sposób wyliczenia ilości dachówki

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:
sposób wyliczenia ilości dachówki

autor: marcinradom » 02 sie 2007, 17:10

po dyskusji w temacie dotyczącym możności lub niemożności dokładnego wyliczenia ilości potrzebnej dachówki do pokrycia dachu domu, postanowiłem opisać na bardzo prostym przykładzie jak sie to robi. wyliczenia moje będą dotyczyć dachówki cementowej braas. dla ułatwienia wyliczeń pokażę jak obliczyć ilość dachówki podstawowej na połaci prostokątnej o wymiarach 12x6,90m, przy czym druga wartość to długość krokwi. pochylenie połaci przyjmijmy najczęściej spotykane czyli przekraczające kąt 30 stopni. w naszym przypadku nie będziemy zajmować się dachówkami szczytowymi/skrajnymi. wyliczenia oprę na zaleceniach producenta dachówki braas, które można przeczytać TU. dachówka braas ma szerokość krycia wynoszącą 0,30m.
obliczenie ilości poziomych rzędów dachówek:
szerokość połaci wynosi 10mb, dzieląc ją przez szerokość krycia otrzymamy szukaną ilość.
12m/0,3m=40 rzędów poziomych.

obliczenie ilości pionowych rzędów dachówek:
długość krokwi w naszym przypadku to 6,90m, wg instrukcji producenta musimy od tej wartości odliczyć odstęp łat okapowych i łaty przykalenicowej (odpowiednio 32 cm i 4 cm).
6,90m-0,32m-0,04m=6,54m
przy takim pochyleniu połaci producent zaleca rozbicie łat zawierające się pomiędzy 31,2cm a 34,5cm
dzieląc długość krokwii przez rozstaw łat wyliczymy ilość rzędów pionowych na naszej połaci. tu zazwyczaj musimy wykonać kilka razy obliczenia, celem wybrania najkorzystniejszego wg nas, a także pod względem estetycznym.
6,54m/0,312m=20,9 jeśli przyjąć 21 rzędów długość krycia wyniesie 21x0,312m=6,55m niedokładność 1 cm jest w praktyce niezauważalna i rozbicie łat co 31,2cm można uznać za odpowiednie.
sprawdźmy jednak czy nie możemy zaoszczędzić troszkę pieniędzy na dachówkach i przeliczmy inne warianty.
każdy logicznie myślący zauważy, że im rzadziej rozbijemy łaty tym mniej dachówek będzie potrzebne do pokrycia naszej połaci. przyjmijmy drugą skrajna wartość podawana przez producenta.
6,54m/0,345m=18,9 przyjmujemy więc 19 rzędów, sprawdzamy: 19x0,345m=6,55m taki sam wynik jak przy rozbiciu łat co 31,2cm, jednak rzędów pionowych dachówki będzie o dwa mniej, oszczędność widoczna gołym okiem.
dla eksperymentu sprawdźmy jeszcze wartość pośrednią 20 pionowych rzędów dachówki:
6,54m/20=0,327m oczywistą rzeczą jest, że i to rozbicie łat mieści sie w warunkach podawanych przez producenta.
obliczmy więc ilość dachówki potrzebnej do pokrycia naszej przykładowej połaci:
ilość dachówek otrzymamy mnożąc ilość rzędów poziomych i pionowych dachówki.
ilość rzędów poziomych = 40
ilość rzędów pionowych dla rozbicia łat co 31,2cm = 21
ilość dachówki = 40x21=840 sztuk

dla drugiego rozbicia łat całkowita ilość dachówki wyniesie:
40x19=760 sztuk
różnica zatem między dwoma wyliczeniami wynosi 80 sztuk dachówki, więc w przybliżeniu 8 metrów kwadratowych. to nie są drodzy państwo czary jak ktoś mi zarzucał na forum, a matematyka. w praktyce sytuacja wygląda tak, że doświadczony dekarz decyduje o tym jaki rozstaw łat przyjąć dla danego dachu. decyzja dekarza wynikać powinna z położenia dachu względem stron świata, praktyki, jak i dbałości o efekt końcowy, szczególnie gdy w grę wchodzą dachówki szczytowe/skrajne, a także dbałość o interesy inwestora lub firmy handlowej. dokładnej ilości dachówek potrzebnych do pokrycia naszego dachu nie wyliczy nam projektant, ani handlowiec i nie spowodowane jest to ich złośliwością, czy nieznajomością technicznych zagadnień. w tym prostym przykładzie nie ma jeszcze innych bardzo istotnych elementów występujących na dachu, a mających znaczny wpływ na ilość dachówki podstawowej. należą do nich kosze, i grzbiety/naczółki, gdzie konieczność stosowania dachówek połówkowych może znacznie zmienić wyliczenia projektanta czy handlowca. warto więc porozmawiać z dekarzem o naszej połaci i zasugerować może większą odległość rozbicia łat. doświadczony dekarz zawsze nam doradzi i umotywuje decycje podjęte przez siebie.
pozdrawiam

marcin@bmwauto.pl

Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów