Ocieplenie domu

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
marianna_pon
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 28 sie 2014, 15:58
Ocieplenie domu

autor: marianna_pon » 10 wrz 2014, 11:13

Dzień dobry,
na początku wiosny planujemy ocieplić garaż. Jest to wolno stojący budynek, bez poddasza. Czym najlepiej go ocieplić? Wiem, że taniej będzie styropianem, ale oprócz samochodu mamy tam przechowalnie różnych rzeczy i teraz co będzie najbardziej optymalne?

cebulik
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2014, 11:39
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie domu

autor: cebulik » 10 wrz 2014, 11:47

Moim zdaniem styropian zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, ja polecam bardzo czarny styropian w kropki, nie pamiętam teraz jego dokładnej nazwy. Ocieplałem swój dom warstwą 15cm i jestem bardzo zadowolony.

IsoverOE
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 09 maja 2014, 16:30
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie domu

autor: IsoverOE » 10 wrz 2014, 12:44

Witam serdecznie,

Ze swojej strony rekomenduję ocieplić garaż wełną mineralną, aniżeli styropianem. Poza doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, jest również świetnym izolatorem akustycznym. Inną istotną cechą wełny mineralnej jest jej odporność na ogień, czego nie gwarantuje styropian.

Jeżeli miałaby Pani jakieś pytania to przyjemnością pomogę. Chociażby w doborze odpowiedniej wełny - jednak do tego potrzebuję więcej informacji odnośnie budynku i ścian.

sob
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 05 wrz 2012, 13:35
Re: Ocieplenie domu

autor: sob » 18 wrz 2014, 16:25

według mnie zaletą wełny mineralnej jest również to że wygłuszy pomieszczenie a w przypadku garażu jest to istotne.

KTH
Re: Ocieplenie domu

autor: KTH » 18 wrz 2014, 19:45

wełna mineralna lub skalna - tak jak mówi kolega z ISOVER !!!
drożej ale pewniej na lata i to z gwarancją będziesz miała koleżanko

poza tym jest jeszcze coś oprócz reklamy, a mianowicie rekomendacje produktu i kompatybilność z pozostałymi materiałami .... no chyba że poddasze masz styropianem wykonane a nie wełną to co innego, od lat stosuję wełnę nawet na fundamentach i jakoś nie mam reklamacji

Aldente
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 25 sie 2014, 13:31
Lokalizacja: Sosnowiec
Re: Ocieplenie domu

autor: Aldente » 24 wrz 2014, 14:03

Witam,

jako ciekawostkę i przestrogę chce wrzucić filmik który ukazuje jak szybko i łatwo pali się elewacja budynku wielokondygnacyjnego http://www.youtube.com/watch?v=0yQLIlIetDM

ale to jeden z aspektów bo przecież najbardziej nam zależy na walorze energooszczędności wiec wykonam szybkie porównanie:

1) weźmy pod lupe styropian, powiedzmy że będzie to styropian firmy XYZ model "dalmateńczyk" ( nie chcę nikogo reklamować oraz krytykować ,gdyż później mogę zostać pociągniety do odpowiedzialności karnej) jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi +- 0,044W/mK ale żeby nie było że jestem postronny przyjmijmy że wskaźnik +- 0,035W/mK cenę pozwoliłem sobie pominąć oraz do obliczeń przyjmijmy grubość 15cm
po podstawieniu do wzoru wiem że współczynnik przenikania ciepła ściany U = 0,22 W/(m2*K)
oczywiście można wziąć pod uwagę grubszy styropian (dodatkowe koszta)
trzeba wziąć też pod uwagę kleje które nie są agresywne by styropian nie wszedł w reakcje z klejem

2) teraz zobaczmy na wełnę ,przyjmijmy że wskaźnik +- 0,032W/(m2*K) (zależny od gęstości) oraz grubość przyjmijmy również 15 cm
po szybkiej kalkulacji współczynnik przenikania ciepła ściany U = 0,20 W/(m2*K)
plus wełny jest taki że jest niepalna i topi się przy temperaturze +- 900stopni

teraz Pani marianna_pon musi sama sobie odpowiedzieć czy chce zaoszczędzić na izolacji a podnieść sobie koszta za ogrzewanie (pytanie czy garaż jest ogrzewany) czy wydać więcej na izolacje a zaoszczędzić na ogrzewaniu , my jedynie możemy doradzić ale wybór należy do Pani.

Pozdrawiam
Dawid

KTH
Re: Ocieplenie domu

autor: KTH » 25 wrz 2014, 7:36

i co z tego że przyklei nawet 30 cm styropianu ... mokre ściany ocieplać to parodia budowlana
a najlepsze jest że zamiast zrobić tynki wewnątrz ,wylewki i mokrą robotę kleją na potęgę aby ładnie wyglądało dla sąsiada

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ocieplenie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 wrz 2014, 9:19

Panie Dawidzie! Pan nie zna definicji współczynnika przenikania ciepła!!! Proszę się zapoznać choćby tą definicją a potem głos zabierać!!!
Definicja współczynnika przewodzenia ciepła jest podstawową definicją jak się chce ktoś zajmować izolacją termiczną!!

JustynaBa
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2014, 9:39
Re: Ocieplenie domu

autor: JustynaBa » 25 wrz 2014, 9:40


marianna_pon
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 28 sie 2014, 15:58
Re: Ocieplenie domu

autor: marianna_pon » 08 paź 2014, 11:33

Dziękuję wszystkim za pomoc, ale już wyjaśniłam całą kwestię z panem Pawłem z Isovera w wiadomościach prywatnych :)

JBZ
Re: Ocieplenie domu

autor: JBZ » 10 paź 2014, 13:06

Pozwolę sobie najpierw pośmiać się sobie do rozpuku :D :D :D

A teraz na poważnie. Pani Marianna wyjaśniła coś i najważniejsze, że zakupiła jakąś termoizolację i ... o to chodzi doradzającym: kup, kup, kup. Cel spełniony, ale sprzedawcy.
Pani Marianno, zapewne już musztarda po obiedzie, ale zawsze innym nieszczęśnikom ku przestrodze się przyda.
Jeśli garaż jest wolnostojący i nieogrzewany, a taki zapewne jest, to jaki jest sens jego ocieplania? Od ocieplenia jego temperatura wewnątrz sama nie wzrośnie! Ocieplanie pomieszczenia może mieć sens wyłącznie wtedy, gdy do wnętrza dostarczamy energię cieplną. Wówczas zmniejszając straty ciepła (do pewnej granicy opłacalnej), zmniejszymy ilość dostarczanej energii i przez to zmniejszymy koszt ogrzewania. Jeśli garaż jest nieogrzewany, to niczego Pani nie zmniejszy, poza zawartością swojego portfela!
Teraz Pani widzi, jaki cel mają tutaj różni "doradcy" - namówić do zakupu naiwnych.

Z tego co Pani napisała, wynika że zależy Pani na podniesieniu temperatury w garażu, bo są tam przechowywane produkty wymagające ochrony przed mrozem. Więc od ocieplenia czymkolwiek grubości nawet 10 m, temperatura w garażu się nie zmieni. No może chwilowo przez pół godziny po każdym wprowadzeniu auta zanim silnik wystygnie. Ale nie o to przecież Pani chodzi.

Co można doradzić?
1. Wszystkie ściany, podłogę i dach garażu solidnie zaizolować termicznie i postawić grzejnik elektryczny z termostatem np. na +5 C i liczyć się z kosztami za energię elektryczną. Tu będą jednak poważne problemy z ociepleniem dachu a szczególnie podłogi - jak też spore wydatki.
2. Pod garażem wykopać i wymurować piwniczkę głębokości min. 2,5 m. Jej ściany ocieplić grubością np. 15 cm i ocieplić sufit pod podłogą garażu. Wtedy przez cały rok, będzie w piwniczce stała niemal temperatura ok. +5 C i bez kosztów ogrzewania.

Jeśli by Pani nie wierzyła tym wyjaśnieniom, proszę zrobić prosty i tani eksperyment. W ogrodzie proszę postawić dwa jednakowe kartonowe pudła lub pudła zbite z desek, sklejki albo z płyty OSB.
Jedno z nich zaizolować tak jak ten garaż, np. styropianem grubości 5 czy 10 cm. Poczekać do zimy. Jak już na dobre temperatura spadnie poniżej zera, proszę wziąć termometr i najpierw włożyć go do wnętrza pierwszego pudła i temperaturę zapisać. Potem włożyć termometr do pudła zaizolowanego i odczytać temperaturę. Jeśli będą takie same, nie przysyłać mi zdjęcia ze swoją miną.

Pozdrawiam.

Galeria Parkietu Mława
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 587
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Mława
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie domu

autor: Galeria Parkietu Mława » 16 paź 2014, 10:56

Z temperaturą w różnych pudełkach może być różnie, a będzie to wynikać z większej podatności na zmiany temperatury zewnętrznej, pudełka niezaizolowanego. Pozdrawiam.

JBZ
Re: Ocieplenie domu

autor: JBZ » 16 paź 2014, 11:28

Użyte przez Pana pojęcie nie występuje w fizyce. Rozumiem, że intuicyjnie próbuje Pan podejść do tego zagadnienia. Podałem przykład tej Pani zakładając, że temperaturę wewnątrz zmierzy ogólnie dostępnym termometrem czyli z dokładnością do 0,5 C. Przy tak grubym pomiarze wystarczy wyciągnąć właściwe wnioski.
Naturalnie, gdybyśmy z tego przykładu uczynili stanowisko pomiarowe o charakterze naukowym, to zapewne pojawiłaby się poważna rozprawa naukowa. Oczywiście, temperatura wewnątrz pudełek różniłaby się o kilka tysięcznych C, gdyż wpływ na nią miałoby promieniowanie słoneczne, ciepło właściwe materiałów a nawet prędkość wiatru oraz powierzchnia styku z gruntem. Nie o to jednak chodzi. Prawda?
Chciałem przekazać tej Pani, jak też innym tu błądzącym, że izolowanie termiczne czegokolwiek ma sens wyłącznie wtedy, gdy występuje przenikanie ciepła z ośrodka na zewnątrz lub odwrotnie i przez to chcemy zmniejszyć strumień ciepła przenikającego. W domach mamy do czynienia z produkowanym wewnątrz ciepłem, zaś w komorach chłodniczych chłodem. Jedno i drugie wymaga ciągłego dostarczania energii dla utrzymania stabilności temperatury i izolując pragniemy zmniejszyć ilość energii - czyli jej koszt. Jeśli jednak nie dostarczamy energii, izolowanie jest bezcelowe.

Galeria Parkietu Mława
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 587
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Mława
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie domu

autor: Galeria Parkietu Mława » 18 paź 2014, 8:06

Zaizolowany termicznie garaż będzie mniej podatny na zmiany temperatury na zewnątrz, to jest na tyle logiczne, że uzasadniać nie trzeba.
Ponadto, rozgrzany samochód, wstawiany do garażu, wprowadzi do niego pewną porcję ciepła i dobrze byłoby, aby to ciepło jak najwolniej uciekało na zewnątrz.
Pomysł z piwniczką jest dobry, jakkolwiek zaizolowanie termiczne tej piwniczki kłóci się z celem.
Zamiast termoizolacji powinno się dać hydroizolację aby piwniczka oddawała ciepło z ziemi a nie emitowała wilgoci, bo będzie się ona rosić na ścianach, lub poszyciu dachowym.
Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ocieplenie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 paź 2014, 10:24

Rozgrzany silnik samochodu, porównywalny jest do rozgrzanego wiadra, wody. Pisanie o izolowaniu niegrzanego garażu w aspekcie, utrzymywania zysków, przy ogromnych drzwiach, jest bez sensu.
za to izolacja ( ścian i dachu) będzie miała ogromny wpływ latem.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów