ponowne zabudowanie wyburzonej ściany

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
mocca
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2014, 23:02
ponowne zabudowanie wyburzonej ściany

autor: mocca » 15 maja 2014, 0:06

Kupiłam niedawno mieszkanie na 1-szym piętrze starej jednopiętrowej kamienicy (4 mieszkania na klatce). Poprzedni właściciele wyburzyli prawie całą ścianę pomiędzy kuchnią a pokojem zostawiając po bokach lekkie łuki i resztkę muru jako bufet. Zabezpieczyli od góry szyną stalową opartą na krańcach pozostałej ściany i w środku na stalowej rurze.Tak powstał aneks kuchenny,który powiększył pokój o kilkanaście metrów. Jednocześnie zamurowano otwór drzwiowy do kuchni od strony korytarza i umieszczono tam szafki.
Z uwagi na to,że obecnie pokój będzie wykorzystywany jako sypialnia a nie salon, jako nowa właścicielka postanowiłam powrócić do starego rozkładu,czyli:
-chcę zamurować ponownie ścianę między pokojem a kuchnią
-muszę ponownie zrobić drzwi do kuchni w ścianie z korytarza
Byli właściciele nie przekazali mi żadnych dokumentów poświadczających w/w zmiany, oświadczyli jedynie,że inspekcja jaką mieli podczas przebudowy (prawdopodobnie na wniosek zaniepokojonych sąsiadów) nie stwierdziła nieprawidłowości i dostali tylko pismo,że ściana,którą wyburzyli nie jest ścianą nośną i pęknięcia tynku u sąsiadów nie powstały w wyniku prac budowlanych.Pisma tego nie mają,jak twierdzą-wyrzucili.
Pytanie moje jest następujące:
-czy potrzebuję pozwolenia na budowę,czy powinnam tylko zgłosić prace do urzędu,czy muszę mieć zgodę sąsiadów itp.
-jak mogę się dowiedzieć czy są naniesione zmiany robione przez byłych właścicieli - jeśli zgłoszę zabudowanie ściany,która nie została np zgłoszona jako wyburzona,to co wtedy?
-jak ma się sprawa z odsłonięciem otworu drzwiowego, prawdopodobnie będzie konieczna wymiana nadproża. W całym domu są nadproża drewniane 5cmx12cm oparte nie więcej niż 10 cm po obu stronach na ścianie. Czy na te drzwi też są konieczne pozwolenia,jak wygląda sprawa od strony prawnej?
Ponad moim mieszkaniem jest tylko strych bez żadnych ścianek (jedynie od klatki schodowej. Nad planowanymi drzwiamii do kuchni zostaje 70-80 cm ściany z cegły od nadproża do sufitu,na strychu już nie ma nad tym nic. Ściana pod zabudowę w pokoju ma od belki stalowej do sufitu jakieś 30-40 cm. Piszę 30-40,ponieważ stropy są drewniane plus podwieszka z trzciny jako sufit. Sąsiedzi na dole mają taki sam układ pomieszczeń,więc ściana pokój-kuchnia stanęła by na ścianie od sąsiadów. Myślałam żeby ją zabudować cegłą typu silka - wytrzymała a lżejsza od pełnej cegły,z której jest zbudowany dom, Obydwie ściany o których mowa są grubości jednej cegły (12 cm).
Mam trochę wątpliwości,czy ściana pokój kuchnia nie jest jednak nośna, w/g moich dociekań na niej opiera się belka podtrzymująca dach, tylko że ja nie chcę tej ściany wyburzyć,a właśnie zamurować,czyli wzmocnić.
Co mam robić,co jest niezbędnym,prawnym wymogiem,a jakie formalności mogę ominąć?Jak to przedstawić,żeby nie wkopać się w długie oczekiwanie i nie daj Boże odkręcanie niedociągnięć po poprzednikach? Czy są jakieś zagrożenia konstrukcyjne w opisanym przypadku? Może ktoś ma jakieś inne uwagi? Będę wdzięczna za konkretne odpowiedzi.
Dodam tylko,że wszystkie prace będę prowadzic sama,nie stać mnie na ekipę budowlaną,na ekspertów też raczej nie.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: ponowne zabudowanie wyburzonej ściany

