Domki fińskie (z lat czterdziestych)

Domy drewniane w praktyce ? tajniki prawidłowej budowy domów w różnych technologiach, specyfika eksploatacji, zagadnienia techniczne i opinie użytkowników. Wszystkie informacje na temat domów drewnianych znajdziesz w tym dziale.
pbm2
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2014, 20:42
Domki fińskie (z lat czterdziestych)

autor: pbm2 » 18 wrz 2014, 21:18

Witam,
Jestem nowy na forum i w tematach budowlanych zieloniutki jak sałata nowalijkowa. Stoję przed dylematem związanym z kupnem domu i jedną z rozpatrywanych ofert jest tzw. domek fiński

http://pl.wikipedia.org/wiki/Domki_fi%C5%84skie

Byłem dziś na pierwszych oględzinach, średnio mi się podoba, ale jako laik nie jestem w stanie określić przede wszystkim trwałości takiego budynku. Wiem, że pozory mogą mylić, a remont wykonany przez sprzedającego wcale nie musi oznaczać czegokolwiek konkretnego, a niejednokrotnie też problemy. Rozmawiałem z jednym kolegą, który mieszka od urodzenia w fińskim domku na temat wad i zalet, powiedział oczywiście, że on wad żadnych nie widzi, ale co do trwałości to powiedział, że mogą się trafić takie, które jeszcze sto lat postoją i takie, które nadają się tylko do rozbiórki

Chciałbym spytać o kilka kwestii szczegółowych:
- jaka jest grubość ścian zewnętrznych w takim domku?
- czy taki domek warto docieplać i jeśli tak, to w jaki sposób?
- czy są sposoby wzmocnienia konstrukcji takiego domku? Nie ukrywam, że urzeka mnie, będąca w powszechnej opinii, prostota tych domków i przyrównuję ją do fiata 126p, który jest samochodem prostym w obsłudze, w przeciwieństwie do współczesnych sterowanych komputerowo pojazdów, niemniej te 70 lat robi swoje?
- w jaki sposób przedłużać żywotność drewna? to się czymś smaruje czy maluje czy jak?
- czy jest możliwość w jakiś sposób zweryfikować, czy rzeczywiście remont był dobrze zrobiony?
- czy jest jakaś opcja bezinwazyjnej oceny konstrukcji domku - nie wiem, zerwanie kalenicy i weryfikacja drewna pod spodem czy coś w tym rodzaju?
- w jaki sposób prowadzi się prace budowlane na tego rodzaju obiekcie? chodzi o takie rzeczy, jak np. wybicie okna czy zmiana lokalizacji drzwi etc.

I jeszcze pytanie bardzo specyficzne dla oglądanego domku. Ma on taką przybudówkę, nawet moim zdaniem wykonaną bardzo słabo, w której jest wiatrołap i łazienka. Rzecz w tym, że pomieszczenia te nie są na fundamencie, lecz w dobudówce, która jest posadowiona na kilku palach. Choćby z racji chłodu od gruntu nie chciałbym mieć takiego dziadostwa i w związku z tym mam pytanie, czy konieczna byłaby rozbiórka tej dobudówki i jej odbudowa na fundamencie czy jest jakaś technologia umożliwiająca "podlanie" fundamentu pod taką dobudówkę.

Będę wdzięczny za rzeczowe wskazówki, a także za ew. odesłania do jakiejś literatury na temat tego rodzaju budownictwa.

KTH
Re: Domki fińskie (z lat czterdziestych)

autor: KTH » 19 wrz 2014, 8:18

chcesz kupić i wyremontować taki dom ? - nie wiem czy to ma sens bo koszty i nakłady na renowację drewna są dużo większe niż postawienie nowego takiego domku, tyle że już na nowoczesnych materiałach. Dostosowanie takiego starego domu do nowych warunków WT jest bardzo trudne, ściany szkieletowe bez termoizolacji a jeśli już jest taka to szmaty, trociny i co było pod ręką w latach 40 tych

podstawą jest badanie mykologiczne takiego domu - grzyb w drewnie to normalna sprawa więc obyś nie kupił takiego, konstrukcja drewniana przez 80 lat uległa na 99% uszkodzeniu, pytanie czy się opłaca ją naprawiać czy wymieniać fragmenty na nowe...

renowacja jest droga i mało znajdziesz fachowców od tego, bo amatorów są tysiące ;-)

pbm2
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2014, 20:42
Re: Domki fińskie (z lat czterdziestych)

autor: pbm2 » 19 wrz 2014, 9:03

Podstawowym czynnikiem na rzecz zakupu jest lokalizacja. Bardzo przyjemna okolica, blisko do szkoły, przedszkola, wszystko na miejscu - cała infrastruktura. Czy chcę remontować - najchętniej to bym w ogóle nie remontował (w chwili obecnej), zresztą dom wygląda na dość świeżo po "robocie" - np. na GoogleStreetView dach jest jeszcze pełny, a teraz są wybite okna w połaciach. Natomiast chyba właśnie tego najbardziej się boję, że ktoś owszem, zrobił remont, ale ten remont był na zasadzie przypudrowania nosa, a nie porządnej roboty.

Co do dalszych planów to nie wykluczam jakichś poważniejszych inwestycji za kilka, kilkanaście lat, natomiast na dzień dzisiejszy interesuje mnie "tu i teraz". Co do nowoczesnych materiałów - jako laik nie mam do nich przekonania. Może to jest trochę na zasadzie przekory, że im bardziej reklamują, tym bardziej to oznacza, że trzeba ludziom wciskać i tym większe mam opory. Rozmawiałem o tym ze znajomymi, gdzie jest kilka osób, które się budują, kilka, które właśnie chcą, kilka, które niedawno skończyły etc. i rozmowa zeszła na (wtedy aktualny) temat domku z początku XX wieku, ale takiego z cegły. Jedni (ci nowocześni) mówili, że taki klamor to się zaraz rozsypie, a drudzy (tradycjonaliści) zarzucali tamtym, że ten domek sto lat już stoi, a "te wasze z papieru skończą jak trabanty".

No mam zgryza, nie ukrywam.

KTH
Re: Domki fińskie (z lat czterdziestych)

autor: KTH » 19 wrz 2014, 9:42

dom trzeba zobaczyć .... wydać raz kasę na ekspertyzę u fachowca dostać ją na piśmie i można dopiero usiąść i rozmawiać o szczegółach i wykończeniu oraz ewentualnym remoncie. Zmiany na pewno będziesz robił w środku bo chyba nie zamierzasz mieć instalacji elektyrcznej na ścianach w oplocie stalowym a jako przewód aluminium .... docieplić można od środka zachowując elewację oryginalną którą wystarczy odremontować i odrestaurować.

najważniejsze są dach i fundamenty ( masz z cegły jeszcze albo i kamienia) więc trzeba je także dokładnie obejrzeć.

tylko głowę musisz przechylić ;-) nie chce mi się edytować do pionu
Obrazek

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Domki fińskie (z lat czterdziestych)

autor: Enerbau » 21 wrz 2014, 2:30

Tak jak pisze KTH, bez ekspertyzy budowlanej, jest to kupowanie kota w worku!
Mając taki papier w ręku można porozmawiać o cenie domu. Na kup... bezużytecznych belek nie warto
się napalać. Chyba, że jest to dobry punkt, a wtedy taniej będzie to rozebrać i postawić coś nowego pod swoje potrzeby.


Wróć do „Domy Drewniane ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów