Jak najlepiej zaizolować mur piwnicy

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Ona81
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 lip 2007, 18:51
Jak najlepiej zaizolować mur piwnicy

autor: Ona81 » 16 lip 2007, 21:04

Witam !!!
Jestem nowa uzytkowniczka tego forum i pozdrawiam wszystkich .
Budowany bedzie domek z drewna ale bedzie piwnica (głebokosc ok 1,8 m) z bloczków betonowych. Ziemia sklada sie z wielu roznych warstw. Głownie glina a pod nia piasek jak z plazy. Jak najlepiej zabezpieczyc ławe i scianki z tych betonowych bloczków przed wilgocia przy takiej glebie? Jak zabezpieczyc podłoge tej piwnicy od spodu ? Dziekuje z góry za informacje. :P

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 23 lip 2007, 21:19

Podstawowe pytanie: jak głęboko jest woda gruntowa? Teraz standartowo robi się odwierty lub próbne wykopy. Jest to o tyle ważne, że jak pani napisała występują przewarstwienia gliniaste. Najczęściej po nich płynie woda. Jeżeli woda występuje stale na głębokości projektowanej piwnicy to lepiej sobie odpuścić i podnieść piwnicę do góry ponad poziom wody. Izolacje typu ciężkiego w wykonaniu gospodarczym to bardzo niepewny interes. Przy okazji - piwnica wys. 180 cm to chyba za mało. Typowa izolacja dla gruntów wilgotnych (nie nawodnionych) to papa na lepiku klejona do betonu dociśnięta wylewką betonową i wyprowadzona poza mury piwnic. Na zewnątrz izolacja z lepiku na ścianach połączona z papą. Rozwiązanie stare ale skuteczne.
stakam

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 24 lip 2007, 16:47

Z całym szacunkiem dla Pańskiego doświadczenia, ale rozwiązania typu lepik i papa (na osnowie tekturowej) w hydroizolacjach nie można nazwać nawet trwałym.
Obecnie jest dużo więcej nowoczesnych i o niebo trwalszych materiałów do hydroizolacji. Aplikacja nie jest trudna i możliwa do wykonania nawet w warunkach gospodarczych.
ONA81 proszę o podanie informacji o które prosił stakam oraz (dla porównania) co jest w projekcie nt. izolacji.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

mixer
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 27 maja 2006, 13:18
Lokalizacja: Poznań

autor: mixer » 03 paź 2007, 10:21

Nie no jeśli ktoś mówi że papa na lepiku to stara ale dobra metoda to ja nie wiem. Stakam Ty wierzysz w to co mówisz??

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 07 paź 2007, 14:07

Mają panowie rację -z pośpiechu nie napisałem "izolacja typu lekkiego -minimum 2xpapa na lepiku asfaltowym. Dla gruntów wilgotnych z poziomem wody poniżej fundamentów takie rozwiazania nadal są skuteczne. Oczywiście zamiast papy izolacyjnej na tekturze stosujemy nowe rozwiązania -papy na welonie szklanym, termozgrzewalne itp. Ale nadal uważam, że prawidłowo wykonana izolacja lekka jw. i połączona z izolacją pionową jest skuteczniejsza (np. od folii) gdyż chroni budynek od czasowych, niewielkich naporów od wody opadowej. Podczas remontów domów stwierdziłem, że powszechnym błędem jest wykonywanie izolacji pod posadzkami jako oddzielnej od fundamentów budynku.
stakam

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 07 paź 2007, 16:46

oddzielnej -nalezy rozumieć szczelnie nie połączonej...
stakam


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 15 gości

Gotowe projekty domów