autor: xander119 » 15 maja 2014, 6:06

To zależy czy poprzedni właściciele faktycznie zgłaszali do starostwa przebudowę czy ściemniają. Najlepiej zadzwoń do wydziału budownictwa podaj adres imię i nazwisko poprzedniego właściciela i ci powiedzą czy coś zgłaszał czy nie. Jeśli nie to skoro twierdzi że ktoś był i to oglądał to zapewne miał kontrolę z nadzoru budowlanego więc jak w budownictwie nie będą mieli zgłoszenia to zadzwoń do nadzoru.
Jak się okaże że niczego nie zgłaszał to teoretycznie też nie musisz pisać do urzędu że przywracasz stan poprzedni mieszkania ale to tylko teoria-bo jak sąsiedzi są wrażliwi i zobaczą że nosisz do chałupy bloczki może się zdarzyć że przylezie nadzór. Ja bym wysłał do wydziału budownictwa zgłoszenie robót budowlanych polegających na remoncie mieszkania i opisał że chcę zabudować otwór w ścianie (musisz podać wymiary) który zrobił prawdopodobnie nielegalnie poprzedni właściciel (jaki [...] wyrzuca pisma pokontrolne?!) o drzwiach bym raczej nie wspominał tylko rozbił to co jest teraz i zrobiłbym porządne zbrojone nadproże betonowe.
Jeśli ściana miała 12 cm grubości to na pewno nie jest to ściana ani nośna ani konstrukcyjna i to też możesz w zgłoszeniu napisać. Co do materiału którym chcesz zamurować otwór to odradzam silke. Beton komórkowy jest łatwiejszy do murowania i przede wszystkim łatwo się go obrabia co ma niewąskie znaczenie przy kształtowaniu bloczka w łuk.

tomasz 699
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2014, 0:43
Re: ponowne zabudowanie wyburzonej ściany

autor: tomasz 699 » 15 maja 2014, 18:37

każda ścianka działowa nie podlega pozwolenia od admininistracji jezeli chodzi o ścinkę z gk poniewarz jest traktowana jako boazeria więcnie obciążenia praktycznie nie ma lecz do wzmocnienia a napewno bedzie potrzebny do tego profil UA a nie zwykłe stosowane ogulnie

mocca
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2014, 23:02
Re: ponowne zabudowanie wyburzonej ściany

autor: mocca » 15 maja 2014, 22:31

Dzięki Xander, za odpowiedź, widzę,że nie ominie mnie wizyta w urzędach,brrr...Może poprosze po prostu o aktualne plany domu,żeby sie zorientować gdzie właściwie są ściany nośne, zobacze przy tym,czy plany pokrywają się ze stanem faktycznym w mieszkaniu. Jeśli żadna ściana nie będzie odnotowana jako nośna to zgłoszę zamiar wykonania prac i już. Czy musze mieć zgodę sąsiadów z dołu? Nie mamy spółdzielni ani zawiązanej wspolnoty, mieszkanie jest tzw bezczynszowe.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: ponowne zabudowanie wyburzonej ściany

autor: xander119 » 16 maja 2014, 5:21

Jeśli tak jak mówisz jest to stara kamienica to jak znam życie niczego się nie dowiesz bo powiedzą ci że jakiekolwiek: "plany, odbiory, dokumenty są w archiwum a obowiązek przechowywania kwitów minął np w 2007 roku więc wie Pani..Ja mogę to sprawdzić ale nie wiem ile to potrwa i czy w ogóle coś znajdę".
Nie wiem skąd jesteś ale większość Starostw Powiatowych ma dziś swoje strony internetowe z których można pobrać druk "zgłoszenie robót budowlanych" więc ściągnij owy kwit napisz w nim co chcesz zrobić i wyślij do wydziału budownictwa listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Ja zawsze tak robię jak coś przerabiam/remontuję w domu-co prawda na własnej działce i we własnym domu jednorodzinnym-i nigdy sprzeciwu nie było. Odczekasz 30 dni od daty doręczenia i możesz śmiało legalnie remontować mieszkanie. Dzięki poczcie unikniesz męczącej wizyty w urzędzie a w gratisie jeśli urzędasy będą miały jakieś alesy to muszą podać ci na piśmie w sprzeciwie podstawę prawną uzasadniając to co im się nie podoba-a wtedy masz pole do manewru szukając kontry prawnej albo ekspertyz.
Wsio :)
Aha-sąsiadów o nic nie musisz prosić bo to twoje mieszkanie i g ich obchodzi co ty tam robisz-ważne żeby urząd wiedział w razie donosu. Jeśli znajdzie się w kamienicy konfitura to skutecznie zamkniesz jej jape pokazując papier że masz zgłoszony remont. A JAK!


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów