jak wyciszyć zabudowaną rurę CO oraz taką jedną ścianę...

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

MonkaD
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 28 cze 2013, 6:39
Lokalizacja: śląskie
jak wyciszyć zabudowaną rurę CO oraz taką jedną ścianę...

autor: MonkaD » 02 cze 2014, 19:30

Witam. Jestem po remoncie wykonanym przez fachowca, ale sąsiadów słychać bardziej niż na samym początku, kiedy kupiłam mieszkanie. Jest to mieszkanie w starym bloku, niektóre ściany wykonane są z cegły dziurawki, a niektóre są chyba betonowe. Mieszkam na ostatnim, trzecim piętrze.
Sąsiedzi z dołu niesamowicie głośno słuchają tv, nie mam na to wpływu, niestety. Najbardziej tv słychać z miejsca gdzie znajduje się rura centralnego ogrzewania oraz w pobliżu ściany, na której oni na dole mają zawieszony tv. Oczywiście ja mam pod tą ścianą kanapę, nie da się jej przestawić.
Rura c.o. znajduje się w rogu pokoju, została zabudowana w ten sposób, że postawiona została metalowa konstrukcja o kształcie kwadratu, do samego sufitu, na którą została nałożona płyta kartonowa, na to gładź i farba. Ze względu na to, że to ostatnie piętro, w płycie znajduje się otwierane okienko do zaworu. Zabudowa nic nie dała, dokładnie słychać tv i krzyki z dołu. Co ja mogę zrobić, czy napakować do środka waty szklanej, czy jakoś inaczej ? Nie znam się na tym. Obecnie przyłożyłam do zabudowy rury materac z leżaka i przytrzasnęłam witrynką, trochę pomogło, ale głupio wygląda.
I druga sprawa, nieszczęsna ściana. Ewidentnie w tym miejscu z dołu słychać bardziej tv. Na ścianie jest gładź. Jest to ściana kończąca blok, za nią znajduje się mały odstęp i postawiony jest drugi blok, pomiędzy nimi jakiś łącznik z płyt . Czy pomogłoby naklejenie na ścianę tapety albo położenie płytki cegłopodobnej z fugą ?
Proszę o poradę, Monika

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: jak wyciszyć zabudowaną rurę CO oraz taką jedną ścianę..

autor: -_- greg » 01 lis 2014, 13:24

Pewnie nie aktualne ale napiszę, bo wiele osób szuka rozwiązania na taki problem.
Puste zabudowy wzmacniają tego typu hałasy. Dlatego po tym remoncie jest gorzej niż przed remontem. Najlepsze efekty takich adaptacji można uzyskać przy generalnym remoncie pokoju czy mieszkania, ale nie ma co rozpaczać tylko zrobić co należy w takim przypadku.

Ogólnie na coś takiego, tanio szybko i dobrze bez robienia ekspertyz i pracy magisterskiej, sprawę załatwi postawienie cienkiej ścianki na profilach CW 50mm i zasłonięcie nią ściany która przenosi hałas to zamiast tego materaca.
(Przed stawianiem ścianki trzeba znaleźć wszelkie szpary wokół rur itp. i oczywiście je wypełnić masą, która po nałożeniu zachowa elastyczność).
Minimum to wypełnienie pustej zabudowy materiałem tłumiącym o większej gęstości niż zwykła wełna mineralna. Mam tu na myśli wełnę o gęstości 140kg/m3.
W nowej ściance również musi znajdować się materiał tłumiący i izolujący dźwięki powietrzne w tym przypadku te dźwięki z TV sąsiada z dołu. Dolna część podłogi i cała reszta powinna być dokładnie i starannie wyłożona materiałem tłumiącym.

Ta gęsta wełna pochłania dźwięki, a ze względu na swoją masę izoluje je w lepszym stopniu niż każda inna zwykła wełna. W tym konkretnym przypadku ten materiał się sprawdzi.
(Jeżeli z jakiś powodów wełna nie może być użyta może być zastosowana pianka o takiej gęstości np. aku pr 140 lub isolgomma).
Całość zamykamy płytą gipsową.
Konstrukcja ścianki mocowana tylko na obwodzie z użyciem wibroizolacji, czyli taśmą LSPE.

Rurę C.O. obudować szczelnie tą samą wełną/pianką.
Płyty gipsowe nie mogą stać na podłodze i nie mogą stykać się ze ścianami i sufitem to ważne nie tylko z punktu widzenia akustyki. Szpary wokół płyt powinny być uzupełnione gipsem. Masa elastyczna była by lepsza, ale w tym przypadku można się bez niej obejść.
Drzwiczki rewizyjne w zależności od natężenia hałasu trzeba dobrać odpowiednie rozwiązanie albo je zostawić, albo je okleić odpowiednimi piankami i uszczelnić obwodowo, albo kupić gotowe wyciszone albo zrobić od podstaw.

To jest minimum, które jest sens zrobić. To w znaczącym stopniu ograniczy ten konkretny hałas, lub nawet całkiem go zlikwiduje. Nowa ścianka powinna stać na wylewce lub stropie, ale jak nie można inaczej i ścianka musi stanąć na panelach/parkiecie trudno.

Przy większym hałasie, (w tym konkretnym przypadku), którego nie zatrzyma gęsta wełna o grubości 5-7cm - przed przykręceniem płyt gipsowych stosuje się matę (barierę) akustyczną grubości do 3mm. Przy stosowaniu dwóch płyt gipsowych tą matę akustyczną wkłada się między te dwie płyty. W innych przypadkach tą matę stosuje się najpierw, czyli bliżej źródła hałasu.

Wspomniane maty akustyczne produkują różni producenci i mają one zbliżone parametry. Jeśli chodzi o cenę to chyba najtaniej wychodzi mata krajowej produkcji semag FD-1 http://www.sklep.semag.pl/Semag-FD-1,p79
Samoprzylepna mata jest produkcji TECSOUND. http://www.texsa.com/es/productos_gener ... tecsound_s
Filmik z przykładowej instalacji
(szkoda tylko że autor filmu nie raczył napisać co to za mata ale wiadomo że jest to TECSOUND S ) http://www.youtube.com/watch?v=Hi1dIlsX6sA

Podsumowując.
Jak ktoś czuje się na siłach i ogarnia temat może to wszystko robić we własnym zakresie. Jednak w takich przypadkach warto zaprosić kogoś z doświadczeniem. Zrobi oględziny i sprawdzi wiele innych czynników, które mogły zostać pominięte przez lokatorów. Na podstawie zebranych informacji oraz w oparciu o oczekiwania domowników, zaproponuje konkretne rozwiązanie/a.


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów