Tajemnice temperatury stagnacji, czyli cechy dobrego kolekto

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Sunex
rekomendowany doradca
Posty: 22
Rejestracja: 02 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Racibórz
Kontaktowanie:
Tajemnice temperatury stagnacji, czyli cechy dobrego kolekto

autor: Sunex » 09 kwie 2014, 8:20

Stopień efektywności instalacji solarnej uzależniony jest od typu i jakości kolektora słonecznego oraz od poprawnego ich doboru, dlatego warto poznać cechy dobrego kolektora oraz parametry, którymi warto kierować się podczas jego wyboru.
Kolektory słoneczne stanowią główny element instalacji solarnej. Stopień jej efektywności uzależniony jest od typu i jakości kolektora oraz od poprawnego ich doboru, dlatego przed zakupem wskazany jest kontakt z kompetentnym doradcą, który na podstawie następujących informacji:

- sposób wykorzystania ciepła z kolektora, tzn. czy chcemy podgrzewać jedynie wodę użytkową, czy też wspomagać dodatkowo centralne ogrzewanie pomieszczeń.
- usytuowanie dachu względem południa, dostępność powierzchni dachowej, rodzaj pokrycia i nośność dachu
- lokalizacja pod kątem panujących warunków atmosferycznych, nasłonecznienia i ewentualnych przeszkód terenowych dobierze odpowiedni typ kolektora

Jeśli budynek ma dach z przynajmniej jedną połacią ustawioną w kierunku południowym lub południowo - zachodnim, która dodatkowo nie jest o żadnej porze dnia zacieniona przez drzewa, kominy, itp. to możemy zdecydować się na montaż kolektora płaskiego.

Istnieje powszechne przekonanie, iż w przypadku instalacji do wspomagania centralnego ogrzewania, bardziej efektywny jest kolektor rurowo próżniowy, który posiada izolację w postaci próżni, co zapewnia okresie niskich temperatur zewnętrznych, lepszą izolację dla krążącego w kolektorze nośnika ciepła, co zwiększa efektywność energetyczną całego urządzenia. Stwierdzenie słuszne, ale do momentu pokrycia kolektora próżniowego śniegiem, jego idealna izolacja termiczna nie dopuszcza do jakichkolwiek strat ciepła, co jest jednoznaczne z brakiem możliwości wytopienia śniegu i udrożnienia przepływu promieniowania słonecznego do absorbera. Kolektor pozostaje w stanie bezruchu i pod kątem energetycznym jest bezużyteczny.

Konstrukcja kolektorów płaskich umożliwia delikatne straty ciepła przez szkło co powoduje, iż w momencie pokrycia kolektora śniegiem, następuje delikatne podgrzanie powierzchni szyby, a tym samym roztopienie śniegu, w praktyce w ciągu kilku minut kolektor posiada udrożniony dopływ promieniowania słonecznego do absorbera i produkuje ciepło.

Innym aspektem przemawiającym za stosowaniem kolektorów płaskich zarówno do ciepłej wody użytkowej jak i centralnego ogrzewania, jest większy uzysk energetyczny w stosunku do kolektorów rurowo próżniowych, nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Oczywiście, kolektor rurowo - próżniowy posiada wyższą sprawność w przeliczeniu na metr kwadratowy absorbera niż kolektor płaski.
Na rynku możemy znaleźć kilkadziesiąt typów kolektorów płaskich, ich producenci prześcigają się w pomysłach na wyróżnienie swojego produktu na tle konkurencji. Niestety ich argumenty mają niewiele wspólnego z nadrzędną cechą, która powinna charakteryzować dobry kolektor, czyli wysoka sprawność połączona z długą żywotnością i niezawodnością.
Samo osiągnięcie wysokiej sprawności nie jest niczym specjalnym, wystarczy bowiem zastosować odpowiedniej jakości szkło o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych, absorber o wysokiej absorpcji promieniowania słonecznego i odpowiednią izolację termiczną.

Problem pojawia się w momencie gdy sprawność należy połączyć z wysoką niezawodnością i żywotnością. Takie efekty można uzyskać jedynie w wyniku długoletniego doświadczenia i odpowiedniego zaplecza technologicznego popartego wkładem badawczo rozwojowym.

Kolektor słoneczny w okresie letnim może w pewnych momentach nie pracować. Do takiej sytuacji może dojść np. gdy woda w zasobniku została już podgrzana lub gdy nastąpił brak zasilania energii elektrycznej. W takich sytuacjach kolektor podgrzewa się zazwyczaj do bardzo wysokich temperatur sięgających 200C. Zjawisko to jest bardzo niekorzystne zarówno dla trwałości kolektora, jak i dla płynu znajdującego się w jego wnętrzu.

Regularne przegrzewy mogą spowodować nieodwracalne obniżenie trwałości całej instalacji nawet o kilkadziesiąt procent. Sytuacji takich nie można uniknąć, dlatego przed zakupem kolektorów warto zorientować się jaka jest maksymalna temperatura kolektora, do której jest on się w stanie nagrzać, gdy pozostaje w bezruchu.

W fachowej terminologii maksymalna temperatura do jakiej podgrzewa się kolektor w czasie przestoju nazywana jest temperaturą stagnacji. Im temperatura stagnacji niższa, tym wolniejsza degradacja kolektora i płynu, zatem dłuższa żywotność całego systemu.

Dobierając instalację solarną, konieczne należy skupić się na dwóch kluczowych parametrach, czyli jak najniższej temperaturze stagnacji kolektora oraz jak najwyższej jego sprawności. Tutaj może pojawić się poważny problem, ponieważ obie kluczowe cechy dobrego kolektora, nie idą w parze. Kolektory posiadające wysoką sprawność, sięgającą 80%, charakteryzują się wysoką temperaturą stagnacji w okolicach powyżej 200C.

Wieloletnie doświadczenie Firmy Sunex w projektowaniu i produkcji zarówno samych kolektorów słonecznych jak i całych systemów grzewczych zaowocowało stworzeniem kolektorów z bardzo wysokimi sprawnościami przekraczającymi 80% oraz jednocześnie z niespotykanymi na rynku temperaturami stagnacji poniżej 150C.

Takie rozwiązanie gwarantuje długoletnią i bezawaryjną pracę kolektora, przy jednoczesnym wysokim uzysku energetycznym.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Tajemnice temperatury stagnacji, czyli cechy dobrego kol

autor: bachus » 03 lip 2014, 11:14

I dla tego instalacje solarne wykonuje sie w układzie AQUA-STEP, które to pozbawione sa tych wszystkich jak wyzej opisanych wad.
Wiecej jak ten układ jest zbudowany i jak działa: http://www.słoneczny.com.pl/aqua.php


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości

Gotowe projekty domów