Pół bliźniaka i piorunochron. Bednarka. Antena WiFi.

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mesmariusz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 66
Rejestracja: 12 maja 2014, 6:59
Lokalizacja: Wrocław
Pół bliźniaka i piorunochron. Bednarka. Antena WiFi.

autor: mesmariusz » 03 sie 2014, 14:01

Witam.

Mieszkam na osiedlu, gdzie w zasadzie nikt nie ma zamontowanej instalacji odgromowej. Moje pół bliźniaka ma 10 m wysokości. Najwyższym punktem jest antena zamontowana na aluminiowym maszcie. Antena wifi wystaje ok 1m ponad szczyt dachu (znajduje się na wysokości 11 m. od gruntu).

Chciałbym zainstalować instalację odgromową lub przynajmniej uziemić maszt anteny. Wiązałoby się to na pewno z położeniem bednarki. Nie otoczę nią jednak całego budynku, bo tylko połowa bliźniaka jest moja. Ponieważ chciałbym instalację wykonać własnymi rękoma z góry dzięki piękne za sugestie i podpowiedzi.

Dziękuję i pozdrawiam
Mariusz

wesii
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2014, 20:50
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontaktowanie:
Re: Pół bliźniaka i piorunochron. Bednarka. Antena WiFi.

autor: wesii » 22 paź 2014, 21:13

Witam,
Sprawa odgromu budynku nie jest taka łatwa jak to się wydaje. Zacznijmy od tego czym jest pokryty dach? (dachówka, blacha, papa itp.) Drugim aspektem jest powierzchnia dachu i czy jest on spadzisty czy bardziej "płaski". Najlepszym rozwiązaniem byłoby dogadać się z właścicielem drugiej połowy czy nie chciałby takiej instalacji (wtedy koszty na pół). Teraz aspekt dotyczący połączenia instalacji na dachu z instalacją ziemną. Nie mam danych aby zobaczyć jak wygląda Pański dach, aczkolwiek powinny być 4 zejścia na budynku. Przejdźmy do instalacji ziemnej. Otok jest prostym i pewnym rozwiązaniem, ale jeżeli nie można tego wykonać to pozostaje druga opcja. Przy każdym zejściu wykop na ok 60-80cm i prowadzimy go ok 10m od budynku (chyba że teren na to nie pozwala to kopiemy tak daleko jak się da). W ziemi układamy płaskownik ocynkowany (bednarka) i na końcu musimy wbić szpilę. Teraz pojawia się problem tego typu, że uziemienie musi mieć określoną liczbę omów. Zmierzyć to można specjalnym przyrządem pomiarowym. Dajmy na to wszystko się zgadza. Połączenia w ziemi skręcamy łącznikami krzyżowymi, które później należy zespawać z materiałem przewodzącym. Najlepiej jest spaw zabezpieczyć przed korozją (miejsce osłabione). My stosujemy smołę (można nawet przyłożyć kawałek papy termo i pozwolić wytopić się smole z papy. Przy instalacji na dachu trzeba pamiętać o tym, że piorun ciągnie do ziemi, więc wszystkie zejścia muszą być połączone z instalacją odprowadzającą. Najpierw robi się instalacje ziemną a później na dachu.Nigdy odwrotnie.

Na załączonym obrazku z internetu prawdopodobnie instalacja jest źle wykonana. Zejście drutu odgromowego na daszek nad wejściem nie ma odprowadzenia do ziemi,
Obrazek

Jeżeli jest coś niezrozumiałe, bądź ma Pan inne pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
Pozdrawiam.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów