyniesie efekt.
Z wypełnieniem tej szczeliny bymbym ostrożny.To trudny problem i dotychczas nikt prawidłowo nie rozwiązał tego problemu.Nie chodzi o technikę ale o problemy jakie to rodzi.Ale o tym już gdzieś na forum pisałem

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 paź 2008, 12:53

Pan tak naprawdę nie zna podstaw fizyki czy tylko Pan raczy się nabijać z czytelników

"""Wilgotność zewnętrzna wbrew pozorom jest bardziej niekorzystna dla przegrody latem.Wilgotność powietrza osiąga poziom rzędu 70-95%"""
bzdura tu nie amazonia ! latem 60% jest tuż przed ulewą

""""Wbrew pozorom zimą jest lepiej.Czemu? Proste - podczas powstawania śniegu zmniejsza się wilgotność powietrza.Śnieg odbiera wilgoć z powietrza.A więc zimą jest sucho bo wigotność zewnętrzna spada do 20-30%.Szczególnie sucho jest w czasie mrozów.""""
bzdura podczas mrozów wilgotność względna jest bliska , równa 100%

"""Natomiast tam gdzie mamy zawilgocone ściany wełna przez swoje właściwości łatwiej pobiera ale i...oddaje wilgoć.""""

tylko trzeba dodać, że "pobieranie " odbywa się całą zimę a oddawanie może ale nie musi wyłącznie latem.

robertm
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 15 wrz 2008, 8:24
Lokalizacja: Wrocław

autor: robertm » 17 paź 2008, 13:42

bzdura podczas mrozów wilgotność względna jest bliska , równa 100%


Ciekawe zestawienie -15 stopni i 100% wilgotności naprawde niezłe :shock:

ubawiłem sie po pachy

można do wysłać do holywood na scenariusz jakiegoś thillera ha ha :lol:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 paź 2008, 14:00

To fizka, radzę się zapoznać z wykresem i definicją wilgotności wzglednej

http://www.wentylacja.com.pl/projektowa ... molier.pdf


WILGOTNOŚĆ BEZWZGLĘDNA – jest to proporcja masy wilgoci zawartej w powietrzu wilgotnym do objętości zajmowanej przez to powietrze. Wielkość ta jest identyczna z gęstością pary wodnej w powietrzu wilgotnym:


WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA – stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej w powietrzu wilgotnym do ciśnienia nasycenia pary wodnej przy stałej temperaturze powietrza

gdyby przy mrozach była niska wilgotność względna nie byłoby wykraplania wody w przgrodzie termicznej

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 paź 2008, 14:14

robertm pisze:
bzdura podczas mrozów wilgotność względna jest bliska , równa 100%


Ciekawe zestawienie -15 stopni i 100% wilgotności naprawde niezłe :shock:

ubawiłem sie po pachy

można do wysłać do holywood na scenariusz jakiegoś thillera ha ha :lol:


Mogę Szanownego Pana zapewnić, że przy -15stC wilgotność względna ( o której piszemy ) wynosi 100%

jak się czują pachy po takim szoku?
W Pańskim profilu wyczytałem

Strona WWW: http://www.kurierbudowlany.pl
Zawód: doradztwo techniczne

NIE WIERZĘ!!!!!!!!

robertm
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 15 wrz 2008, 8:24
Lokalizacja: Wrocław

autor: robertm » 17 paź 2008, 14:42

Ja bym z takimi rewelacjami zadzwonił do IMGW tel. 022 56 94 100

w pana postach nie wierze to dla mnie komplement .

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 paź 2008, 14:51

trochę fizyki Pan liźnie to i wilgotność względną Pan zrozumie i kierunek przepływ ciepła...
choć widzę, że dużo pracy.
Pozdrawiam. Oczywiście liczę, że gdy Pan to załapie to nie będzie Pan agresywny i podziękuje za wyprowadzenie z błędu.

robertm
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 15 wrz 2008, 8:24
Lokalizacja: Wrocław

autor: robertm » 17 paź 2008, 14:55

Jam bardzo miły człowiek i chłonny wiedzy rzeczowej

pozdrawiam gorąco i dziękuje za rozweselenie mnie na nadchodzący weekend który właśnie rozpoczynam .

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 17 paź 2008, 16:13

robertm No cóż na nieuka TB nie ma siły.

Ale żeby inny czytelnicy nie zgłupieli przy tych bzdurnych rewelacjach TB
znalazłem u mnie w archiwie przykład sytuacji pogodowej w Warszwie w maju br.
Była mi do czegos potrzebna na budowie więc ja zachowałem.

Jest to potwierdzenie tego wiosną czy latem wilgotnośc jest wysoka.Wzrastać moze znacznie.

ObrazekObrazek

Świadczy to że wogóle TB nie ma pojęcia o czym mówi.Brakuje mu sporo wiedzy.

T.Brzęczkowski pisze: bzdura tu nie amazonia ! latem 60% jest tuż przed ulewą


Co widać na meteorogramach
To mu się pomyliło może z ...bimbrem :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 paź 2008, 16:33

Dzięki jak zwykle oszustwo. Dlaczego podał Pan chłodny maj??? Nie czytał postów
to przytoczę i się razem z mojej wiedzy pośmiejemy!

"""A więc zimą jest sucho bo wigotność zewnętrzna spada do 20-30%''
"""Ciekawe zestawienie -15 stopni i 100% wilgotności naprawde niezłe

ubawiłem sie po pachy ""

proszę więc o moźny miesiąc zimowy np mroźny luty!

""""Wilgotność zewnętrzna wbrew pozorom jest bardziej niekorzystna dla przegrody latem.Wilgotność powietrza osiąga poziom rzędu 70-95%."""

imiesiąc letni np serpień

sertoja
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:42

autor: sertoja » 17 paź 2008, 17:11

No ubaw po pachy, polemika pierwsza klasa :lol:

Tak sobie rozważam te wszystkie za i przeciw (wełna - styropian) i jak na razie to pozostaje przy styropianie - prościej, taniej, lepiej (tynk). Mam zamontowane plastiki więc muszę zadbać o dobrą wentylacje i tyle.

A co jeszcze z tym przyklejaniem styropianu, myślałem że normalnie na grzebień i heja.. A Pan Panie jochwaw pisze , że wskazane jest też stosowanie pustki powietrznej między styropianem (wełną) a licówką o grub.max do 3 cm.Poprawia to odprowadzenie paryi klimat przegrody.
OK! Ale jak to wykonać? Konstrukcja do montażu styropianu?
wszystko jest dla ludzi, tylko ludzie nie są do wszystkiego


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 52 gości

Gotowe projekty domów