płyta OSB

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

rybka234
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 06 lip 2007, 9:30
płyta OSB

autor: rybka234 » 06 lip 2007, 9:35

witam mam pytanko, czy płyta OSB nadaje sie jako zewnętrzny szelunkek domu drewnianego z bali (starego domu mającego około 80 lat) i czy na ta płytę można nakładać siatke, klej do zatapiania siatki oraz tynk?? prosze o odpowiedx z góry dziękuje, pozdrowienia for all

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 06 lip 2007, 18:18

Proponuję odwiedzić stronę ww.szkielet.com.pl
Tam dowiesz się, że na płytę OSB przykleja się 5 cm styropian ryflowany EPS-70 lub po staremu FS-15 (jako podkład pod tynk) a na niego resztę warstw tynku cienkowarstwowego.
Być może na tamtejszym forum jest odpowiedź na twoje pytanie.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55

autor: Zenon » 29 sie 2007, 18:06

Uwaga! Niebezpieczeństwo! Problemem technicznym nie jest mechaniczne zamocowanie jakiegoś pokrycia lecz zagadnienie cieplno - wigotnościowe /na marginesie - proponowane rozwiązanie przez pytającego, nie sądze żeby zdało egzamin samo w sobie/. Para z wewnątrz domu przenikająca przez ściany zewnętrzne /taki jest kierunek jej przenikania/ może skraplać się na płycie i doprowadzić w błyskawicznym tempie do zniszczenia drewnianej substancji budynku. Takie zjawisko opisywane było kiedyś w systemie Dryvit gdzie ocieplono w USA drwniane domy i po kilku latach zgniły i trzeba było je zburzyć. Z tego względu wymyślono płyty ryflowne ale one załatwiają problem wilgoci pomiędzy płytą a styropianem, pod warunkim, oczywiście prawidłowego ich zamocowania zgodnie z wszystkimi wytycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem odprowadzenia gromadzącej się wilgoci. Problemem pozostaje przestrzeń pomiedzy balami a płytą i wilgocią, która może się tam gromadzić. Analogia z systemem kanadyjskim jest pozorna, ponieważ system ten przewiduje bardzo szczelną paroizolację po stronie wewnętrznej ściany, zaraz za płytą gipsową. Poruszone zagadnienie jest trudne i najlepiej gdyby rozwiązywali je najlepsi specjaliści np. wykładowcy audytorzy, wykładowcy z politechniki, rzeczoznawcy doskonale znający tę właśnie problematykę. Oni też są ludźmi z gliny, niekoniecznie biorą wielkie pieniądze a problem jest większy niż może się komuś z pozoru wydawać. Można sobie dom zniszczyć. Ponadto mogą tam występowć niewielkie, słabo widoczne zawilgocenia, które odparowują w naturalny sposób, nie budząc niczyjego niepokoju. Obłożenie drewnianego domu wymaga dopracowanego systemu albo trzeba się zastanowić czy warto brnąć w takim kierunku.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów