Jak CO grzejniki połączyć z podłogówką.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Kumek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 14 cze 2006, 12:10
Lokalizacja: Łódź / Skierniewice
Jak CO grzejniki połączyć z podłogówką.

autor: Kumek » 25 cze 2007, 9:48

Mam położona podłogówkę i podłączoną do rozdzielacza (4 obiegi) na rodzielaczu mam odpowietrzenie. Z tego co wiem zasilanie podłogówki jest o wiele niższą temp. niż grzejników. Mam w projekcie zapisane że jakiś podmieszacz ma byc zamontowany .
Czy podmieszacz wystarczy ?
Jak to działa ?
Może jakiś wymiennik płytowy był by lepszy ?
Czy będę mógł regulować by z chłodniejsze dni chodziła podłogówka a w zimniejsze grzejniki bądź odwrotnie ?

Pytam bym mógł jakoś sensownie rozmawiać z 'fachowcem" i wiedzieć o co chodzi w tym wszystkim.

komarr

autor: komarr » 26 cze 2007, 7:48

podłogówka powinna być tak zaprojektowana i wykonana aby nie trzeba było w ogóle jej obsługiwać.

W nie dużych instalacjach, montuje się mieszacz wody który dobiera temperature i moze to robić automatycznie.

Szczegółowych informacji udzielą Ci specjaliści.

Pozdrawiam

zuza171

autor: zuza171 » 26 cze 2007, 13:46

Ogrzewanie tzw. mieszane jest mozliwe jak najbardziej. Z uwagi na rózne tempretury zasilania, przy podłogówce jest to temp. 40-55 st C, przy c.o. az 60-90 st C, zeby ustrzec sie przed wplywem wysokiej temp. do instalacji podłogówki konieczne jest zamontowanie bloków mieszajcych, polecam specjalne stacje regulacyjne.
Poza tym instalacja ogrzewania podłogowego regulowana jest termostatami w połączeniu z siłownikami zaworu rozdzielacza. Termostaty zegarowe dodatkowo umożliwiaja prgramowanie wlączania ogrzewania przez 7 dni w tygodniu oraz uwzgledniaja czas urlopowy.


Pozdr

astim
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:39
Lokalizacja: Lublin

autor: astim » 26 cze 2007, 22:07

jeśli masz tylko podłogówkę (rzadki przypadek), wystarczy wyregulować na kotle odp. temperaturę
w przypadku grzejników i podłogówki trzeba zastosować blok mieszający lub zawory rtl
dobrze jest połaczyć kocioł kondensacyjny z podłogówką i wtedy grzejniki musza byc większe, aby dały radę oddać ciepło

Borewicz
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 05 cze 2007, 13:04
instalacja co

autor: Borewicz » 26 cze 2007, 22:25

Do autora postu.

Postaram się Panu przybliżyć podstawy, które być może rozjaśnią nieco Panu w głowie odnośnie kojarzonych systemów grzewczych. Jeżeli chce Pan zrobić sobie taką hybrydę -ogrzewanie płaszczyznowe(podłogowe) z ogrzewaniem konwekcyjnym(grzejnikowe) to istnieje kilka sposobów ich łączenia(wymienię podstawowe). Jedna temperatura zasilania dwóch obiegów. W tym przypadku temperatura zależy od udziału poszczególnego ogrzewania w pokryciu strat ciepła budynku. Jeśli większy udział ma ogrzewanie konwekcyjne(grzejnikowe) to lepiej będzie zastosować ogranicznik temperatury dla grzejnika podłogowego, ponieważ grzejniki pracują zazwyczaj na wyższych parametrach niż podłogówka. Sytuacja może być oczywiście odwrotna, a mianowicie grzejniki podłogowe pokrywają większy procent strat, a wtedy można rozważyć możliwość czy aby nie lepszym będzie obniżenie temperatury zasilania grzejników konwekcyjnych do temperatury zasilania grzejników podłogowych- max 55C(jest to temperatura obliczeniowa). Należy tu pamiętać, że spadek temperatury zasilania grzejników konwekcyjnych wymusi wzrost powierzchni wymiany ciepła(większe grzejniki), a to z kolei wymusi wzrost nakładów inwestycyjnych i pogorszenie estetyki(kwestia gustu). Jednak takie rozwiązanie ma też zalety, a mianowicie obnizenie temperatury czynnika grzewczego spowoduje ograniczenie zjawiska suchej destylacji kurzu, a także ogranicza straty na przewodach-to tak na marginesie. Jeszcze innym wariantem może być rozdzielenie obiegów o dwóch różnych temperaturach zasilania. Najczęściej stosuje się je, gdy udział poszczególnych ogrzewań jest podobny. Pytał Pan jeszcze o układy mieszające? Oczywiście stosuje się ja jak najbardziej, gdyż jak wspomniałem wcześniej ogrzewanie podłogowe ma niższą temperaturę zasilania(wynika to z ograniczenia temperatury podłogi). Umiejscowienie układu mieszającego lub też bloku pompowo-mieszającego zintegrowanego z rozdzielaczem lub nie- nie będę wyjaśniał,gdyż jest to delikatnie mówiąc nie profesjonalne, ponieważ to zależy od wariantu na jaki Pan się zdecyduje oraz od samego budynku.
Przedstawiłem tutaj elementy podstaw odnośnie współpracy systemów grzewczych. Mam nadzieję trochę to Panu rozjaśni sytuację - bo generalnie kojarzone układy ogrzewcze to temat bardzo szeroki.
Pozdrawiam.

Kumek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 14 cze 2006, 12:10
Lokalizacja: Łódź / Skierniewice

autor: Kumek » 27 cze 2007, 8:08

Wszystkim WIelkie dzięki za info.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot], Grapeshot [Crawler] i 87 gości

Gotowe projekty domów