wybór ogrzewania

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Marcin K
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 lip 2007, 10:03
Lokalizacja: Wrocław
wybór ogrzewania

autor: Marcin K » 06 lip 2007, 10:09

Witam wszystkich
Mam problem jakie ogrzewanie wybrać!!!
Mam możliwość gazowego jak i pieca zasypowego na eko-groszek. Mieszkanie jest w kamienicy 60 m. mam możliwość usytuowania pieca w piwnicy gdyż mieszkam na parterze i piwnica jest pod kuchnią wg. ekspertyzy kominiarzy nie ma problemu. tylko które ogrzewanie w późniejszej eksploatacji jest bardziej ekonomiczne???
pozdrawiam :)

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
ogrze3wanie

autor: Paweł_Małek » 06 lip 2007, 11:37

Tansze bedzie na ekogroszek. Warto kupic piec z dodatkowym rysztem awaryjnym i wykonac tak instalacje aby mogla pracowac awaryjnie jako grawitacyjna - w razie awarii pradu nie bedzie problemu z ogrzewanien - tylko moc instalacji bedzie mniejsza ale i tak to lepsze niz marznac prez tydzien. Na tak niesolidnym dostawcy jak energetyka czy gazownictwo nie warto polegac - zeszlej "zimy" nie mialem zasilania 5 dni! przez niechlujstwo energetyki, za straty (uszkodzona elektronika) oczywiscie nie zaplacili!

Marcin K
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 lip 2007, 10:03
Lokalizacja: Wrocław
wybór ogrzewania

autor: Marcin K » 06 lip 2007, 12:09

też tak myślę nad tym piecem zasypowym!!! tylko do tego jeszcze musi być woda ciepła i trzeba cały rok palić!!! zastanawiam sie na zbiornikiem wolnostojącym z dodatkową grzałką elektryczną że jak gdyby co to wodę zawsze będzie można podgrzać!!!

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
droższy w zakupie, ale tańszy w użytkowaniu

autor: Jarecki79 » 09 lip 2007, 12:27

Kocioł na ekogroszek wyposażony w stały wodny ruszt awaryjny jest droższy w zakupie od kotła gazowego, jest jednak dużo tańszy w eksploatacji.

Moc 17kW (do max.120m2 docieplonego domu) atestowanego kotła na ekogroszek wyposażonego w ruszt awaryjny oraz sterownik z obsługą Ciepłej wody Użytkowej z możliwością dodatkowego panelu pokojowego (podobnie jak dla kotła gazowego). Cena brutto takiego urządzenia w takiej opcji wyposażenia to około 6000-6500zł brutto w zależności od producenta. (Biorąc pod uwagę wykonawców z doświadczeniem i kotły posiadające odpowiednie atesty).

Dla tak małego mieszkania zasyp kosza wystarczy od 2 do 7dni w zależności od stosowanego przez producenta kosza zasypowego. (W naszej konstrukcji zasyp kosza do kotła o mocy 17kW wynosi 170kg, są jednak na rynku także takie modele, gdzie do kosza wchodzi około 70kg).

Wygoda w przypadku wyposażenia takiego kotła na ekogroszek w panel pokojowy i funkcje obsługi ciepłej wody jest porównywalna do kotła gazowego. Trzeba jednak okresowo kocioł wyczyścić i raz na kilka dni dosypać opału. Plusem jest natomiast ruszt awaryjny i odpowiednia instalacja, wówczas przy braku prądu mamy nadal komfort cieplny, czego nie uzyskamy w kotłach gazowych.

Pozdrawiam :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 lip 2007, 13:10

Jak i ile liczysz robociznę zasypania kosza? ile liczysz z optóżnianie...? Czy uwzgędniłeś przegłosowaną podwyżkę akcyzyw ciągu dwóch lat na węgiel do ogrzewania domu, minimum 1.18 za gigadżul?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Uwagi bez sensu

autor: Jarecki79 » 09 lip 2007, 13:50

Pańskie uwagi jak zwykle bez sensu. Prawo jeszcze nie weszło, poza tym,jeżeli wejdzie w życie, to zdrożeje także gaz i prąd. Ponad 90% energii w Polsce wytwarzanych jest bowiem z węgla. Wielokrotnie udowodniłem, że Pańskie uwagi wyssane są z palca i nie ma sensu nawet dyskutować. Węgiel był, jest i jeszcze bardzo długo będzie tańszy od gazu, oleju czy prądu. Zapasu węgla jest więcej od zapasu ropy czy gazu w Europie, jest to zatem pewniejsze źródło produkcji ciepła.

Każdy wie,że dla Pana najlepiej jest rozwalić stary dom, wybudować nowy w/g jedynie słusznej Pana koncepcji, oczywiście bez centralnego i tylko na prąd. Temat tego postu dotyczy wyboru gaz-węgiel.

Jaka robocizna zasypania kosza?? Czy ktoś zatrudnia człowieka do zasypu? Idę sam do piwnicy i raz na 4-5dni zasypuję kosz, czy to dużo pracy? Wiadomo,gaz jest prawie bezobsługowy, a kocioł węglowy wymaga nieco pracy fizycznej. Trzeba do kosza zasypać paliwo i raz na jakiś czas kocioł wyczyścić, każdy to wie! Palenie ekogroszkiem jest jednak wielokrotnie tańsze od palenia gazem, wymaga więcej nakładu fizycznego, ale za to użytkownik nie płaci! Zaletą jest natomiast komfort produkcji ciepła, gdy jest przerwa w dostawie prądu. Ruszt awaryjny daje możliwość tradycyjnego palenia, żaden kocioł na gaz, olej, czy na prąd nie daje możliwości produkcji ciepła przy braku zasilania.

Jeżeli chodzi o węgiel, polecam artykuł "węgiel wraca do łask":
http://biznes.interia.pl/news/wegiel-wr ... 37019,4265

Uwag Pana T.B początkującym użytkownikom radzę nie brać na poważnie.

:D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 lip 2007, 14:19

Ja swoją pracę, biorę poważnie. Jeżeli ja miałbym nosić i sypać węgiel do pieca, byłoby to najdroższe ogrzewanie, zwłaszcza gdybym miał to robić chory czy starszy.... Co do akcyz, to myli się Pan. Akcyzy będą dyrożały, ale nowa ustawa jak już pisałem ma dotyczyć gigadżuli nie węgla!!!!

JBZ

autor: JBZ » 10 lip 2007, 19:15

Jeżeli już takie argimenty TB wytacza, to zapytam prozaicznie:
Czy nie warto zastosować już dziś taki system, który nie będzie wymagał zasilania z zewnątrz? Przecież zasobów węgla, ropy i gazu wystarczy na 40-60 lat. A co potem?
Powrót do epoki kamienia łupanego czy może elektrownie atomowe?

Prawdą natomiast jest, że c.o. grawiracyjne jest niezawodne - tak jak wentylacja grawitacyjna. W czasie, gdy nie będzie gazu, węgla, ekogroszku czy gazu, mając ogrzewanie grawitacyjne i wentylację grawitacyjną problemu się nie odczuje - najwyżej ze składowaniem paliwa (śmieci, drewna, itp.).

Aha. Jeszcze będą spokojni ci, którzy będą mieli instalację fotowoltaiczną bądź wiatrak i instalację solarną lub pompę ciepła: swój prąd i swoja energia - czyż nie? Czy TB o tym pomyślał? Jasne, że mając solidnie ocieplone domy. :wink:

Jerzy Zembrowski

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 10 lip 2007, 21:13

Marcin K,jeśli nie zdecydujesz na kocioł z podajnikiem,to polecam coś z Zębca albo Ogniwo,ale koniecznie z nadmuchem.W takim kotle możesz dokładać w cieplejsze dni nawet raz na 48 godz.Popiołu niewiele a i rozpalać codziennie nie trzeba.
Jak go dobrze opanujesz,to rozpalisz jesienią,a zgasisz na wiosnę.
I jeszcze raz dodam.Unikaj jak ognia w stodole kotłów górnego spalania.
adam

karan
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 16 maja 2007, 19:33
Lokalizacja: Łaziska

autor: karan » 12 lip 2007, 19:59

Zgadam się z Jareckim79 jeśli chodzi o koszt. Zdecydowanie groszek wychodzi taniej niz gaz. Uważałbym natomiast przy instalowaniu sterowników pokojowych ponieważ niewłaściwe wysterowanie kotła może spowodować to iż po trzech latach zostanie nam z niego sitko. Zapraszam do dyskusji np. w takim serwisie : http://taniecentralne.pl/
Zastrzegam że nie jestem producentem jakichkolwiek kotłów.

Marcinie K jeśli chodzi o całoroczną ciepłą wodę użytkową to coś takiego jest ciekawym rozwiązaniem: http://www.stiebel-eltron.com.pl/index.php?ats/wpl

Pozdr

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
panel pokojowy i sitko

autor: Jarecki79 » 12 lip 2007, 21:50

Zgadzam się,że źle wysterowany kocioł będzie źle pracował, ale trochę za daleko wysunięty jest wniosek,że przy stosowaniu panelu pokojowego ma z kotła zostać sitko.

Moją specjalnością jest akurat wybór sterowań do kotłów i nie bardzo rozumiem, dlaczego panel pokojowy jest tutaj czemuś winien. Winny jest człowiek i zwykłe niedbalstwo lub mała fachowość zabezpieczenia i wykonania instalacji. Jak temp. na sterowniku są stale zbyt niskie,a w kotle stale występuje zjawisko "pocenia się", należy założyć zawór mieszający i palić na troszeczkę wyższej temperaturze.

Po pierwsze kocioł ma być zabezpieczony w układzie otwartym, po drugie parametry sterowania mają być ustawione dla osiągnięcia pożądanych efektów palenia. Dopiero w tym momencie zaczynamy zabawę z panelem.

Zasada działania paneli pokojowych dla kotłów węglowych:
- typowe np. Auraton lub Euroster - ich działanie polega tylko i wyłącznie na zwarciu i rozwarciu styku (obojętnie jaki model, czy bardzo prosty czy wyposażony w strefy czasowe, działanie to zwarcie i rozwarcie styku, nic więcej). Taki panel zatem załącza i rozłącza pracę pompy c.o., także dlaczego ma z kotła zostać sito?? Kocioł dalej pracuje na wcześniej określonej temperaturze, tyle tylko,że pompa okresowo nie będzie pchała tej ciepłej wody do domu. (Pamiętając jednak o zabezpieczeniu kotła w układzie otwartym część wody zacznie krążyć też grawitacyjnie po przekroczeniu 60st.C wody zasilającej)

Tutaj należy zaznaczyć,że odpowiednie sterowniki np. modele firmy Foster czy PROND mają tzw. przedmuch pompy dla podłączonego panelu pokojowego i okresowo pchają co zaprogramowany czas np. 3 lub 5minut (w zależności od producenta) niezależnie przez 30sekund ciepłą wodę, tak, aby w przypadku długiego postoju wywołanego działaniem panelu nigdy nie wracała zbyt zimna woda do powrotu kotła. Następuje stabilizowany powolny spadek temp. wody w instalacji i wyrównywana jest okresowo i stale jej temperatura.

Myślę,że właśnie o to chodziło Panu w poście zaznaczając sprawę o zrobieniu tzw. sita.

Druga sprawa to wspaniały panel pokojowy marki PROND do sterowań tej firmy. Ten panel jest już stworzony dla kotła węglowego. Pozwala na pracę w 2 trybach, typowego pilota, czyli w domu widzę temp. wody na kotle i mogę ją podnieść lub obniżyć, cały czas mam podgląd pracy urządzeń, tj. dla kotła miałowego widzę stan pracy pompy c.o. oraz dmuchawy, dla miałowego ale z opcją obsługi cWU dodatkowo stan pracy pompy cwu, dla podajnika ślimakowego stan pracy podajnika.

2tryb to ustawianie określonej temp. powietrza w pomieszczeniu i tutaj działanie jest już ciekawe, panel po osiągnięciu zadanej temp powietrza wyłączy pompę c.o., ale jednocześnie wirtualnie obniży temp. na sterowniku głównym, przy spadku o histerezę (pomijam przedmuch pompy) panel wysyła kolejny sygnał do powrotu na sterowniku do temp. ustawionej. Ponadto jest tryb serwisowy panelu w którym mogę powiedzieć,że pompa pracuje w przedmuchach, jest stale wyłączona do spadku temp.(tego nie polecam) oraz jest stale załączona a obniżana jest jedynie temp. na sterowniku głównym i sterownik pracuje w trybie przedmuchu.

Także chodzi o dobre wysterowanie sterownika głównego a dopiero w dalszej kolejności używanie panelu, zachowując te proporcje oraz pamiętając o zabezpieczeniu kotła w układzie otwartym nie będziemy mieli żadnego problemu.

