Historia Izolacji

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

martini23
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2007, 10:21
Historia Izolacji

autor: martini23 » 28 cze 2007, 11:48

szukam materiałów na temat dziejów izolacji (przeciwwilgociowa , przeciwwodna) kiedy zaczeto stosowac , jakie materiały , jakie technologie .... szperam w necie ale nie mozna nic znalesc na ten temat .

JBZ

autor: JBZ » 28 cze 2007, 13:02

Literatura jest od tego - bogata i licząca kilkadziesiąt pozycji.

Jerzy Zembrowski

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 28 cze 2007, 13:06

Kiedyś dawno dawno temu...
Żartuję. Spotkałem się raz z filcem nasączonym smołą w dworku w Kozłówce k/Lublina.
Słyszałem też o blachach z ołowiu.
Resztę sam kolega musi znaleźć.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

martini23
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2007, 10:21

autor: martini23 » 28 cze 2007, 13:20

JBZ pisze:Literatura jest od tego - bogata i licząca kilkadziesiąt pozycji.

Jerzy Zembrowski

a moze jakis tutył na poczatek , oczywiscie jesli to nie problem

JBZ

autor: JBZ » 28 cze 2007, 15:23

Proponuję zacząć od tego:
Danilecki W., Mączyński M. IZOLACJE PRZECIWWILGOCIOWE Arkady. 1975.

Tam znajdziesz mnóstwo pozycji literaturowych. Uważaj tylko: wiele rzeczy w książce dzisiaj nie jest aktualnych, ale potrzebujesz materiał do historii hydroizolacji, a nie rozwiązań.
Na temat ten znajdziesz wiele tytułów w prasie technicznej krajowej w naszym Serwisie BDB, gdzie wejdź do działu "streszczenia publikacji" (ponad 9 tysięcy tytułów.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 cze 2007, 9:45

Kiedyś fundamenty były z kamienne, nie podciągały wody kapilarnie, ale za to zimą ewentualna wilgoć, która kondensowała się w ścianie i ściekała, mogła bez problemów spłynąć do strefy dodatnich temperatur.

JBZ

autor: JBZ » 30 cze 2007, 12:07

Oj Panie TB.
Fizyki budowli nie da się pojąć na "czucie". Prawdą jest, że fundamenty kamienne nie podciągały wilgoci z gruntu, ale tylko do czasu zanim nie zaczęto używać zaprawy wapiennej.

Co do skraplania się pary wodnej w ścianach leżących na fundamentach kamiennych, to po pierwsze: ściany w większości były z drewna, a po drugie: w murowanych jeśli nawet kondensacja zachodziła, to nigdy do stanu przesycenia. Skropliny będą spływać tylko wtedy, gdy taki stan nastąpi. Jednakże szybciej zajdzie odparowanie wody niż jej spływanie. Zatem Pana "model" jest czysto wirtualny i dalej potwierdza kompletny brak wiedzy na ten temat.

Poza tym, jeśli chce Pan wykładać o historii hydroizolacji, to trzeba zamiast słowa "kiedyś" podać konkretne miejsca i okresy - w dziejach świata. A kiedyś, to nawet były szałasy a hydroizolację stanowiły posłania z gałęzi i mchu.

Jerzy Zembrowski

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 23 lip 2007, 21:35

Jeśli to pana zainteresuje - kierowałem budową przepompowni ścieków w Czarnowąsach k. Opola. Przepompownia zlokalizowana była ok. 25 m od lokalnej rzeczki. Konstrukcja -dwie rury Vipro fi 250 cm ułozona jedna na drugiej -razem 500 cm poniżej terenu. Przez cały czas budowy w dole roboczym nie było wody co budziło moje zainteresowanie. Sprawa wyjaśniła się przy wykopach pod rurociąg podłączany do przepompowni. Podczas robót ziemnych natrafiliśmy w gruncie na ścianę z surowych (niewypalanych) cegieł grubości 2 cegieł. Niedaleko natrafiliśmy na resztki grodzic drewnianych. Później jak specjalnie szukałem to w dnie natrafiliśmy na taką samą izolacje z surowych cegieł. Okazało się, że w tym miejscu był kiedyś młyn i w ten sposób zaizolowano całą konstrukcję. Młyna już nie ma , fundamenty rozkopaliśmy przy budowie a izolacja jest skuteczna do dzisiaj.
stakam

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 23 lip 2007, 21:51

Drugi przykład -podczas pracy w byłej firmie ODRA-1 (hydrotechniczna) pracowałem przez pewieni czas przy remoncie śluzy w Rogowie Opolskim oraz Mikolinie. Ślązacy opowiadali, że izolacja przeciwwodna wyglądała nastepująco -w dnie w miejscu źródeł wody zakopano żeliwne studzienki z kołnierzami fi około 25 cm. Na długości 50 m było ich około 12-16 szt. Na wyrównane dno układano skóry wieprzowe ze słoniną gruboiści minimum 2 cale. Słoniną do góry - na to układano warstwę ok. 3 cali ciasta wapiennego. Taki przekładaniec nakrywano cegłami murowanymi na zaprawie wapienno-cementowej. Grubość cegieł w dnie wynosiła około 50 -75 cm. Po stwardnieniu zaprawy na studzienki nakręcano pokrywy. Podczas remontu natrafiliśmy na dwa rzędy starych drewnianych ścianek szczelnych z czasów budowy śluzy.
stakam


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów