Czy ściany z betonu komórkowego są szkodliwe dla zdrowia?

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Użytkownik
Czy ściany z betonu komórkowego są szkodliwe dla zdrowia?

autor: Użytkownik » 09 mar 2005, 8:26

No właśnie. Czy beton komórkowy niue jest przypadkiem szkodliwy dla zdrowia? Podobnbo dodaje się do niego jakieś popioły.

Awatar użytkownika
Tomasz Dąbrowski
Redakcja
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2005, 8:49
Kontaktowanie:

autor: Tomasz Dąbrowski » 09 mar 2005, 9:01

Beton komórkowy na bazie piasku (białe bloczki) należy do materiałów o minimalnej radiacji i jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów, których możemy użyć do murowania ścian. Beton komórkowy na bazie popiołów lotnych (szare bloczki) wykazuje nieco wyższą radiację, jednak jej poziom jest nadal bez znaczenia dla zdrowia ludzi. Jeśli ktoś szuka bezpiecznego materiału budowlanego bloczki gazobetonowe będą dobrym wyborem. Parametry fizyczno-techniczne oraz cechy użytkowe betonu komórkowego powinny spełniać wymagania polskiej normy PN-B-19301:1997.

T.Brzęczkowski

autor: T.Brzęczkowski » 09 mar 2005, 9:24

Dużo osób już choruje na alergię i nie chodzi o sam materiał. Werunki komfortu cieplnego to 22-25 st C i wilgotność wcględna 35-65% punkty rosu zaczynaja się od +8 st C Ściana "oddychająca" będzie mokra i często zagrzybiona. Zawsze (podobnie jak w dachu ) należy dać choć trochę wełny od środka i hydroizolację. Przy okazji łatwiejsze będzie sterowanie ogrzweniem. Wentylacji lepiej nie powierzać ścianie. Odzielna kwestia to "k" takiej ściany, domu nie budujesz na 2-3 lata niedługo i u nas obowiazewać będzie reglamentacja ciepła RT2000 Radzę robić izolację ponizej k<0.15 W/m2 K=0,3 to K normatywne a to oznacza, że gorzej już nie można. A czy warto inwestować w dom najgorszy z możliwych czyli zgodny z normą?

Gość

autor: Gość » 09 mar 2005, 11:35

Taki dom nie jest najgorszy z mozliwych, tylko zgodny z wymaganiami surowej normy cieplnej - ściany o współczynniku 0,3 to ściany domu nowoczesnego. I jeszcze jedno - ściany oddychające, takie jak beton komórkowy sa w mniejszym stopniu narażone na zawilgocenie, bo nie zatrzymują wilgoci, tylko ją odprowadzają. A tak wogóle - ściana nie ma zbyt dużego znaczenia w tym aspekcie - o tym czy będzie w domu wilgoć czy nie decyduje wentylacja. Jak działa sprawnie - wilgoć się nie pojawi.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 09 mar 2005, 11:52

Zupełnie mija się Pan z prawdą. Proszę popatrzyć na wykres Molliera wilgoć wchodzi zawsze od środka. zawsze można zadzwonić to podyskutujemy.

Ja

autor: Ja » 09 mar 2005, 13:35

Beton komórkowy jest materiałem nasiąkliwym, więc jak go dobrze zabezpieczyć ?
Interesuje mnie też czy użytkownicy domków jednorodzinnych z betonu komórkowego chwalą sobie ten materiał?

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 09 mar 2005, 13:46

Tak jak dach. wełna +folia

madmax
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 mar 2005, 21:14
Lokalizacja: Marki

autor: madmax » 13 mar 2005, 17:02

dzięki wymogom jakie musi spełniać BK, jest to jeden z najbezpieczniejszych materiałow budowlanych, najlepszym zabezpieczeniem na istniejącym już budynku wybudowanym z BK przed wodą jest jego otynkowanie

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 14 mar 2005, 12:50

Przecież to historia budownictwa, mało to jest od 15 lat chorych na alergię mało to domów zużywających powyżej 100 kWh/m2 na rok? Czemy stosujesz inną fizykę do dachu i szkieletowca a inną do ściany? www.nie-co.pl

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 14 mar 2005, 13:04

Czy ktoś jest w stanie, podać choć jeden powód dla którego lepiej ocieplać ścianę z zewnątrz, niż izolować od środka. Od kilku lat nie mogę na taki przykład natrafić ani firmach Ytong, czy porotherm ani isover, itp nie mówiąc już o podręcznikach. Nie występuje tam ani jeden powód, poza taka najczęściej powtarzanym nie najlepiej, ale taka norma.

Abramczyk

autor: Abramczyk » 14 mar 2005, 19:46

Gratuluję nareszcie coś zgodnego z fizyką. Czy już można ogłosić rownież w Polsce koniec epoki kretyńskich cdociepleń?

madmax
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 mar 2005, 21:14
Lokalizacja: Marki

autor: madmax » 16 mar 2005, 22:22

T. Brzęczkowski pisze:Czy ktoś jest w stanie, podać choć jeden powód dla którego lepiej ocieplać ścianę z zewnątrz, niż izolować od środka.

akumulacja ciepła

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 17 mar 2005, 11:14

Brawo. To jeden z podstawowych powodów za izolacjami od środka.
Wyjasnię. Akumulacja w wypadku domu to odbiór nadmiaru ciepła, i oddawanie w innym okresie. Ma to sens przy niesterowalnych systemach ogrzeania,(bez termostatów np piec kaflowy, "gierkowskie" centralne). Sciana stojąca na fundamencie, odprowadza ciepło również pod dom, a termostat czuwa, aby nie było nadprodukji ciepła. W takim wypadku ściana będzie ZAWSZE chłodniejsza niż temperatrura w pokoju, więc będzie notorycznym odbiornikiem, nie akumulatorem.
Po drugie coraz częściej do systemu ogrzewania do termostatu dokładany jest zegar i tu masa ściany jest zaprzeczeniem sterowania. Jak chcesz się napić szklankę wody to nie gotuj całej beczki.
Może coś innego, pozdrowienia

Ja

autor: Ja » 17 mar 2005, 15:13

Nie ociepla się od środka ze względu na mostki cieplne, które powstaną w tem przypadku przy ścianie na suficie. Można temu oczywiście zapobiec ocieplając także strop, ale wtedy zmniejszamy wysokość pomieszczenia. Po drugie nie należy ocieplać od środka ze względu na opór dyfuzyjny warstwy ociepleniowej, który jest większy niż warstwy konstrukcyjnej. Wpływa to niekorzystnie na "oddychanie" ściany.

T. Brzęczkowki

autor: T. Brzęczkowki » 17 mar 2005, 15:42

Sciany nie mogą oddychać, bo będą mokre (patrz dach czy szkielet) oddychanie zostawmy sprawnej wentylacji. Stropy też się izoluje. Czemu nie boisz sie mostka na fundamencie. popatrz. www.isover.se/sw6406.asp www.isover.se/sw5687.asp 5708 5669


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

Gotowe projekty domów