Chodzi też o zwykłe dbanie o kocioł, jeżeli zauważymy,że kocioł się poci- jest to sygnał,że pracuje na zbyt niskiej temp., należy zatem ją podnieść. To jest troszeczkę tak jak z samochodami, jedna osoba kupi nowe auto i zajeździ je w 2lata, druga osoba kupi identyczny samochód i będzie nim jeździć przez 10lat bez żadnych przygód.
Wszyscy wiemy,że samochód okresowo musi mieć przegląd, zmienione oleje, może wymienione świece i klocki, trzeba się tego nauczyć także dla nowoczesnych kotłów, raz na jakiś czas trzeba je wyczyścić, po sezonie rozebrać retortę i wyczyścić ją od środka, normalne czynności konserwujące, w kotle gazowym przychodzi serwisant i wykonuje odpłatny przegląd, w węglowym są odpowiednie instrukcje i przegląd wykonujemy samemu oszczędzając troszeczkę pieniędzy ewentualnie prosimy swojego instalatora o wykonanie takiego okresowego przeglądu i konserwacji po sezonie grzewczym . :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

karan
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 16 maja 2007, 19:33
Lokalizacja: Łaziska

autor: karan » 12 lip 2007, 21:58

No faktycznie, zbyt obciąłem wypowiedź i wyszło na to, że każdy sterownik będzie źródłem "nieszczęść". Nie o to mi chodziło. Większe znaczenie ma wspomniana przez Jareckiego niefachowość, czy też nieznajomość pewnych zagadnień.
Pozdrawiam

daemm

autor: daemm » 13 lip 2007, 2:33

Musisz wziąć pod uwagę różne wymagania stawiane instalcjom c.o. zasilanym z kotła na paliwo stałe i z kotła gazowego. Przy kotle węglowym instalacja musi być systemu otwartego (z otwartym naczyniem wzbiorczym) i nie tworzywowa (w zasadzie w grę wchodzi tylko stalowa). Przy kotle gazowym (automatyka) tych ograniczeń już nie ma, chociaż ważne jest z jakiego materiału wykonane są rury w kotle i ... w grzejnikach). Nie łączy się w obiegach zamkniętych stali z miedzią (możliwość stosowania inhibitorów korozji nie przekonuje mnie) Zwróć uwagę też na właściwą wentylację kotłowni. Przy gazie możesz zamontować kocioł z zamkniętą komorą spalania i wtedy wentylacja nie jest tak istotna.

hoholl
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:21
Lokalizacja: północ

autor: hoholl » 31 lip 2007, 11:51

A ja mam pytanie nastepujace (zaznacze ze nie mam zbyt duzego pojecia nt. ogrzewania-obecnie mam CO z miasta ,w mieszkaniu).
Dla mnie ogrzewanie weglowe odpada - chce miec ogrzewanie "stałe" tzn wychodze z domu a ogrzewanie pozostaje włączone-tak jak w mieszkaniu. Nie chce ogrzewania którego w kółko bede musiała pilnować.
Słyszałam tez o pompie ciepła-np. ziemnej (bo nie zawsze jest możliwość zainstalować wodną) Wiem też że to jest koszt ok 50tys zł -o ile sie nie myle.
Pytanie do Was: Czy mozecie podac przybliżone ceny przy różnych rozwiązaniach grzewczych (cena danego pieca +instalacja?)
Poza tym nie wiem czy sie orientujecie,czy pompe ciepła można instalować do domku ok 110m2? I czy to sie opłaca (koszt pompy i instalacji-czy szybko sie zwróci w porównaniu do innego ogrzewania)?
Prosze o życzliwą porade,a nie krytyke, moge sie bowiem mylić -jestem totalnym laikiem w tych sprawach.

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 31 lip 2007, 12:19

Kompletna kotlownia,pompa ciepla z dolnym zrodlem pionowym,zbiornik na co i zbiornik na cwu plus wszystkie potrzebne pompy i przylacza oprocz oczywiscie samej instalacji co to koszt od ok. 45 000 do ...
Wyliczane mam pompy dla 8 KW,dla Twojego domku pewnie mozna dac mniejsza a jezeli masz duza dzialke to wyjdzie jeszcez taniej (odwierty to koszt ok. 12-15 tys.) a poziome rury podobno sa tansze (mam mala dzialke wiec nie interesowalem sie tym)

Odnosnie gazu to nalezy liczyc komplet nie tylko cene samego pieca.Potrzebne sa zasobniki co i cwu (chyba ze piec jest zintegrowany z zasobnikiem),pompy,przylacze do gazu, komin spalinowy ktory jest podobno wyagany przy gazie (bez wzgledu czy jest to piec kondensacyjny)
Jezeli to sie zsumuje to roznica juz nie wychodzi az tak straszna, no jest pozniej "podobno" nizszy koszt uzytkowania.
Innym systemow nie biore pod uwage wiec i nie znam.

Pzdr.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Grapeshot [Crawler] i 140 gości

Gotowe projekty domów